TURISTIKU PODPORUJÍ
60 507 turistů a cestovatelů
101 544 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 136 781,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Librantice

Turistické cíle Vesnice

Librantice čp. 28
Librantice čp. 28  •  Fotografie (5)  • Foto: BorisJ.
Librantice čp. 91

Tato lokalita byla osídlena již v mladší době kamenné. Soudí se, že sama obec vznikla během tzv. lánové kolonizace ve 2. polovině 13. století a její jméno je odvozeno od německého osobního jména Hildebrandt. Obec při svém založení měla 20 statků. Dvacátý byl svobodný statek zakladatele obce - lokátora a byla u něho krčma (hospoda). První písemná zpráva o Libranticích je však až z roku 1496, kdy koupil Mikuláš Trčka z Lípy od Johanky z Březovic třebechovické zboží, a sice Třebechovice tvrz s poplužím, domy s krčmami, Nepasice, Blešno, Jeníkovice, Krňovice, Štěnkov, Librantice, Výravu, Lično, Petrovice, Holišovice, Losice, Bětušovice, vše s právem podacím za 5 000 kop grošů. Tím se obec stala součástí smiřického, resp. opočenského panství, v jehož rámci vydržela až do prozatímního zřízení obecního. V roce 1648 bylo povoleno Jiříku Voltrovi, kováři v Libranticích, si vzít za manželku Kateřinu, dceru Jana Maliny ze vsi Velkého Bělče z panství pardubického, která byla propuštěna se „vší spravedlností“ (soukromým majetkem) na smiřické panství. Roku 1654 bylo v Libranticích 27 stavení, ostatní byla pustá a zbořená. Tehdy byl společný katastr s Libníkovicemi a teprve za josefinského katastru byly obě obce od sebe odděleny. Podle lidové tradice vypukl v Libranticích kolem roku 1680 mor, během něhož vymřeli všichni lidé z horního konce. Jen v čp. 1 zbyli 3 lidé. Když mor nepřestával, postavili zbylí lidé mezi čp. 9 a 11 kříž, u něhož se každý večer modlili k Panně Marii. Epidemie se skutečně zastavila a ze stavení za křížem nikdo víc nezemřel. Soudí se, že v roce 1875 při kopání sklepa v čp. 75 (mezi čp. 9 a 11) nalezené kosterní pozůstatky náležely právě obětem této epidemie. Roku 1732 vypukla nová rebelie selského lidu na Opočensku. Jedním ze zatčených za účast v ní byl Jan Pařízek z Librantic. O rok později zorali někteří sousedé v Libranticích kus role, která ode dávna sloužila jako pastvisko a zaseli na ní oves. Vrchnost se to dozvěděla a poručila oves sklidit, odvézt do dvora v Černilově a pole ponechat ladem do té doby, dokud se nevyšetří, zda patří vrchnosti nebo obci. V roce 1739 bylo vrchností nařízeno, že Divečtí musejí kupovat maso v Libranticích u šenkýře Matěje Bartoše, který se musel zaopatřit řezníkem. Roku 1745 byla obec po několik měsíců obsazena pruským vojskem a až na čp. 43 vypálena. V roce 1779 se staly Librantice samostatnou obcí a úřední název „Librantice s Libníkovicemi“ byl zrušen. Roku 1785 byly v Libranticích vyměřeny pozemky pro josefínský katastr. Tím byly definitivnì stanoveny hranice katastru, které zůstaly platné až do roku 1952. V roce 1804 byla postavena chalupa čp. 8 pro školu a obecního pastuchu. V chalupě byla umístěna jednotřídní filiální škola, která náležela k farní škole v Černilově. Jednotřídní škola byla postavena o 13 let později nákladem 12 762,55 K.

Roku 1849 získaly Librantice vlastní volenou samosprávu. V roce 1877 byla ke školní budově přistavěna nákladem 4 514,88 K 2. třída. Roku 1882 byl ustaven SDH. 6. ledna 1895 zedník Václav Hynek zabil nožem během hádky 25letého syna rolníka Josefa Hrnčíře. V roce 1902 vznikly Čtenářsko-hospodářská beseda a Spořitelní a záložní spolek (zapsán 5. dubna 1902). Roku 1909 byla na zdejším potoku zřízena šestice vodních nádrží. 10. srpna 1915 přišlo do obce 10 haličských uprchlíků. 29. září 1916 vyhořelo stavení čp. 50. 24. srpna 1916 odvezla rekviziční komise obecní zvonek, na němž byl letopočet 1772 a jméno Ignatius. 9. března 1917 shořela stodola čp. 68. 8. února 1918 se obecní zastupitelstvo usneslo pořídit na obecnou školu hodiny od A. Adamce z Čáslavi za 1 280 K. Z 1. světové války se nevrátilo 22 zdejších mužů.

Roku 1919 byla založena TJ Sokol. V roce 1920 vznikl z knihovny Čtenářsko-hospodářské besedy základ nové obecní knihovny. Roku 1921 vznikla místní jednota Československého Orla. V roce 1926 bylo odmítnuto připojení na metujský vodovod a zřízení telefonní linky do Jeníkovic. Roku 1927 byly místní orelskou jednotou opraveny zdejší kříže. V říjnu 1927 jeden z obecních zastupitelů pohlavně zneužil 10letého chlapce, což přineslo obci velkou ostudu. 4. července 1929 způsobila větrná smršť řadu škod, např. u čp. 6, 30 a 72 porazila zděné štíty. V témže roce došlo k autobusovému spojení obce na linkách Hradec Králové- Opočno a Librantice-Libníkovice-Třebechovice pod Orebem-Hradec Králové a lidové hospodářské družstvo z Hradce Králové zakoupilo krám čp. 77 a otevřelo v něm svůj obchod. V roce 1932 byly přijaty stanovy Hospodářského družstva. O rok později bylo ustaveno Družstvo pro rozvod elektrické energie. Roku 1939 vznikla místní organizace Národního souručenství. V roce 1956 byl z hospodářství rolníků Václava Tláskala, Václava Součka, Josefa Prokeše, Josefa Bašeho a Václava Bašeho založen státní statek. 20. dubna 1957 vzniklo menšinové JZD, jež bylo rozšířeno 10. srpna téhož roku. V roce 1970 došlo ke zrušení ZDŠ. 1. ledna 1976 se Librantice staly součástí Černilova. Od 1. ledna 1992 jsou Librantice opět samostatnou obcí.

Výraznou zdejší pamětihodností býval větrný mlýn, který byl postaven v roce 1855 (některé zdroje uvádějí až rok 1885) na místě, kde se dosud říká „Na povětráku“, a zbořen roku 1948. Od 22. ledna 1964 do 17. června 1998 byla památkově chráněna chalupa čp. 98, která byla zapsána nedopatřením jako objekt lidové architektury, typický svou lomenicí s nápisem a letopočtem 1873, ale ve skutečnosti šlo o zděné stavení. Tato lomenice s textem: „Bůh žehnej příbytku tomuto a lidem těm, kteří svorně přebývati budou v něm. Vystavěn jest příbytek tento s pomocí Boží nákladem manželů Karla a Marie Felixe r. 1873.“ se nacházela na domě čp. 99. Další památkově chráněnou budovou se stal 31. října 2002 jednopatrový objekt školy čp. 119, který byl postaven v roce 1913 podle projektu královéhradeckého stavitele Václava Rejchla. Nutno ještě zmínit kamenný kříž u bývalé školy čp. 80, kde stávala též zvonička a stará vysoká hrušeň, jež byla roku 1924 prohlášena za přírodní památku. Další kříž stojí na horním konci naproti statku čp. 1. Byl postaven v roce 1903 nákladem Josefy Popové z čp. 99. Na návsi na horním konci se ještě nachází pomník padlým v 1. světové válce, který byl zřízen roku 1924 Antonínem Müllerem z Pouchova. Nejvýznamnějšími zdejšími rodáky jsou: stavitel Václav Rejchl (6. června 1852 Librantice - 24. listopadu 1928 Hradec Králové); protojerej Emanuel Němeček (Мануил Матвеевич Немечек, * 1856 Librantice), který byl misionářem v českých osadách na Volyni, inspektorem duchovních škol v orenburské a tambovské gubernii, ředitelem duchovního církevního učiliště v Kazani a divizním pravoslavným knězem v čs. legiích; a architekt Ing. arch. Václav Rejchl (3. listopadu 1884 Librantice - 9. července 1964 Hradec Králové).
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.243, 15.960)
Poslední aktualizace: 14.11.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Librantice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,5km od místa

Příspěvky z okolí Librantice

Větrný mlýn v Libranticích
Větrný mlýn v Libranticích
Zajímavost
Již od 13. století se po celém kraji šířila výstavba větrných mlýnů, jež vznikaly tam, kde nebyl dostatek vody na pohon vodního mlýna. Postupem času však začaly v souvislosti s průmyslovou revolucí mizet, a tak začaly být považovány za kulturní památky. …
0.2km
více »
Librantice
Librantice
Vesnice
Librantice - první písemná zpráva o vsi je z roku 1492, kdy Johanka z Březovic prodává tvrz Třebechovice, ke které tehdy Librantice patřily. V r. 1779 se Librantice staly samostatnou obcí. Roku 1785 byly v Librant…
0.2km
více »
Rybník Frešle
Rybník Frešle
Rybník
Podle všeho mohl být tento rybník založen již ve 13. století, kdy ještě Librantice nosily německé pojmenování Hildebrandsdorf, zkráceně Hildebrand, neboť tato ves vznikla v rámci osídlování zdejší krajiny německým…
0.9km
více »
GC Navrších
GC Navrších
Golf
Golfový areál Na Vrších zahájil svoji aktivitu v roce 2004 a srdečně Vás zve k Vaší návštěvě. Naleznete u nás golfou školu pro děti i dospělé tenisový kurt s profesionální trenérkou, prima…
1.2km
více »
Tanaborek
Tanaborek
Kopec
Tento 272 m vysoký zalesněný kopec se nachází přibližně v půli cesty mezi Nepasicemi a Libranticemi, do jejichž katastru rovněž náleží. Z geologického hlediska je složen z křídových zpevněných sedimentů marinní ge…
1.3km
více »
Borovice (Libníkovice)
Borovice (Libníkovice)
Místní část
Tato libníkovická osada leží přibližně na půl cesty mezi obcemi Librantice a Libníkovice, přičemž silnicí je spojena ještě s Horním Černilovem, další místní částí Libníkovic. Původně tato lokalita osídlena nebyla,…
1.6km
více »
cykloturistické rozcestí - U Borovice
cykloturistické rozcestí - U Borovice
Rozcestí
Cykloturistický rozcestník, který se nachází u autobusové zastávky u obce Borovice ukazuje cyklistům cestu do dvou směrů. Po cyklotrase KČT č. 4257 ve směru Piletice, Slatina, Librantice - Libníkovíce, Jílovice a …
1.8km
více »
Čičánek
Čičánek
Rybník
Tento rybník se původně jmenoval jako „Čičák“ a nikdy neměl nic společného s kočkami, jak by se mohlo někomu zdát. Toto pojmenování pocházelo od toho, že byl vrchností založen k chovu štik, jež byly odsud později …
1.9km
více »
Svěcení křížů u Černilova a zákaz konání následných zábav v roce 1902
Svěcení křížů u Černilova a zákaz konání následných zábav v roce 1902
Zajímavost
Horní Černilov je malá osada, která dnes náleží k Libníkovicím. Dlouhá léta neměla žádnou svoji dominantu, natož sochu svatého či krucifix, což lze zjistit z císařského otisku stabilního katastru obce Libníkovic z…
2km
více »
Horní Černilov (Libníkovice)
Horní Černilov (Libníkovice)
Místní část
Stejně jako u Dolního Černilova by se dalo předpokládat, že jde o místní část obce Černilova, ale chyba lávky. Tentokrát jde o místní část obce Libníkovic, jež byla přiřazena k Černilovu jen v letech 1976-1991, a …
2.1km
více »
Libníkovice
Libníkovice
Vesnice
Libníkovice - obec založena zřejmě ve třináctém století. Počátkem 16.století je ves zmiňována jako součást tvrze v Ledcích. V roce 1542 je majitelem Libníkovic zmiňován Václav Šárovec. Dnes v obci najdeme pomník ukřižování se zvoničkou a pomník padlých v 1. sv. válce.
2.6km
více »
Libníkovice - rozhledna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Libníkovice - rozhledna
Rozhledna
Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšenině severně od obce. Rozhledna postavená na místě památné lípy je 15 metrů vysoká. Jak historie praví, po vichřici v r. 1925, kdy lípa neočekávaně a nenávratně zmizela, zel kopec prázdnotou. Zdejší obyvatelstvo nechtělo, aby památné místo po zničené lípě upadlo v zapomenutí a tak jejich zásluhou došlo k rozhodnutí o výstavbě rozhledny.…
2.6km
více »
Chátrající rozhledna Libníkovice.
Chátrající rozhledna Libníkovice.
Tipy na výlet
Nenáročný výlet na rozhlednu, která leží nedaleko od krajského města Hradce Králové. Je dostupná autem, takže se může jednat o krásný rodinný výlet. Z Hradce se vydáme směr Šumperk po silnici č. 11. Na Slezském p…
2.6km
více »
Rozhledna Libníkovice
Rozhledna Libníkovice
Tipy na výlet
Cílem našeho výletu je méně známá rozhledna cca 13 km východně od centra Hradce Králové, tedy rozhledna u Libníkovic. Libníkovická rozhledna je vhodným místem k zastávce při výletu do Opočna, nebo Nového Města nad Metují. Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšeném místě severně od obce Libníkovice. Na místě dnešní rozhledny stávala památna lípa, která byla těžce poničena vichřicí…
2.6km
více »
Divec
Divec
Vesnice
Divec - nejstarší písemná zpráva o obci je doložena z počátku 14. století, z doby působení české královny - vdovy Elišky Rejčky v Hradci Králové. V té době královna vedla inkviziční procesy proti kacířům z Černilo…
2.7km
více »
Jeníkovice - kostel sv. Petra a Pavla
Jeníkovice - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Dominanta obce Jeníkovice, Kostel Sv. Petra a Pavla, stojí na místě púvodního kostela, který je připomínán roku 1385. Současný kostel byl postaven v letech 1741-45. Po propadnutí klenby v r. 1900 byl kostel o rok …
3.3km
více »
Černilov - kostel sv. Štěpána
Černilov - kostel sv. Štěpána
Kostel
První zmínka o vsi Černilov a zároveň o kostele se vztahuje k roku 1271. Tehdy na místě dnešního hřbitova stával kostelík dřevěný. Současný kostel se začal stavět položením základního kamene dne 12.6.1752. Dostavěn byl v roce 1756 a zasvěcen byl sv. Štěpánu. Dne 14.12.1880 kostel vyhořel, za necelý rok byl opraven do současné podoby a postupně vybavován vnitřním zařízením.
3.4km
více »
Most přes Orlici u Nepasic
Most přes Orlici u Nepasic
Most
Železobetonový most přes Orlici v Nepasicích samozřejmě není památkou, ale zejména pro cyklisty je důležitou spojnicí od Nepasic k Bělči a dále do oblasti Hradeckých lesů. Cykloturisty je tato spojnice, z důvodu t…
3.7km
více »
Třebechovice pod Orebem
Třebechovice pod Orebem
Městečko
Třebechovice pod Orebem leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradec Králové. Město se rozkládá na okraji Hradeckého lesa a nad soutokem potoka Dědina s řekou Orlicí. Největším lákadlem města je muzeum betlémů, které najdeme na náměstí. Unikátem muzea je Třebechovický betlém, jehož figurky jsou uvedeny do pohybu. Betlém představuje nejenom výjevy z bible, ale také život ve městě na konci 19. století. V ok…
4.6km
více »
Svinary - Železný most přes Orlici, most plukovníka Šrámka
Svinary - Železný most přes Orlici, most plukovníka Šrámka
Most
Zajímavý železný Most přes řeku Orlici, který je pojmenován po, místním rodáku, plukovníku Šrámkovi, najdeme v Hradecké městké části Svinary. Most byl postaven v roce 1907 jako náhrada za dřevěný most z roku 1869.…
4.6km
více »
Třebechovice pod Orebem - kostel Božího Těla na Orebu
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovice pod Orebem - kostel Božího Těla na Orebu
Kostel
Barokní kostel Božího Těla Na Vrchu Oreb, jež připomíná památné husitské bratrstvo, byl postaven na místě kostela z r. 1528, který byl r. 1826 pro sešlost stržen. Stavba současného kostela byla dokončena v r. 1835…
4.7km
více »
Běleč nad Orlicí - Hostinec - pivovar U Hušků
Běleč nad Orlicí - Hostinec - pivovar U Hušků
Výletní místo
"Nestačí zdravě jíst, ale i zdravě pít", takové heslo nás vítá při vstupu do Hostince U Hušků. Dnešní hostinec byl vybudován koncem 19. století. Dnes je oblíben zejména cykloturisty k osvěžovací zastávce. Návštěvn…
4.9km
více »
Běleč nad Orlicí
Běleč nad Orlicí
Vesnice
Obec Běleč nad Orlicí, která se nachází východně od Hradce Králové je častým cílem rekreačních cyklistů. Zejména Hostinec u Hušků .  V centru obce, v Husových sadech, se nalézá Pomník Mistra Jana Husa z roku 1915 a Žižkův dub, který byl vysazen 10.11.1924. Zemědělský charakter obce dotváří několik dochovaných zemědělských usedlostí a náves s dřevěnou zvoničkou. Na okraji Bělče…
4.9km
více »
Třebechovický betlém
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovický betlém
Muzeum
TECHNICKY POPIS: Trebechovicky (tez Probostuv) betlem je unikatnim dilem jak z hlediska umeleckeho, tak technickeho. Je 7 metru dlouhy, 3.2 m siroky a 1.8 m vysoky. Figurky jsou 10 - 15 cm vysoke. V celem betlemu je 180 statickych figurek, 120 figur je pripevneno na retezovych pasech a 51 figurek napodobuje lidi pri jejich kazdodenni praci. Z dalsich vice nez 1.500 predmetu…
4.9km
více »
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů - Proboštův betlém
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů - Proboštův betlém
Tipy na výlet
Jedeme do východních Čech, do Třebechovic pod Orebem, které se nachází cca 10 km východně od Hradce Králové. Když se řekne Třebechovice tak se 99% lidí vybaví známý Třebechovický Proboštův betlém. Ano směřujeme do Třebechovického muzea betlémů, které se nachází v severovýchodním rohu Masarykova náměstí. Zmíněný Proboštův betlém, který vznikl před více než sto lety, není jen…
4.9km
více »
Haltýře - Hradecké lesy
Haltýře - Hradecké lesy
Přírodní památka
Lokalita Haltýře se nachází v prostoru mezi Malšovicemi a Bělčí. Jedná se o soustavu dávných slepých ramen Orlice, která jsou zarostlá lesním porostem. Tato bažinná olšina a mokřadní společenstva jsou evidována jako významný krajinný prvek. Název lokality je odvozen od německého slova halt – haltovat, tedy stát - stavět. V místech tok vody haltoval – zastavoval u stavidla na…
5km
více »
Třebechovice pod Orebem - kaple sv. Jana Křtitele
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovice pod Orebem - kaple sv. Jana Křtitele
Kaple
Kaplička sv. Jana Křtitele ze 17. století se nachází na pravé straně silnice při výjezdu z Třebechovic směrem na Opočno. Přesné datum jejího vzniku a kým byla postavena se mi zjistit nepodařilo, když by Tato data někdo věděl může je doplnit do diskuze.
5.4km
více »
Stříbrný rybník - autokemp, rekreační areál, koupaliště
Stříbrný rybník - autokemp, rekreační areál, koupaliště
Koupaliště
Rekreační oblast a přírodní koupaliště Stříbrný rybník, lidově zvané "Stříbrňák" najdeme východně od centra Hradce Králové mezi Malšovou lhotou a Svinary. Rybník je napájen Stříbrným potokem, který přitéká z Hrade…
6.1km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
9.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace