Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hrob
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Křižanov - ráj medvědího česneku

Turistické cíle Příroda Pohoří

Křižanov, část města Hrobu
Křižanov, část města Hrobu  •  Fotografie (28)  • Foto: Bruklin

Vydaly jsme se opět po roce jako obvykle za medvědím česnekem do Křižanova. Postupně jsme všichni nasedly ze svých stanic místa svého bydliště, poslední já s Janou v Řetenicích a mířily si to na naši konečnou – KŘIŽANOV!

Křižanov je část obce Hrob, nachází se od ní jihozápadně, na rozloze necelých 3, 5 km. Trvale tu žije okolo 140 obyvatel. Je to mrňavoučká část obce, ale je tu přenáramně krásná příroda a nejen to, ale i památky v okolí, které můžete navštívit a do kterých to není daleko. Při cestě za medvědím česnekem se nám v dáli zobrazila hora Bořeň, která dostala své jméno po manželce Kroka – Bořeny. Ta, nešťastná po jeho smrti viděla na této hoře svého muže, a vztahujíc po jeho vidině ruce, zřítila se ze skály. Lid, protože Kroka a jeho ženu miloval, dal této hoře na její památku jméno Bořeň. Další památky najdete v městě Bílina, kde je zámek Lobkowitzů, ale bohužel není přístupný, neboť byl navrácen rodině. Ale i zvenku je na něj úžasný pohled, neboť se nachází na jedné straně náměstí nad jejich domy. Nachází se tu Pohádkový les, krásná vycházka pro děti a nejen pro ty... Nedaleko jsou lázně Bílina – Kyselka, které se v současné době opravují. Ale dá se tu chodit, neboť se nachází v lesoparku, kde jsou nádherné procházky.

Co se týká samotné obce Hrob, která leží na úpatí Krušných hor, tak i tady je plno památek ke zhlédnutí. Již za vlády Karla IV. se zde kutalo stříbro a další kovy. Po úpadku se město Hrob znovu zmáhá a v r. 1458 získává právo používat znak města. V 16. století se znovu rozvíjí hornická činnost. V r. 1614 byl postaven protestantský kostel. V r. 1917 byl srovnán se zemí, protože byl postaven ze stavebního materiálu, jehož vlastníkem byl osecký klášter. Jeho zbourání se ale tehdy pokládalo za porušení Rudolfova majestátu o náboženské svobodě. Jeho základy jsou však zakonzervovány a lze je shlédnout. Je to velmi zajímavá podívaná…Dále se tu nachází katolický kostel sv. Barbory, postaven v letech 1595 – 1602, v r. 1632 byl vypálen saským vojskem a znovu postaven v r. 1637. V 19. století byl novogoticky přestavěn. Další kostel, a sice evangelický kostel „Vzkříšení“, který byl postaven v secesním stylu architekty R.Schillingerem a W. Graebnerev vás určitě nadchne už jenom svým zjevem. Základní kámen byl položen r. 1900 a zpřístupněn byl r. 1902. Dále se tu nachází železniční trať, která překonává velké převýšení, ale i hluboká údolí z Hrobu, přes Moldavu a dál do Saska. Při výstavbě této trati byl postaven přes údolí potoka Bouřlivec největší most na této trati. Je to ocelový příhradový most o délce 145 metrů, který stojí na dvou kamenných pilířích a je ve výšce 34 metrů nad potokem. Dále je tu směrem k Novým Verneřicům na okraji obce moc hezká kaple z r. 1904. Jsou tu ještě i jiné drobné památky.

V okolí tohoto malého městečka je spousta lokalit, které stojí za to, je navštívit. Je tu nedaleko „Vlčí kámen“ je to soubor skalisek, odkud jsou vidět krásně Teplice. A další a další lokality, mohla bych jmenovat do nekonečna, neboť toto místo nabízí spoustu možných výletů, odkud se dostanete na další zajímavá místa. Třeba vrch Stropník, jež se nachází ve východní části Loučenské lokality, kterou jsme se právě vydaly ke pstruhárně a sběru medvědího česneku. K vrchu Stropník je ale lépe se vydat od města Osek, jež se přímo nad ním vypíná do výšky 856 m.n.m. Odtud je krásně vidět na celý hřeben Krušných hor. Ale i odjinud se můžete dostat na vrch Stropník, nejen z Oseku.

Trochu jsem Vám přiblížila okolní krajinu, ale vrátím se k našemu výletu. Za medvědím česnekem se vydáváme každý rok na jaře, neboť je to účinná, řekla bych i léčivá rostlina, neboť podporuje lepší trávení, činnost žaludku, uklidňuje křeče hladkého svalstva a ničí i střevní parazity, čili tato rostlina je velmi zdravá, a zvlášť na jaře, kdy je třeba si pročistit organismus. Ona totiž se musí sbírat jedině na jaře. Je to první jarní zelenina, která nám po zimních hodech pořádně pročistí celé tělo. Jednu zajímavost Vám musím napsat, a sice to, že tohle dělají i medvědi, kteří jsou schopni putovat za touto rostlinkou i 100 km. Tak jsme se docela i bály, když jsme se za ním vydaly, abychom tyhle huňáče někde nepotkaly. Ale protože není známo, že by se vyskytovaly v našich krajích, kam jsme si to zrovna zamířily, tak jsme se tím uklidňovaly. Aspoň se nám to doposud a to už pár let, kdy sem chodíme, nikdy nestalo.

Z této rostlinky se dá dělat vynikající špenát, řekla bych, že je daleko chutnější, než normální. A nejen to, dá se přidávat i jako nať buď do polévky, nebo na chleba, i k masu, když ho dáváte do trouby péct, třeba jako sváteční oběd, zkrátka jeho využití je nepřeberné.

Křižanov
Křižanov  •  Foto: Bruklin

Ale abych pokračovala dál, vystoupily jsme na první zastávce v Křižanově, hned u kapličky, před kterou stály dvě krásné lípy, jenže v této dobře ještě neolistěné, holé. Pokračovaly jsme silnicí, vpravo se nám ukázal Domaslavický potůček v zahradě, kde u mlýnského kola posedával hastrmánek. Byl od nás trochu dál, tak jsme na něj jen křikly pozdrav, ale jestli nám rozuměl, to nevím…Kousek za restaurací jsme zamířily doleva, kde opravovaly silnici a musely jsme dávat pozor, abychom nepřišly k úhoně jejich velkou mechanizací. A už jsme shlédly před sebou železniční tunel, kterým jsme prošly a ocitly jsme se v Loučenské pahorkatině. Už nás hned za tunelem „flákl“ do očí medvědí česnek, který se začínal rozprostírat po obou stranách cesty. Domaslavický potůček se vinul oproti nám seshora z mírného vršku, kterým jsme stoupaly. Stačilo trochu té představivosti a mohly jsme si myslet, že máme před sebou Vydru na Šumavě. Jen by holt potůček musel být o pár metrů širší, jinak co do počtu kamenů, které Vydru obohacují, by se jí mohl vyrovnat. Úžasná podívaná…Bylo tu vskutku nádherně, příroda až na ten česnek, nebyla ještě dosud úplně probuzená. Místy tu bylo i docela pochmurno, jen stromy, velikáni nám dělaly doprovod tam, kde nám nebublal v ústrety potůček. Sama bych se tu docela i bála…

Ale dlouho naše cesta netrvala, neboť jsme došly brzo ke pstružárně, kam mířily kroky mých kolegyň, které si chtěly koupit pstroužka. Já tentokrát neměla zájem. Koukala jsem víc po česneku, abych si ho natrhala dostatečné množství. Míjely jsme „PITEVNU“, až to s námi otřáslo, když dotyčný prodejce prohodil“ Dejte si pozor, abyste se tam neocitly!“ To jsme rychle mazaly odtud pryč…Samozřejmě že to bylo prohozeno z legrace, neboť dotyčný prodejce nám pstroužka nejen chytne, ale i vykuchá a tak nade dveřmi to slovo „PITEVNA“ je spíš pro legraci okolo jdoucích. Možná že i pro zastrašení těm, co tu ještě nebyli, kdo ví???

Pstruhy měly dámy v taškách, odpočinek na lavičkách nad pstruží sádkou taky a tak jsme se daly do trhání česneku. A trhaly a trhaly…Ale dohodly jsme se, že půjdeme ještě jednou, škoda nevyužít toho, co nám tu příroda nabízí, nejen své výdobytky, ale i krásné pokoukání na probouzející se les, který byl, když jsme ho navštívily, ještě v takovém polospánku… Po natrhání česneku jsme zamířily k autobusové stanici, ale protože jsme měly ještě půl hodinky čas, zašly jsme do hospůdky, která byla po cestě a daly jsme si někdo pivko, a někdo i oběd. Zaplatily a šly k zastávce, kam za chvíli zamířil náš autobus, aby nás odvezl domů.

Poslední aktualizace: 10.04.2016
Autor příspěvku: Bruklin
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Křižanov - ráj medvědího česneku - Služby, informace
Křižanov - ráj medvědího česneku na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Křižanov - ráj medvědího česneku

Základy protestantského kostela v Hrobě a historie. Na přelomu 16. a 17.století začaly pronikat do města Hrobu luterské myšlenky ze sousedního Saska.Protestanti využili tzv.Rudolfův majestát z r…
Vycházka po památkách v blízkém okolí města Hrobu. Po prohlídce starého královského  a horního města Hrob /Hornické muzeum s historií těžby stříbrné rudy, základy protestantského kostela/ pokračujeme do …
Svojí cestu jsem začal v královském a horním městě Hrob. V minulosti to bylo význačné středisko těžby stříbrné rudy, můžeme se o tom přesvědčit v místním Hornickém muzeu. V roce 1614 zde byl jako první v Čechách postaven protestantský kostel. Spor s pražským arcibiskupem o postavenou modlitebnu skončil násilným zbořením stavby v roce 1617. Teprve roku 1913 byly téměř 300 let staré základy odkryty. Tato událost se stala jedním z b…
Krušnohorská železnice musí překonávat nejen velké převýšení, ale také hluboká údolí. Na konci roku 1884 byla dokončena železniční trať z Hrobu přes Moldavu do Saska. Při výstavbě byl postaven  přes údolí pot…
Domaslavické údolí se nachází severozápadně od města Hrob a protéká jím Domaslavický potok.Vede jím zelená turistická značka z Hrobu a Křižanova.V horní části údolí se nachází přírodní re…
Nepřehlédnutelný kopec strmě vystupující nad Teplickou pánví. Významné lyžařské středisko na Teplicku, jeho svahy protíná několik sjezdových tratí, v jeho blízkosti též běžecké tratě. Ve …
Skalní vyhlídka ve svahu hory Stropník s panoramatickým výhledem na České středohoří a na podkrušnohorskou uhelnou pánev. V blízkosti je turistický přístřešek nazývaný chata Máňa. Dostaneme se sem po červené TZ z Oseka vedoucí na Vrch Tří pánů.
Vesnice
Mikulov leží v Západních Čechách, severozápadním směrem od města Teplice. Kolem města se zvedají zalesněné stráně vrcholků Krušných Hor. Severním směrem od města prochází státní hranice s…
Hrad Rýzmburk nalezneme nedaleko města Osek. Jedná se o nejrozsáhlejší hrad, který se nachází na území Čech. Byl vybudován na skalním ostrohu, který je ze dvou stran obtékán Oseckým potokem. Z hlediska historie s…
Výrazný mohutný vrchol v teplické části Krušných hor vypínající e nad Osekem. Na východním svahu přírodní památka Domaslavické…
Příjezdové místo: Placené  parkoviště  je v  Novém  Městě v Krušných Horách  800 m,  pod Bouřňákem. U obce  Hrob  odbočíme na silnici č. 382 do Mikulova  a  Moldavy. Silnice z Hrobu do Moldavy  je  od 1.11. do 31.…
Osek u Duchova Při toulkách krajem pod Krušnými Horami jen těžko nalezneme místo, které by dokázalo lépe dokumentovat spojení svého těžkého osudu se zdejším těžce zkoušeným krajem. Zatímco severo…
Obora nedaleko Dubí u Teplic. Ideální na výlet s dětmi - s sebou suchý chleba! V areálu je Restaurace se zvěřinovou kuchyní.
Rozhledna, která též slouží jako multifunkční věž, byla postavena v roce 2005 nad Osekem. Jako jednomu z mála měst se Oseku podařilo prosadit záměr, aby tato telekomunikační věž sloužila také jako rozhledna. Do výšky 15 metrů zde byl umístěn ochoz, ze kterého se nám naskýtá pohled na okolní město a krajinu. Rozhledna je návštěvníkům volně přístupná již od léta roku 2006. V…
Zámek
Zámek Duchcov je architektonickým skvostem severních Čech a kulturní dominantou města Duchcova v Ústeckém kraji. Zámek je možné navštívit v dubnu a říjnu od středy do neděle a od květ…
Velmi výstavný barokní zámek Valdštejnů, s rozsáhlou zahradou plnou plastik M.B.Brauna.
Na osamoceném vrchu Doubravka v blízkosti Teplic byl na konci 15. století postaven pozdně gotický hrad, který později vyhořel. Na počátku 17. století byla ruina přebudována na pevnost, která pak po třicetileté válce byla na příkaz císaře zničena. Na konci 19.století zde byla vybudována Restaurace s vyhlídkovou věží. Po jedenácti letech objekt opět vyhořel. Hrad byl několikrát…
10.6km
více »
Město
Krupka leží v Severních Čechách, severním směrem od města Teplice. Krupka je označována jako naše nejstarší hornické město, v jehož okolí se těžil cín. Krupka je podhorské město, nad kterým se zvedají zalesněné …
11.1km
více »
První den s našeho rozhlednového putování se blíží ke konci. Po zdolání čtyř rozhleden (Sokolí vrch, Pastýřská stěna, Velký Chlum, Děčínský Sněžník) se v pozdním odpoledni dostáváme do cíle prvního dne. Tím cílem …
11.2km
více »
Významná dominanta Krušných hor vypínající se na skalním ostrohu nad obcí Černice. Zámek Jezeří je považován za největší barokní stavbu v Evropě. Ve své době byl vyhlášeným kulturním centre…
15.4km
více »
Hrad Hněvín je dominantou města Most v Ústeckém kraji. Romantický areál, který vyrostl na základech původního hradu, stojí na kopci nad městem Most. Hrad Hněvín, který prošel na počátku třetího tisíciletí rozsáhlo…
16.7km
více »
Vrchol Milešovka leží nad obcí Milešov, 10 km severozápadně od Lovosic. Je nejvyšší horou Českého středohoří a zároveň největrnější horou celé ČR. Z východu odděluje Milešovku od ostatníc…
19.5km
více »
Ústí nad Labem leží v severních Čechách, východním směrem od města Teplice. Město se rozkládá v údolí mezi vrcholky Krušných hor a chráněnou krajinou oblastí České středohoří a jak název napovídá na levém břehu ře…
23.3km
více »
Zoologická zahrada vznikla z původně soukromé ptačí rezervace,kterou založil na svahu Mariánské skály Heinrich Lumpe,uznávaný ornitolog.Nazývala se Lumpepark. Postupně místo zveleboval a dodal mu podobu udržované…
24.5km
více »
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
26.1km
více »
Zveme vás k výšlapu na vrchol jménem Děčínský Sněžník, na němž stojí kamenná Rozhledna Vysoká 33 metrů. Budete tak mít možnost porozhlédnout se po okolním kraji a mimo to se také obče…
30.9km
více »
Rozhledna na naší největší Stolové hoře je jedním z velice častých turistických cílů. V polovině 19. století zde byla postavena triangulační věž, která později sloužila jako rozhledna. V roce 1864 byla postavena rozhledna z velkých pískovcových kvádrů vysoká 33 metrů, ke která byl přistaven hostinec a turistická chata. Od 70. let minulého století rozhledna a přilehlé…
31.4km
více »
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
Děčínská ZOO se nachází za Pastýřskou stěnou. Je mnoho druhů zvířat, nejen původních z Českého Švýcarska. Je zde hezké dětské hřiště. Otevírací doba: březen - duben 8.00 - 18.00 květen - srpen 8.00 - 19.00 září - říjen 8.00 - 18.00 listopad - únor 8.00 - 16.00 Zoo je otevře…
36.4km
více »
Zámek Libochovice patří k nejvýznamnějším raně barokním památkám u nás. Zámek se nachází 6 kilometrů od Lovosic na Litoměřicku. Zámek lze navštívit každý den od dubna do října. Interiér z…
36.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace