Reklama
Reklama
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hrob
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Křižanov - ráj medvědího česneku

Turistické cíle Příroda Pohoří

Vydaly jsme se opět po roce jako obvykle za medvědím česnekem do Křižanova. Postupně jsme všichni nasedly ze svých stanic místa svého bydliště, poslední já s Janou v Řetenicích a mířily si to na naši konečnou – KŘIŽANOV!

Křižanov je část obce Hrob, nachází se od ní jihozápadně, na rozloze necelých 3, 5 km. Trvale tu žije okolo 140 obyvatel. Je to mrňavoučká část obce, ale je tu přenáramně krásná příroda a nejen to, ale i památky v okolí, které můžete navštívit a do kterých to není daleko. Při cestě za medvědím česnekem se nám v dáli zobrazila hora Bořeň, která dostala své jméno po manželce Kroka – Bořeny. Ta, nešťastná po jeho smrti viděla na této hoře svého muže, a vztahujíc po jeho vidině ruce, zřítila se ze skály. Lid, protože Kroka a jeho ženu miloval, dal této hoře na její památku jméno Bořeň. Další památky najdete v městě Bílina, kde je zámek Lobkowitzů, ale bohužel není přístupný, neboť byl navrácen rodině. Ale i zvenku je na něj úžasný pohled, neboť se nachází na jedné straně náměstí nad jejich domy. Nachází se tu Pohádkový les, krásná vycházka pro děti a nejen pro ty... Nedaleko jsou lázně Bílina – Kyselka, které se v současné době opravují. Ale dá se tu chodit, neboť se nachází v lesoparku, kde jsou nádherné procházky.

Co se týká samotné obce Hrob, která leží na úpatí Krušných hor, tak i tady je plno památek ke zhlédnutí. Již za vlády Karla IV. se zde kutalo stříbro a další kovy. Po úpadku se město Hrob znovu zmáhá a v r. 1458 získává právo používat znak města. V 16. století se znovu rozvíjí hornická činnost. V r. 1614 byl postaven protestantský kostel. V r. 1917 byl srovnán se zemí, protože byl postaven ze stavebního materiálu, jehož vlastníkem byl osecký klášter. Jeho zbourání se ale tehdy pokládalo za porušení Rudolfova majestátu o náboženské svobodě. Jeho základy jsou však zakonzervovány a lze je shlédnout. Je to velmi zajímavá podívaná…Dále se tu nachází katolický kostel sv. Barbory, postaven v letech 1595 – 1602, v r. 1632 byl vypálen saským vojskem a znovu postaven v r. 1637. V 19. století byl novogoticky přestavěn. Další kostel, a sice evangelický kostel „Vzkříšení“, který byl postaven v secesním stylu architekty R.Schillingerem a W. Graebnerev vás určitě nadchne už jenom svým zjevem. Základní kámen byl položen r. 1900 a zpřístupněn byl r. 1902. Dále se tu nachází železniční trať, která překonává velké převýšení, ale i hluboká údolí z Hrobu, přes Moldavu a dál do Saska. Při výstavbě této trati byl postaven přes údolí potoka Bouřlivec největší most na této trati. Je to ocelový příhradový most o délce 145 metrů, který stojí na dvou kamenných pilířích a je ve výšce 34 metrů nad potokem. Dále je tu směrem k Novým Verneřicům na okraji obce moc hezká kaple z r. 1904. Jsou tu ještě i jiné drobné památky.

V okolí tohoto malého městečka je spousta lokalit, které stojí za to, je navštívit. Je tu nedaleko „Vlčí kámen“ je to soubor skalisek, odkud jsou vidět krásně Teplice. A další a další lokality, mohla bych jmenovat do nekonečna, neboť toto místo nabízí spoustu možných výletů, odkud se dostanete na další zajímavá místa. Třeba vrch Stropník, jež se nachází ve východní části Loučenské lokality, kterou jsme se právě vydaly ke pstruhárně a sběru medvědího česneku. K vrchu Stropník je ale lépe se vydat od města Osek, jež se přímo nad ním vypíná do výšky 856 m.n.m. Odtud je krásně vidět na celý hřeben Krušných hor. Ale i odjinud se můžete dostat na vrch Stropník, nejen z Oseku.

Trochu jsem Vám přiblížila okolní krajinu, ale vrátím se k našemu výletu. Za medvědím česnekem se vydáváme každý rok na jaře, neboť je to účinná, řekla bych i léčivá rostlina, neboť podporuje lepší trávení, činnost žaludku, uklidňuje křeče hladkého svalstva a ničí i střevní parazity, čili tato rostlina je velmi zdravá, a zvlášť na jaře, kdy je třeba si pročistit organismus. Ona totiž se musí sbírat jedině na jaře. Je to první Jarní zelenina, která nám po zimních hodech pořádně pročistí celé tělo. Jednu zajímavost Vám musím napsat, a sice to, že tohle dělají i medvědi, kteří jsou schopni putovat za touto rostlinkou i 100 km. Tak jsme se docela i bály, když jsme se za ním vydaly, abychom tyhle huňáče někde nepotkaly. Ale protože není známo, že by se vyskytovaly v našich krajích, kam jsme si to zrovna zamířily, tak jsme se tím uklidňovaly. Aspoň se nám to doposud a to už pár let, kdy sem chodíme, nikdy nestalo.

Z této rostlinky se dá dělat vynikající špenát, řekla bych, že je daleko chutnější, než normální. A nejen to, dá se přidávat i jako nať buď do polévky, nebo na chleba, i k masu, když ho dáváte do trouby péct, třeba jako sváteční oběd, zkrátka jeho využití je nepřeberné.

Křižanov
Křižanov  •  Foto: Bruklin

Ale abych pokračovala dál, vystoupily jsme na první zastávce v Křižanově, hned u kapličky, před kterou stály dvě krásné lípy, jenže v této dobře ještě neolistěné, holé. Pokračovaly jsme silnicí, vpravo se nám ukázal Domaslavický potůček v zahradě, kde u mlýnského kola posedával hastrmánek. Byl od nás trochu dál, tak jsme na něj jen křikly pozdrav, ale jestli nám rozuměl, to nevím…Kousek za restaurací jsme zamířily doleva, kde opravovaly silnici a musely jsme dávat pozor, abychom nepřišly k úhoně jejich velkou mechanizací. A už jsme shlédly před sebou železniční tunel, kterým jsme prošly a ocitly jsme se v Loučenské pahorkatině. Už nás hned za tunelem „flákl“ do očí medvědí česnek, který se začínal rozprostírat po obou stranách cesty. Domaslavický potůček se vinul oproti nám seshora z mírného vršku, kterým jsme stoupaly. Stačilo trochu té představivosti a mohly jsme si myslet, že máme před sebou Vydru na Šumavě. Jen by holt potůček musel být o pár metrů širší, jinak co do počtu kamenů, které Vydru obohacují, by se jí mohl vyrovnat. Úžasná podívaná…Bylo tu vskutku nádherně, příroda až na ten česnek, nebyla ještě dosud úplně probuzená. Místy tu bylo i docela pochmurno, jen stromy, velikáni nám dělaly doprovod tam, kde nám nebublal v ústrety potůček. Sama bych se tu docela i bála…

Ale dlouho naše cesta netrvala, neboť jsme došly brzo ke pstružárně, kam mířily kroky mých kolegyň, které si chtěly koupit pstroužka. Já tentokrát neměla zájem. Koukala jsem víc po česneku, abych si ho natrhala dostatečné množství. Míjely jsme „PITEVNU“, až to s námi otřáslo, když dotyčný prodejce prohodil“ Dejte si pozor, abyste se tam neocitly!“ To jsme rychle mazaly odtud pryč…Samozřejmě že to bylo prohozeno z legrace, neboť dotyčný prodejce nám pstroužka nejen chytne, ale i vykuchá a tak nade dveřmi to slovo „PITEVNA“ je spíš pro legraci okolo jdoucích. Možná že i pro zastrašení těm, co tu ještě nebyli, kdo ví???

Pstruhy měly dámy v taškách, odpočinek na lavičkách nad pstruží sádkou taky a tak jsme se daly do trhání česneku. A trhaly a trhaly…Ale dohodly jsme se, že půjdeme ještě jednou, škoda nevyužít toho, co nám tu příroda nabízí, nejen své výdobytky, ale i krásné pokoukání na probouzející se les, který byl, když jsme ho navštívily, ještě v takovém polospánku… Po natrhání česneku jsme zamířily k autobusové stanici, ale protože jsme měly ještě půl hodinky čas, zašly jsme do hospůdky, která byla po cestě a daly jsme si někdo pivko, a někdo i oběd. Zaplatily a šly k zastávce, kam za chvíli zamířil náš autobus, aby nás odvezl domů.

Nadmořská výška:
356 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.662, 13.715)
Poslední aktualizace: 10.4.2016
Autor: Bruklin
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hrob

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,6km od místa

Příspěvky v okolí Křižanov - ráj medvědího česneku

Základy protestantského kostela v Hrobě a historie. Na přelomu 16. a 17.století začaly pronikat do města Hrobu luterské myšlenky ze sousedního Saska.Protestanti využili tzv.Rudolfův majestát z r…
Svojí cestu jsem začal v královském a horním městě Hrob. V minulosti to bylo význačné středisko těžby stříbrné rudy, můžeme se o tom přesvědčit v místním Hornickém muzeu. V roce 1614 zde byl jako první v Čechách postaven protestantský kostel. Spor s pražským arcibiskupem o postavenou modlitebnu skončil násilným zbořením stavby v roce 1617. Teprve roku 1913 byly téměř 300 let staré základy odkryty. Tato událost se stala jedním z b…
Krušnohorská železnice musí překonávat nejen velké převýšení, ale také hluboká údolí. Na konci roku 1884 byla dokončena železniční trať z Hrobu přes Moldavu do Saska. Při výstavbě byl postaven  přes údolí pot…
Domaslavické údolí se nachází severozápadně od města Hrob a protéká jím Domaslavický potok.Vede jím zelená turistická značka z Hrobu a Křižanova.V horní části údolí se nachází přírodní re…
Skalní vyhlídka ve svahu hory Stropník s panoramatickým výhledem na České středohoří a na podkrušnohorskou uhelnou pánev. V blízkosti je turistický přístřešek nazývaný chata Máňa. Dostaneme se sem po červené TZ z Oseka vedoucí na Vrch Tří pánů.
Nepřehlédnutelný kopec strmě vystupující nad Teplickou pánví. Významné lyžařské středisko na Teplicku, jeho svahy protíná několik sjezdových tratí, v jeho blízkosti též běžecké tratě. Ve …
Výrazný mohutný vrchol v teplické části Krušných hor vypínající e nad Osekem. Na východním svahu přírodní památka Domaslavické…
Hrad Rýzmburk nalezneme nedaleko města Osek. Jedná se o nejrozsáhlejší hrad, který se nachází na území Čech. Byl vybudován na skalním ostrohu, který je ze dvou stran obtékán Oseckým potokem. Z hlediska historie s…
Vesnice
Mikulov leží v Západních Čechách, severozápadním směrem od města Teplice. Kolem města se zvedají zalesněné stráně vrcholků Krušných Hor. Severním směrem od města prochází státní hranice s…
Příjezdové místo: Placené  parkoviště  je v  Novém  Městě v Krušných Horách  800 m,  pod Bouřňákem. U obce  Hrob  odbočíme na silnici č. 382 do Mikulova  a  Moldavy. Silnice z Hrobu do Moldavy  je  od 1.11. do 31.…
Osek u Duchova Při toulkách krajem pod Krušnými Horami jen těžko nalezneme místo, které by dokázalo lépe dokumentovat spojení svého těžkého osudu se zdejším těžce zkoušeným krajem. Zatímco severo…
Obora nedaleko Dubí u Teplic. Ideální na výlet s dětmi - s sebou suchý chleba! V areálu je Restaurace se zvěřinovou kuchyní.
Rozhledna, která též slouží jako multifunkční věž, byla postavena v roce 2005 nad Osekem. Jako jednomu z mála měst se Oseku podařilo prosadit záměr, aby tato telekomunikační věž sloužila také jako rozhledna. Do výšky 15 metrů zde byl umístěn ochoz, ze kterého se nám naskýtá pohled na okolní město a krajinu. Rozhledna je návštěvníkům volně přístupná již od léta roku 2006. V…
Zámek
Zámek Duchcov je architektonickým skvostem severních Čech a kulturní dominantou města Duchcova v Ústeckém kraji. Zámek je možné navštívit v dubnu a říjnu od středy do neděle a od květ…
Velmi výstavný barokní zámek Valdštejnů, s rozsáhlou zahradou plnou plastik M.B.Brauna.
Na osamoceném vrchu Doubravka v blízkosti Teplic byl na konci 15. století postaven pozdně gotický hrad, který později vyhořel. Na počátku 17. století byla ruina přebudována na pevnost, která pak po třicetileté válce byla na příkaz císaře zničena. Na konci 19.století zde byla vybudována Restaurace s vyhlídkovou věží. Po jedenácti letech objekt opět vyhořel. Hrad byl několikrát…
10.9km
více »
Město
Krupka leží v Severních Čechách, severním směrem od města Teplice. Krupka je označována jako naše nejstarší hornické město, v jehož okolí se těžil cín. Krupka je podhorské město, nad kterým se zvedají zalesněné …
11.4km
více »
První den s našeho rozhlednového putování se blíží ke konci. Po zdolání čtyř rozhleden (Sokolí vrch, Pastýřská stěna, Velký Chlum, Děčínský Sněžník) se v pozdním odpoledni dostáváme do cíle prvního dne. Tím cílem …
11.6km
více »
Významná dominanta Krušných hor vypínající se na skalním ostrohu nad obcí Černice. Zámek Jezeří je považován za největší barokní stavbu v Evropě. Ve své době byl vyhlášeným kulturním centre…
Hrad Hněvín je dominantou města Most v Ústeckém kraji. Romantický areál, který vyrostl na základech původního hradu, stojí na kopci nad městem Most. Hrad Hněvín, který prošel na počátku třetího tisíciletí rozsáhlo…
16.4km
více »
Vrchol Milešovka leží nad obcí Milešov, 10 km severozápadně od Lovosic. Je nejvyšší horou Českého středohoří a zároveň největrnější horou celé ČR. Z východu odděluje Milešovku od ostatníc…
19.7km
více »
Ústí nad Labem leží v severních Čechách, východním směrem od města Teplice. Město se rozkládá v údolí mezi vrcholky Krušných hor a chráněnou krajinou oblastí České středohoří a jak název napovídá na levém břehu ře…
23.6km
více »
Zoologická zahrada vznikla z původně soukromé ptačí rezervace,kterou založil na svahu Mariánské skály Heinrich Lumpe,uznávaný ornitolog.Nazývala se Lumpepark. Postupně místo zveleboval a dodal mu podobu udržované…
24.8km
více »
Proč se nevydat do Ústeckého kraje, a rovnou do samotného Ústí nad Labem, má určitě co nabídnout, na své si tu turisté rozhodně přijdou. Jedním z lákadel může být právě hrad Střekov, stojí na strmém skalním ostrohu nad řekou Labe.Dotváří tak siluetu města, a je s ním již neodmyslitelně spjat. Tento gotický hrad, jež je ve velmi dobrém stavu, měl původně být strážní věží nad…
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
26.5km
více »
Zveme vás k výšlapu na vrchol jménem Děčínský Sněžník, na němž stojí kamenná Rozhledna Vysoká 33 metrů. Budete tak mít možnost porozhlédnout se po okolním kraji a mimo to se také obče…
31.3km
více »
Rozhledna na naší největší Stolové hoře je jedním z velice častých turistických cílů. V polovině 19. století zde byla postavena triangulační věž, která později sloužila jako rozhledna. V roce 1864 byla postavena rozhledna z velkých pískovcových kvádrů vysoká 33 metrů, ke která byl přistaven hostinec a turistická chata. Od 70. let minulého století rozhledna a přilehlé…
31.7km
více »
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
33.1km
více »
Zámek Libochovice patří k nejvýznamnějším raně barokním památkám u nás. Zámek se nachází 6 kilometrů od Lovosic na Litoměřicku. Zámek lze navštívit každý den od dubna do října. Interiér z…
36.8km
více »
Děčínská ZOO se nachází za Pastýřskou stěnou. Je mnoho druhů zvířat, nejen původních z Českého Švýcarska. Je zde hezké dětské hřiště. Otevírací doba: březen - duben 8.00 - 18.00 květen - srpen 8.00 - 19.00 září - říjen 8.00 - 18.00 listopad - únor 8.00 - 16.00 Zoo je otevře…
36.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace