Loading...

Jiráskova škola čp. 131 v Malých Svatoňovicích

Turistické cíle Dům, budova

Původně byla tato obec přiškolena k Zálesí, dnešní součásti Batňovic. Roku 1791 tam z Malých Svatoňovic chodilo 10 dětí. Protože však byla cesta mezi těmito osadami obtížná, nejen délkou, ale i sama silnice nestála za moc, navíc v období dešťů byla neschůdná kvůli velkému množství bahna a v zimě kvůli sněhovým závějím, začal v roce 1830 záleský učitel Jan Jörka docházet 3x týdně do Malých Svatoňovic, kde vždy polodenně vyučoval. Roku 1842 odkázal František Berger ke školním účelům jistinu 100 zlatých, jež byla pojištěna na domě čp. 12. Měla být základem na výstavbu místní školy potřebného obnosu, protože v témže roce byla podána 1. žádost o zřízení vlastní samostatné školy. Výsledkem toho bylo nejen nepovolení této žádosti, ale rovněž zákaz záleskému učiteli, aby vyučoval v Malých Svatoňovicích. O 3 roky později začal do obce dobrovolně chodit Antonín Hrodek, který zde učil během zimy polodenně po celý týden.

V roce 1869 vznikla okresní školní rada, jež rozhodla o tom, že následujícího roku byla vybudována škola ve Velkých Svatoňovicích a k ní byly přiškoleny rovněž Malé Svatoňovice. Cesta tam byla stejně špatná jako do Zálesí, a tak byla v roce 1871 podána další žádost o povolení zřízení vlastní školy. Místní školní rada v čele s horním inspektorem Ludwigem Kroeschellem dokázala u okresní školní rady získat 5. října 1871 povolení k zahájení celodenního vyučování, jež obstarával nejprve záleský podučitel Antonín Jirka a následně František Vokrouhlecký (též psán jako Vokrouhlický).

To trvalo až do roku 1873, kdy byla místní škola prohlášena c. k. zemskou školní radou za samostatnou. Prvním učitelem byl jmenován František Balcar a školu tehdy navštěvovalo 123 dětí. O rok později sem nastoupil učitel Josef V. Svoboda, jenž byl v letech 1874-1880 správcem zdejší školy a v roce 1880 byl jmenován řídícím učitelem. Až do poloviny roku 1875 se vyučovalo v 1 malé místnosti ve staré dřevěné škole čp. 73, kde se říkalo „u Peitnerů“. Protože sem však chodilo a tísnilo se při výuce až 110 dětí, nechal se obměkčit patron a vlastník velkostatku Vilém princ ze Schaumburg-Lippe a vystavěl svým nákladem ve výši 9 520 zlatých a 30 krejcarů jednopatrovou zděnou školní budovu čp. 58, v níž byla umístěna též německá třída. K jejímu vysvěcení došlo 27. září 1875. Následně bylo její vybavení rozšířeno různými dary od zdejších živnostníků a důlního úřednictva.

Roku 1877 měla být školní obec rozdělena na českou a německou, ale na protest školní rady byla škola přidělena trutnovskému okresu a 1. česká inspekce byla vykonána inspektorem J. Hrašem 7. července 1877 a německou inspekci prováděl inspektor Schneider. K určitému rozdělení školy došlo tím, že 26. května 1878 najala obec v čp. 30 místnost pro německou třídu. Když v následujícím roce dosáhl počet dětí 158, došlo k rozdělení školy na 2 oddělení, v nichž bylo vyučováno polodenně.

Zdejší učitelský sbor byl velmi aktivní. 25. prosince 1877 se uskutečnila ve škole 1. vánoční nadílka, při níž bylo sehráno představení „Pastýřové Betlémští“, 21. prosince 1879 byla sehrána školní mládeží divadelní hra „Král liliputánský“ a 28. července 1885 se uskutečnila 1. veřejná zkouška školních dětí a výstava ženských ručních prací. 28. července 1886 přesídlila 1. třída z místnosti u Čepelků v čp. 30 do školní budovy, čímž došlo k výměně učebny s německou školou. K 1. říjnu 1887 byla česká škola rozšířena na trojtřídní. Naopak německá škola byla zrušena v roce 1903, kdy její poslední učitel Karl Mai vyučoval pouze 1 dítě. V té době chodilo do české školy 245 dětí! To se projevilo rovněž tím, že k 15. prosinci 1904 se stala škola čtyřtřídní. 12. listopadu 1908 zakoupila obec školní budovu od náchodského velkostatku, a to za 5 762,18 K.

První místní řídící učitel Josef V. Svoboda zemřel 1. února 1913. Zatímním správcem školy se stal učitel Jan Petr a 1. září 1913 nastoupil do Malých Svatoňovic nový řídící učitel Josef Boura. V té době již původní škola dosluhovala a nevyhovovala snad ve všech ohledech, proto začalo být roku 1914 vyjednáváno se stavitelem Otokarem Nyplem ohledně výstavby nové školní budovy. 24. května 1914 mu bylo zadáno vypracování plánů podle návrhu architekta a stavitele Jindřicha Labouťky z Hradce Králové, jež byly schváleny v Trutnově přesně o měsíc později (někteří autoři přinášejí teorie o tom, že do tvoření plánů mohl být zapojen architekt Jindřich Freiwald, s nímž tehdy Nypl úzce spolupracoval a na objektu je řada prvků podobných právě stavbám tohoto architekta). Následně se začalo s výstavbou, kterou nenarušil ani povolávací rozkaz stavitele Nypla a mistra Štěpa. O rok později začalo do školy docházet 30 dětí bukovinských uprchlíků. To již bylo zřízeno odvodňovací potrubí, kanál ústředního topení, schodiště do 2. poschodí, dokončeny klenby, vyzděny příčky, zhotoveny železobetonové římsy a provizorně zakryta střecha. V letech 1916-1918 byly práce postupně omezovány až došlo k jejich úplnému přerušení. Stavba Jiráskovy školy čp. 131, později nazývané jako „horní nad kostelem“, byla obnovena v roce 1919 s tím, že by měla být dokončena roku 1923. Přístavbu tělocvičny měli na starosti naopak zdejší ochotníci a sokolové. Zároveň u ní bylo zřízeno letní cvičiště. Každý člen obou zmíněných spolků musel dobrovolně odpracovat při stavbě tělocvičny 50 hodin na vykopávce základů nebo při odvozu hlíny na cvičiště. Nakonec došlo ke kolaudaci školy v září 1925 a k jejímu kompletnímu otevření až k 1. září 1927, přičemž většina prací byla provedena místními nebo okolními živnostníky, např. klempířské práce provedl Josef Vokřál ze Rtyně v Podkrkonoší, natěračské práce A. Jiroušek a František Mrázek ze Rtyně v Podkrkonoší a zámečnické práce E. Vlček ze Rtyně v Podkrkonoší. Naopak šamotové dlažby na chodbách a v sociálním zařízení zhotovil zástupce rakovnické akciové továrny z Hradce Králové.

Díky jejímu dokončení mohlo dojít také ke zřízení měšťanské školy, jejíž 1. třída byla otevřena 2. prosince 1929. Ta byla umístěna rovněž v budově obecné školy, stejně tak v roce 1930 zřízená 2. třída a o rok později 3. třída (ta však zprvu sídlila v zasedací síni obecního úřadu). Prvním ředitelem této školy se stal Jaroslav Šamal, nejprve jako zatímní a od 1. března 1931 definitivní. 1. září 1935 se stal řídícím učitelem obecné školy Stanislav Šidlák. V roce 1940 došlo k úpravám a výmalbě části objektu, v níž sídlila měšťanská škola. 4. července 1940 byl osekán nápis „JIRÁSKOVA ŠKOLA“. K 1. září 1941 se stala měšťanská škola ze čtyřtřídní pouze trojtřídní a k 1. listopadu téhož roku pouze dvoutřídní. Roku 1944 byl řídící učitel Šidlák nuceně nasazen na práce v Račicích nad Trotinou. Jeho zástupkyní se stala nejprve Marie Sluková a následně Marie Kupková. V téže době byla zabrána 1 třída německým vojskem k radiotelegrafickým účelům. Později zaplavili školu uprchlíci z Maďarska i částí Třetí říše, kde se již nacházela Rudá armáda. Následně došlo k úklidu a vymalování tříd a 22. května 1945 se začalo opětovně učit.

Po osvobození došlo k řadě změn, jež tu vzhledem k místu nejdou všechny vyjmenovat. 30. dubna 1946 odešel Stanislav Šidlák do Trutnova. Ředitelem měšťanské školy však zůstal nadále Jindřich Stojánek. Do roku 1948 byla škola známá jako Obecná škola v Malých Svatoňovicích a Měšťanská škola v Malých Svatoňovicích, v letech 1948-1953 jako Národní škola v Malých Svatoňovicích a Střední škola v Malých Svatoňovicích, v letech 1953-1961 jako Osmiletá střední škola v Malých Svatoňovicích, v letech 1961-1979 jako Základní devítiletá škola Malé Svatoňovice a od roku 1979 jako Základní škola Malé Svatoňovice, 17. listopadu 178, 542 34 Malé Svatoňovice, z čehož vidíme, že na rozdíl od mnoha dalších škol v okolí slouží svému účelu až do dnešní doby, kdy se v ní nachází 1. - 4. třída, školní družina a tělocvična, zbytek školy nalezneme v bývalém areálu v roce 1953 dokončeného hornického učiliště. Stejně rychle jako názvy se měnili také ředitelé školy. K jedné z úprav čp. 131 došlo v roce 1960, naopak roku 2003 byla provedena oprava omítek a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Sama Jiráskova škola, jejíž poslední větší úpravy proběhly v roce 2019 (nyní se chystá zlepšení tepelně izolačních podmínek budovy s výměnou topení), byla 27. ledna 2020 prohlášena za kulturní památku a toto prohlášení nabylo účinnosti k 13. únoru 2020. Více o této škole, kterou považuji za jednu z nejkrásnějších v našem regionu, zde: http://www.zsms.cz nebo na webu památkářů: https://pamatkovykatalog.cz/skola-23063203.
Poslední aktualizace: 18.3.2025
Jiráskova škola čp. 131 v Malých Svatoňovicích na mapě
fotka uživatele Boris-Jelínek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem poslat messengeremposlat viberemposlat whatsappem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Jiráskova škola čp. 131 v Malých Svatoňovicích

Malé Svatoňovice - pamiatky o  ťažbe uhlia
Malé Svatoňovice - pamiatky o ťažbe uhlia
Drobné památky
Obec Malé Svatoňovice ležiaca pod Jestřebími horami je známe ako rodisko…
0.4km
více »
Mariánský sad v Malých Svatoňovicích
Mariánský sad v Malých Svatoňovicích
Poutní místo
hodnoceni 9/10
Mariánský sad v Malých Svatoňovicích leží v kopci v lese za školou. Tvoří ho sedm kapliček, křížová cesta a Boží hrob. Mariánský sad založil Spolek…
0.4km
více »
Křížová cesta v Malých Svatoňovicích
Křížová cesta v Malých Svatoňovicích
Tipy na výlet
Míříme do Malých Svatoňovic, rodné obci bratří Čapků. O…
0.4km
více »
Dědičná štola Kateřina v Malých Svatoňovicích
Dědičná štola Kateřina v Malých Svatoňovicích
Důl, štola, šachta
hodnoceni 7/10
  Na okraji Malých Svatoňovic při výstupu po modré turistické značce na…
0.4km
více »
Malé Svatoňovice - Úpice a zpět
Malé Svatoňovice - Úpice a zpět
Trasa
hodnoceni 9/10
Příjemná vycházková trasa na jedno odpoledne. Vychází z…
0.6km
více »
Geologický výchoz u Malých Svatoňovic
Geologický výchoz u Malých Svatoňovic
Zajímavost
hodnoceni 7/10
Jedná se o starý, již nevyužívaný kamenolom na sz. okraji Malých…
0.6km
více »
Na Skály z Malých Svatoňovic přes Radvanice
Na Skály z Malých Svatoňovic přes Radvanice
Trasa
hodnoceni 10/10
Malé Svatoňovice jsou především vyhledávaným východiskem …
0.6km
více »
Malé Svatoňovice - pútnicke miesto
Malé Svatoňovice - pútnicke miesto
Kostel
hodnoceni 8/10
Obec Malé Svatoňovice, pôvodná banícka obec, ľudovo tiež nazývana ,…
0.6km
více »
Malé Svatoňovice
Malé Svatoňovice
Tipy na výlet
hodnoceni 7/10
V tomto příspěvku chci krátce navázat na článek Malé Svat…
0.6km
více »
Malé Svatoňovice – studánka a kaple
Malé Svatoňovice – studánka a kaple
Kaple
hodnoceni 10/10
Říká se, že na místě dnešní zastřešené studánky byla dříve studánka se sedmi prameny. Nad ní rostla třešeň a ta v roce 1709 zmrzla a uschla. Dne 27.…
0.6km
více »
Malé Svatoňovice - kostel sv. Panny Marie Sedmiradostné
Malé Svatoňovice - kostel sv. Panny Marie Sedmiradostné
Kostel
hodnoceni 7/10
Barokní kostel Sedmi radostí Panny Marie najdeme na náměs…
0.6km
více »
Hlavní turistické rozcestí v Malých Svatoňovicích
Hlavní turistické rozcestí v Malých Svatoňovicích
Rozcestí
hodnoceni 10/10
Rozcestník (foto 1) leží na náměstí v Malých Svatoňovicích (foto 2 – viz https://www.turistika.cz/vylety/male-svatonovice ). To je výc…
0.6km
více »
Malé Svatoňovice - rodiště Karla Čapka a rozhledna Žaltman
Malé Svatoňovice - rodiště Karla Čapka a rozhledna Žaltman
Tipy na výlet
Náš pobyt na Broumovsku se chýlí ke konci. Odjíždíme směrem na západ a máme před sebou poslední výšlap v CHKO - k rozhledně Žaltman.…
0.6km
více »
Z Malých Svatoňovic na rozhlednu Žaltman
Z Malých Svatoňovic na rozhlednu Žaltman
Tipy na výlet
Jedeme vlakem nebo autem do Malých Svatoňovic na Trutnovsku. Trasa výletu…
0.7km
více »
Na Skály z Malých Svatoňovic přes Jívku
Na Skály z Malých Svatoňovic přes Jívku
Trasa
Jedna z nejhezčích tras, které jsem absolvoval a na ktero…
0.7km
více »
Turistické rozcestí U Šrejberky
Turistické rozcestí U Šrejberky
Rozcestí
hodnoceni 8/10
Rozcestí U Šrejberky (foto 1) leží pod hřebenem Jestřebích hor nad Malými Svatoňovicemi. Vede tudy modrá značka z Radva…
0.7km
více »
Muzeum Bratří Čapků -
Muzeum Bratří Čapků -
Muzeum
hodnoceni 10/10
V Malých Svatoňovicích bylo v rodném domě Karla Čapka v roce 1946 založeno…
0.7km
více »
Pochod tunelářů
Pochod tunelářů
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Jedeme do Malých Svatoňovic na Trutnovsko. Dopravu jsme zvolili autem. Vlakem je Doprava do zdejšího pěkného kraje poměrně zdlouhavá…
1.2km
více »
Přechod Jestřebích hor
Přechod Jestřebích hor
Trasa
Turistická trasa plná přírodních krás začíná v Malých Svatoňovicích …
1.2km
více »
Královéhradecký kraj – 14. den: Broumovská vrchovina - Jestřebí hory: Malé Svatoňovice – kaple Panny Marie Lurdské; okruh 8 km - Malé Svatoňovice – Bílý kůl - nová rozhledna Žaltman – Jestřebí bouda Řehačka - Malé Svatoňovice
Královéhradecký kraj – 14. den: Broumovská vrchovina - Jestřebí hory: Malé Svatoňovice – kaple Panny Marie Lurdské; okruh 8 km - Malé Svatoňovice – Bílý kůl - nová rozhledna Žaltman – Jestřebí bouda Řehačka - Malé Svatoňovice
Cestopisy
Úterý 29. 8. 2023 V noci byl vydatný déšť, dokonce přehlušil i te…
1.4km
více »
Žaltman v Jestřebích horách - rozhledna
Žaltman v Jestřebích horách - rozhledna
Rozhledna
hodnoceni 9/10
Rozhlednu Žaltman v Jestřebích horách, v Kladském pomezí, lze navštívít v rámci pěšího nebo cyklovýletu, případně i v zimě na běžkách, kdy jsou v…
1.4km
více »
Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách 2020
Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách 2020
Rozhledna
hodnoceni 10/10
Na vrcholu Jestřebích hor byla v roce 2020 postavena nová kovová rozhledna Žaltman, která nahradila dosluhující rozhlednu z roku 1967 o výšce 12 m.…
1.4km
více »
Rozhledna Žaltman - rozhledna uprostřed lesů
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Žaltman - rozhledna uprostřed lesů
Rozhledna
hodnoceni 9/10
Nejznámější, nejnavštěvovanější a nejvyšší místo Jestřebích hor j…
1.4km
více »
Když přijde absťák aneb Žaltman v mracích
Když přijde absťák aneb Žaltman v mracích
Cestopisy
Celý loňský rok byl pro nás hodně netypický. Rozhodli jsme se…
1.4km
více »
Dvakrát přes hřeben Jestřebích hor
Dvakrát přes hřeben Jestřebích hor
Tipy na výlet
Vyrazíme do Jestřebích hor, do okolí Malých Svatoňovic, kde se narodil Karel Čapek, do míst, které Čapek překřtil na Brendy a kam…
1.6km
více »
Žaltman
Žaltman
Vrchol
hodnoceni 8/10
Nejvyšší vrchol Jestřebích hor. Na vrcholovém skalisku stojí rozhledna. N…
1.7km
více »
Jestřebí hory
Jestřebí hory
Pohoří
hodnoceni 9/10
Jestřebí hory jsou součástí CHKO Broumovsko. Tvoří hřeben začínaj…
2.1km
více »
Batňovice - kostel sv. Bartoloměje
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Batňovice - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
hodnoceni 9/10
Batňovice - obec mezi Úpicí a Rtyní v Podkrkonoší prvně historicky…
2.7km
více »
Přes Jestřebí hory z Radvanic do Malých Svatoňovic
Přes Jestřebí hory z Radvanic do Malých Svatoňovic
Trasa
hodnoceni 10/10
V poslední době začaly v oblasti Kladského Pomezí vyrůstat…
3.9km
více »
Adršpašské skály
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Adršpašské skály
Skalní útvar
hodnoceni 9/10
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály,…
8.6km
více »
zavřít reklamu
TOPlist