TURISTIKU PODPORUJÍ
61 465 turistů a cestovatelů
109 138 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 363 317,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Královéhradecký kraj – 14. den: Broumovská vrchovina - Jestřebí hory: Malé Svatoňovice – kaple Panny Marie Lurdské; okruh 8 km - Malé Svatoňovice – Bílý kůl - nová rozhledna Žaltman – Jestřebí bouda Řehačka - Malé Svatoňovice

Cestopisy

Takhle to vypadalo ráno, když jsme vstávali
Takhle to vypadalo ráno, když jsme vstávali  •  Fotografie (32)  • Foto: jircak
Malé Svatoňovice - kostel sv. Panny Marie Sedmiradostné

Úterý 29. 8. 2023
V noci byl vydatný déšť, dokonce přehlušil i ten vítr, který trochu ustal až k ránu. Ale máme zase ve škopku spoustu dešťovky. Na ranní hygienu a umytí nádobí po snídani bohatě postačí.
Teplota v autě od večera moc neklesla – jen o 1,5 stupně. Podle toho, jak se včera odpoledne začalo rychle ochlazovat, jsme čekali, že bude větší zima. Vstáváme po 8. hodině. Venku je 12 stupňů, vítr je slabý, obloha je ocelově šedá a něco shora padá. Nevíme, zda je to mlha, která zahaluje okolní kopce, nebo zda drobně mží. Jenže před tím nás neochraňují ani zvednuté zadní dveře, pod kterými chystám snídani. Zjišťujeme, že ty drobné kapičky pokrývají všechny věci v zadní části auta. Dnes ani ranní kávu nedávám. V té zimě bych si ji ani nevychutnala.

Dál na sever, ani na východ už jet nechceme. Směřujeme k jihu. Stejně jako v neděli se zastavujeme v Adršpachu v infocentru zjistit, jaké počasí nás čeká. Také mne zajímá, jak vypadá cesta na Starozámecký vrch na zříceninu hradu Adršpach a zda to stojí za to tam v tomto počasí vyrazit.
Dozvídám se to, co jsem tušila. Zbytek skalního hradu je upraven na vyhlídku, ze které dnes nic neuvidíme. Cesta lesem po kamenech může klouzat. Na výrazné zlepšení počasí to dnes nevypadá.

Smutně proto opouštíme Adršpašské skály, tedy hlavně já, že jsem nakonec zapomněla udělat krátkou zastávku u Umlaufova statku. Je to unikátní hrázděná stavba z 2. pol. 17. století, jediná taková, která se dochovala v oblasti východních Čech. Tak snad sem ještě někdy zajedeme.

 
Pokračujeme dál na jih. Stále jsme v oblasti Broumovské vrchoviny, ale aby byla nějaká změna, budeme se dnes pohybovat v Jestřebích horách, což je převážně zalesněný hřbet mezi Chvalčí a Hronovem. Tentokrát si tento hřbet užijeme víc, než v sobotu, kdy jsme šli jen po jeho severním okraji.

Přijíždíme do Malých Svatoňovic, rodiště Karla Čapka. Tady jsme byli před 5 lety, kdy jsme si prohlédli obec i nedalekou rozhlednu Žaltman. Během těch 5 let postavili novou a vyšší. Minule jsme toho moc neviděli, bylo mlhavo. Dnes toho uvidíme ještě méně, ale je to rozhledna, tak tam musíme.
V obci v infocentru v budově muzea Ota získává pohlednici nové rozhledny, ale také zjišťujeme, že ještě zítra má být počasí podobné tomu dnešnímu. Až ve čtvrtek odpoledne se to má vybrat a na víkend už má být zase hezky. Tak to snad přežijeme. I přes to ne zrovna nejlepší počasí si to tady užíváme a domů jet se nám nechce.
Jdeme se podívat do zdejšího kostela sv. Panny Marie Sedmiradostné, kam jsme minule asi nešli. Ve Studniční kapli, kde je Mariánský pramen, stejně jako minule doplňujeme vodu. Sice to v té zimě a dešti s hygienou moc nepřeháníme, ale úplně se nemýt to nemohu a voda i tak ubývá.
Za touto kaplí jsme si až dnes všimli kaple Panny Marie Lurdské, která byla postavena r. 1934 jako kaple obětní. Až r. 1948 vznikla vnitřní podoba kaple v podobě jeskyně, která je udělána ze zkřemenělého dřeva z Jestřebích hor. Sošku Panny Marie Lurdské a klečící sv. Bernardetty do ní věnoval červenokostelecký kaplan.

Obcí popojíždíme, kam to jde. Nakonec se nám podařilo zaparkovat u vyhlídky blízko křižovatky. Odcházíme po neznačené cestě - po silničce se zákazem vjezdu vpravo. K rozhledně to máme něco přes 2 km skoro stále do poměrně prudkého kopce. No kousek je rovinka a z kopce, aby se pak mohlo o to víc stoupat. Po chvilce se k nám zprava připojuje modrá turistická trasa, která vede z obce přes křížovou cestu. Tu jsme si prošli minule, to nám stačilo.
Blížíme se k rozcestí U Šrejberky. Jsme v místě, kde byl černouhelný hlubinný důl Nejsvětější Trojice. Kousek před rozcestím byla poč. 19. století vybudována odvodňovací štola o délce 195 m. Dnes slouží jako zdroj vody pro okolní chalupy a za méně suchých let i pro osvěžení pocestným.
Z rozcestí U Šrejberky pokračujeme po žluté. Stoupáme nejen k rozhledně, ale také do mraků. Přicházíme na rozcestí Bílý kůl. Tady křižujeme Panskou cestu, která tu byla vybudována koncem 19. století. Jestli už tehdy byl do křižovatky postaven na bílo natřený kamenný sloup, to bohužel nevím. Dnes tam stojí a je na něm deska, kterou tam r. 2002 upevnil KČT Úpice. Na rozcestí je turistický altánek s bezpečným ohništěm.
Na pauzu je ještě brzy, pokračujeme po zelené. Stejně jako ve čtvrtek se pohybujeme po trase lehkého opevnění, které zde bylo vybudováno v letech 1936 – 1938.
Když jsme na rozcestí Žaltman-rozhledna, odbočka a také na dohled rozhledny, ztrácí se nám v mracích. Nevadí, samozřejmě k rozhledně odbočujeme. Je na vrcholu Žaltman, nejvyšším vrcholu Jestřebích hor. My jsme tady byly r. 2018, abychom ještě stačili se rozhlédnout z té původní rozhledny. Stromy tady už byly vysoké a výhledy omezené. Proto bylo rozhodnuto zde postavit novou rozhlednu – vyšší. Během 11. - 13. října 2019 byla stávající kovová rozhledna rozebrána s tím, že bude umístěna jinam nebo bude nabídnuta případným zájemcům. V červnu dalšího roku se budovala základová deska pro novou rozhlednu. Pro usnadnění práce, ale také pro ušetření zdejší krajiny, byl mezi stromy do prudkého svahu nainstalován zhruba 30 metrů dlouhý pozemní dopravník. Nahoru vozili stavební materiál, dolů odtěženou horninu. Jednotlivé díly konstrukce na konci srpna 2020 na vrchol vynesl vrtulník. Již 24. září 2020 byla nová rozhledna Žaltman slavnostně otevřena. Bylo to přesně 53 let od otevření té zbourané rozhledny. Je vysoká 25 metrů a na její vyhlídkový ochoz ve výši 23,5 m vede 122 schodů. Na nich jsou štítky se jménem dárce, který si za 5 000,- Kč zakoupil příslušný schod. Rozhledna má tedy vyhlídkový ochoz o 13,5 m výš, ale je na něj nutno vystoupat o 71 schodů víc. Za normálního počasí je nyní z rozhledny kruhový výhled – jsou vidět Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Teplicko-adršpašské skály, Soví a Javoří hory, Stolové hory, Ostaš, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičina, Kumburk, Trosky. To samozřejmě neplatí pro dnešek.
Když jsme tam přišli my, byli jsme rádi, že vidíme rozhlednu celou. Dokonce vidíme, že na vrcholové plošině jsou umístěny panoramatické obrázky. To mi stačí. Nahoru jde Ota sám, aby mi nafotil ty mraky a panoramatické tabule.
Kousek od rozhledny jsou velké kameny a malé skalky, na ty se jdu podívat já. Také jsem prostudovala mapu a navrhla cestu prodloužit. Jsme sice v mracích, možná v mlze, ale jinak počasí není nejhorší. Neprší a nefouká to. Na trase má být občerstvení, i když není jisté, zda v tomto počasí bude otevřené. Uvidíme.
Pokračujeme po zelené. Cesta vede po hřebenu, jdeme jen z mírného kopečka až na rozcestí Paseky. Tady bývala osada, která vznikla při zdejším osídlení, kdy byly lesy vypalovány. Také hostinec, ke kterému jsme dorazili, se původně jmenoval Na pasece. Do dnešní podoby byl přestavěn v letech 1929 – 1930. Později byl přejmenovaný na Lesní boudu. Když boudu 18. 2. 1963 převzal nový správce, pojmenoval ji Jestřebí bouda – Řehačka. Historie vlastnictví a úprav je dlouhá, v současné době ji vlastní KČT. Je tady i ubytovna. Pro nás je nyní důležité, že je otevřená restaurace a že tady vaří. Dáváme si zde oběd a Ota získává i několik nejrůznějších tácků trutnovského pivovaru Krakonoš. Dokonce některé paní našla zcela nové. To je radosti. Dokonce na obou stranách. Paní se nám má čas věnovat také proto, že jsme tady sami. V tomto počasí se nikomu do kopců asi nechce.
Patřičně nakrmeni a napojeni pokračujeme po červené. Na rozcestí Pod Pasekou jdeme trošku z prudšího kopečka. Tady odbočujeme vlevo a mírně klesáme až k autu. Poslední půlhodinku docela pěkně mrholí. Není to úplně déšť, ale také to není nic příjemného.

U auta jsem prohlásila, že dnes už nikam nejdu, jen chci zaparkovat někde, kde budeme moct zůstat na noc.
Ve zdejším krámku kupuji chléb a máslo, i když bych potřebovala udělat větší nákup. Ale k tomu potřebuji nějaký větší obchod.
Jedeme dál na jih, zítra si chceme projít Úpici. Cestou zkoušíme několik možností, ale nakonec projíždíme městem směrem na Libňatov. Vlevo na okraji lesíka Na drážkách je lavička a pro nás relativně vhodné místo. Po úzké silničce občas projede auto, ale s tím se musíme vyrovnat.
Teď večer je docela příjemně. Přes den bylo 14 stupňů, teď v šest je 17. Fouká to jen nepatrně. Neprší, ani nemrholí. Zato jsme oba nějací zničení. U mně to je skoro normální, tyhle změny počasí mne ničí, ale i Ota je na tom podobně.
Dnes jsme našli pár hub. Jdu je podusit a přidávám k nim ty starší houby, které nejsou stále suché, ale nebyly ani zapařené, byly v chladnu a krásně voní. Z části hub dělám k večeři bramboračku. Tu další část necháváme na zítra. Tak snad nám nebude špatně, snad to přežijeme.
Výhledy vpravo jsou zamlžené, je vidět, jak se nízko válí mraky. Na západě jsou dnes po dlouhé době vidět červánky. Že by to znamenalo blýskání se na lepší časy?
Jen jsem si to pomyslela začíná mrholit, nejdřív jen trochu a občas. V 8 hodin začal pořádný liják. Já už nechci jít stěhovat vše v dešti, tak snad se to přežene. Zatím dáváme pivo a posloucháme ČR2. A doufáme, že nebude pršet dlouho. Každopádně je tepleji než včera. Tedy zatím.
Je devět, jdeme spát. Je docela ideální počasí. Přestalo pršet, dokonce ani nemrholí, nefouká to. V autě máme 15 stupňů.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.553, 16.052)
Poslední aktualizace: 9.2.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Radvanice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,5km od místa

Příspěvky z okolí Královéhradecký kraj – 14. den: Broumovská vrchovina - Jestřebí hory: Malé Svatoňovice – kaple Panny Marie Lurdské; okruh 8 km - Malé Svatoňovice – Bílý kůl - nová rozhledna Žaltman – Jestřebí bouda Řehačka - Malé Svatoňovice

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách 2020
Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách 2020
Rozhledna
Na vrcholu Jestřebích hor byla v roce 2020 postavena nová kovová rozhledna Žaltman, která nahradila dosluhující rozhlednu z roku 1967 o výšce 12 m. Nová rozhledna je vysoká 22 m, má celkem cca 120 schodů a 4 vyhlídkové plošiny. Novou rozhlednu vybudovala Obec Malé Svatoňovice i za přispění veřejné sbírky (cca 2 mil. Kč), která probíhala od roku 2017 do roku 2020. Montáž kovové konstrukce rozhledny probíhala za využití vrtul…
0.3km
více »
Rozhledna Žaltman - rozhledna uprostřed lesů
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Žaltman - rozhledna uprostřed lesů
Rozhledna
Nejznámější, nejnavštěvovanější a nejvyšší místo Jestřebích hor je rozhledna Žaltman, jinak také nazývaná Hexenstein (Kámen čarodějnic) - 740 m.n.m.  Nádherný výhled daleko do kraje   …
0.3km
více »
Když přijde absťák aneb Žaltman v mracích
Když přijde absťák aneb Žaltman v mracích
Cestopisy
Celý loňský rok byl pro nás hodně netypický. Rozhodli jsme se postavit si na důchod na naší velké zahradě malý domeček a tomu jsme podřídili vše. I víkendy. Místo turistiky, kterou jsme si t…
0.3km
více »
Žaltman
Žaltman
Vrchol
Nejvyšší vrchol Jestřebích hor. Na vrcholovém skalisku stojí rozhledna. Nepatří sice mezi nejhezčí, ale svůj účel plní dokonale. Výhled na celé Podkrkonoší, Krkonoše, Orlické hory, za krásného počasí i Na Kralic…
0.6km
více »
Dvakrát přes hřeben Jestřebích hor
Dvakrát přes hřeben Jestřebích hor
Tipy na výlet
Vyrazíme do Jestřebích hor, do okolí Malých Svatoňovic, kde se narodil Karel Čapek, do míst, které Čapek překřtil na Brendy a kam umístil třeba svou pohádku o lopežníku Lotrandovi. Výlet začneme právě v Čapkově rodišti, kam se velice snadno dostaneme vlakem. Z vlakového nádraží vyrazíme po červené značce směrem na místní náměstí. Zde si můžeme prohlédnout kostel Panny Marie…
0.7km
více »
Turistické rozcestí U Šrejberky
Turistické rozcestí U Šrejberky
Rozcestí
Rozcestí U Šrejberky (foto 1) leží pod hřebenem Jestřebích hor nad Malými Svatoňovicemi. Vede tudy modrá značka z Radvanic (foto 2) přes Mariánský sad (foto 3) v Malých Svatoňovicích (foto 4) ), Velké Svatoňovice, Úpici (foto 5) a potok Běluňku (foto 6) do Běluně. Modrou značku křižuje značka žlutá z Malých Svatoňovic do Petrovic (foto 7). D…
0.7km
více »
Turistické rozcestí Zadní Hory
Turistické rozcestí Zadní Hory
Rozcestí
Rozcestí Zadní Hory (foto 1) leží v lese (foto 2) pod hřebenem Jestřebích hor nad Malými Svatoňovicemi. Vede tudy červená značka z Trutnova, Janova a Markoušovic (foto 3) přes Zadní Hory (foto 4) do Malých Svatoňovic (foto 5) a Úpice (foto 6). Červenou značku křižuje značka žlutá z Malých Svatoňovic do Petrovic (foto 7). Trasa procházející tímto místem je popsaná na https://ww…
0.9km
více »
Malé Svatoňovice - pamiatky o  ťažbe uhlia
Malé Svatoňovice - pamiatky o ťažbe uhlia
Drobné památky
Obec Malé Svatoňovice ležiaca pod Jestřebími horami je známe ako rodisko bratov Čapkovcov, aj ako pútnicke miesto, má ale aj svoju bohatú minulosť v ťažbe uhlia. Už v roku 1590 v trutnovskej kronike Simon Hüttel z…
1.5km
více »
Geologický výchoz u Malých Svatoňovic
Geologický výchoz u Malých Svatoňovic
Zajímavost
Jedná se o starý, již nevyužívaný kamenolom na sz. okraji Malých Svatoňovic. Přístup do kamenolomu je omezen ohradníkem, na jeho okraji je podrobná informační tabule. Kamenolom odkrývá tekt…
1.5km
více »
Mariánský sad v Malých Svatoňovicích
Mariánský sad v Malých Svatoňovicích
Poutní místo
Mariánský sad v Malých Svatoňovicích leží v kopci v lese za školou. Tvoří ho sedm kapliček, křížová cesta a Boží hrob. Mariánský sad založil Spolek pro zvelebení poutního místa v roce 1891 podle návrhu architekta Edmunda Chaury z Červeného Kostelce. Pro všech sedm kapliček namaloval akademický malíř Josef Cobl obrazy Sedmera radostí Panny Marie. Křížová cesta se čtrnácti dřevěnými kříži s vyobrazením jednotlivých zastave…
1.5km
více »
Dědičná štola Kateřina v Malých Svatoňovicích
Dědičná štola Kateřina v Malých Svatoňovicích
Důl, štola, šachta
  Na okraji Malých Svatoňovic při výstupu po modré turistické značce na Žaltman vpravo narazíme na drobnou nově upravenou technickou památku, kterou je dědičná štola Kateřina. Její původní profil byl cca 2x2 metr…
1.5km
více »
Žaltman v Jestřebích horách - rozhledna
Žaltman v Jestřebích horách - rozhledna
Rozhledna
Rozhlednu Žaltman v Jestřebích horách, v Kladském pomezí, lze navštívít v rámci pěšího nebo cyklovýletu, případně i v zimě na běžkách, kdy jsou v Jestřebích horách upravovány lyžařské trasy. Z rozhledny na Žaltmanu (739 m n. m.), nejvyšším vrcholu Jestřebích hor, se nabízí  výhledy na Adršpašsko-teplické skály, Javoří hory, Broumovské stěny, polské hory a další krásná místa. Rozhledna je celoročně přístupná, vstup zdarma.…
1.6km
více »
Turistické rozcestí Paseka v Jestřebích horách
Turistické rozcestí Paseka v Jestřebích horách
Rozcestí
Rozcestí Paseka (foto 1) leží pod hřebenem Jestřebích hor nad Radvanicemi. V místě se nachází Jestřebí bouda s možností ubytování a občerstvení (foto 2 a 3). Od rozcestí vycházejí tyto značené cesty: červená směrem na JZ – rozcestí Pod Pasekou, odtud buď Malé Svatoňovice (foto 4 a 5) nebo Markoušovice, Janov, Trutnov červená směrem na V – Radvanice (foto 6), Janovice u Trutnova (fot…
1.6km
více »
Na Skály z Malých Svatoňovic přes Radvanice
Na Skály z Malých Svatoňovic přes Radvanice
Trasa
Malé Svatoňovice jsou především vyhledávaným východiskem tras směřujících do Jestřebích hor. Ty na popisované trase pouze "překročíme" a vydáme se až na kraj Teplický…
1.7km
více »
Malé Svatoňovice - pútnicke miesto
Malé Svatoňovice - pútnicke miesto
Kostel
Obec Malé Svatoňovice, pôvodná banícka obec, ľudovo tiež nazývana ,,Studánka,, s počtom obyvateľov približne 1500 leží na úpäti Jestřebích hor v nadmorskej výške 450 metrov. Malé Svatoňovice majú bohatú históriu …
1.7km
více »
Malé Svatoňovice
Malé Svatoňovice
Tipy na výlet
V tomto příspěvku chci krátce navázat na článek Malé Svatoňovice – rodiště Karla Čapka (viz zde) a udělat této půvabné podhorské obci ještě trochu propagace. Kromě Mu…
1.7km
více »
Malé Svatoňovice – studánka a kaple
Malé Svatoňovice – studánka a kaple
Kaple
Říká se, že na místě dnešní zastřešené studánky byla dříve studánka se sedmi prameny. Nad ní rostla třešeň a ta v roce 1709 zmrzla a uschla. Dne 27. října 1715 sedlák Václav Šrejber uposlechl své vidění a zavěsil na uschlou třešeň dřevěnou sošku Panny Marie s Jezulátkem. Roku 1716 – rok po zavěšení a sedm let po uschnutí – se třešeň na sedmi větvích zazelenala a v červnu rozkvetla, a na svatého Václava na ní dozrály třeš…
1.7km
více »
Malé Svatoňovice - kostel sv. Panny Marie Sedmiradostné
Malé Svatoňovice - kostel sv. Panny Marie Sedmiradostné
Kostel
Barokní kostel Sedmi radostí Panny Marie najdeme na náměstí v Malých Svatoňovicích. Se stavbou se začalo v roce 1733, již o rok později byl vysvěcen a byla do něho př…
1.7km
více »
Paseka
Paseka
Osada
Osada těsně pod hřebenem Jestřebích hor, 1,5 km od nejvyššího vrcholu Žaltmana. Pro turisty je významná ubytovnou Jestřebí bouda a možností občerstvení na chatě Čepelka. Místo je zároveň kři…
1.7km
více »
Malé Svatoňovice - rodiště Karla Čapka a rozhledna Žaltman
Malé Svatoňovice - rodiště Karla Čapka a rozhledna Žaltman
Tipy na výlet
Náš pobyt na Broumovsku se chýlí ke konci. Odjíždíme směrem na západ a máme před sebou poslední výšlap v CHKO - k rozhledně Žaltman. S umístěním této rozhledny je to hodně zajímavé. Je doslova na okraji západního výběžku CHKO Broumovsko, patří do katastrálního území Velkých Svatoňovic, ale blíž je to k ní z Malých Svatoňovic. Malé Svatoňovice leží západně od CHKO Broumovsko, na…
1.7km
více »
Malé Svatoňovice - Úpice a zpět
Malé Svatoňovice - Úpice a zpět
Trasa
Příjemná vycházková trasa na jedno odpoledne. Vychází z náměstí v Malých Svatoňovicích, vede přes Velké Svatoňovice a kopec Kvíčala do Úpice. Tady to chce posilnit …
1.8km
více »
Na Skály z Malých Svatoňovic přes Jívku
Na Skály z Malých Svatoňovic přes Jívku
Trasa
Jedna z nejhezčích tras, které jsem absolvoval a na kterou se velice rád vracím znovu a znovu. Nemá hluchá místa, stále je co obdivovat. Začneme na náměstí v Malých …
1.8km
více »
Hlavní turistické rozcestí v Malých Svatoňovicích
Hlavní turistické rozcestí v Malých Svatoňovicích
Rozcestí
Rozcestník (foto 1) leží na náměstí v Malých Svatoňovicích (foto 2 – viz https://www.turistika.cz/vylety/male-svatonovice ). To je východiskem následujících značených tras: červená směrem na S – Zadní Hory, Pod Pasekou, odkud je možné pokračovat buď na Paseku (foto 3), Radvanice a Janovice nebo na Markoušovice (foto 4), Janov a Trutnov červená směrem na J – k nádraží a odtud buď Ba…
1.8km
více »
Radvanice - kaple sv. Jana Křtitele
Radvanice - kaple sv. Jana Křtitele
Kaple
Kaple u hřbitova na okraji hornické obce Radvanice. Postavena byla v roce 1898 a byla zasvěcena sv. Janu Křtiteli. V současné době je kaple chráněnou kulturní památkou. V roce 2000 byla provedena rozsáhlá oprava kaple. Dnes kaple slouží také ke kulturním účelům. Kolem kaple prochází červená značka z Teplic nad Metují na hřeben Jestřebích hor a dále do Trutnova nebo Malých…
1.8km
více »
Pochod tunelářů
Pochod tunelářů
Tipy na výlet
Jedeme do Malých Svatoňovic na Trutnovsko. Dopravu jsme zvolili autem. Vlakem je Doprava do zdejšího pěkného kraje poměrně zdlouhavá a ne zrovna levná. Jedeme na netradiční turistickou akci „Pochod tunelářů“, která se koná každoročně vždy začátkem července a má již dvanáctiletou tradici. Akci pořádá parta turistických nadšenců z Bohuslavic nad Úpou. Nejedná se o pochod…
2.3km
více »
Jestřebí hory
Jestřebí hory
Pohoří
Jestřebí hory jsou součástí CHKO Broumovsko. Tvoří hřeben začínající severovýchodně od Trutnova a probíhající jihovýchodním směrem k Hronovu. Zpočátku vystupuje do nadmořských výšek nad 700…
2.3km
více »
Přes Jestřebí hory z Radvanic do Malých Svatoňovic
Přes Jestřebí hory z Radvanic do Malých Svatoňovic
Trasa
V poslední době začaly v oblasti Kladského Pomezí vyrůstat rozhledny jako houby po dešti. není divu. Příhodných kopečků je tu plno, stačí "vystrčit věžičku" nad stromy a okamžitě získáme báj…
2.9km
více »
Adršpašské skály
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Adršpašské skály
Skalní útvar
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály, skalní soutěsky a jezírka. Roste tady také řada původních a chráněných rostlin. Adršpašské skály najdeme severovýchodně od města Trutnov …
7.6km
více »
Adršpašské skály
Adršpašské skály
Tipy na výlet
Dojedeme do Teplic nad Metují a odtud pokračujeme asi 2km k městečku Adršpach. Nejlépe se sem dostaneme autem nebo na kole, jezdí sem ale také autobusová doprava či vlak.Aktuální info 2020 ÚPLNÁ UZAVÍRKA SILNICE M…
8.2km
více »