TURISTIKU PODPORUJÍ
61 476 turistů a cestovatelů
110 535 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 367 780,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy LitoměřiceChaty a chalupy  Mapa Litoměřice

Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na západním okraji Polabské nížiny. V samotných Litoměřicích žije přibližně 24 tis. obyvatel, ale v celé aglomeraci s navazujícím městy Terezín, Lovosice a Bohušovice nad Ohří žije přibližně 40 tis. obyvatel. Pro úrodnou polohu se Litoměřicím přezdívá jako "Zahrada Čech".

 Trasy Litoměřice (42)
České středohoří, Žatecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti České středohoří, Žatecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Hracholusky (Roudnice nad Labem)

Turistické cíle Osada

Hracholusky s částí Šibeňáku (Roudnice nad Labem)
Sídlištní výstavba v Hracholuskách (Roudnice nad Labem)

Toto bývalé roudnické předměstí, nacházející se dříve před městskou Pražskou bránou, mělo stejně jako ostatní obce téhož názvu získat své pojmenování od toho, že zde měli místní lidé louskat hrách, alespoň podle prof. Antonína Profouse a jeho díla "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. Díl I. A-H", kde se přímo k tomuto místu píše následující: "3. Hracholusky, jižní předměstí města Roudnice n. L., pův. ves (nad potokem Čipelkou), jež patřila ke hradu roudnickému: 1785 der Stadtgemeinde zu Raudnitz gehören die Dörfer... Podlusk und Hracholusk, Schaller I, 210; 1845 Hracholusk, Vorstadt, eig. Dorf, liegt 1/4 St. s. von Raudnitz am Zippelbache, hat 42 H., 229 E.; hier ist einhftlicher Meierhof... der städtische Mhf ist seit 1788 emphyteut., Sommer XIII, 125."

Jak již bylo zmíněno výše, tak původně byly Hracholusky pouze panským dvorem, který po roce 1606 (uvádí se i rok 1609, tzv. krocínovský dvůr) koupila Polyxena z Lobkovic, roz. z Pernštejna, čímž byl natrvalo připojen k roudnickému panství (pozemkové knihy pro Hracholusky a Bezděkov jsou vedeny již od roku 1578). Původně se nad nimi nacházel rybník, o němž je zmínka z roku 1589, kdy ho jako pustý daroval městu Vilém z Rožmberka. Podle archeologických nálezů přímo z Hracholusk a jejich blízkého okolí však byla tato lokalita osídlena již v pravěku (v roce 1866 byl při snižování dvorku u stodoly Josefa Horáka za kaplí sv. Viléma objeven kostrový hrob se 2 bronzovými náramky, plechovým dutým nákrčníkem s očkem na zapínání a bronzovým kroužkem, jež je většinou řazen mezi laténská pohřebiště, roku 1937 bylo v okresní pískovně nad Hracholusky objeveno několik kostrových hrobů a řada předmětů z doby bronzové a železné, v roce 1966 byla dodána do muzea bronzová sekyra, která byla nalezena na pozemku bývalé sběrny druhotných surovin), avšak výraznější stopy tu nacházíme až z doby středněhradištní. Roku 1654 byly Hracholusky vedeny jako šosovní předměstí Roudnice nad Labem a po roce 1720 jako ves, jež měla roku 1843 42 domů a 229 obyvatel.

O 6 let později se Hracholusky staly osadou Roudnice nad Labem. Jejich rozsah je krásně vidět z indikační skici stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=RAK283018400). Ta byla v roce 1900 sloučena s Roudnicí nad Labem (společný regulační plán byl vyhotoven již roku 1892), čímž se stala městskou čtvrtí, ale k jednotnému číslování domů došlo až později. V té době měla 100 domů a 810 obyvatel. Proslula však tím, že zde byla roku 1863 zřízena hospodářská škola o 2 ročnících a 6 učitelích (k zřízení školy byl najat dvůr knížete Lobkovice od 1. července 1863 do posledního června 1875 za 3 200 zlatých, otevřena byla na základě vysokého povolení 20. října 1864 a prvním jejím ředitelem se stal J. B. Uhlíř, který působil i jako učitel hospodářských věd, první veřejná celoroční zkouška se odehrála 9. října 1865) a v roce 1880 založena továrna na pluhy a drobné orné nářadí (roku 1885 přibral jako společníka Rudolfa Bächera), jež byla roku 1892 obohacena o závod na secí stroje, přičemž u počátku obou stál továrník a rodák z Budyně nad Ohří Jan Pracner. Vedle toho zde byla kovárna, do níž o prvním květnovém pondělí roku 1871 udeřil blesk. Ten však pouze srazil hodiny se zdi a vyrazil šuplík u stolu ve světnici a omráčil dceru kováře, jež se nacházela v síni a šokem přišla o řeč. 1. března 1852 se začalo vybírat mýto na kamenném mostě přes potok Čepel na soukromé cestě mezi Roudnicí nad Labem a litoměřickou erární silnicí. Poprvé bylo zavedeno na pětileté období. 17. srpna 1862 byl ve zdejším hostinci "U Míčků" ustaven Zpěvácký spolek "Říp". 26. prosince 1862 byl přepaden domkář B. Bradáč, kamenem těžce zraněn do hlavy a okraden o 40 krejcarů. Na konci Hracholusk byl v roce 1893 zřízen rovněž vodovod, jenž vyšel městskou obec na 94 811 zlatých a 81 krejcarů, o rok později byly potvrzeny stanovy místního SDH a roku 1895 zde byla vybudována okresní nemocnice. V roce 1890 měly Hracholusky 78 domů a 584 obyvatel. 25. října 1899 byla zadána stavba železniční tratě z Roudnice nad Labem do Hospozína podnikatelství staveb Jana Kruliše z Prahy. Ta byla dokončena 23. října 1900, kdy byla odevzdána veřejné dopravě, v rámci čehož vznikla v Hracholuskách zastávka. 20. července 1906 byla ves zasažena velkým krupobitím. 9. srpna 1913 došlo k pokusu vloupání do nádražní budovy, ale pachatele zahnal přednosta stanice. Ti si tedy nakonec vybrali pekařský krám Františka Neumanna, z něhož odcizili peníze a šperky. Roku 1915 došlo k epidemii neštovic. Z 1. světové války se nevrátilo několik místních mužů. Někteří z nich se stali nezvěstnými a museli být prohlášeni za mrtvé soudně, např. roudnický strojní zámečník Bohumil Rameš, po němž se země slehla počátkem února 1915, kdy padl do srbského zajetí.

V roce 1920 byla část skladiště čp. 726 přestavěna k bytovým účelům. O rok později byla osada sloučena s Roudnicí nad Labem, čímž zaniklo samostatné hracholuské osadní vedení i jmění. Státem však bylo akceptováno až o 2 roky později a 15. května 1923 se sešla trojice roudnických osadních zastupitelstev na společné veřejné slavnostní schůzi, čímž dosavadní rozdělení Roudnice nad Labem zaniklo. Roku 1925 se dostal zdejší dvůr do záboru a došlo k jeho parcelaci. Z jeho 296,50 ha půdy získalo 5 obcí se 167 nabyvateli (Kleneč, Podlusky, Roudnice nad Labem, Vesce, Židovice) 159 ha půdy a Okresní hospodářské, nájemní, úsporné a stavební družstvo v Roudnici nad Labem obdrželo 36,50 ha. Zbytkovému statku zůstalo 98,50 ha. V letech 1925-1926 došlo k vybudování jednopatrové mateřské školy s ústředním topením, jež byla předána obci 17. června 1926. Roku 1935 vznikl projekt odkanalizování Hracholusk, ale k jeho uskutečnění nedošlo. V roce 1943 byla otevřena loutkové scéna mateřské školy. Roku 1950 si místní skupina ČSM vzala za úkol založení JZD. V témže roce byla uskutečněna první větší bytová výstavba, přičemž šlo o typové domy, a to zejména v prolukách. V červenci 1972 došlo k zahájení výstavby sídliště (inženýrské sítě), jež byla slavnostně zahájena v říjnu 1973 a skončit měla podle plánu v prosinci 1977. Po dokončení měla mít 1 258 bytových jednotek, mateřskou školu pro 120 dětí, jesle, 18třídní ZDŠ, dům obchodu a služeb a k vytápění mělo sloužit několik blokových kotelen na lehké oleje. Jeho investorem byl ONV Litoměřice, generálním dodavatelem Pozemní stavby Ústí nad Labem a hlavním projektantem Stavoprojekt Liberec. Roku 1974 došlo k opravě a zkapacitnění vodovodu a uvedení nového zdroje do provozu (celá stavba byla dokončena až o 4 roky později). 31. srpna 1977 byla slavnostně otevřena 3. základní škola s 18 třídami. Koncem listopadu téhož roku bylo otevřeno nové nákupní středisko se samoobsluhou s potravinami, masem a lahůdkami a prodejnou tabáku a zeleniny. Téhož času zanikl parní provoz na zdejší železniční trati. Roku 1981 byla otevřena MŠ n. p. ROSS. V letech 1985-1987 byl uveden do provozu areál SOU Pozemních staveb a Agrozetu. V letech 1993-1996 došlo k plynofikaci celého města včetně Hracholusk. V roce 1997 byla provedena demolice dosavadní a zahájena výstavba nové digitální telefonní ústředny.

Ze zdejších pamětihodností musíme zejména zmínit: od 1. září 1964 památkově chráněnou kapli sv. Viléma od architekta Octavia Broggia s freskami Václava Vavřince Reinera z let 1725-1726 (viz https://pamatkovykatalog.cz/kaple-sv-vilema18389722); pozdněbarokní hostinec U Chmelového věnce čp. 758 z počátku 19. století, který byl několikrát adaptován v následujícím století; novorenesanční budovu Zemské hospodářské školy z roku 1899; pseudorenesanční dům čp. 679 ze 2. poloviny 19. století; pamětní desku malíři prof. Otakaru Nejedlému na čp. 786; empírovou kapličku sv. Rodiny z 1. poloviny 19. století u domu čp. 787-788; empírovou kapličku Nejsvětější Trojice z počátku 19. století u domu čp. 773; empírová Boží muka z 19. století při cestě do Klenče; objekt skladiště a balírny chmele čp. 726, jenž byl vybudován a vlastněn Českým chmelařským spolkem, jehož okresní odbor v Roudnici nad Labem (Okresní odbor Českého chmelařského spolku pro král. České pro soudní okresy Roudnice, Velvary a okolí v Roudnici n. L.) byl ustaven na valné hromadě ve spolkové místnosti jednoty "Říp" 10. července 1914. Jedním z nejvýraznějších místních rodáků byl dipl. agronom Václav Kasalický (8. listopadu 1884 Hracholusky - 2. května 1942 Osvětim), jenž se osvědčil nejen jako zemědělský odborník, komunální politik a spolkový činitel, nýbrž také jako příslušník protifašistického odboje. V Hracholuskách se však narodil i četnický strážmistr Josef Brázda, který byl 12. prosince 1865 vyznamenán stříbrným záslužným křížem za záchranu staré ženy z hořícího domu při požáru v Evani 24. srpna téhož roku. Rovněž téměř každý profesor a ředitel zdejší hospodářské školy zanechal za sebou i dílo nebo činnost mimo svůj obor, např. ředitel Vilém Teklý byl od roku 1881 členem českého zemského sněmu a od roku 1891 říšské rady. K tomu ještě dodejme, že v Hracholuskách prožil své dětství spisovatel Jan Kozák (25. března 1921 Roudnice nad Labem - 5. května 1995 Praha), jehož otec zde věnoval veškerý čas dělnickému hnutí. Přilehlý kopec "Slavín" byl původně zván jako "Šibeňák" a vztahuje se k němu řada legend a pověstí. Do roku 1904 byl úplně holý a následně začal být zalesňován a na jižním úbočí byly vinice hospodářské školy. V téže době se tu začal těžit písek a díky tomu byla objevena řada pravěkých artefaktů od středního eneolitu přes dobu bronzovou až do doby hradištní. Z kusých nálezů někteří autoři soudí, že se na kopci mohla nacházet opevněná slovanská osada či dokonce hradiště.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.417, 14.249)
Poslední aktualizace: 14.12.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Roudnice nad Labem

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,3km od místa

Příspěvky z okolí Hracholusky (Roudnice nad Labem)

Kaplička Nejsvětější Trojice v Roudnici nad Labem
Kaplička Nejsvětější Trojice v Roudnici nad Labem
Kaple
Tato drobná čtvercová kaplička empírového vzhledu se sedlovou střechou, zděným trojúhelným štítem a kamenným křížem na vrcholu má pocházet z počátku 19. století. Původně byla zbudována ve volné krajině při křížení…
0.2km
více »
Evangelický chrám Betlémský v Roudnici nad Labem
Evangelický chrám Betlémský v Roudnici nad Labem
Kostel
Samo město se k velkému reformačnímu hnutí připojilo již v dubnu 1421, kdy arcibiskup Konrád z Vechty poprvé vyhlásil právoplatnost 4 artykulů pražských a jal se sloužit večeři Páně pod obojí způsobou. 14. května téhož roku se uskutečnil v Roudnici církevní synod, jenž jeho počínání schválil. Když později připadla Roudnice na 22 let do zástavy Karlu Dubanskému z Duban, slíbil m…
0.3km
více »
Hostinec „U chmelového věnce“ v Roudnici nad Labem
Hostinec „U chmelového věnce“ v Roudnici nad Labem
Dům, budova
Tento objekt, jenž získal své pojmenování podle původního domovního znamení (některé zdroje však hovoří o tom, že vzniklo až od toho, že se nacházel nedaleko pokusné chmelnice zdejší hospodářské školy), leží na vý…
0.4km
více »
Kaple sv. Viléma Akvitánského v Roudnici nad Labem
Kaple sv. Viléma Akvitánského v Roudnici nad Labem
Kaple
Tato kaple byla postavena roku 1726 za Špitálskou bránou při cestě do Hracholusk kněžnou Annou Marií Vilemínou, rozenou z Althanu, která ji nechala zasvětit sv. Vilémovi, patronu a utěšiteli odsouzenců. To z toho důvodu, že v těchto místech bývalo popraviště. Říkalo se zde „Na stínadlech“ nebo též „Na kolečku“, protože tady odsouzenci kladli hlavu pod meč nebo bývali lámáni kol…
0.4km
více »
Kopec Slavín (Šibeňák)
Kopec Slavín (Šibeňák)
Kopec
Kdo zná alespoň trochu okolí Roudnice nad Labem, tak mu jistě něco říká pojem "Šibeňák", i když dnes je nazýván spíše jako "Slavín" a ještě předtím býval mnohdy veden též jako "Na spravedlnosti" (v indikační skice…
0.5km
více »
Dům čp. 894 ve třídě T. G. Masaryka v Roudnici nad Labem
Dům čp. 894 ve třídě T. G. Masaryka v Roudnici nad Labem
Dům, budova
Josef Hrouda byl významným roudnickým podnikatelem, neboť nevlastnil pouze stavební firmu, nýbrž i cementárnu a parní pilu v Poříčanech. Když se po zrušení hradeb v polovině 19. století rozjela 2. etapa stavebního vývoje tohoto města, tak se jí neúčastnil pouze jako budovatel různých novostaveb pro jiné obyvatele, ale nakonec se rozhodl, že využije situace pro výstavbu nového a…
0.5km
více »
Kaple sv. Josefa v Roudnici nad Labem
Kaple sv. Josefa v Roudnici nad Labem
Kaple
Tato kaple, jež je zasvěcena patronovi umírajících a dobré smrti, byla postavena Bratrstvem sv. Josefa v letech 1767-1777 při Pražské bráně (známá též jako Špitální či Špitálská, viz https://www.roudnicenl.cz/voln…
0.7km
více »
Roudnice nad Labem - Kratochvílova rozhledna
Roudnice nad Labem - Kratochvílova rozhledna
Rozhledna
Tato rozhledna se nachází poblíž centra Roudnice nad Labem na návrší v Žižkových sadech a patří mezi jednu z nejníže položených rozhleden u nás (220 m n. m.).S nápadem postavit v parku rozhlednu přišla v roce 1934…
0.8km
více »
Zvonice v Roudnici nad Labem
Zvonice v Roudnici nad Labem
Zvonice
Na tomto místě v areálu augustiniánského kláštera ve svahu nad chrámem Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem stála původně jiná zvonice (spíše několik v řadě, protože město trápily časté požáry, z nichž třeba …
0.8km
více »
Starý židovský hřbitov
Starý židovský hřbitov
Hřbitov
Starý židovský hřbitov v Roudnici nad Labem byl založen poč. 17. stol., uzavřen r. 1896. Nachází se na něm cca 1700 náhrobků, nejstarší, přenesený, je z r. 1611…
0.8km
více »
Palác Rolnické záložny Podřipské v Roudnici nad Labem
Palác Rolnické záložny Podřipské v Roudnici nad Labem
Dům, budova
Na tomto místě se původně nacházela starší jednopatrová zástavba, kterou můžeme najít jak v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikaci z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang…
0.8km
více »
Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem
Město
Roudnice nad Labem leží ve Středních Čechách, severním směrem od Prahy. Město se rozkládá ne levém břehu řeky Labe a v oblasti Dolnooharské tabule. V okolí města jsou založeny ovocné sady a chmelnice. Na druhém bř…
0.9km
více »
Věž Hláska
Věž Hláska
Rozhledna
Věž Hláska je jediným dochovaným pozůstatkem opevnění nejstarší části města Roudnice nad Labem. Ačkoliv jako pozorovací a ohlašovací věž přečkala středověké válečné konflikty, byla vážně poškozena při požáru města…
0.9km
více »
Hláska
Hláska
Rozhledna
Z původního opevnění, založeného biskupem Arnoštem z Pardubic, staré Roudnice zůstala do dnešních dnů zachována věž Hláska. Snadno ji najdete je totiž dobře vidět už z náměstí.Nejlépe se k ní dostanete z Husova ná…
0.9km
více »
Kostel Narození Panny Marie - Roudnice nad Labem
Kostel Narození Panny Marie - Roudnice nad Labem
Kostel
Dříve na tomto místě stával románský kostelík, který v roce 1333 nechal pražský biskup Jan IV. z Dražic přestavět na gotický chrám. Během několika let byl u této stavby vybudován Augustiniánský klášter a celý komp…
0.9km
více »
Kostel Narození Panny Marie s augustiniánským klášterem v Roudnici nad Labem
Kostel Narození Panny Marie s augustiniánským klášterem v Roudnici nad Labem
Kostel
Klášter založil pro řeholní kanovníky sv. Augustina biskup Jan IV. z Dražic, přičemž do něj měli být přijímáni pouze rodilí Čechové (po otci i matce). Základní kámen byl položen 25. května 1333 a stavba byla zpočátku svěřena avignonskému mistru Vilémovi, který v letech 1333-1334 přebýval v Roudnici kvůli výstavbě zdejšího mostu. Do konce roku 1338 byl dostavěn kůr kostela a v d…
0.9km
více »
Jedeme do severních Čech – 23. den – rozhledna Hořidla, rozhledna Na Horách, Židovice - minipivovar Pánů z Růže, Roudnice nad Labem – procházka městem a Kratochvílova rozhledna
Jedeme do severních Čech – 23. den – rozhledna Hořidla, rozhledna Na Horách, Židovice - minipivovar Pánů z Růže, Roudnice nad Labem – procházka městem a Kratochvílova rozhledna
Cestopisy
Úterý 4. 8. 2020 I když se to večer protrhávalo, v noci pršelo a prší i ráno. Když v devět téměř přestalo, vstáváme a rychle…
0.9km
více »
Památky na povodně v Roudnici nad Labem.
Památky na povodně v Roudnici nad Labem.
Drobné památky
Opakující se povodně řeky Labe připomínají vodočty, na kterých jsou ryskami označeny výšky kam, až sahala voda při povodních v daných letech. Setkáme se s nimi po celém toku řeky. Většina z nás si dodnes pamatuje největší povodeň z roku 2002. Velký sloup vodočtu stojí u cesty, která vede podél plavební komory v Roudnici nad Labem. Připomínka na povodně je u zdymadel v areálu Povodí Labe a destička na zdi Augustiniánského kláštera.
0.9km
více »
Památky Roudnice nad Labem
Památky Roudnice nad Labem
Tipy na výlet
Vlakem, nebo autem se dá pohodlně dostat do Roudnice nad Labem. Města, které bylo založeno na levém břehu Labe, na staré obchodní Lužické stezce v druhé polovině 12. století. V 14. století dostává obchodní osada s…
0.9km
více »
Z Roudnice nad Labem až na Košťálov
Z Roudnice nad Labem až na Košťálov
Zřícenina
Tentovýlet je velice zajímavý. Cestou z Roudnice nad Labem vidíme nádhernou přírodu, kopce, zříceniny, prostě krásy Českého středohoří. Vydala jsem se pěšky z RCE (z části Podlusky), směr Budyně nad Ohří, zde můž…
1km
více »
Roudnice nad Labem město
Roudnice nad Labem město
Město
Roudnice nad Labem je město ležící na levém břehu řeky Labe v okrese Litoměřice. V Roudnici nad Labem žije okolo 13 500 obyvatel. Město se rozkládá na ploše 16,67 km² a patří k němu ještě vesnice Podlusky. Město l…
1km
více »
Lobkowiczký zámek a románský hrad
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lobkowiczký zámek a románský hrad
Zámek
Pražští biskupové nechali koncem 12. století vystavět na skalnatém výběžku nad řekou Labe románský hrad. V období gotiky byl rozšiřován. V 16. století došlo k přístavbě renesančního křídla a později i k rozšíření …
1km
více »
Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem
Tipy na výlet
Roudnice nad Labem je malebné město ležící u řeky Labe. Do RCE se dostanete autem, vlakem i autobusem. Spoje jsou dobré odkudkoliv. Nejstarší písemné zmínky pocházejí z druhé poloviny 12. století. Počátky města j…
1km
více »
Téměř kolmo na Říp, z Řípu kolmo na Prahu
Téměř kolmo na Říp, z Řípu kolmo na Prahu
Tipy na výlet
Suprový výlet na sobotní slunečné odpoledne v okolí Prahy mohu doporučit návštěvu Řípu. Protože vzdálenost je cca 50km od Prahy, doporučuji jednu cestu vzít vlakem a druhou na kole. Přec jenom je to sice po rovině…
1km
více »
Pomník I. fotbalového zápasu v Čechách.
Pomník I. fotbalového zápasu v Čechách.
Pomník
Na ostrově v Roudnici nad Labem byl v roce 1997 odhalen pomník na místě, kde se hrál 29. září 1887 první fotbalový zápas v Čechách mezi místním Sokolem a veslaři z Českého Athletic Clubu. Zásluhu na tomto prvním fotbalovém utkání měl údajně učitel tělocviku z roudnického gymnázia, který se s fotbalem seznámil v zahraničí. O několik let později se začal hrát fotbal v Čechách. Vznikly kluby v Praze. První pražské derby mezi Spartou a Slávií se hrálo na Císařské louce v roce 1896 a skončilo  0 : 0. Někter…
1km
více »
Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem
Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem
Zámek
Koncem 12. století byl vystavěn na skalnatém ostrohu nad řekou Labe románský hrad, který byl v 17. století Václavem Eusebiusem z Lobkowicz přestavěn na raně barokní zámek. Na vybudování se podíleli významní italšt…
1km
více »
Kratochvílova rozhledna
Kratochvílova rozhledna
Tipy na výlet
Rozhledna se nachází v blízkosti centra Roudnice nad Labem v Žižkových sadech. Nachází se v nadmořské výšce 230 m. n. m. Při cestě z Karlova náměstí doporučujeme jít Nerudovou ulicí nahoru, až dorazíme na křižovat…
1km
více »
Věž Hláska v Roudnici nad Labem
Věž Hláska v Roudnici nad Labem
Rozhledna
Věž Hláska se nachází v těsné blízkosti centra Roudnice nad Labem. Je pozůstatkem městských hradeb, které zde byly vybudovány v 15. století. Její význam se po staletí měnil. Nejprve sloužila jako obranný prvek, …
1km
více »
Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem
Zámek
Monumentální raně barokní zámek je dominantou města Roudnice nad Labem, nacházejícího se na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Vlastní zámecká budova, tvořená třemi dvoupatrovými křídly kolem …
1.2km
více »