TURISTIKU PODPORUJÍ
59 405 turistů a cestovatelů
94 479 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 005 236,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Plzeňsko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Vinařský cíl
Aquapark
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Dolní Lukavice - zajímavosti obce

Turistické cíle Památky a muzea Drobné památky

Zámek
Zámek  •  Fotografie (36)  • Foto: jircak
Čápi na komíně

Obec Dolní Lukavice se nachází 20 km na jih od Plzně na západním břehu řeky Úhlavy. První písemná zmínka je z roku 1216. Na mapě jsme našli, že v obci je židovský hřbitov. Když jsem se chtěla o něm dozvědět něco bližšího, zjistila jsem, že za prohlídku stojí i zámecká zahrada se zajímavými i památnými stromy, další stromy se zajímavou historií jsou i v obci. Takže další důvod, proč se tam zastavit a trochu se tam projít, když jsme se jednou vraceli domů.

Obec proslavil Joseph Haydn, který v letech 1757-1761 působil na zámku jako kapelník zámecké hudby. Zde pravděpodobně začala i jeho symfonická tvorba - jeho první symfonie D-dur je označována jako Lukavická. Od r. 1993 se zde na jeho počest konají Haydnovy hudební slavnosti. První ročníky se konaly v zámku, od r. 2000 se festivalové koncerty konají v kostele sv. Petra a Pavla.

Zaparkovali jsme na parkovišti uprostřed obce. Skoro jsme nevěděli, kam se dřív podívat. Na jedné straně poměrně velký barokní zámek, bohužel dost zchátralý, neudržovaný. Byl postaven na místě bývalé tvrze v 1. polovině 18. století. Je to trojdílný, jednopatrový objekt, střední část je dvoupatrová. Právě tato vyšší část jeví známky toho, že to snad někdy někdo chtěl opravit. Zámek dříve spravovala obec, která opravila část střechy a krovu. V r. 2000 byl zámek vrácen původnímu majiteli Zoltánu Duphenieuxovi. Zatím se však nezdá, že by se zámkem měl nějaké úmysly.

Stejného majitele má a z téměř stejné doby je snad ještě zchátralejší bývalý dvoukřídlý barokní pivovar, kde se ještě v r. 1942 vařilo pivo. Stojí hned vedle zámku a je na něm nejzajímavější vysoký komín s čapím hnízdem a s čápy, kteří vytrvale klapali zobáky.

Přes silnici v malém parčíku je další významná stavební památka - jednolodní kostel sv. Petra a Pavla. Původně gotický kostel z 2. poloviny 13. století byl v letech 1722 přestavěn do barokní podoby. V době naší návštěvy tam byla mše, tak jsme mohli nahlédnout do hezky udržovaného venkovského kostelíka.

Na dalším rohu je nádherně opravený patrový Haydnův dům. Právě zde bydlel Joseph Haydn při jeho působení na zámku. Nyní je dům v soukromém vlastnictví a nový majitel v něm zřídil penzion. Na čelní stěně je Haydnova busta.

Nejdřív jsme vyrazili okolo zámku do zámeckého parku. Byl vybudován současně se zámkem, tedy opět v barokním slohu. Stejně tak i bažantnice. Na přelomu 18. a 19. století byl upraven jako anglický park. V současné době není park příliš udržován, ale nepůsobí zarostlým dojmem. Jsou tam vyšlapané cestičky, v okolí zámku je dokonce tráva vysekaná. Je vidět, že tu roste řada neobvyklých stromů, starých a krásných.

Zámek jsme obešli zleva. Překvapilo nás, že ze strany parku zámek vypadá výrazně lépe. Pravděpodobně dostal kdysi barevnou fasádu. Ale některá okna jsou rozbitá. Téměř vedle zámku je zámecký rybník. Jedná se pravděpodobně o chovný rybník, protože těsně pod hladinou bylo vidět větší množství ryb. Jsou zde dokonce i lavičky, takže to vypadá jako oblíbené odpočinkové místo.

Právě u tohoto rybníčku stojí nejvzácnější ze zdejších chráněných stromů Tisovec dvouřadý, který je dokonce opatřen i téměř novým popiskem. V r. 2010 bylo stáří odhadnuto na 170 let, jeho výška byla 19 metrů a ve výšce 1,3 metru měl obvod 399 cm. Je to nejmohutnější tisovec na území naší republiky. I když je to jehličnan, na podzim se zbarvuje do žluta až oranžova a na zimu opadává.

Jen nedaleko roste další hodně neobvyklý strom, ale o tom jsme už žádné informace nenašli. Přesto stojí park za krátkou procházku. Na druhé straně zámku - nedaleko mateřské školky má růst údajně unikátní jedinec lípy zakrslé. Věděli jsme, že zde někde má být, ale nemohli jsme ho najít. Až místní pán nás nasměroval, ale upozornil, že ho budeme mezi stromy těžko hledat, protože je to tenký nenápadný stromek i když zde roste 150 - 200 let. Bohužel cedule už před lety zmizela a stále nebyla obnovena. Nakonec jsme v místě určeném nějakou drobnější lípu s menšími lístky našli. Usnesli jsme se, že je to ona. Odborníci se snažili tuto vzácnost rozmnožit, ale zatím bez úspěchu.

Po návratu na parkoviště jsme vyrazili pátrat po dalším památném stromu. Cesta k němu vede okolo bývalého pivovaru. Za mostem přes Úhlavu je socha sv. Jana Nepomuckého a při silnici vzrostlé lípy. Památná Mlynářova lípa se nachází vlevo nedaleko mlýnského náhonu v areálu pily, kde se bohužel v neděli nepracuje. V roce 1799 byla místním mlynářem prý zachráněna před pokácením. Od r. 1976 je chráněna. V r. 2010 bylo stáří odhadnuto na 400 let, její výška byla 15 metrů a ve výšce 1,3 metru měl obvod kmene 613 cm. Kmen je však prý ztrouchnivělý, duté větve polámané, ale stále obráží. Korunu má mít 10 metrů širokou. Podle popisu si myslíme, že jsme lípu od vrat viděli.

Abychom se přesvědčili, zda v areálu u náhonu není ještě jiná lípa, pokusili jsme se zleva areál obejít. Jinou lípu jsme neviděli, ale uchvátila nás meandrující Úhlava a údolí, kterým protéká. Bylo tam tak nádherně, že jsme zapomněli, že chceme obejít areál i z druhé strany.

Protože se nám nechtělo vracet se zpátky po silnici, za řekou jsme odbočili vlevo a prohlédli si pár zajímavých domků. Když jsme se zase dostali na parkoviště, vyrazili jsme ještě k židovskému hřbitovu. Nejkratší cesta je po silnici mezi kostelem a Haydnovým domem. Vedle kostela je jednopatrová klasicistní fara z r. 1800, kterou církev odprodala soukromému majiteli. Ten ji nádherně opravil. Hned z našeho pohledu za farou je významný strom obce, i když zatím není památkově chráněn. Byl vysazen 24. 4. 1854 na počest sňatku císaře Františka Josefa s císařovnou Alžbětou.

Vlevo míjíme dětské hřiště a parčík s pomníkem, který byl r. 1927 postaven na památku padlým v 1. sv. válce. Na hlavní silnici odbočujeme vpravo, k židovskému hřbitovu to má být cca jen 500 metrů. Vím, že není udržovaný a že má být v kopci. Stále však před sebou vidíme jen křesťanský hřbitov. Zvědavě jsme jím prošli, až jsme dorazili ke kovovým vrátkům. Ale to byl východ ze hřbitova. Naštěstí správným směrem. V kopci jsme skutečně zahlédli židovské náhrobky a o kousek dál pobořený vchod. Je to škoda, že je v takovém stavu. Založen byl už v 15. století. Třeba se dočká obnovy.

A to byl konec naší zajímavé i poučné procházky po jinak malé nenápadné obci na okrese Plzeň - jih. Ale líbilo se nám tam a můžeme to jen doporučit.Nadmořská výška:
347 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.602, 13.344)
Poslední aktualizace: 7.6.2015
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Plzeňsko

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,3km od místa

Příspěvky z okolí Dolní Lukavice - zajímavosti obce

Procházka po Dolní Lukavici
Procházka po Dolní Lukavici
Tipy na výlet
Autobusem z Přeštic jsme dojeli do obce Dolní Lukavice. Jedná se o větší obec, která překvapí množstvím historických památek. Dolní Lukavice leží asi 3 km severně od Přeštic. První zmínka pochází z ro…
0.3km
více »
Dolní Lukavice
Dolní Lukavice
Zámek
Barokní zámek stojí na okraji parku v jižní části vsi Dolní Lukavice na Plzeňsku. Zámek je rozsáhlý trojkřídlý, ve střední části dvoupatrový objekt. V 1. patře zámku je sál se štukovou výzdobou, ve východním křídl…
0.4km
více »
Ke sv. Vojtěchovi u Horní Lukavice
Ke sv. Vojtěchovi u Horní Lukavice
Tipy na výlet
Z Dolní Lukavice na jižním Plzeňsku jsme se vydali na odpolední asi 8 kilometrovou procházku. Cílem bylo památné místo opředené svatovojtěšskou legendou. Najdeme ho jen pár set metrů západně od obce Horní Lukavice…
2.3km
více »
Z Přeštic na vrch Ticholovec.
Z Přeštic na vrch Ticholovec.
Tipy na výlet
  Současná vedra delším cestám moc nepřejí a tak nezbývá nic jiného, než vyjet brzy ráno a cestu ukončit ještě v dopoledních hodinách. Dané podmínky splňoval i náš výlet na vrch Ticholovec, který se n…
2.8km
více »
Přeštice
Přeštice
Městečko
Přeštice leží v Západních Čechách, jižním směrem od Plzně. Město se rozkládá na levém břehu řeky Úhlavy. Město najdeme na okraji Středočeské pahorkatiny a nedaleko města se rozprostírají lesy. Jižním směrem z Př…
2.9km
více »
Přeštice - barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Přeštice - barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Přeštický kostel je významnou barokní památkou a současně krajinnou dominantou. Byl postaven v letech 1750 – 1775 podle plánů jednoho z nejvýznamnějších stavitelů své doby, Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Jedná se o monumentální stavbu, která se, překvapivě, nachází v malém Městečku (cca 7.000 obyvatel). Bývá považován za největší barokní kostel v České republice, postavený mimo Prahu. Jeho nezvyklá v…
3km
více »
Naučná stezka Se svatým Vojtěchem okolím Přeštic
Naučná stezka Se svatým Vojtěchem okolím Přeštic
Trasa
Na kopci Ticholovci nedaleko Přeštic je Skála, na které je namalován sv. Vojtěch. Vzniku tohoto obrazu předchází pověst, kterou si na vrcholu přečtete. Poslední obnovu provedl v r. 2009 akademický malíř Jaroslav Š…
3.1km
více »
Za výhledem do Hradčan
Za výhledem do Hradčan
Tipy na výlet
Hned na začátek je třeba podotknout, že se nejedná o známé pražské Hradčany, ale o ves ležící na jižním Plzeňsku. Obě místa mají společnou vysokou polohu umožňující výhled. Pražské Hradčany nabízí výhled do …
3.3km
více »
Dům historie Přešticka
Dům historie Přešticka
Muzeum
Muzeum se nedá přehlédnout. Nachází se hned u hlavní silnice č. 27 Plzeň - Klatovy, přímo pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie, který ční nad městem. V muzeu se nachází stálá expozice kupeckého krámu 1. republiky …
3.4km
více »
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích
Kostel
Barokní kostel stojící po levé straně hlavní silnice z Plzně na Klatovy. Projek vypracoval Kilián Ignác Dienzenhofer roku 1729, r. 1745 byl položen první základní kámen, samotná stavba zača…
3.4km
více »
K lesní kapli sv. Vojtěcha na Ticholovci
K lesní kapli sv. Vojtěcha na Ticholovci
Tipy na výlet
Výchozím místem našeho krátkého zimního výletu se stalo město Přeštice na jižním Plzeňsku. Mezi Přešticemi a obcí Příchovice jsme přešli rozsáhlou údolní nivou řeky Úhlavy. V Pří…
4.2km
více »
Turistická známka č. 2057 - Lesní kaple u Sv. Vojtěcha, Příchovice
Turistická známka č. 2057 - Lesní kaple u Sv. Vojtěcha, Příchovice
Turistická známka
Na vrchu Ticholovec nedaloko obce Příchovice se nachází malá skala, kde je namalována postava sv. Vojtěcha. V roce 2009 byla obnovena malba na Skále a také byl nad skálu instalován dřevěný přístřešek. Místo získalo pojmenování „lesní kaple“. http://www.prichovice.cz/informace-o-obci/zajimavosti-z-obce/ticholovec-a-lesn…
4.2km
více »
Lužany
Lužany
Zámek
Zámek Lužany stojí uprostřed lužních lesů na břehu řeky Úhlavy. Zámek Lužany se nachází nedaleko města Přeštic v Plzeňském kraji. V novém zámeckém křídle, připojeném k hlavní budově, je Kaple Panny Marie. Josef Hlávka nechal v kapli instalovat varhany, na které hráli…
6km
více »
Zámek Lužany
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Lužany
Zámek
Zámek Lužany leží ve stejnojmenné obci asi 4 km od Přeštic. Původně renesančně – barokní stavbu nechal Dr. Josef Hlávka, který zámek zakoupil v r. 1886, přestavět do dnešní podoby. Dodnes se zde nachází Hlávkův pů…
6.1km
více »
Skála
Skála
Zřícenina
Romantické zříceniny hradu Skála se ukrývají v hlubokém lese na členitém buližníkovém hřebenu poblíž Přeštic na Plzeňsku. Dispozice hradu byla neobvyklá. Hrad totiž tvořila za sebou umístěná 2 samostatná hradní jádra ? Horní a Dolní hrad ? které mohly plnit obrannou i obytnou funkci, a to nezávisle na sobě. Šlo tedy o u nás velmi vzácný typ dvojhradu. Horní Hrad tvořily dva…
7.1km
více »
Zámek Nebílovy
Zámek Nebílovy
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 73 dálnice D5. Odtud směřujeme směrem na Nepomuk. Projedeme obec Losinou a na křižovatce za obcí odbočíme vpravo a dále pokračujeme až do Nebílov. Zámek se nachází přibližně v p…
7.3km
více »
Nebílovy
Nebílovy
Zámek
Barokní Zámek Nebílovy stojí uprostřed stejnojmenné vsi v Plzeňském kraji. Zámek lze navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září denně kromě pondělí. Rozsáhlý zámecký areál se…
7.4km
více »
Zámek Nebílovy
Zámek Nebílovy
Tipy na výlet
Turisty neprávem opomíjený a relativně neznámý zámek Nebílovy je dílem plzeňského stavitele Jakuba Augustona. Velmi pravděpodobně k jeho stavbě posloužila neznámá předloha císařského…
7.6km
více »
Rozhledna na Kožichu a něco z okolí.
Rozhledna na Kožichu a něco z okolí.
Tipy na výlet
Jedeme na sever Švihovské vrchoviny. Přesněji řečeno do okrsku Blovická pahorkatina, která je součástí pahorkatiny Radyňské. Dělení je to složité, ale dá se z toho vyčíst mnohé. Naším cílem…
7.7km
více »
Kožich
Kožich
Rozhledna
První vyhlídková věž byla na Kožichu postavena už v roce 1865, byla dřevěná a byla určena pro zeměměřičské účely. Druhá věž, taktéž dřevěná a zeměměřičská, zde byla postavena v roce 1934 a stejně jako její předchů…
8.1km
více »
Čertovo břemeno
Čertovo břemeno
Skalní útvar
Jedná se o starohorní skalní buližníkový hřbet. Byly zde objeveny předměty z rozhraní střední a mladší doby bronzové a také zde byly objeveny slovanské hroby z 9. a 10. století. Na jihozápadním konci hřbetu nalezn…
9.1km
více »
Roupov
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Roupov
Zřícenina
Zřícenina hradu Roupov stojí na ostrohu nad stejnojmennou obcí na Plzeňsku. Z hradu se zachovalo obvodové zdivo hradního paláce, opevnění východního Předhradí se dvěma baštami, torzo vstupního křídla s bránou a …
9.5km
více »
Klášter Chotěšov
Klášter Chotěšov
Klášter
Kde ho najdete? Klášter se nachází v obci Chotěšov na silnici mezi Plzní a Stodem. Je v centru obce a snadno ho uvidíte již z dálky - klášterní budovy jsou značně rozsáhlé, i když v…
11.8km
více »
Radyně
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Radyně
Zřícenina
Výrazná zřícenina královského Hradu Radyně je významnou dominantou Plzeňského kraje. Radyně je otevřena v dubnu a květnu o víkendech a svátcích, v červnu až srpnu kromě pondělí a v září a říjnu o víkendech a svátcích. Na Radyni je k vidění výstava erbů a znaků všech majitelů hradu, která je umístěna ve zbrojnici tzv. Hrubé věže. Tmavá silueta Radyně byla v minulosti spojována…
12.7km
více »
Švihov
Švihov
Hrad
Dobře dochovaný hrad Švihov je pozdně gotickým hradem s důmyslným vodním opevněním. Hrad vznikl na rovině v blízkosti řeky Úhlavy. Hrad Švihov se…
13.5km
více »
Kozel
Kozel
Zámek
Klasicistní lovecký Zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a ř…
15.8km
více »
Žinkovy (zámek)
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Žinkovy (zámek)
Zámek
Romantický zámek je perlou obce Žinkovy na Plzeňsku. Zámek s Věžemi ve stylu francouzské hradní architektury a arkádami se zrcadlí v hladině rybníka. Zámek je pseudorenesanční dvoupatrová trojkřídlá stavba. Kole…
16.9km
více »
ZOO Plzeň
ZOO Plzeň
ZOO
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
17.6km
více »
DinoPark Plzeň
DinoPark Plzeň
ZOO
DinoPark - Unikátní Výprava do druhohor. Jedinečný zábavní park, součást ZOO Plzeň, druhohorní zvířata v životních veliksotech v přirozeném prostředí. Zábavní i vzdělávací funkce, naučná…
17.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace