TURISTIKU PODPORUJÍ
60 655 turistů a cestovatelů
102 498 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 164 948,- odměny za články

Benešov

Benešov obklopuje Dobříšská pahorkatina a leží mezi Konopišťským potokem a Benešovským potokem. První písemná zmínka o Benešově pochází z roku 1219. Dnes zde žije přibližně 17 tis. obyvatel. Západně od Benešova se nachází známý zámek Konopiště.

Turistika & volný čas Oblíbená místa a aktivity Doporučujeme
Tipy na výlety / Trasy / Cestopisy Město Vlašim / Zámek Líšno Ubytování Benešov
Turistické cíle / Mapa Benešova Přehrada Švihov - Želivka / Hora Blaník Hrad Český Šternberk

Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Advent na středočeských památkách připomene šlechtické oslavy Vánoc, nechá zaznít vánoční koncerty nebo přichystá mikulášskou nadílku

Tipy a novinky

Fotografie (1)

Středočeské památky spravované Národním památkovým ústavem přivítaly do konce října 2019 bezmála 711 tisíc návštěvníků. Nejvyhledávanějšími byly hrad Karlštejn (201 tisíc návštěvníků), zámek Konopiště (142 tisíc návštěvníků), hrad Křivoklát (94 tisíc návštěvníků), souhradí Točník a Žebrák (57 tisíc návštěvníků) a zámek Žleby (52 tisíc návštěvníků). V meziročním srovnání zaznamenal kraj 7% pokles. Vliv na to mělo zejména mimořádně horké léto a častá dopravní omezení na silnicích a dálnicích. Přesto se podařilo třetině objektů návštěvnost zvýšit. O více než 5,5 tisíce návštěvníků si polepšilo souhradí Točník a Žebrák následované zámkem Mnichovo Hradiště (+1300 návštěvníků) a hradem Křivoklát (+1200 návštěvníků). Díky bohatému adventnímu programu bude do konce roku ještě mnoho příležitostí k návštěvě hradů a zámků ve středních Čechách.

Hrad Karlštejn potvrdil pozici nejvyhledávanější památky Středočeského kraje. Správa zámku zavedla začátkem sezony 2019 zkušební prohlídky prvního okruhu bez průvodce, které se setkaly u veřejnosti s velkým zájmem zejména ze strany rodin s dětmi. Hrad tak vyšel vstříc četným přáním návštěvníků, kteří preferují prohlídku hradu vlastním tempem. Správa hradu počítá s mimořádnými prohlídkami bez průvodce i v dalších letech.

V roce 2019 otevřela správa zámku Konopiště novou večerní trasu s názvem Moc a sláva. Rudolf první, melancholický a poslední věnovanou třem slavným Rudolfům z rodu Habsburků. Mimořádný cyklus večerních prohlídek po místnostech, které dosud nebyly přístupné, doplněný doprovodnou expozicí předmětů z depozitářů přilákal od dubna do listopadu více než tisícovku návštěvníků. Prohlídky se konaly dvakrát do měsíce.

Na druhý a třetí adventní víkend se mohou návštěvníci vydat na Královský advent na hrad Křivoklát, kam mohou přijet speciálně vypraveným vlakem. Tradiční adventní akce s jarmarkem a programem pro děti i dospělé, skvělou atmosférou a rozličným občerstvením budou po oba víkendy ozdobeny příjezdem českého krále Přemysla Otakara II. s rodinou a následnou audiencí v Královském sále.

Do roku 2019 vstoupil klášter Sázava se sedmi restaurovanými klenebními malbami v křížové chodbě. Tento cyklus zachycuje dějiny kláštera v konkrétních událostech. Vznikl jako součást přestavby v letech 1746 až 1750. Po zrušení kláštera v roce 1785 byl zabílen a v současné době jsou malby znovu restaurovány. Z důvodu velmi špatného podkladu a až 11 vrstev přemaleb se jedná o složitou a časově náročnou práci. Na každém poli tráví restaurátor skoro dva roky. Zatím posledním restaurovaným polem klenby je výjev, na kterém sv. Prokop křísí utopeného z řeky Sázavy znamením kříže. Restaurátorské práce budou pokračovat i v dalších letech.

Zámek Březnice přivítá své návštěvníky opět až na jaře 2020. Poslední příležitostí v roce 2019 bude komorní koncert 7. prosince v hudebním sále nebo adventní prohlídky v sobotu 14. prosince, kdy zámek ožije předvánoční atmosférou, koledami a zpěvy. V rámci prohlídek se nabídne možnost zhlédnout pálffyovský betlém.

Vysokou návštěvnost zaznamenal o letních prázdninách zámek Hořovice. V polovině předchozího roku zahájil Národní památkový ústav na této památce provoz návštěvnického okruhu, který byl před pěti lety uzavřen z důvodu rekonstrukčních oprav. Rozšířený prohlídkový okruh představuje v apartmánech knížete a kněžny osobní předměty reprezentativní povahy, dobové vybavení, portréty majitelů nebo rozsáhlý soubor portrétních fotografií knížecí rodiny pánů z Hanau. Současně připomíná i stavebníky zámku – slezský rod pánů z Vrbna a Bruntálu.

Zámek Mníšek pod Brdy, který má společně s Karlštejnem a Křivoklátem otevřeno celý rok, připravil na adventní čas bohatý program pro děti i dospělé. Na nejmenší návštěvníky čeká mikulášská nadílka v neděli 1. prosince následovaná vánočními prohlídkami, kde se děti spolu s rodiči dozvědí o vánočních zvycích, jako je mazání tváří medem, házení střevícem, stoupání na sekyrku a další. Mimořádnou atmosféru zámku lze zažít během letošní silvestrovské prohlídky.

Zazpívat si koledy nebo se stát součástí živého betlému nabídne společný průvod na zámku Veltrusy 15. prosince, který se vydá od Holandského selského domu a také od hlavní zámecké brány. Průvod se bude ubírat směrem k průčelí zámku, kde na něj v betlémské stáji zámecké sala terreny bude čekat Josef s Marií a Ježíškem. Tam se Ježíškovi přijedou poklonit tři králové.

Zámek Žleby se dlouhodobě zaměřuje na práci s mladou generací. Edukační programy cílí mimo jiné na mateřské a základní školy. V rámci adventu přiblíží tradici vánočních oslav původních majitelů zámku. Prohlídky slavnostně vyzdobeným zámkem doplní i návštěva sladce provoněné historické zámecké kuchyně.

V polovině návštěvnické sezony zpřístupnil hrad Točník prostor pod krovem Královského paláce ve 4. a 5. podlaží. Po generální rekonstrukci krovu a střechy, revitalizaci prostor a vybudování nového venkovního přístupového schodiště se otevřel unikátní prostor pro veřejnost, který poskytuje zázemí pro kulturní aktivity nebo instalace výstav.

Rodové sídlo Valdštejnů – zámek Mnichovo Hradiště – se v roce 2020 stane jednou z památek, které nabídnou bohatý kulturní program v rámci projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Rok 2020 bude věnován připomínce významu a odkazu valdštejnského rodu na území České republiky. V roce 2020 správa zámku rozšíří expozici v kapli sv. Anny nebo nainstaluje portrétní galerii na původní místo do zámeckého divadla.

Ke sledovaným akcím na památkách v roce 2019 patřila Hradozámecká noc. Desátý ročník, který se konal poslední srpnovou sobotu, přilákal do 11 středočeských státních památek více než 4 300 návštěvníků. V průběhu celého roku se středočeské státní památky zapojily do dalších společných akcí, jako byly např. Dny evropského dědictví, Mezinárodní den památek nebo Víkendy otevřených zahrad.

Rok 2019 představoval pro státní památky ve středních Čechách období stavebních obnov. Po celý rok probíhaly restaurátorské práce v hlavní zámecké budově ve Veltrusech. Po dokončení experimentálního zastřešení na hradě Krakovec v roce 2018 pokračovaly práce na jeho odvodnění. Pro obnovu přízemních a suterénních prostor Císařského paláce a východní části hradního purkrabství Karlštejna, vybudování nového návštěvnického centra a expozičních prostor se ve výběrovém řízení hledá dodavatel. Probíhají přípravné práce na obnovu sociálního zařízení na zámku Žleby a vybudování nového zázemí pro občerstvení. V následujících letech čeká klášter Sázava oprava jižní věže a střechy části konventu, prelatury, bývalé konírny a altánu. V současné době se zpracovává projektová dokumentace.

 

Advent a Vánoce na památkách

Březnice

Chtíc, aby spal

Datum: 7. 12.

Typ: koncert

Začátek a konec: 19.00–20.15

Mezzosopranistku Editu Adlerovou doprovodí na klavír Věra Müllerová a Tomáš Benedikt Sršeň na akordeon. Koncert se koná v hudebním sálu zámku Březnice.

 

Advent na zámku

Datum: 14. 12.

Typ: oživené prohlídky

Začátek a konec: 10.00–12.00 a 13.00–15.00

Prohlídky s ukázkami vánočních zvyků a tradic, s koledami a zpěvy, zámeckým pálffyovským betlémem. Účinkují žáci základní umělecké školy Dobříš, hudební a pěvecký sbor Villanella Praha a žáci dramatického kroužku základní školy Březnice.

 

Hamousův statek ve Zbečně

Advent na Hamousově statku

Datum: 30. 11. – 1. 12. / 7.–8. 12. / 14.–15. 12. / 21.–22. 12.

Typ: výstava lidových betlémů

Začátek a konec: 10.00–15.00

Na Hamousově statku bude otevřeno po všechny adventní víkendy. Expozice bude přizpůsobena zimní a vánoční tematice. K vidění budou ozdoby a také malá výstava lidových betlémů.

 

Hořovice

Adventní prohlídky

Datum: 30. 11. – 1. 12. / 7.–8. 12. / 14.–15. 12.

Typ: netradiční prohlídka

Začátek a konec: 10.00–15.00

Prohlídka svátečně vyzdobeným zámkem s výkladem o adventních a vánočních tradicích.

 

Adventní prohlídky pro skupiny ZŠ a MŠ

Datum: 3.–6. 12. / 10.–13. 12.

Typ: netradiční prohlídka

Začátek a konec: 9.00–15.00

Prohlídka svátečně vyzdobeným zámkem s výkladem o adventních a vánočních tradicích přizpůsobeným věku a schopnostem vnímání dětí.

 

Andělské zvonění

Datum: 7. 12.

Typ: tvořivá dílnička

Začátek a konec: 16.30–18.00

Pořádá středisko volného času Domeček Hořovice; děti posílají andělskou poštou dopisy Ježíškovi.

 

Karlštejn

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby

Datum: 15. 12.

Typ: koncert

Začátek a konec: 17.00–18.00 a 19.00–20.00

Tradiční Česká mše vánoční v Rytířském sále hradu Karlštejn v podání smíšeného pěveckého sboru Slavoš z Berouna.

 

Konopiště

Advent v Růžové zahradě s čerty a anděly v zámeckém sklepení

Datum: 30. 11.

Typ: program pro rodiny

Začátek a konec: 14.00–18.00

Výstava adventních dekorací ve svátečně nasvíceném skleníku a čertovské peklo v zámeckém sklepení pod horním nádvořím. Bohatý program pro děti na nádvoří s občerstvením.

 

Advent v zámku

Datum: 7. 12.

Typ: program pro rodiny

Začátek a konec: 14.00–18.00

Výstavní prostory jižního křídla budou nazdobeny stromečkem, nejhezčími sbírkovými předměty s adventní tematikou a zajímavostmi z vánočních oslav v dobách Rakouska-Uherska.

 

Křivoklát

Královský advent na Křivoklátě

Datum: 7.–8. 12. / 14.–15. 12.

Typ: řemeslný jarmark s komponovaným doprovodným programem

Začátek a konec: 10.00–16.00

Tradiční adventní akce s jarmarkem a programem pro děti i dospělé, skvělou atmosférou s rozličným občerstvením. Mnoho lidí přijíždí kromě zábavy také za nákupem vánočních dárků. Oba víkendové programy budou letos ozdobeny příjezdem českého krále Přemysla Otakara II. s rodinou a následnou audiencí v Královském sále.

 

Mnichovo Hradiště

Výstava betlému Františka Pešána

Datum: od 1. 12. 2019 do 6. 1. 2019 denně 10.00–16.00

Vyřezávaný betlém s lidovým námětem v životní velikosti aranžovaný v prostorách sala terreny v zahradě státního zámku Mnichovo Hradiště.

 

Adventní výstava

Datum: 1.–20. 12. denně mimo pondělí 9.00–15.00

Místo: 2. patro zámku v Muzeu města Mnichovo Hradiště

 

Mníšek pod Brdy

Nebe i peklo na zámku Mníšku

Datum: 1. 12.

Typ: Mikulášská nadílka

Začátek a konec: 10.00–17.00

Akce je určena dětem od tří let. Potkají Mikuláše, čerty i anděly. Prozradí, zda byly hodné, nebo zlobily, zkusí si zahrát s čertem karty nebo kostky o svou duši, a když přednesou básničku nebo zazpívají koledu, možná si vyslouží i odměnu.

 

Vánoční prohlídky

Datum: 1. 12. / 7.–8. 12. / 14.–15. 12.

Typ: speciální prohlídky zámku pro děti i dospělé

Začátek a konec: 10.30–14.30

Prohlídky pro děti od tří let, na kterých potkají i oblíbenou ledovou královnu Elsu. Spolu s rodiči se dozvědí o vánočních zvycích, například proč si mazat tváře medem, a dokonce si některé i vyzkouší. Třeba házení střevícem, stoupání na sekyrku nebo věštění budoucnosti.

 

Silvestrovské prohlídky

Datum: 31. 12.

Typ: prohlídky zámku pro děti i dospělé

Začátek: 10.00

Na Silvestra 2019 bude otevřeno! Od deseti hodin provázíme zámkem dospělé i děti.

 

Točník

Pavel Šmíd a Vojta Vrtek – Zpátky do Betléma

Datum: 11. 12.

Místo: kafírna Bárka v Točnickém pivovaru

Typ: kejklířské divadlo

Začátek: 17.30

Zpátky do betléma je společným projektem Teátru Pavla Šmída a Kejklířského divadla Vojty Vrtka.

 

Veltrusy

Adventní pohádka – Sváťovo dividlo

Datum: 30. 11.

Typ: divadelní představení

Začátek a konec: 15.00–16.30

Adventní pohádku v Rudolfově sále zahraje divadelní soubor Sváťovo dividlo. Po pohádce se zastaví i Mikuláš s čerty a anděli a přinesou dětem mikulášskou nadílku.

 

Adventní koncert

Datum: 7. 12.

Typ: koncert

Začátek a konec: 18.30–19.30

Předvánoční shon uvolní zámecký adventní koncert. Letos v podobě večeru šansonů Světlany Nálepkové za doprovodu Jiřího Toufara.

 

Živý betlém

Datum: 15. 12.

Typ: oživlé památky

Začátek a konec: 14.00–17.00

Živý betlém se vydá s průvodem k Jezulátku. Vycházet bude od Holandského selského domu a také od hlavní zámecké brány u Veltrus a na cestě ho doprovodí živá hudba. Na průvod bude před zámkem, čekat Panna Marie s Ježíškem a Josefem.

 

Žleby

Vánoční prohlídky

Datum: 30. 11. – 1. 12. / 7.–8. 12.

Typ: netradiční prohlídka

Začátek a konec: 9.00–16.00

Vánočně laděná procházka zámkem provede návštěvníky slavnostně vyzdobenými zámeckými sály a pokoji, kde milovníky historie čeká vyprávění o vánočních zvycích. Součástí prohlídky bude návštěva sladce provoněné zámecké kuchyně s ochutnávkou a setkání s pravými anděly. Prohlídka je vhodná pro dospělé i děti.

 

Vánoční prohlídky pro školy

Datum: 27.–29. 11. / 3.–6. 12.

Typ: netradiční prohlídka pro školy

Začátek a konec: 9.00–14.00

Vánoční prohlídka pro mateřské i základní školy, při které se děti dozvědí o vánočních zvycích, na vlastní jazýčky se přesvědčí, jaké dobroty se dají upéct v historické zámecké kuchyni, nahlédnou do zámeckého sklepení a přijdou na to, jak těžké to mají andělé začátečníci.

 

Vánoční prohlídky pro skupiny

Datum: 27.–29. 11. / 3.–6. 12.

Typ: netradiční prohlídka

Začátek a konec: 9.00–15.00

Vánočně laděná procházka zámkem provede návštěvníky slavnostně vyzdobenými zámeckými sály a pokoji, kde milovníky historie čeká vyprávění o vánočních zvycích. Součástí prohlídky bude rovněž návštěva sladce provoněné historické zámecké kuchyně a setkání s pravými anděly. Prohlídka pouze pro předem objednané skupiny.

 


Návštěvnost památek v roce 2019, resp. 2018

 

Památka

Leden–říjen 2019

Leden–říjen 2018

Meziroční rozdíl návštěvnosti

Rozdíl v %

Březnice

14 529

15 366

-837

-5

Hořovice

22 150

23 152

-1 002

-4

Karlštejn

200 969

212 770

-11 801

-6

Konopiště

142 355

156 140

-13 785

-9

Mníšek

46 777

51 542

-4 765

-9

Křivoklát

94 069

92 823

+1 246

+1

Hamousův statek

4 264

4 070

+194

+5

Krakovec

20 149

23 391

-3 242

-14

Točník a Žebrák

56 678

51 146

+5 532

+11

Mnichovo Hradiště

19 431

18 132

+1 299

+7

Sázava

15 070

16 355

-1 285

-8

Veltrusy

22 187

23 150

-963

-4

Žleby*

52 363

77 881

-25 518

-33

* Státní zámek Žleby v roce 2019 z technických důvodů nepořádal oblíbené velikonoční trhy v areálu zámku.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.780, 14.657)
Poslední aktualizace: 28.11.2019
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Benešov

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,0km od místa

Příspěvky z okolí Advent na středočeských památkách připomene šlechtické oslavy Vánoc, nechá zaznít vánoční koncerty nebo přichystá mikulášskou nadílku

Rozcestí Konopiště - zámek
Rozcestí Konopiště - zámek
Rozcestí
Rozcestím u zámku Konopiště prochází červená, zelená a žlutá turistická trasa včetně značené naučné stezky Historie a příroda Konopišťského zámeckého parku. Červená trasa sem přichází od Konopišťského rybníka a pokračuje přes zámecký park do centra Benešova. Zelená turistická trasa přichází také od rybníka a přes zámecký park dál míří na jih k zámku Líšno. Žlutě značená…
0.1km
více »
silniční vláček na zámek Konopiště
silniční vláček na zámek Konopiště
Výletní místo
Jestliže přijedete autem na Zámek Konopiště, hned na hlavním parkovišti vás jistě upoutá rekreační vláček, který je připraven na parkovišti. nabízí cestu z…
0.1km
více »
Barokní fontána
Barokní fontána
Kašna
Na rozcestí cest v parku před Zámkem Konopiště stojí barokní fontána. Na vrcholu fontány je socha Neptuna s trojzubcem a pod ní jsou čtyři sochy Tritonů troubících na mušle. Jsou to bytosti u kterých polovinu těla…
0.1km
více »
Konopiště
Soutěž 20 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Konopiště
Zámek
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
0.2km
více »
Zámek Konopiště
Zámek Konopiště
Tipy na výlet
Na dnešní výlet vyrážíme autobusem z Roztyl a jedeme do Benešova,aut. stanice.Odtud se vydáváme Tyršovou ulicí na Masarykovo náměstí,kde v informačním centru vyzvedáváme mapu na dobrodružnou stezku s Medvědem za m…
0.2km
více »
zámek Konopiště
zámek Konopiště
Tipy na výlet
Cestou na dovolenou se nám do cesty připletl zámek Konopiště. Leží na trase Praha-Tábor, poblíž města Benešov. Asi nemá cenu tento romanticky se tvářící poklad nějak výrazně představovat,…
0.2km
více »
Spadaným listím okolo zámku Konopiště.
Spadaným listím okolo zámku Konopiště.
Tipy na výlet
Podzimní procházka zámeckým parkem s návštěvou muzea. Vycházím po červené turistické značce z Benešova. Po překonání velmi frekventované silnice se dostávám na okraj zámeckého parku. Přímá cesta Vrtbovskou alejí m…
0.2km
více »
Na zámku Konopiště Vás čeká setkání s netopýry, medvědy a Sv. Jiřím
Na zámku Konopiště Vás čeká setkání s netopýry, medvědy a Sv. Jiřím
Tipy na výlet
Pravidelnou autobusovou linkou meziměstské Dopravy jedoucí z Prahy Roztyl ke Konopišti.  Zámek Konopiště, který býval středověkým hradem, je znám především jako sídlo arcivévody Františka…
0.3km
více »
Rozcestí Konopiště - park
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Rozcestí Konopiště - park
Rozcestí
Rozcestím u centrálního parkoviště a vstupu do parku pod konopišťským zámkem prochází červená a žlutá turisticky značená trasa. Žlutá trasa sem přichází z Týnce nad Sázavou a pokračuje dál okolo Konopišťského rybníka a zámku ke tři kilometry vzdálené železniční stanici v Benešově. Červeně značená trasa k parkovišti u zámku Konopiště přichází od severu z Poříčí nad Sázavou a od…
0.3km
více »
Jedeme na Posázaví - 6. den – Poříčí nad Sázavou, Konopiště s naučnou stezkou Historie a příroda Konopišťského zámeckého parku a zámeček U Želatinky
Jedeme na Posázaví - 6. den – Poříčí nad Sázavou, Konopiště s naučnou stezkou Historie a příroda Konopišťského zámeckého parku a zámeček U Želatinky
Cestopisy
Neděle 7. 6. 2020 Jak dlouho pršelo, ani nevíme. K ránu už bylo po dešti. Když jsme vstávali, vylézalo z mraků i sluníčko. Snídani jsme opět dali v krytém přístřešku. Na sluníčku je vysloveně horko. Podle předpově…
0.3km
více »
Zámek Konopiště
Zámek Konopiště
Zámek
Jeden z mnoha krásných Zámků co tady v Čechách máme. Zámek se proslavil jako sídlo slavného panovníka a vojevůce Františka Ferdinanda d'Este, který nejen…
0.3km
více »
Zámecký park Konopiště
Zámecký park Konopiště
Park
Vznik zámeckého parku Konopiště, takového, jak ho známe dnes, se sice datuje na přelom devatenáctého a dvacátého století, ale za jakýsi milník v jeho historii můžeme považovat rok 1887, kdy Zámek Konopiště koupil …
0.3km
více »
ZÁMEK  KONOPIŠTĚ
ZÁMEK KONOPIŠTĚ
Tipy na výlet
Jedeme  vlakem  na zámek  Konopiště,  který se může chlubit,  že jej  střeží  medvědi  v hradním příkopu. Zámek Konopiště byl původně hrad. Ve 13 století   páni z Benešova  zbudovali tvrz . Jméno dostal hrad podle…
0.3km
více »
Nejnavštěvovanější středočeské památky a atrakce a podpora rozvoje cestovního ruchu
Nejnavštěvovanější středočeské památky a atrakce a podpora rozvoje cestovního ruchu
Tipy a novinky
Které z pamětihodností a turistických atrakcí patří ve Středočeském kraji k nejoblíbenějším a jakými aktivitami se Středočeská centrála cestovního ruchu zapojí do obnovy a podpory turismu v kraji? Podle Výběrového…
0.3km
více »
Rozcestí Konopiště - rybník
Rozcestí Konopiště - rybník
Rozcestí
Na rozcestí u Konopišťského rybníka se křížuje několik turisticky značených tras. Prochází tudy žlutě značená turistická stezka, která sem přichází z Týnce nad Sázavou a pokračuje dál přes park okolo konopišťského zámku ke 2,5 kilometru vzdálené železniční stanici v Benešově. Směr červeně značené trasy ukazují šipky rozcestníku hned třikrát. Jedna červená značka vede od…
0.4km
více »
Penzion Konopiště
Penzion Konopiště
Babyfriendly
Uprostřed nádherné přírody v podzámčí nejkrásnějšího z českých zámků můžete najít klid, romantiku, ideální prostředí pro děti a přitom být ve středu Č…
0.4km
více »
Konopiště
Konopiště
Tipy na výlet
Hrad Konopiště  založil nedaleko svého rodového sídla Benešova kolem r. 1294 pravděpodobně pražský biskup Tobiáš z Benešova a to podle vzoru francouzských pevností, s válcovými věžemi, s parkánem, 4 bránami a pad…
0.5km
více »
zámecký park na Konopišti
zámecký park na Konopišti
Národní park
Zámecký park na Konopišti je vskutku rozsáhlý. Patří mezi naše největší a nejhodnotnější krajinářské parky.  Na ploše 340 hektarů se prostírá les z domácích…
0.5km
více »
Růžová zahrada a skleník na Konopišti
Růžová zahrada a skleník na Konopišti
Výletní místo
Růžová zahrada je jakýmsi středem konopišťského parku, který je tvořen rybníkem a dost rozsáhlým lesem. Zahrada byla založena současně s parkem. Roku 1906-13 bylo…
0.7km
více »
Tuškov
Tuškov
Kopec
Zalesněný kopec na okraji zámeckého parku. Zachovaly se zde zbytky valů bašt z roku 1469, když vojsko Jiřího z Poděbrad obléhalo hrad Konopiště.  Z louky u okraje lesa je pěkný výhled na Zámek a z tohoto důvodu b…
0.7km
více »
Benešov - Světlé speciální pivo - d`Este
Benešov - Světlé speciální pivo - d`Este
Tipy na výlet
Město Benešov leží necelých 40 kilometrů jihovýchodně od Prahy v kraji mezi řekou Sázavou a bájnou horou Blaník.Jeho výhodná poloha na dopravních tepnách nedaleko hlavního města a atraktivní přírodní kulturní prostředí jej předurčují stát se lákavým střediskem obchodu a cestovního ruchu. Historie Benešovazapočalapravděpodobnějiž ve 2.pol.11.století,kdy byla na vyvýšině zvané později Karlov založena prv…
1.7km
více »
Benešov
Benešov
Město
Benešov leží jihovýchodním směrem od města Prahy. Městem prochází železniční trať vedoucí z Prahy do Tábora. Benešov je nedaleko dálnice z Prahy do Brna. Město bylo postaveno mezi dvěma potoky a to Konopišťský a B…
1.9km
více »
Výlet do Benešova.
Výlet do Benešova.
Tipy na výlet
Město Benešov se nachází v Benešovské vrchovině, přibližně 30 kilometrů jihovýchodně od Prahy. K jeho založení došlo již ve 12. století Benešem z Benešova, ale zcela jisté to není. První…
2km
více »
Jedeme na Posázaví - 7. den – Benešov, prohlídka historické části města, pivovar Ferdinand a zřícenina hradu Zlenice
Jedeme na Posázaví - 7. den – Benešov, prohlídka historické části města, pivovar Ferdinand a zřícenina hradu Zlenice
Cestopisy
Pondělí 8. 6. 2020 V noci byla sice zima, ale pod peřinou bylo příjemně. Večer jsem říkala, že vstávám, až bude svítit sluníčko. Nějak to však nevyšlo. Po osmé začali najíždět dělníci s materiálem k bagru. Venku j…
2km
více »
Benešov, Masarykovo náměstí.
Benešov, Masarykovo náměstí.
Náměstí
O náměstí se dá napsat, že je centrem města a pravděpodobně postupně vnikalo již v počátcích jeho založení. Je umístěné pod návrším, na kterém stával minoritský klášter. Náměstí má…
2km
více »
Rozcestí na Masarykově náměstí
Rozcestí na Masarykově náměstí
Rozcestí
Turistický rozcestník tří červeně značených turistických tras najdeme v Benešově v jižní části Masarykova náměstí. Šipky rozcestníku ukazují směr červené trasy ke 2,5 km vzdálenému Zámku Konopiště, další červené trasy do Bedrče a 11,5 km vzdálených Kozmic a také červenou trasu 28 km dlouhou přes Postupice do Louňovic pod Blaníkem.
2.1km
více »
Kostel sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.
Kostel sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.
Kostel
Na místě starého keltského hradiště byl v roce 1217 postaven pozdně románský kostel Sv. Jakuba a Filipa. Je to druhý nejstarší kostel na Benešovsku. Kostel má 30ti metrovou věž a stojí na energeticky pozitivním místě. V minulosti také sloužil jako pevnost, kam se schovávali okolní obyvatelé před napadením. Dokazují to až 4 metry silné zdi kostela. V kostele byla objevena…
2.2km
více »
Kostel Minoritů
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kostel Minoritů
Zřícenina
Minoritský Klášter založil v letech 1243 - 1247 staroboleslavský probošt Tobiáš z Benešova (+1261), jeden ze synů Beneše z Benešova, jenž je považován za prvního doloženého předka zdejšího rodu. Klášter byl vypálen husity v roce 1420. Archeologický výzkum z roku 1941 se soustředil na bezprostřední okolí závěru presbytáře klášterního kostela, pocházejícího z poslední třetiny…
2.3km
více »
Kožlí
Soutěž 3 body
www.turistikaprozivot.cz
Kožlí
Zřícenina
Zřícenina hradu Kožlí stojí na strmém zalesněném ostrohu nad soutokem Janovického a Tisemského potoka na Benešovsku ve Středočeském kraji. Hrad byl vybudován na pravidelném obdélném půdorysu, z obou stran jej ch…
2.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace