TURISTIKU PODPORUJÍ
61 458 turistů a cestovatelů
109 031 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 360 317,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog Liberecký kraj Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Liberce
Liberec je hlavní město Libereckého kraje a rozkládá se na úpatí Jizerských hor pod vrcholem Ještěd (1012 m.n.m.), který je vyhledávaným rekreačním cílem. Oblíbeným cílem jsou i Botanická zahradaAquapark Babylon a ZOO Liberec s bílými tygry.
 Trasy Liberec a okolí (60)
Jizerské hory
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Jizerské hory
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Z Plzně do Jizerských hor — 8. část — Jizerské hory-okružní výlet: Smědava-Hejnice-Frýdlantské cimbuří-Polední kameny-rozhledna Na Čihadle-Smědava

Cestopisy

Plán trasy
Plán trasy  •  Fotografie (80)  • Foto: jircak
První výhledy byly u konce klesání k Bílému potoku

Pátek 5. 10. 2018
Na dnešek hlásili nejlepší počasí - jasno, slunečno, teplo. Ráno sice mrzlo, ale už když jsme šli na osmou na snídani, krásně svítilo sluníčko. Dnes si ty studené a mokré výlety předcházejících dnů snad vynahradíme.
Dlouho jsem přemýšlela, jak všechna jmenovaná místa nějak šikovně pospojovat, když jsme se museli zase zpátky vrátit k autu. Autobus zde v týdnu žádný nejezdí. Sice s plánem vždycky Otu seznámím, ale jak je jeho zvykem, moc mne neposlouchá, ale vše odkývá. Většinou je však vše v pohodě. Moc možností nebylo, vždycky se muselo z kopce a do kopce.
Vybrala jsem proto variantu nejdřív sestoupit z kopce, kdy řádně rozdýchám mé astmatické plíce, pak lépe vystoupám do kopců a závěr již bude po rovině a z mírného kopečka. Auto jsme nechali na parkovišti ve Smědavě (847 m), odkud jsme před pár dny za hrozného počasí vyrazili na rozhlednu na Smrku.
Po červené jsme klesali do Hejnice na rozc. Bílý potok, t.j. asi na sedmi kilometrech jsme museli klesnout asi o 400 m, které jsme pak zase museli nastoupat. A nejen těch 400 metrů. Ve Smědavě jsem navrhovala, zda nezkusíme stopa, ale neúspěšně. Ota to odmítl. Nepohodlná cesta vedla ne příliš hezkým lesem, výhledy nebyly žádné, takže asi uprostřed klesání se Ota začal tvářil víc než otráveně, proč musí klesat a pak zase stoupat. Docela mne tím překvapil, protože v Tatrách neděláme nic jiného, jen je to naopak. Takže do Hejnice jsme došli s náladou na bodu mrazu. Nic nepomohlo, že na konci sestupu se otevíraly již zajímavé pohledy na okolní kopce.
Nakonec jsem tomu korunu dala ještě já. V Hejnici vidím, že Ota jde k mapě, přestanu koukat na cestu a splašeně se hrnu za ním, jenže se mi noha na zvýšeném okraji asfaltu zvrkla a já se zřítila k zemi. Jsem prostě nemehlo. Protože jsem se složila k zemi tiše, tak Ota nic netušil a v klidu koukal dál na mapu. Zato okolo jedoucí slečna celou akci z auta zahlédla, rychle zastavila a chystala se mi dát první pomoc. To už i Ota viděl, že se tam válím po zemi. Ale už jsem se zvedala a ke své velké radosti zjistila, že jsem skoro celá. Ještě jsem tam stačila strčit ruku, takže jsem jen jednou nohou lehce sjela po ostré hraně asfaltu. Naštěstí ani ne kolenem, takže jsem si jen lehce odřela holeň. I kalhoty to vydržely. Jen nějaký vaz či šlachu pod kotníkem jsem si asi natáhla. Uvidím, jak to půjde jít do kopce. Ještě že mám s sebou hůlky. Jenže kdybych je používala od začátku, asi bych nesletěla. Tento incident na naší náladě moc nepřidal.
Ještě kousek jsme šli po rovině. U mostu přes Smědou (430 m) jsme přešli na zelenou značku a po chvíli začali stoupat. Toho jsem se trochu bála, ale nakonec to docela šlo. Nosím s sebou homeopatika a něco prostě trochu zabralo. Možná i to, že víra tvá tě uzdraví. Zpočátku to nebylo nejlepší, ale zatnula jsem zuby a šla. Musela jsem trochu opatrně našlapovat a pro chromou nohu vybírat rovinatější terén, což byl zrovna na této trase problém, ale zvládla jsem to. Navíc jsem zvyklá se s nějakými problémy poprat – výlety ve Finsku jsem zvládla s ostruhou, o pár měsíců později turistickou dovolenou na Menorce s únavovou zlomeninou nártové kůstky. Takže tohle není skoro nic.
Stoupali jsme na Frýdlantské cimbuří, Ota byl samozřejmě stále kus přede mnou, chvilkami sice počkal, ale hned mazal dál. Odbočku k vodopádu jsme vynechali, v potoce skoro žádná voda netekla, tak proč se jít dívat na vodopád bez vody.
Jak Ota spěchal do kopce a já se courala za ním, tak rozcestí Hajní kostel a odbočku na vyhlídku jsme přehlédli. Pro mne to bylo sice příjemné, že jsem nohu trochu pošetřila, ale bylo to škoda hlavně proto, že už dřív by Ota poznal, jak je tam hezky.
Zpočátku téměř pohodlná cesta byla čím dál kamenitější, stoupání po zelené bylo prudší a prudší, nálada se však zlepšovala, dokonce Ota uznal, že jít to v opačném směru by určitě nebylo lepší. Docela nám to uteklo. Poslední půl km dlouhý úsek po žluté z rozcestí Pod Frýdlantským cimbuřím už byl skutečně pěkně prudký.
Na vrcholu - na Frýdlantském cimbuří (900 m) byl Ota už úplně nadšený, dokonce se mi omluvil za ty ranní řeči a jak je tam krásně. Došli jsme až na vyhlídku. Já tedy doslova vylezla - po kolenou, po zadku jsem se spouštěla, no styl hrozný. Jenže noha mi toho o moc víc neumožňovala a nahoru jsem chtěla. Výhledy byly nádherné, ale také strašný vítr, že na náhorní plošině jsem se žebříku raději ani nepustila.
Už s veselejší náladou jsme si ve skalách za větrem dali svačinu. Pokračovali jsme dál po žluté, již méně náročnou cestou jsme vystoupali na Polední kameny (1007 m) a hlavně se stále kochali. Pak následoval poslední, trochu prudší sešup, kdy mne noha namožená lezením po skalách snad bolela nejvíc. Ještě že jsem měla ty hůlky. Těšila nás však představa, že to nejhorší už máme za sebou. Stále tu bylo moc hezky, mezi nízkými smrčky se už cesta narovnala, byly tu povalové chodníčky a já skoro zapomněla, že mne něco bolí.
Po žluté jsme došli na rozcestí Smědavská hora – silnice (982 m). Protože jsme chtěli na rozhlednu, odbočili jsme vpravo po neznačené silnici – Pavlově cestě. U pramene Bílého potoka jsme si dali ještě malou svačinku a stále hezkou krajinou pokračovali téměř po rovině až k rozcestí Nad Černým potokem.
Tady jsme odbočili vlevo po žluté, jinak také po Štolpišské silnici, kde vedla i cyklotrasa. Snad jen proto, že je říjen a k tomu všední den, tak téměř nikde nikoho nepotkáváme. Jediným rušivým elementem byla zpevněná panelová cesta, která nás dovedla až k rozhledně Na Čihadle.
Původně - od r. 1999 stála podobná rozhledna nedaleko, jenže ji okolní stromy přerůstaly. Když byla pro svůj špatný stav stržena, byla r. 2012 postavena na jiném místě tato nová zhruba 4 metry vysoká dřevěná rozhledna a vybudován k ní povalový chodníček ještě s jednou krátkou odbočkou k dalšímu výhledu. Z vyhlídkové plošiny ve výši 3 metry, na kterou vede 16 schodů, je moc hezký výhled na rašeliniště přírodní rezervace Na Čihadle. I tahle zastávka nás nadchla.
Nyní nám zbývá už jen dojít zpátky do Smědavy. Od rozhledny jdeme ještě kousek po žluté. Na rozcestí Čihadla pokračujeme ve stejném směru, ale po modré až na rozcestí U Knejpy, které je známé i z běžecké Jizerské padesátky. Ani tady neodbočujeme, jen plynule přecházíme na červenou turistickou trasu, která nás dovede až k autu.
Největší překvapení nás čekalo na rozcestí Na Knejpě (980 m), kde je stánek Horské stanice a kde i v tuto pokročilou dobu bylo ještě otevřené občerstvení. Jak jsme jen o chvilku později zjistili, bylo to omylem. Pánovi se zpozdily v kiosku hodiny, čehož si ani nevšiml, naštěstí pro nás. Byl však v pohodě, my v klidu vypili jedenáctku Konráda a já nabrala síly na poslední mírné klesání.
Stále jsme se pohybovali na vrcholových pláních a stále bylo na co koukat. Nejdřív jsme minuli přírodní rezervaci Klečové louky, která se nechala projít po povalovém chodníčku. Jenže s mojí chromou nohou a neustálým kocháním jsme už moc času na další procházky neměli. Něco však bylo vidět i z hlavní cesty. Vpravo jsme zahlédli i vykukující vrchol Jizery. Ten by mne určitě lákal. Ale 3 kilometrové zdržení jsme si už nemohli dovolit. Již takhle jsem věděli, že to na večeři budeme mít tak akorát. Kdesi vedle nás bylo prameniště říčky Bílé Smědé, na které o kus dál má být 3 metry vysoký vodopád. Údajně má být vidět i z cesty. Celkově je však málo vody, tak je otázka, zda jsme ho přehlédli nebo je tato informace z doby, kdy potok obklopovali nižší a méně husté stromy.
Nakonec jsme to vše zvládli a okolo půl sedmé jsme nasedali ve Smědavě (847 m) do auta, abychom v sedm stačili na penzionu večeři. Ani jsme se nestačili zajít převléct, resp. ani se nám nechtělo zbytečně stoupat dvě patra vzhůru. Těch 19 km nám docela stačilo.
Mezitím se penzion zaplnil, je tu strašná spousta dětí, převážně malých prcků, takže po celé chalupě je hrozný kravál. Po tom celodenním klidu v přírodě je to docela šok. Děti máme rádi, ale ten klid byl přece jen lepší. Je fajn, že už následující den odjíždíme.
Dali jsme si ještě pivo a pak rychle do sprchy. Jenže moc rychle jsem ta dvě patra nevystoupala. Už při vystupování z auta mne noha pěkně bolela a po hodinové pohodě u večeře se už nechtěla rozejít vůbec. Dostala chudák zabrat.
Ještě večer jsme něco sbalili, abychom ráno co nejdřív po snídali penzion opustili. Program už náročný nemáme, tedy aspoň doufám, tak snad se noha dá trochu dohromady. Když šel Ota spát, prohlásil, že to byl opět krásný den. Raději tedy na ten dopolední sestup rychle zapomenout.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.856, 15.217)
Poslední aktualizace: 7.3.2019
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hejnice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,3km od místa

Příspěvky z okolí Z Plzně do Jizerských hor — 8. část — Jizerské hory-okružní výlet: Smědava-Hejnice-Frýdlantské cimbuří-Polední kameny-rozhledna Na Čihadle-Smědava

Frýdlantské cimbuří
Frýdlantské cimbuří
Rozhledna
Další hezké místo pro turistu je skalní seskupení s názvem Frýdlantské cimbuří. Vyšplhat se až…
0.3km
více »
Frýdlantské cimbuří
Frýdlantské cimbuří
Vyhlídka
Frýdlantské cimbuří dostalo svůj název kvůli údajné podobnosti s hradbami Frýdlantského zámku. Ze Západního vrcholu je krásný výhled na údolí horní Smědé a rokl…
0.5km
více »
Frýdlantské cimbuří.
Frýdlantské cimbuří.
Skalní útvar
Frýdlantské cimbuří patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Jizerských horách. Je to nepřehlédnutelný skalní útvar, na jehož vrcholu je vyhlídka s dřevěným křížem. Z ní je…
0.5km
více »
Frýdlantské cimbuří
Frýdlantské cimbuří
Rezervace
Frýdlantské cimbuří je skupina skalních útvarů ve střední části Poledních kamenů v Jizerských horách. Název má připomínat podobnost skal s rozklen…
0.5km
více »
Jizerskými horami přes Lužické hory do Pekelných dolů, 2.část. Vodopád Černého potoka, Frýdlantské cimbuří, Bílý Potok.
Jizerskými horami přes Lužické hory do Pekelných dolů, 2.část. Vodopád Černého potoka, Frýdlantské cimbuří, Bílý Potok.
Cestopisy
Z Bílého potoka míříme nejkratší cestou k zelené TZ. Ta nás zavede k nejzajímavějším skalním skupinám Jizerských hor. Od Liščí chaty, kde žádná chata není a zůstal jen její název, se cesta povážlivě zvedá. Z Bílého Potoka musíme nastoupat, jen k Černému vodopádu 230 výškových metrů. Není to sice největší vodopád Jizerek, ale přece jen trochu zajímavý. Jiný na cestě k cimbuří není. Tak bereme, co je. Samozřejmě více vody má …
0.5km
více »
Frýdlantské cimbuří a Černý potok
Frýdlantské cimbuří a Černý potok
Přírodní památka
Frýdlanstké cimbuří a Černý potok jsou přírodní chráněná území, která spolu sousedí a najdeme je v Severních Čechách, ve Frýdlanstkém výběžku, jihovýchodním směrem od městečka Hejnice. Jedná se …
0.7km
více »
Okouzlující Frýdlantské cimbuří
Okouzlující Frýdlantské cimbuří
Tipy na výlet
Chystáte-li se do Jizerských hor a vyhledáváte-li krásné výhledy do hlubokých údolí, pak Vám vřele doporučujeme navštívit skály na severní straně hor, kte…
0.9km
více »
Černý potok
Černý potok
Potok
Jeden z mnoha nádherných potoků v Jizerchých horách. Je na něm spousta nádherných vodopádů a přírodních výtvorů. Pramení pod Černou horou ve výšce cca 980 metrů nad mořem. Teče severně až ke městu Hejnice, kde se vlévá do říčky Smědá.
1km
více »
Putování romantickou krajinou na Jizeru, Sněžné věžičky a k vodopádu na Černém potoce
Putování romantickou krajinou na Jizeru, Sněžné věžičky a k vodopádu na Černém potoce
Tipy na výlet
Jako vhodné výchozí místo jsem zvolil Smědavu, ta je ideálním výchozím místem i k dalším výletům v této části Jizerských hor a to i pro cyklisty. Od rozcestníku nad silnicí u parkoviště se vydáme mírně do kopce po…
1km
více »
vodopád na Černém potoce v Jizerských horách
vodopád na Černém potoce v Jizerských horách
Tipy na výlet
Jizerské hory mají pro mě svoje kouzlo a vodopád na Černém potoce patří k jedněm ze zajímavých míst. Na začátek zelené turistické cesty se můžeme dopravit vlakem a pěšky nebo autem do Bílého Potoka, který sousedí …
1.5km
více »
Smědava-Jizerka-Bílý potok
Smědava-Jizerka-Bílý potok
Tipy na výlet
Ráno vyjedeme autobusem na smědavu. Odtamaď se vydáme po neznačené značce směrem na Jizerku. Půjdeme krásnou krajinou asi 5,5 km až dojdeme na rozcestí Jizerka. Můžeme jít po cestě ještě kousek dál a tam narazíme …
1.5km
více »
Jezírko u Černého potoka
Jezírko u Černého potoka
Jezírko
Nedaleko cyklistické cesty 22 - Hřebenovka leží ve výšce 925 m. n. m. malebné jezírko. Vedle něj stojí turistický přístřešek a pohodovou atmosféru doplňuje zurčící Černý potok.Jezírko se nalézá na…
1.6km
více »
Nádherný vodopád na Černém potoce
Nádherný vodopád na Černém potoce
Tipy na výlet
Jedním z největších vodopádů v Jizerských horách a v České Republice vůbec je vodopád na Černém potoce, který se nachází zhruba 2 kilometry jižně od Bílého Potoka. V nejvyšším místě dosahuje až 12 metrů. Vzhledem k tomu, že vodopád je sevřen z obou stran skálami, je toto místo vskutku romantickým prostředím. Když se k tomu přidá fakt, že přístup k vodopádu je víceméně…
1.9km
více »
Štolpišská silnice v Jizerských horách
Štolpišská silnice v Jizerských horách
Technická památka
Stavby silnic v horském prostředí patří mezi náročná inženýrská díla. O to více musíme obdivovat dopravní stavby z minulých století, kdy technika nebyla na takové úrovni jako dnes. Pýchou cestářů z 19. století je…
1.9km
více »
Jizerská magistrála pro pěší turisty
Jizerská magistrála pro pěší turisty
Turistická trasa
Nejslavnější a nejdelší vyznačenou hřebenovou cestou v Čechách je již více jak sto let tzv. Blauer Kammweg čili Modrá hřebenovka, označená modrým hřebínkem v bílém poli. V dobách své…
2km
více »
Výstup na Smrk, nejvyšší horu Jizerských hor.
Výstup na Smrk, nejvyšší horu Jizerských hor.
Trasy
Smrk, nejvyšší hora Jizerských hor, je vysoká 1124 metrů a je snadno dostupná. Ve spojení s krásnou přírodou je to příjemný celodenní výlet. Auto nechávám na okraji obce Bílý Potok u…
2km
více »
Hejnice(Bártlova b.)-Paličník-Smrk-Hejnice
Hejnice(Bártlova b.)-Paličník-Smrk-Hejnice
Trasa
Vycházíme buď z Hejnice anebo si můžeme popojet až k rozcestí Bártlova bouda a odtud pak vyrazíme po žluté směr Paličník a dále Pod Klínovým vrchem. Od Bártlovy boudy až k Paličníku je to stoupání - překonáváme převýšení 400m. Na Paličníku je nádherný výhled do okolí, můžeme spatřit na protějším svahu rozhlednu Smrk. Z Bártlovy boudy k rozcestí Pod Klínovým vrchem je to 3…
2km
více »
Jizerské hory
Jizerské hory
Pohoří
Jizerské hory jsou nejsevernějším českým pohořím. Jejich východní část zasahuje do Polska a dále navazují na Krkonoše, na západě sousedí s Lužickými horami. Tyty hory byly nazvány podle řeky Jizery, která zde pram…
2.2km
více »
JIZERSKOHORSKÉ BUČINY
JIZERSKOHORSKÉ BUČINY
Vyhlídka
ŠTOLPICHY-OŘEŠNÍK Z Hejnic se zajímavou prohlídkou františkánského kláštera Navštívení Panny Marie po červené přes Hofmannův kříž na vrchol Ořešník s Krásnou vyhlídkou na jizerskohorskou bučinu. K vodopádu ve Što…
2.2km
více »
Černý Štolpich
Černý Štolpich
Potok
Kdo má rád divoké horské potoky, pohled na dravou vodu v korytech doprovázenou typickým hukotem, rád se projde podél Černého Štolpichu v Jizerských horách. Černý Štolpich, někdy zvaný také Velký Štolpich, pramení…
2.3km
více »
Velký Štolpich
Velký Štolpich
Vodopád
Na potoce Velký (Černý) Štolpich, který protéká NPR Štoplichy, se nachází krásné vodopády. Je zde také jeden z největších vodopádů u nás. Odsud se dostanete po značených trasách k NPR Frýdlantské cimbuří, kde je nádherný výhled do kraje.
2.3km
více »
Vodopád Jedlová, Jizera, Polední kameny
Vodopád Jedlová, Jizera, Polední kameny
Tipy na výlet
Jdeme za podzimním sluníčkem, protože u nás v údolí nám inverze nadělila mlhu. Svezeme se vlakem přes Tanvald a Smržovku do Josefova dolu a zpět pak přes Liberec a Turnov. Celá trasa je dlouhá asi 16km Z Josefova dolu se vydáme po modré značce vzhůru romantickým kamenitým Jedlovým dolem, podél říčky Jedlová až k vodopádu na jejím toku. Pokračujeme lesní cestou na rozcestí Pod…
2.6km
více »
Hejnice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hejnice
Poutní místo
Nejznámější poutní místo v oblasti Jizerských hor. V dvouvěžovém chrámu Navštívení Panny Marie z let 1722-29, postaveném na místě kaple ze 14. století (její část je zabudována do chrámu), je umístěna gotická soc…
3.1km
více »
Hejnice - Ořešník - Jizera - Polední kameny - Hejnice
Hejnice - Ořešník - Jizera - Polední kameny - Hejnice
Trasa
Trasu začneme v Hejnicích po červené značce směrem na Ořešník. Převážná část úseku vede lesem a jedná se o dost náročné stoupání (převýšení 500 m). Naštěstí si ho občas můžeme zpestřit…
3.2km
více »
Lázně Libverda
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lázně Libverda
Lázně
Lázně poprvé uváděny r. 1381. Léčila se zde řada známých lidí, dnes léčba chorob pohybového ústrojí, nervových, cévních a srdečních chorob i celkového vyčerpání. Hlavními léčivými zdroji jsou prameny minerálních…
3.3km
více »
Hejnice a okolí
Hejnice a okolí
Tipy na výlet
Jedeme do západní části Jizerských hor, zasahujících zde do frýdlandského výběžku. Jako dopravní prostředek jsme tentokrát zvolili auto, ale lze se sem dostat i vlakem z Liberce. Zaparkovat se dá v Hejnicích přímo…
3.5km
více »
Obří sud
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Obří sud
Zajímavost
Známá výletní Restaurace nad Lázněmi Libverda. Byla postavena r. 1931 po vzoru oblíbeného Obřího sudu na Javorníku v sousedním Ještědském pohoří. Protože Obří sud na Javorníku shořel neopatrností 20. září 1974, zů…
3.8km
více »
Jizera
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Jizera
Vrchol
Druhý nejvyšší vrchol české strany Jizerských hor. Na vrcholu je mohutná členitá skála, ze které je jedinečný kruhový výhled. V okolí je přírodní rezervace Prales Jizery. Dominantou střední části Jizerských hor …
4.2km
více »
Smrk
Smrk
Hora
Nejvyšší hora české části Jizerských hor (1124 m). Kdysi se zde stýkaly hranice tří zemí - Čech, Slezska a Lužice. Dřevěná rozhledna z r. 1892 i turistická chata byly po r. 1945 zničeny. …
4.9km
více »