TURISTIKU PODPORUJÍ
61 465 turistů a cestovatelů
109 134 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 363 258,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Směřujeme na severovýchod republiky – 8. den – Orlické hory – téměř 16 km dlouhý okružní výlet: Neratov – tvrz Hanička - rozhledna Anna na Anenském vrchu – Mezivrší - Neratov

Cestopisy

Neratov
Neratov  •  Fotografie (31)  • Foto: jircak
Neratov
Neratov  •  Foto: jircak

Čtvrtek 27. 8. 2020
Večer bylo příjemně, klid, ale já nemohla dlouho zabrat. Tyhle změny počasí mne jednou zničí. Slyším, jak to venku ještě občas fučí. Usnula jsem dlouho. Při svítání jsem přes sebe přetáhla peřinu a spala dál. A dlouho. Vstáváme až po 9. hodině. Venku je zima, zataženo, jemně mrholí a fouká to. Ne silně, ale stačí to kapky zanášet do auta. Čaj jsme zvládli uvařit, najedli jsme se pod zvedacími zadními dveřmi.
I přes nepřízeň počasí plán neměníme. Vybaveni pořádnou svačinou, pláštěnkou a teplým oblečením odcházíme na cca 16 km dlouhý okruh přes rozhlednu Anna na Anenském vrchu s převýšením 500 metrů. Je to o trošku delší a náročnější než v neděli a v úterý. Na trase není ani žádná možnost se někde občerstvit nebo schovat. Uvidíme, co nám počasí předvede.
Začínáme po modré, samozřejmě do poměrně prudkého kopce. Míjíme pěkně opravené chalupy, kocháme se pohledem zpátky na opravený kostel. Je tady nádherně. Dokonce už ani neprší. Míjíme i přístřešky, zatím si nepotřebujeme odpočinout, ani najíst.
Po 2,5 km se u vyhlídky Vysoký Kořen (814 m) nedaleko od malé kapličky sv. Huberta chvilku kocháme pohledem do údolí Divoké Orlice a na Bukovohorskou hornatinu s vrcholem Suchý vrch. Dlouho tu však nevydržíme, hrozně to tady protahuje.
Další 0,5 km km klesáme na rozcestí Hadinec, abychom opět mohli stoupat. Jsme na bývalé obchodní cestě, kterou lemují sochy světců. Když už si myslíme, že na kopci odbočíme na rozcestí Hanička pevnost, musíme ještě kousek klesnout. Inu jsme na horách. U rozcestí U Černodolské rezervace zjišťuji, že jsme ve třetině cesty, ale už máme nastoupáno víc jak 2/3. To zní dobře. Až do této doby jsme téměř nikoho nepotkali a užívali si klidu.
Tady odbočujeme vpravo po červené, kudy vede 5,3 km dlouhá NS Opevnění Rokytnicka. Ta přišla z opačné strany - z parkoviště Tvrz Hanička, kde staví i autobus, a s námi odbočuje po červené. Je po klidu. Najednou je tu spousta lidí. Naštěstí většina z nich po 0,5 km na rozcestí Hanička pevnost odbočuje k tvrzi Hanička, příp. na druhou stranu k dalším dělostřeleckým a pěchotním srubům.
Ze všech tvrzí na trase je právě ta Hanička nejznámější. Byla postavena před 2. světovou válkou jako jedna z plánovaných 17 tvrzí, které měly hlídat severní hranici. Nakonec jich bylo v letech 1936 - 1938 postaveno šest. Podle Mnichovské dohody jsme je museli Německu vydat bez boje. Od r. 1975 byla tvrz předělávána na protiatomový kryt. Od r. 1995 je zpřístupněna veřejnosti. U vstupu je možno si prohlédnout výzbroj Československé armády z poválečného období – prý nejzajímavější je malý nákladní vůz T 805 - komando, Praga V3S nebo tank T 34/85.
Na rozcestí Hanička pevnost je několik informační tabulí k tvrzi, to si Ota poctivě čte. K tvrzi nejdeme. Zase tolik to Otu nezajímá, proudící davy nás odrazují. Pokračujeme k rozhledně – nejdeme úplně sami, ale s tímhle se zvlášť o prázdninách musí počítat. Cestou míjíme další vojenské stavby – bunkry, sruby a kdo ví, jak se to vše jmenuje. Jsme sice na hřebenovce, ale stále mírně stoupáme dalších 2,5 km k rozcestí Anenský vrch – vyhlídka odbočka a pak ještě skoro 0,5 km na Anenský vrchol, kde stojí rozhledna (992 m). Ta je skoro do poslední chvíle našim očím ukrytá.
Na tomto poměrně velkém plochém vrcholu postavil r. 1766 hajný z nedaleké Rokytnice kapli sv. Anny. R. 1820 ji hraběnka Johanna von Nostitz-Rieneck nechala zrekonstruovat, r. 1856 její dcera Ernestina přestavět. Před r. 1910 v její blízkosti byla
postavena jednoduchá 8m vysoká dřevěná věž s malou vyhlídkovou plošinou, kam se vešli max. čtyři lidi. V průběhu 1. světové války zanikla. Později tam byla postavena vyšší dřevěná triangulační věž. Když se zde začalo budovat opevnění, byla rozebrána a r. 1937 opět sestavena u nedaleké osady Hadinec.
V rámci společného česko-polského projektu Euroregionu Glacensis tady byla r. 2010 postavena 17 metrů vysoká dřevěná rozhledna se železným schodištěm, které se obtáčí okolo železného středového sloupu. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 12 metrů vede 65 schodů. Díky kruhovému výhledu jsou vidět Orlické hory, Kralický Sněžník, Suchý vrch, Rychnovsko i Žamberecko. Na náhorní plošině je možnost i posezení. Bohužel to tady všude strašně studeně fouká. Lavičku využívám, abych si oblékla teplou mikinu a větrovku s kapucí. Dorazila jsem sem pěkně zpocená, jsem ráda, že jsem si to s sebou vzala.
Nahoře nám orientaci usnadňují panoramatické obrázky, vidíme toho docela dost. Ale také, že v dálce prší. Strašilo to i cestou nad námi, ale nějak jsme tomu unikli. Když jsme sešli dolů, chvíli svítí sluníčko, rychle dáváme svačinu. Je však taková zima, že vrstvy oblečení neodkládáme. Jsme na nejvyšším bodě. Při cestě z kopce se moc nezahřejeme.
Na kopci jen kousek od rozhledny jsou další pěchotní sruby: Anna (podle bývalé kaple) a Arnošt (podle princezny Arnoštky – Ernestiny). Tady NS Opevní Rokytnicka končí.
Vracíme se na rozcestí a pokračujeme po hřebenovce po červené. Těšili jsme se, že už nebudeme stoupat, ale tohle je horší. Jdeme z prudkého kopce. Kolena trpí. Sluníčko je už zase někde za mraky, ale naštěstí neprší. Najednou jsme tady zase sami. Všichni se od rozhledny vraceli zpátky.
Na chvilku se zastavujeme u pěchotního srubu Průsek. Od r. 1994 je rekonstruován, je možno si objednat prohlídku s odborným výkladem. Dnes je zavřeno, ale to nám nevadí.
Na rozcestí Mezivrší – Anenská přicházíme na silnici, po které odbočujeme vpravo a přecházíme na žlutou trasu. Je tady obrovská plocha, zdá se, že se tu něco bude budovat.
Když jsme tudy procházeli o rok později, již tubylo vybudované parkoviště - se závorou a automatem.
Žlutá vede zpočátku kousek po silnici. Ta po chvíli odbočuje vlevo, žlutá se noří opět do lesa a zase klesá. Chvilku dáváme na kládách pauzu, je však zima. To jsou změny počasí. Ale kolena se trochu srovnala, jde se mi líp. Už se však dnes těším do cíle.
Zhruba 2,5 km před cílem je malá kaplička a za chvíli i roztroušené hezké chaloupky, které patří k Neratovu. Včera jsme si mysleli, že je tu jen pár domků, ale ty jsou roztroušené pěkně daleko. Je tedy na co se koukat. Jen to klesání je ještě prudší.
V cíli se nám do cesty připletla Neratovská hospoda. Ota jde samozřejmě na pivo, já na jejich výbornou limču. Nakonec dáváme i večeři. Je už 18 hodin, aspoň nebudu muset vařit. To bychom jedli až někdy v osm. Ceny jsou rozumné, za 125,- Kč jsme se dobře najedli.
Sedíme samozřejmě opět venku, dnes je tu docela plno. Brzy po jídle jsme se už přesunuli do auta. Zima je nám ale i v autě, venku i uvnitř je 15 stupňů. Na zahřátí dáváme grog. Naštěstí rum jsme doma nenechali.
Pak společně dopíjíme včera otevřenou moji devítku Ejlíček a se stmíváním jdeme spát. Venku se to vyjasňuje, ale právě odvysílaná předpověď slibuje na zítra déšť. Tůru neplánujeme, tak je nám to jedno.
Prudce se ochlazuje. Peřinu tentokrát ani neodkládám.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.214, 16.549)
Poslední aktualizace: 1.3.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Bartošovice v Orlických horách

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
8,4km od místa

Příspěvky z okolí Směřujeme na severovýchod republiky – 8. den – Orlické hory – téměř 16 km dlouhý okružní výlet: Neratov – tvrz Hanička - rozhledna Anna na Anenském vrchu – Mezivrší - Neratov

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově a místní hospůdka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově a místní hospůdka
Kostel
Neratov byl významným poutním místem již od 2. poloviny 17. století. Na pouť sem přicházelo údajně až čtyři tisíce poutníků, z důvodu zázračné moci sošky Panny…
0.4km
více »
Směřujeme na severovýchod republiky – 7. den – Orlické hory – Deštné v Orl. horách-středisko turistiky a křížová cesta, Olešnice v Orl. horách-Utzův betlém a rozhledna Feistův kopec, Neratov-kostel Nanebevzetí Panny Marie se skleněnou střechou a pivovar
Směřujeme na severovýchod republiky – 7. den – Orlické hory – Deštné v Orl. horách-středisko turistiky a křížová cesta, Olešnice v Orl. horách-Utzův betlém a rozhledna Feistův kopec, Neratov-kostel Nanebevzetí Panny Marie se skleněnou střechou a pivovar
Cestopisy
Středa 26. 8. 2020 Kupodivu se v noci výrazně neochladilo. Možná i proto, že se zatáhlo a občas sprchlo. Na dnešek hlásí vichřici, takže další změna počasí. Poslední dobou to vždy odnesu tím, že mizerně spím. Už ráno to začíná pěkně foukat. Naštěstí se na kopečky nechystáme. Včerejší výlet by nám to asi pěkně znepříjemnilo. Dnes máme přejezdový den. Sjíždíme do Deštné v Orlický…
0.4km
více »
Turistické rozcestí Neratov, kostel
Turistické rozcestí Neratov, kostel
Rozcestí
Rozcestník stojí u autobusové zastávky v Neratově pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Vycházejí odtud od r. 2011 dvě turisticky značené trasy - modrá přes Hadinec, parkoviště pod Haničkou, Panské Pole a Rokytnici v Orl. h. do Žamberka a žlutá spojka na hřebenovku (Jiráskova cesta) na Mezivrší.
0.5km
více »
Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou a Neratov v Orlických horách zase trošku jinak
Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou a Neratov v Orlických horách zase trošku jinak
Tipy na výlet
Tento tip na výlet vlastně vznikl víceméně náhodou. Potřebovali jsme prostě něco zařídit v jednom z východočeských krajských měst a přemýšleli jsme o nějakých zajímavostech, kterými bychom n…
0.5km
více »
Neratovské věže
Neratovské věže
Chrám
Obšírně se rozepisovat o záchraně chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Neratově myslím nemá cenu. Dost toho se najde i na Turistice. Poprvé jsem kostel, ale tady se klidně dá říct chrám viděl někdy v roce 1994 možná 9…
0.5km
více »
Nově značená turistická trasa Neratov - Mezivrší
Nově značená turistická trasa Neratov - Mezivrší
Trasa
Neratov se veřejnosti v poslední době dostává do podvědomí díky postupně rekonstrukci zdejšího poničeného kostela (foto 1 a 2, viz např. https://www.turistika.cz/mista/neratov-orlicke-hory n…
0.5km
více »
Neratov
Neratov
Vesnice
Pohraniční ves (635 m) při pravém břehu Divoké Orlice. Roku 1550 se připomíná jako Bärenwald. Vznikla v souvislosti se založením sklárny na potoce Neratovci koncem 15. století. Přes Neratov vedla v minulosti důl…
0.5km
více »
Neratov – kostel Nanebevzetí Panny Marie
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Neratov – kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Přesto, že novodobá rekonstrukce kostela začala již v roce 1990, ještě v roce 2002 byl všeobecná označován jako zřícenina chrámu, ve které probíhají mše pod širým nebem. Zříceninu krásnou, monumentální a magickou, ale přesto jen zříceninu. V letech 2006 – 2007 však dostal chrám novou prosklenou - a interiér zesvětlující - střechu a stavba tím byla, zřejmě definitivně zachráněna. Kostel se nachází nedaleko česko - polských…
0.6km
více »
Neratovský kostel
Neratovský kostel
Kostel
Jako bájný pták Fénix, který povstal z popela povstal ze svých trosek kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově.Tento kostel je výraznou dominantou maličké vesničky Neratov v Orlických horách v blízkosti česko-pol…
0.6km
více »
Neratovský kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Neratovský kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Kostel
Neratovský kostel byl postaven v letech 1723-33, v té době byl velmi známým poutním místem. Zásluhu na tom měla soška Panny Marie a pramen, který u kostela vyvě…
0.6km
více »
za výhledy na Anenský vrch
za výhledy na Anenský vrch
Tipy na výlet
Anenský vrch je jedním z dominantních vrcholů Orlických hor s dlouho tradicí poutního a výletního místa. Od podzimu 2010 se stal velkým lákadlem díky nově vybudované rozhledně. Anenský vrch (991 m n. m.) lákal pou…
2.7km
více »
Dělostřelecká tvrz Hanička
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Dělostřelecká tvrz Hanička
Pevnost, opevnění
Pevnost Hanička je nejznámější hraniční opevnění v Orlických horách. Provozovatelem je město Rokytnice v Orlických horách, ale samotná tvrz leží v lesích nedaleko záchytného parkoviště…
2.8km
více »
Rozhledna Anna
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Anna
Rozhledna
Rozhledna Anna Na stavbu byly použity jako sloupy modříny, vybrané z porostů v oblasti Rychnova nad Kněžnou. Podlaha odpočinkových plošin je ze dřeva dubového, dřevěné výplně zábradlí pak ze dřeva borového.
2.8km
více »
Rozhledna Anna - Anenský vrch - Orlické hory
Rozhledna Anna - Anenský vrch - Orlické hory
Tipy na výlet
Po hřebeni Orlických hor za rozhlednou Annou a přenocováním v penzionu.  Za výhledy do okolí Orlických hor a za rozhlednou Annou. Ubytovali jsme se v penzionu Adelheid. L…
2.8km
více »
Turistické rozcestí Anenský vrch
Turistické rozcestí Anenský vrch
Rozcestí
Turistické rozcestí leží na hřebenovce Orlických hor pod vrcholem Anenského vrchu. Prochází tudy hlavní hřebenová červeně značená trasa (Jiráskova cesta) z Olešnice v Orl. h. na Zemskou bránu. V místě je odbočka k rozhledně na Anenském vrchu. Začíná zde modrá značka do Říček, Hamernice, Pěčína a Vamberka a rovněž zelená značka do Horní Rokytnice.
3km
více »
PEVNOST HANIČKA
PEVNOST HANIČKA
Tipy na výlet
Na výlet jehož cílem jsou Orlické hory a Tvrz Hanička jsme se z Vysočiny vydali autem. Autem jsme dojeli do Říček v Orlických horách. Odkud jsme vyrazili po zelené turistické stezce na Mezivrší. Na Mezivrší, kde …
3km
více »
Vrchní Orlice  -  kostel sv. Jana Nepomuckého
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vrchní Orlice - kostel sv. Jana Nepomuckého
Kostel
Vrchní Orlice od roku1603 samostatná obec, dnes osada nacházející se mezi Bartošovicemi a neratovem v Orlických horáchna česko - polské hranici. První písemný záznam o Vrchní Orlici pochází z roku 1567. Do roku 19…
3.2km
více »
Vzhůru na KAHAN
Vzhůru na KAHAN
Tipy na výlet
Autem zaparkujeme na parkovišti, které se nachází vedle silnice vedoucí z Rokytnice v Orlických horách do Bartošovic v Orlických horách. Poté pokračujeme pěšky po Naučné …
3.2km
více »
Vrchní Orlice – Válečný pomník
Vrchní Orlice – Válečný pomník
Pomník
Polozapomenutý kraj, kterému povšechně říkáme orlické Záhoří (nejen podle stejnojmenné obce) je dnes krajinou částečně podobnou rozlehlé Šumavě. Zapříčinil to hlavně poválečný odsun původního obyvatelstva, který p…
3.3km
více »
Děl. tvrz Hanička
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Děl. tvrz Hanička
Pomník
Hanička je jednou z největších českých pevností postavených před druhou světovou válkou, vznikla v letech 1936 až 1938 za téměř 28 miliónů korun. Měla mít 426 mužů posádky. Úkolem pevnosti bylo posílení pásma ob…
3.3km
více »
Po hřebenu Orlických hor
Po hřebenu Orlických hor
Trasa
Ten kdo se zajímá o vojenské opevnění z 2. světové války u nás, tak se vydejte do Orlických hor. Zde najdete několik linií těchto opevnění. Jedna linie se nachází kousek od Rokytnice. Auto…
3.9km
více »
bunkr Na Holém
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
bunkr Na Holém
Pevnost, opevnění
Bunkr Na Holém, resp. pěchotní srub R-S-74 je součástí prvorepublikového pevnostního opevnění. Tento srub, který byl dokončen v prosinci roku 1937, zajišťoval protitankovou obranu sedla a zároveň sloužil jak dělos…
3.9km
více »
Opevnění v Orlických horách
Opevnění v Orlických horách
Chodník, naučná stezka
Pro milovníky vojenské historie je nedaleko Rokytnice v Orlických horách připravena NS Opevnění Rokytnicka. Tato stezka, která je dlouhá 4,5 km připomíná návštěvníkovi období let 1938-1939, kdy se v oblasti Orlick…
3.9km
více »
turistické rozcestí Mezivrší
turistické rozcestí Mezivrší
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v sedle pod Mezivrším (939), ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po značce červené ve směru Šerlich, Velká Deštná, Pěticestí - Hanička, Zadní vrch, Zemská brána, po značce zelené ve směru Javornice, Bělá, Říčky - Černá Voda a nově i poznačce žluté ve směru Neratov -  Mezivrší. Kříží se zde i dvě cyklotrasy KČT č. 4075 a 4071.
4.7km
více »
Niemojów – ruiny renesansowego dworu sołtysów
Niemojów – ruiny renesansowego dworu sołtysów
Zřícenina
Údolí horního toku Divoké Orlice, schované od vnitrozemí za hlavním hřebenem Orlických hor dnes patří k relativně nejopuštěnějším místům v naší zemi. Přesto bývaly doby, kdy bylo široké…
5.1km
více »
Niemojów – ubytovací hostinec s venkovní galerií a zříceninou zámku  (Zajazd Gościniec)
Niemojów – ubytovací hostinec s venkovní galerií a zříceninou zámku (Zajazd Gościniec)
Cyklo bar - hospůdka
Pozoruhodné místo, které může být na Turistice uvedeno jako cyklo-bar, zajímavost i historická památka. A v neposlední řadě také jako úžasná galerie pod širým nebem. V podstatě se však hlavně jedná o ubytovací hos…
5.1km
více »
Zemská brána
Zemská brána
Řeka
Zemská brána je část řeky Divoké Orlice, kolem něhož se nachází přírodní rezervace taktéž pojmenované Zemská brána. Rozloha chráněného území je 88.22 ha. Místo dostalo svůj název díky výrazným skalnatým útvaru okolo řeky, které jakoby připomínaly bránu. Názvu nahrává i samotný fakt, že přes řeku stojí obloukový most, po kterém vede silnice. Most byl v letech 2004-2005 zrekonstruován. Na místo se dá pohodlně dojet autem, kte…
7.8km
více »
KRÁLÍKY 2014 - 4. Plahočina na Zemskou bránu
KRÁLÍKY 2014 - 4. Plahočina na Zemskou bránu
Cestopisy
  Čtvrtý den naší dovolené v Králíkách se budíme do nevlídného zataženého rána. Těžkou hlavu si z toho ale neděláme. Čeká na nás zajímavá cesta k přehradě pastviny a za krásami divočiny Divoké Orlice, a to počasí …
8.1km
více »
Kunštátská kaple
Kunštátská kaple
Kaple
Barokní kaple Navštívení Panny Marie pochází z roku 1760. Je kruhového půdorysu a nachází se na hlavním hřebeni Orl. hor ve výšce 1035 m. Sloužila jako místo k bohoslužbě dřevařských dělníků, kteří většinou byli z Tyrol a do Orlických hor byli pozváni za prací. kaple byla během své existence několikrát zdevastována vlivem krajně nepříznivých podmínek na hřebení, ale vždy znovu obnovena. Poslední oprava probíhala po…
8.2km
více »