Nový plavební kanál Fláje - Clausnitz.

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

plavební kanál
plavební kanál
lupa

V polovině roku 2013 byla dokončena a zpřístupněna naučná stezka Nový plavební kanál Fláje - Clausnitz. Tak nám bylo umožněno projít si další část flájského plavebního kanálu při státní hranici a v Sasku. Zároveň byla opravena zeleně značená část stezky od přehrady do Českého Jiřetína.

Za čím jedeme?

trasa plavebního kanálu
trasa plavebního kanálu
lupa

První úsek jsem prošel již několikrát a je popsán na Turistika/výlety/ Flájský plavební kanál. Tak pokračuji od odbočky zelené turistické značky u Horní Vsi. Od tohoto odbočení stezka pokračuje po zasypaném tělese kanálu na silnici vedoucí z Českého Jiřetína do Horní Vsi. V současné době je tento úsek rozježděný auty po těžbě dřeva. V místech dnešní silnice se kanál prudce stáčel do protější stráně. Stezka pokračuje kousek níž ze silnice nenápadnou cestou mezi chatami a mírně stoupá lesem ke zbytkům kanálu. Plavební kanál pak obtáčel vrch a ve svahu kopíroval pod ním tekoucí Bystrý potok. Stezka pokračuje po loukách, po zasypaném tělese kanálu a je značena dřevěnými sloupky. Asi po jednom kilometru vchází opět do lesa, kde je kanál dosti zachovalý.

u Horní vsi
u Horní vsi
lupa

Téměř po vrstevnici vede stezka podél kanálu hluboko do údolí, kde po novém mostě přechází hraniční Bystrý potok. Je zde turistické odpočívadlo a informační tabule o historii plavebního kanálu a plavení dřeva. Za hranicí se kanál opět prudce otáčí a vrací se zpět svahem nad údolím. Podél kanálu vede pohodlná široká cesta Floßgrabentour. Kanál pokračoval ve velmi prudkém svahu vrchu Grabenbergu. Po skončení plavení dřeva byl tento úsek až k ostré zatáčce zasypán a využit jako lesní cesta.

značení NS na české straně
značení NS na české straně
lupa

Za ostrou zatáčkou kanál opět pokračuje a vedle vedoucí cesta ho kopíruje. Míjí místo, kde stával starý Rechenberský silniční most přes kanál a pokračuje k dnešní silnici z Rechenbergu do Deutschegeorgenthalu.

přes louky pod Horní Vsí
přes louky pod Horní Vsí
lupa

Zde jsem svojí cestu po kanálu ukončil a po silnici jsem se vrátil do Českého Jiřetína. Plavební kanál pokračuje dál do Clausnitz, kde se vlévá do řeky Muldy. Celková délka kanálu je 18,2 km, hloubka kanálu byla 120 cm a horní šířka 280 cm. Sloužil svému účelu 243 let.

Je to jedna z nejstarších technických památek v ČR.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnost občerstvení pouze v Českém Jiřetíně. A tak všechno s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nově upravená stezka s mnoha informačními tabulemi a odpočinkovými místy.

Ostatní informace

Naučnou stezku křižují značené i neznačené cesty , kterými můžeme cestu po plavebním kanálu podle potřeby ukončit.

O plavebním kanálu více na http://www.flajsky-plavebni-kanal.eu/Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Moldava v Krušných horách
(vzdálenost od místa: 10.18 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Nový plavební kanál Fláje - Clausnitz.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace