Flájský plavební kanál

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Autobusem z Litvínova do Českého Jiřetína.

Za čím jedeme?

studánka
studánka
lupa

Z konečné stanice autobusu jsem se vydal po červené TZ a za chvilku jsem začal prudce stoupat do chatové části Horní Ves, okolo hospůdky / Po,Út - zavřeno/ k pěkné studánce na vrcholu stoupání a ke křižovatce cest. Stále po červeně značené cestě jsem pokračoval lesem až ke skalisku načervenalé barvy - Puklé skále /839 m/. K níž od křižovatky lesních průseků směřuje vyšlapaná pěšina. Obchází ji ze severní strany a na východě stoupá k vrcholu hřebene. Skály jsou tvořeny červenavě zbarveným granitovým porfyrem . Pod skalami se pak nachází malé kamenné moře. Z vrcholu je krásný výhled na hladinu Flájské přehrady a nejvyšší horu Mostecka Loučná.

pohled z Puklé skály na Flájskou přehradu
pohled z Puklé skály na Flájskou přehradu
lupa

Po odpočinku jsem sestoupil zpět na značenou cestu a po ní pokračoval až k přehradě, do míst, kde stávala obec Fláje. Ta byla zrušena a zatopena při výstavbě přehrady v letech 1954 - 1963. Odtud byl do Českého Jiřetína přestěhován unikátní dřevěný římsko-katolický Kostel Sv. Jana Křtitele pocházející z roku 1563.

pohled z Puklé skály na Loučnou
pohled z Puklé skály na Loučnou
lupa

Po silnici , po zelené TZ, jsem došel na hráz přehrady. Je to unikátní technické dílo, jediná pilířová přehrada v ČR, originální řešení duté hráze. Pokračoval jsem dál po silnici, která mírně klesá a asi po 1 km cesta odbočuje doprava do lesa k plavebnímu kanálu. Plavební kanál Fláje - Clausnitz je nejstarší technickou památkou svého druhu v Čechách. Je daleko starší než známé šumavské plavební kanály a svému účelu sloužil plných 243 let.

Puklá skála
Puklá skála
lupa

Byl vybudován letech 1624-1629 a sloužil pro plavení dřeva z Flájí do Freibergu. Začínal poblíž malé lovecké chatky za obcí Fláje, kousek od čela dnešní Flájské přehrady a využíval vodu z Flájského potoka. Vedl přes Český Jiřetín do saské obce Clausnitz a ústil do Freiberské Muldy. Délka kanálu byla 18km, hloubka 120cm. Ještě do 40-tých let 20.století kanál dosluhoval jako přívod pro pohon vodní turbíny továrny na lepenku v Českém Jiřetíně. Poté co byla tato továrna zrušena, nebyl již kanál využíván a upadl v zapomnění.

Puklá skála
Puklá skála
lupa

Obnovená cesta vede po břehu kanálu. Ten je ze začátku zarostlý a místy i zavalený. Asi po 1 km vtéká do kanálu horský potůček. Kanál se klikatí po vrstevnici ve svahu a místy musely být prosekány úseky ve skále. Zpřístupněná část končí u cesty na Horní Ves v Českém Jiřetíně.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Ubytování nebylo potřeba, ale je možné přímo v Českém Jiřetíně. Občerstvení jen také v Českém Jiřetíně. Dobrý je penzion při příjezdu do obce, kde je velké parkoviště a prodej pstruhů.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Líbilo - unikátní přehradní hráz, měl jsem možnost prohlédnout si i vnitřek.Nádherný rozhled z Puklé skály, zpřístupněný plavební kanál. Nelíbilo - špatná nebo téměř žádná údržba cesty okolo kanálu /zničené můstky/.

Ostatní informace

V Českém Jiřetíně je pěší hraniční přechod do SRN, v zimě výborné lyžařské středisko.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Moldava v Krušných horách
(vzdálenost od místa: 8.32 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Flájský plavební kanál

ještě si přečti 60 m vysoký vodopád Český Jiřetín
03.09.2009 14:34
tady o tom vodopádu není zmínka,ale je velmi hezký.
nejlepší doba návštěvy v 2 až 4 měsící po oblevě.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace