Na Trubiska a přes Lačnovské skály a rybníky do Horní Lidče ( retro 1999)

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

lovecký zámeček Trubiska
lovecký zámeček Trubiska
lupa

Dnes navštívíme dřevěný lovecký zámeček Trubiska, ukrytý v hlubokém lesnatém údolí nedaleko Pozděchova,mrkneme se na Horní a Dolní Lačnovské skály, pokocháme se výhledy na pozoruhodnou krajinu moravsko - slovenského pomezí a na závěr mineme překrásné Lačnovské rybníky.

Nástupní místo výletu : Lidečko ves - ( vlak, bus)

Cíl : Horní Lideč - ( bus, vlak)

Hlavní dopravní prostředek na celé trase : vlastní noženky

Za čím jedeme?

lupa

Je začátek měsíce října, volání modravých dálek je zvláště nutkavé a otupuje pracovní výkony, konečně přichází sobota a já vyrážím na cestu. Dnes je nádherný podzimní den a dálky se vyznačují velmi ostrou viditelností.

Krajčice - skála Zelená příšera
Krajčice - skála Zelená příšera
lupa

Z vlaku výstup v Lidečku vsi a ten 1 km po Čertovy skály vede bohužel po rušné hlavní silnici. V poslední zatáčce před " Čerťáky" odbočuju mezi baráky doleva, přes menší paseku se dotýkám konce skalní hradby. Pak už po písčité lesní cestě vlevo a pomalu stoupám hluboce zaříznutým údolíčkem pod hlavním hřebenem Vizovických vrchů směrem ke Krajčici. Z menší paseky odbočuju do strmého svahu Zámčiska a provádím menší průzkum terénu. ( Při svém posledním výletu jsem z " Krásné vyhlídky" zahlédl ve svahu nějaké skalní útvary. Napřed v lese nacházím perfektní kotlinku s menšími balvany a pozoruhodnou, 6 m vysokou pískovcovou skálu, která má tvar monolitu ! Pod ní nádherné místo na táboření. O kousek dál je na zarůstající pasece menší výhledová skalka, po vrstevnici dál lesem a zde hezky tvarovaná stěna nižšího mrazového srubu. Dostávám se zpět na cestu od "Čerťáků" a pak už jen poslední metry ostrého stoupání a stojím na louce pod Krajčicí.

Horní Lačnovské skály
Horní Lačnovské skály
lupa

Ovívá mě tu docela silný nepříjemný vítr a tak honem na hřeben do lesa. Vlevo máme skalky na Lazu, já se ale jdu podívat na zajímavý skalní útvar ve svahu Krajčice, který je zbarven do zeleného odstínu, je plný dutin a jež moje děti kdysi pojmenovaly " Zelenou příšerou"... Kousek pod skálou vede modrá značka, jdu po ní dál, obloukem obcházím kótu Laz a dostávám se ke stejnojmennému rozcestí.Ještě kousek po hřebenu po modré a pak přichází na výběr barva žlutá. Ta mne svádí napřed trochu strmějším chodníkem na lesní silničku a po ní už pohodlně klesám do hlubokého lesnatého údolí a po 2.5 km přicházím na vytoužené místo - ke Trubiskám. A jsem zklamán !

lupa

Na loučce u potoka se tu nachází velké tábořiště s posezením, výletiště s přístřeškem pro muzikanty a " zámek". Ten zestává z jedné malé " šopy" - (asi hospodářské stavení), veliké " šopy" - to je ten zámeček - a ... to je všechno !! Když to trochu rozdýchám, tak vidím, že jsou obě budovy roubené a zámeček má v patře po obou stranách ozdobný vyřezávaný balkón. Ze zadní strany má hlavní budova dokonce vyřezávané schodiště a na střeše malou věžičku.

( Já jsem si ale pod pojmem dřevěný lovecký zámeček představoval něco takového, co se nachází ve Vihorlatu na břehu Mořského oika ..!)

lupa

Ten zdejší vznikl někdy po pol.19.století a patřil panstvu Stillfriedů, dnes jsou jeho vlastníky pravděpodobně myslivci. Poblíž zámečku se nachází několik pramenů, které byly upraveny. Žádný ale není minerální ani sirný, jak to "drze" tvrdí turistické mapy. To se jen "někdo" před několika desetíletími "trošku" spletl a zakreslil tu něco, co tu nikdy neexistovalo a z omylu se stala tradice, která se šíří do dalších a dalších vydání turist.map !! ( Zmiňované prameny se nacházely ve svazích hlavního hřebene hor, ale už asi dávno zanikly ...)

Čertovy skály
Čertovy skály
lupa

Okolo silničky, vedoucí od zámku dolů údolím, by se měly nacházet vodní plochy menších rybníčků. Já už bohužel nemám na průzkum čas a tak se vracím 1 km po silničce zpět po žluté a po jíné asfaltce už bez značky na její závěr a pak mne čeká kilometrové stoupání mezi čarokrásně zbarveným kapradím -( od odpoledního slunce) - až na poněkud pralesovitý vrchol, kde po chvíli nacházím "dobrou" modrou značku. Po chvíli z ní odbočuju po žluté na nádherné Horní a Dolní Lačnovské skály. Od nich pak pokračuju po tom novém značení po lesní cestě na horní okraj obce Lačnova.

lupa

Celou cestu proklínám toho, kdo navrhl vést značku těmito místy - ke skalám vede od Lačnova cesta minimálně o 1 km kratší, schůdnější a navíc s hezkými výhledy - ta žlutě značená vede po "tankodromu" blátivé lesní cesty a tůněmi s "léčivým bahnem" s naftou, vzniklých po kolech těžkých lesních mechanismů - po cestě to nejde vůbec, po okraji lesa jo, ale je to dost vysilující !!!

lupa

Konečně Lačnov, což je poměrně veliká a výstavná obec. Z horního konce je hezký výhled zpět k hlavnímu hřebenu, z jehož svahu trčí dobře viditelné útesy obou již zmiňovaných skal. Pak cesta k bývalému JZD a odtud mírně klesající silničkou - ( moc hezká panorámata ) - ke třem krásným Lačnovským rybníkům. U toho prostředního se hned vedle silnice nachází i občerstvovací hospůdka " Rybárna", dnes bohužel zavřená a tak poslední 1 km za uhašením žízně a na vlak do H.Lidče ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Protože na cestě nejsou žádná občerstvovací zařízení - a láska ke krásám naší vlasti, jak známo, prochází napřed žaludkem - je dobré si vzít veškeré papaníčko a bumbáníčko sebou ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Po prvotním "zklamání" jsou Trubiska vlastně docela hezkým místem, Lačnovské skály jsou nádherné a totéž platí i o rybnících a krajině Vizovických vrchů a horizontu Bílých Karpat.

Nelíbí se mi bezhlavé značení nových turistických cest, při jejich realizaci by se mělo zvažovat více faktorů a především ten lidský !!

Ostatní informace

Zámeček Trubiska je veřejnosti nepřístupný. Vstup do lesa a výstup z něj zdarma ...Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lužná u Vsetína
(vzdálenost od místa: 3.38 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na Trubiska a přes Lačnovské skály a rybníky do Horní Lidče ( retro 1999)

25.10.2011 22:09

Vojtech

Rybníčky se zde opravdu nacházejí a to dokonce 3 :)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace