Heiliger Stein (Svatý kámen)

Zajímavost, Rakousko
Heiliger Stein - Svatý kámen, 4.12. 2011
Heiliger Stein - Svatý kámen, 4.12. 2011
lupa

Jedná se o vyhlídkové a kultovní místo, ke kterému se váže řada pověstí, česky nazývané Svatý kámen. Nachází se v těsné blízkosti státní hranice na katastru obce Mitterretzbach a z naší strany k němu vede i turisticky značená cesta.

Heiliger Stein - Svatý kámen - odkryté základy poutního kostela Am Stein přeloženo Naší Milé Paní na Kameni, 4.12. 2011
Heiliger Stein - Svatý kámen - odkryté základy poutního kostela Am Stein přeloženo Naší Milé Paní na Kameni, 4.12. 2011
lupa

Zdejší kultovní areál tvoří v současnosti několik objektů, které zde postupně vznikaly v různém historickém období. Nejstarším prvkem areálu je mísovitý kámen označován za jeden nejhezčích v Rakousku. Podle různých představ bylo toto místo v prehistorických dobách kultovním místem a kámen sloužil jako obětní nebo kultovní místo. Tento kámen přitahoval svou vyjímečností pozornost i později. Lidé například věřili, že prášek vyplavený z kamene vodou má léčivé účinky, k čemuž se později připojilo spoustu zvěstí o zázračných uzdravení. Tyto zvěsti přitahovaly k místu čím dál více poutníků. Byl zde postaven kostelík Panny Marie na kameni, který byl později rozšiřován až do podoby poutního kostela. Ten byl však na základě nařízení Josefa II. v roce 1785 zrušen a později zbourán.

Heiliger Stein - Svatý kámen (ten děrovaný), 4.12. 2011
Heiliger Stein - Svatý kámen (ten děrovaný), 4.12. 2011
lupa

V letech 1995 -97 zde proběhl archeologický průzkum, který odkryl základy mohutného kostela. Na tento výzkum navázaly o dva roky později další průzkumné archeologické práce. Odkryté zdivo kostela bylo zakonzervováno a podél jeho pozůstatků byl podle projektu od arch. Maxe Paulyho postaven nakloněný eliptický vyhlídkový ochoz.

Pouť ke svatému kameni v rakousku, 27.6. 2012
Pouť ke svatému kameni v rakousku, 27.6. 2012
lupa

Z ochozu je daleký výhled do okolí. Na naši stranu k Hnanicím, pohraniční pás směrem k Hatím, ale zejména pak směrem do Rakouska do okolí Retzu. Konají se zde četné společenské akce. Areál se nachází v okolí vinohradů a i proto zde jsou stánky s občerstvením, posezením a ochutnávkou a prodejem místních vín. Otvírací doba stánků je květen až září – pá, so, ne a svátky vždy od 15.00 hod.

Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.81 Podyjí a Vranovská přehrada, GOL 1:25 000 Národní Park Podyjí-Thayatal


Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
316 metrů nad mořem
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k místu Heiliger Stein (Svatý kámen)

12.01.2016 21:50
Super vilet

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace