Horažďovice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Horažďovice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Zřícenina glorietu u Malého Boru.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Do přírody

Gloriet u Malého Boru
Gloriet u Malého Boru  •  Fotografie (29)  • Foto: Bohumir

Kam a jak jedeme?

Zcela opomíjených a pozvolna mizejících památek je v naší zemi neuvěřitelně mnoho. Do této kategorie patří i zřícenina raně barokního glorietu u Malého Boru na Horažďovicku. Je to oblast turisty zcela opomíjená, značených turistických cest je tu jako šafránu. Přesto místa, která tu lze navštívit, jsou natolik pozoruhodná, že za cestu určitě stojí. Naším cílem není jen výše uvedený gloriet, ale i hora Stolavec ( 507 m.n.m.) a velmi stará obec Malý Bor. Chceme na této vycházce projít cestu ze železniční zastávky Velký Bor ke glorietu a výlet zakončit v Malém Boru a vrátit se autobusem do Horažďovic.

Za čím jedeme?

Gloriet
Gloriet  •  Foto: Bohumir

Díváme se za odjíždějícím vlakem a zkoumáme v mapě, kudy se dát. Plán cesty je na světě a tak ještě srovnat batoh na zádech a můžeme jít. Přecházíme hlavní silnici, ze které odbočuje okreska na Horažďovickou Lhotu. Po prvních krocích je jisté, že jsme tentokrát vybrali správně. Silnice vede nad údolím Pačejovského potoka, na opačné straně se zvedá návrší s lesíky a loukami. Krajina, která hladí na duši. Hezké výhledy k severu a západu jsou jako z pohádkové knížky. V údolí se objevuje bývalý mlýn a o něco dál se leskne hladina Mlýnského rybníku. Za rybníkem jsou vidět Třebomyslice a Horažďovická Lhota. Tady opouštíme silnici a jdeme lesní cestou k jihu. Tři staré památné lípy a mezi nimi kříž jsou dalším hezkým místem. Navíc celé okolí kvete, desítky trnek a ptáčnic jsou obaleny květy. Vycházíme z lesa, cesta končí a před námi je lán řepky. Za ním je táhlý hřeben Stolavce a tam někde by měl být i gloriet.

Na louce, za lánem řepky, se prohání traktor a při rozhovoru s traktoristou se dozvídáme, že je to trochu jinak, než jsme se domnívali. Z louky procházíme lesem na Stolavci. Někde v zemi pod námi jsou křemenné žíly a v nich ametysty, záhnědy, černé moriony a další zajímavé nerosty. Kopat nehodláme a po dosažení vrcholu scházíme směrem na západ k silnici z Horažďovic do Třebomyslic. Kamenný památník připomínající dělení půdy v roce 1925 je potvrzením správného směru. Za silnicí jdeme cestou po louce, ale ta opět končí u velkého lánu. Jeho výhodou je, že nic nebrání výhledům. Na jihu je vidět Šumava, blíže k nám jsou kopce nad údolím Otavy. Na JV jsou Horažďovice a část Bavorovské vrchoviny. Severu vládne hora Chlum ( 608 m.n.m.) s rozhlednou. Oranici máme za sebou a před námi v lese jsou vidět obrysy něčeho většího. Gloriet je po chvilce před námi.

Gloriet
Gloriet  •  Foto: Bohumir

Gloriet údajně nechal postavit hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka, majitel horažďovického panství. Nebylo to nic malého. Ještě dnes stěny sahají do výše patra. Střecha chybí, ale jsou zachovány otvory po oknech a torzo schodiště do prvního patra. Všude kolem kvetou fialky. Les v okolí je smíšený a směrem k západu přechází do smrkového. Kompas určuje další směr, procházíme lesem, krátký úsek údolím potoka střídají louky a za nimi jsou první domky Malého Boru. Ten býval ve středověku městečkem a první písemná zmínka je z roku 1243. Osada tu ale byla o hodně desítek let předtím. Dne 12. října 1420 tady proběhla hodně krvavá bitva mezi husity a vojskem katolické jednoty. Na obou stranách bylo hodně padlých, ale tímto vítězstvím si husité zajistili nadvládu nad jihem Čech. Vypálená byla i zdejší tvrz. Z významného městečka se postupem času stala ves. Vsí protéká Mlýnský potok, který obec dělí na dvě části. Dominantou je původně románský kostel sv. Máří Magdaleny. I když prošel několika stavebními úpravami, patří k nejzajímavějším v celé oblasti. Jižně pod kostelem je hřbitov. Je odtud hezký pohled na pásmo kopců nad řekou Otavou. Z dalších památek obce je to především fara z roku 1668, ale dnešní podobu dostala v 19. století. Patrová budova školy je z roku 1781. Několik bývalých statků má ještě prvky baroka. Na návrší na druhé straně potoka je kaple sv. Jana z Nepomuku. Autobus přijíždí na minutu a náš výlet do této zajímavé oblasti končí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Předpokládali jsme, že v Malém Boru bude možnost k občerstvení. Bohužel, hospoda byla uzavřena a tak jsme jídlo nechali na Horažďovice. Tady je výběr restaurací dosti velký a je možné si ve městě najít i ubytování.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tento výlet patřil k těm zajímavějším. Kouzelné jsou výhledy především k jihu na hory Šumavy. Škoda, že polní cesty vzaly za své v dobách scelování lánů. Gloriet, pokud se nestane zázrak, se asi promění v rozvalinu.

Ostatní informace

Jedná se spíše o vycházku, její délka je něco kolem 5 až 6 kilometrů. Jde se většinou po rovině. Stoupání na Stolavec je mírné. Název kopce je někdy uváděn jako Stohlavec, co platí je tak trochu ve hvězdách. Cesty v mnoha místech chybějí a musí se projít polem. Vše je na mapě KČT č. 68 Pootaví.

Poslední aktualizace: 17.7.2014
Autor příspěvku: Bohumir
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Zřícenina glorietu u Malého Boru.</strong> mapa
mapa Zřícenina glorietu u Malého Boru.

Příspěvky v okolí Zřícenina glorietu u Malého Boru.

Rozvaliny kdysi mocného Prácheňského hradu jihozápadně nad Horažďovicemi, na ostrohu nad Otavou, který dal jméno celému kraji.
Původně gotická tvrz, přestavěná na zámek s renesančními a barokními prvky. Hranolová věž, renesanční arkády ve dvoře. Zámecká kaple sv. Kříže s nástěnnými malbami. Velký sál s unikátní freskovou výzdobou.
Středověké město na zlatonosné Otavě pod hradem Prácheň, s barokním zámkem a zbytky opevnění.
Původně raně gotická bazilika sv. Petra a Pavla patří mezi nejvýznamnější památky Horažďovic. Toto téměř šestitisícové západočeské město, jehož historické jádro bylo prohlášeno za MPZ, je třetím největším městem klatovského okresu. Na město povýšil Horažďovice roku 1292 král Václav II. a mezi jeho majitele patřili i významné rody, jako např. páni z Hradce, Švihovští, Šternberkové nebo Kinští. Raně gotický kostel sv…
Horažďovice leží v Jižních Čechách, západním směrem od Strakonic. Město je postaveno na levém břehu řeky Otavy. Horažďovicemi prochází silnice spojující města Strakonice a Klatovy. Město Horažďovice je známé pře…
Mezi památkami města Horažďovic vyniká renesanční, barokně upravený zámek, který stojí na ostrohu nad řekou Otavou. Horažďovice se nacházejí na Klatovsku v Plzeňském kraji. Zámek tvoří komplex…
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
Vesnice
Rabí leží v Západních Čechách, západním směrem od města Strakonice. Městečko se rozkládá v oblasti Středočeské pahorkatiny. Rabí najdeme ve východní části přírodního parku Buděticko. Jižním směrem…
Nejrozsáhlejší hradní komplex v České Republice.
Hrad Rabí bývá označován jako největší hradní zřícenina v České republice. Nachází se v okresu Klatovy, asi 8 km severovýchodně od Sušice, na skalnatém vrchu nedaleko řeky Otavy. Hrad s románskými základy měl důležitou roli při ochraně obchodní stezky Sušice-Horažďovice a bohatých rýžovišť zlata na řece Otavě. Hrad Rabí byl založen nejspíše již ve 13 století,…
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná v Horažďovicích na silnici č. 22 (Vodňany, Horažďovice, Klatovy). Za Horažďovicemi odbočíme doleva a pokračujeme skrz Bojanovice až dorazíme do obce Rabí. Hrad je vidět již z velké dálky…
Město
Sušice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Strakonice. Město se rozkládá na okraji Šumavského podhůří a na soutoku Otavy s Roušarkou. Městečko je známé továrnou na výrobu zápalek značky Solo. Sušice bylo hornické město a v jeho okolí byly naleziště zlata. Město obklopují zalesněné stráně kopců zvedajících se nad městem. U jižního a severního okraje města jsou…
15.3km
více »
Vrch Svatobor se vypíná asi 3 km západně od Sušice do výšky 845 m. Svatobor je místem, které bylo zřejmě osídleno již v dávné historii. Na jeho úpatí byly objeveny stopy po primitivní polozahlou…
16.9km
více »
Vodní zámek Blatná se nachází na Strakonicku v Jihočeském kraji. Nejstarší částí Blatné je částečně dochovaná románská kaple z doby kolem roku 1220. Zámecké interiéry jsou vybaveny cenným…
18.3km
více »
Strakonický hrad je národní kulturní památkou a pýchou města Strakonic v Jihočeském kraji. Hrad stojí nad soutokem Otavy a Volyňky. Hrad tvoří rozsáhlý komplex budov z několika stavebních etap. Dom…
18.6km
více »
Pozdně gotický Hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v kvě…
21.5km
více »
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
21.9km
více »
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
27.7km
více »
Rezervace
Kaňonovité údolí Vydry s peřejnatým řečištěm, obřími hrnci vymletými v žulových balvanech unášením drobného písku a štěrku proudem říčky. Odvedením části vod do Vchyninsko-Tetovského kanálu je síla toku Vydry zn…
29.4km
více »
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
30.3km
více »
Dobře dochovaný hrad Švihov je pozdně gotickým hradem s důmyslným vodním opevněním. Hrad vznikl na rovině v blízkosti řeky Úhlavy. Hrad Švihov se…
32.8km
více »
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
32.8km
více »
Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, které se rozprostírá v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Jezerní slať je součástí národního parku Šumava. Rašeliniště bylo vytvořeno…
33.1km
více »
Hora Pancíř (1.214 m) je jedním ze tří vrcholků známé šumavské hřebenové trasy Prenet, Můstek, Pancíř. Tyčí se nad Železnou Rudou vzdálený asi 6 km severovýchodním směrem od středu města. Hora tvoří evropský vod…
34.6km
více »
Město
Písek leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města České Budějovice. Město je rozložené u západního okraje Píseckých hor a v údolí tvořeném řekou Otavou. Především z jižní strany je město obklopeno sousta…
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
36.4km
více »
Chalupská slať je vrchovištní rašeliniště, které najdeme na okraji národního parku Šumava. Oblast leží nedaleko obce Borová Lada severním směrem. Obec Borová Lada se rozkládá jihovýchodním směrem od městečka Kvi…
36.4km
více »
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
Jedna z nejznámějších šumavských a jihočeských hor vůbec se vypíná v prostoru mezi Vimperkem ležícím severně od Boubína a Lenorou na jeho jižním úpatí. Společně se sousedním Bobíkem (1.264 m) tvoří výraznou domi…
39.1km
více »
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
41.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace