Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Žlutice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Žlutice

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní

Barokní sloup Nejsvětější Trojice
Barokní sloup Nejsvětější Trojice  •  Fotografie (7)  • Foto: jircak

Kam a jak jedeme?

Jedeme do Žlutic. Je to poměrně malé městečko v Karlovarském kraji (zhruba 20 km od Toužimi), které se rozkládá ve svahu na řekou Střela. Přesto doporučuji každému, kdo v jeho blízkosti projíždí a má trochu času, se zde aspoň na chvíli zastavit. Každý, kdo přijde na náměstí, si musí uvědomit, že tohle nyní malé tiché městečko má určitě bohatou historii.

A proto něco o historii:

Žlutice byly založeny zřejmě během slovanské kolonizace jako obchodní zastávka na cestě z Prahy do Chebu. První písemná zmínka o Žluticích pochází z roku 1186, kdy měly být majetkem kláštera v Kladrubech. V první polovině 13. století získali Žlutice páni z Rýzmburku (z panského roku Hrabiliců), kteří je vlastnili až do roku 1415. Ti město opevnili, vybudovali zde hrad, do znaku dali hrábě, hlavním obchodním artiklem byla sůl a plátenictví. Datum povýšení Žlutic na město není známo. V období Karla IV. již však měly organizovanou městskou správu, která vydávala listiny a vedla městské knihy.

Majitelé Žlutic, jak bylo tehdy zvykem, se střídali. Největšího rozmachu město dosáhlo v období renesance. V této době vzniká jedno z nejkrásnějších děl 16. století - Žlutický kancionál - zpěvník literátského bratrstva při farním kostele. Je i názornou ukázkou ze života žlutické společnosti 16. století. Do roku 1977 byl umístěn v městském muzeu, kde je nyní uložena jeho falsimile. Originál je uložen v Památníku národního písemnictví v Praze.

Lobkovicové z Hasištejna a Kokořovci z Kokořova městský hrad v druhé polovině 17. století přestavěli na barokní zámek s rozsáhlou zahradou.

Po třicetileté válce dochází v průběhu 17. a 18. století k postupné germanizaci. Období rozkvětu ukončil velký požár v r. 1761. V té době shořel i zámek, který již nebyl obnoven. Do dnešního dne se zachovala pouze Zámecká brána, kterou vidíte z náměstí.

Za čím jedeme?

Samozřejmě prohlédnout si skutečně velké čtvercové Velké náměstí, kterému dominuje jeden z nejkrásnějších památníků v Čechách z let 1701 – 1704 - barokní sloup Nejsvětější Trojice. Jeho autorem je žlutický sochař a kameník Osvald Josef Wenda. U paty sloupu jsou plastiky českých zemských patronů - sv. Václava, sv. Ludmily a sv. Vojtěcha. Na vrcholu je sousoší Nejsvětější Trojice.

Na náměstí je také k vidění jedna z pěti dochovaných středověkých kašen, které byli v minulém století opraveny. Tato je z r. 1863. Další kašna je na Malém náměstí - je z r. 1880, kašna v Chyšské ulici je z r. 1877. Další je kašna v ul. 28. října. Poslední kašna v ulici Dukelských hrdinů (pod farou) má výzdobu provedenou v r. 1973. Sestává z plastiky koňské hlavy italského sochaře Ambrozia Petruzziho z poč. 18. století, původně se nacházející v Kokořovském dvoře, a z kamenné mozaiky se znakem Žlutic - ta je z r. 1973.

V horní části náměstí upoutá nově opravená Zámecká brána. Vznikla při přestavbě zámku Ferdinandem Hroznatou z Kokořova v r. 1680. Je trojdílná. Po stranách jsou křídla s mohutnými obloukovitými štíty, které jsou vyplněny mušlovitými výklenky. Celý zámel shořel, brána byla zachována. Musím přiznat, že brána je nádherná, ale bohužel vede do pravděpodobně panelového sídliště. A to se mi k sobě nějak nehodí.

Na náměstí je samozřejmě radnice, informační středisko, muzeum se vstupem do žlutického podzemí. Téměř pod celým náměstím a jeho okolím jsou rozsáhlé podzemní chodby a sklepy.

Pokud v dolní části náměstí vyjdete ulicí Dukelských hrdinů, okolo kašny na Malém naměstí, dojdete k další unikátní památce - ke kostelu sv. Petra a Pavla. Je to nejstarší architektonická památka, která patří na Karlovarsku k nejcennějším. Tato trojlodní bazilika, budovaná od poloviny 14. století, je zaklenuta gotickými křížovými žebrovými klenbami. V interiéru se dochovaly fragmenty gotických maleb z r. 1435, renesanční figurální náhrobky, hrobka Kokořovců, renesanční kamenná křtitelnice z r. 1603 a chórové lavice z r. 1686 s renesančními malbami. Hodnotný je i barokní hlavní oltář s dvěma obrazy a sochami z r. 1667. Vzácné varhany z r. 1774 jsou národní kulturní památkou. Kostel je bohužel přístupný jen příležitostně, ale i tak stojí za shlédnutí.

Centrum města je městskou památkovou zónou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Bohužel, musím přiznat, že jsme zde nespali, ani nejedli. Zastavili jsme se skutečně jen proto, abychom si prohlédli toto historické centrum. Takže nemohu nic doporučit. Určitě se nějaká hospůdka najde, vždyť je to město.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Musím přiznat, že do této doby jsem netušila, jaké skvosty jsou zde skryty. Když přítel řekl, že se zde cestou domů zastavíme, tak jsem si akorát řekla, proč ne. Vždyť jsem tu ještě nebyla. Ještě než jsme zaparkovali, jsem zahlédla věž kostela, která působila hodně monumentálně - zvlášť na tak malé město. A pak na náměstí ten Sloup Nejsvětější Trojice a pak ty kašny a kostel zblízzka - to se fakt musí vidět. Bohužel podzemí jsme nezvládli, muzeum bylo přes poledne zavřeno. Tak snad někdy přříště.

Takže kdo jezdíte okolo a nevíte jako já, o co přicházíte, tak se skutečně zastavte. Pokud zaparkujete v centru - v jedné z přihlých uliček, projdete si to skoro za půl hodinku - pokud nepůjdete do muzea a kostel bude zavřený. Ale i tak to za to stojí.

Ostatní informace

Muzeum je otevřeno od května do září v St-Ne 9:00-12:00 a 13:00-17:00

Vstupné:

  • dospělý/á - 20 Kč/vstup
  • dítě, důchodce/důchodkyně, student(ka) - 10 Kč/vstup
  • rodina - 30 Kč/vstup

Podzemí má být součástí prohlídky muzea. Zda je v této ceně bohužel nevím. My jsme tam byli právě v době, kdy bylo zavřeno.

  • květen-září v St-Ne 9:00-12:00 13:00-17:00 (samostatně)
Ceník:
  • dospělý/á - 20 Kč/vstup
  • dítě, důchodce/důchodkyně, student(ka) - 10 Kč/vstup
  • rodina - 30 Kč/vstup
Poslední aktualizace: 10.2.2014
Autor příspěvku: jircak
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Žlutice</strong> mapa
mapa Žlutice

Příspěvky v okolí Žlutice

Žlutice se pyšní neobvykle starobylou historií. V roce 1973 se zde konaly oslavy tisíciletí. První zmínka o této obci se totiž uvádí již v údajné zakládací listině českého biskupství z roku 973. Církevním majetk…
Historické město na obchodní stezce v údolí Střely, městská památková zóna, přístupné podzemí.
Žulová kašna, která roku 1863 nahradila původní dřevěnou kašnu je spolu s Morovým sloupem Nejsvětější Trojice výraznou dominantou Velkého náměstí ve Žluticích. Stojí v jeho spodním, jižním konci. Těleso nádrže s…
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu na malou procházku městem Žlutice. Začínáme na nádraží Žlutice, odkud po žluté značce dojdeme na náměstí. Cestou potkáme kostel sv. Petra a Pavla, vedle kteého je z jedné strany Památník padlých v i. světové válce a z druhé strany kašna s hlavou koně a ještě dál fara se slunečními hodinami.Od kostela pokračujeme po…
Kostel Navštívení P. Marie ve Skocích je kouzelné místo. Osada SKOKY vznikla snad již ve středověku, první písemné zmínky o ní jsou z roku 1513. V době největšího rozkvětu se pořádaly poutě…
Přibližně v polovině trasy mezi Karlovými Varya Rakovníkem leží obec Chyše, kde leží stejnojmenný zámek, sídlo hraběcího rodu Lažanských. V blízkosti zámku je pivovar s Restaurací. Doporučuji, chutné a ceny jsou …
Tipy na výlet
Zámek Chýši nalezneme ve stejnojmenné obci na západě České republiky. Zámek je v soukromém vlastnictví manželů Ing. Vladimíra a Marcely Lážaňských z Děčína, kteří zámek zakoupili koncem roku 2005. Hned v následují…
Zámek je významnou památkou obce Chyše na Karlovarsku. Zámek je mohutná čtyřkřídlá budova se dvěma polygonálními věžemi. Ve východním zámeckém křídle jsou arkády. V přízemí se zachovala m…
Rabštejn nad Střelou leží v přírodním parku Horní Střela, obtékán ze tří stran řekou, na cestě mezi Manětínem a Žluticemi. Patří mu jedno prvenství: je nejmenším městem v ČR a nejspíše i ve střední Evropě. S počtem obyvatel, který se už od počátku devadesátých let pohybuje mezi 20 a 30 "kousky", by stěží dal dohromady třeba jen fotbalové družstvo:-) Přesto, že jde o městečko počtem obyvatel zanedbatelné a rozlohou neveliké…
10.6km
více »
Rabštejn nad Střelou leží v Západních Čechách, severním směrem od města Plzeň. Městečko se rozkládá mezi Tepelskou vrchovinou a Rakovnickou pahorkatinou. Městečko je postaveno na pravém b…
10.9km
více »
Barokní Zámek Manětín se nachází v Plzeňském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a od května do září denně mimo pondělí. Zámecká expozice představuje barokní mobiliář a unikátní soubor…
12.1km
více »
Městečko
Manětín leží v Západních Čechách, severozápadním směrem od Plzně. Město se rozkládá v údolí tvořeném Manětínským potokem. Manětín je obklopen lesy. Jižním směrem od města je oblast přírodního parku Manětínská a …
12.3km
více »
Bečovský zámek se nachází v zalesněném údolí říčky Teplé, v Karlovarském kraji. Zámek lze navštívit v bř…
23.1km
více »
Bečov nad Teplou leží jižním směrem od města Karlovy Vary. Kolem města prochází silniční tah spojující Karlovy Vary a Plzeň. Kolem města vede železniční tra…
23.2km
více »
Krásný Dvůr Nejstarší písemná zmínka o Krásném Dvoře je známa z roku 1295, kdy je připomínán Vilém z Krásného Dvora. V první čtvrtině 16. století se stal majitelem Krásného Dvora Václav Pětipeský z Chýš, kt…
23.4km
více »
Pramen vyvěrá v podobě gejzíru tryskajícího až do 12-ti metrů (po regulaci tlaku) ve Vřídelní kolonádě. Část zdroje je ochlazována a pro pitné kůry teče z pramenních váz ve třech teplotách 72°C, 50°C a 30°C. Teplota pramene je 73,4°C a průtok 2000 l/min. Voda z pramene obsahuje 400mg/l CO2. Kromě Vřídelní kolonády je minerální voda rozváděna i do léčeben,…
24.6km
více »
Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město. Ve městě se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival. Karlovy Vary se rozkládají u soutoku řek Ohře a Tepl…
26.3km
více »
Krásenská rozhledna V letech 1933- 1935 byla na Krásenském vrchu postavena rozhledna, která je zajímavá zejména vnějším spirálovitým schodištěm. Rozhledna měří 25 metrů a za pěkného počasí je z ní velmi pěkný pohled. Na vrcholu je připevněno několik porcelánových destiček s kresbou krajiny, kterou by jste měli z rozhledny vidět. Jestli rádi táboříte doporučuji si vzít sebou…
26.6km
více »
Skalní útvar
Svatošsaké Skály se nacházejí na levém břehu řeky v blízkosti Karlových Varů, u obce Doubí. Dostanete se k nim buď z Doubí směrem k areálu Pionýrská nebo z Lokte po proudu řeky. Jedná se …
Hrad vyrostl na skalnaté ostrožně nad soutokem dvou potoků v údolí, které se výrazně svažuje z masivu Klínovce k řece Ohři. "Z údolí vine se cesta až ku bráně, která s vedlejším stavením teprve v 19. století zal…
30.3km
více »
Hrad
Gotický hrad Loket se vypíná na skále nad řekou Ohří. Pod hradem leží malé Město Loket. Hrad se nachází v Karlovarském kraji. Turisté mohou hrad navštívit po celý rok. Nejstarší částí dne…
30.9km
více »
Jáchymov leží v Západních Čechách, severně od Karlových Varů. Město Jáchymov najdeme v oblasti Krušných Hor, v údolí pod horou Klínovec ( 1244 m.n.m.). Jáchymov je známé lázeňské město a vyhledávané středisko zi…
Přijměte pozvání do jedněch z mladších lázní u nás, do Mariánských Lázní. Ty píší svoji historii něco málo přes 200 let (významné oslavy výročí se konaly v roce 2008). O rozvoj lázní se…
35.6km
více »
Mariánské Lázně najdeme v Západních Čechách, jižním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá u jižního okraje Slavkovského lesa. Mariánské Lázně jsou naše…
35.8km
více »
Klínovec je nejvyšším vrcholem Krušných hor, a tyčí se nedaleko hraničního přechodu Boží dar a lázní Jáchymov. Z vrcholu lze za zvlášť dobré viditelnosti zahlédnout dokonce Sněžku , šumavský Javor, Říp či pražs…
36.4km
více »
Městečko
Boží Dar leží v Západních Čechách, severním směrem od Karlových Varů v těsné blízkosti státní hranice s Německem. Boží dar je nejvýše položené městečko ve Střední Evropě, jeho nadmořská výška je 1028 metrů. Měst…
39.5km
více »
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
39.5km
více »
Zřícenina
Malebná zřícenina gotického hradu Hasištejn stojí na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka nedaleko obce Místo. Hradní zřícenina se nachází na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Hrad byl postaven na protáhlém oválném půdorysu. Dominantou je mohutná válcová věž ? bergfrit, která je upravena na rozlehnu. Na jižní straně jsou zbytky paláce. Proti vstupní bráně stojí…
39.9km
více »
Právě v plzeňském pivovaru se v polovině 19. století odehrála revoluce v pivovarnictví. Poprvé v historii lidstva bylo vyrobeno pivo, jak je známe dnes - správně hořký nápoj zlaté barvy, se sněhobílou pěnou. Dnes je pivovar živým a dynamickým místem…
41.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace