Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Příbram
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

ze Solenic do Kamýka a zpět (retro 2009)

Tipy na výlet Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody

mlha nad Vltavou
mlha nad Vltavou  •  Fotografie (7)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Vyrazili jsme samozřejmě do kopce a za mlhy, že nebylo vidět na deset metrů a po zelené značce. Pomalu jsme se šplhali k Větrovu, mlha řídla, až zůstala pod námi. A po chvíli stoupání už klesla definitivně do údolí Vltavy. Potom už jsme ji nepotkali.

Pavlína mi, jako obvykle, do kopce poněkud utekla, ale jak zase hloubala nad rozměry kuchyně, přešla odbočku. Naštěstí jsem měl dost silný hlas.

Ze silnice jsme přešli na polní cestu, která se střídala s cestou lesní. Stoupání střídalo klesání, živou duši jsme nepotkali. Stoupání začalo převládat, u posedu jsem spočinul a zadíval se do KRAJINY.

Chvíli po téhle přestávce už jsme byli skoro na vrcholu mírně zvlněné „náhorní“ plošiny. I tady bylo pěkně.

Takovouto krajinou jsme se promotali až do Zduchovic, odtud už kolem hradu Vrškamýk až do Kamýku nad Vltavou. Pavlína byla tak zamyšlená, že hrad i přehlédla, musel jsem jí ho ukazovat. Regulérní cesta snad i vede přes něj, nám se ale nějak ztratila, a šli jsme po značce, která sice byla pořád zelená, ale bylo to kolečko s tečkou uprostřed.

Schylovalo se k polednímu, když jsme do Kamýka dorazili. Dostávali jsme hlad, ale najít otevřenou hospodu se povedlo až na třetí pokus. Něco malého jsme pojedli, pivo měli zahraniční, přitom levné a chutné (Zlatý bažant 10o). Vařila matka, obsluhovala dcera, česneková polévka byla dobrá a sytá, jen malý nedostatek se objevil. Takový práh ve dveřích, o který člověk nezvyklý škobrtl. Zvlášť při odchodu. Pavlínu jsem musel málem chytat. Když se rozčilovala, kdo něco takového mohl vymyslet, odpověděl jsem, že jedině ženská. Ani moc neprotestovala.

Přešli jsme most přes Vltavu a vydali se po červené, která nás měla vést až k našemu hotýlku. Hned za mostem na úpatí skály někdo vysadil květinku, která se mi líbila. Pavlína samozřejmě konstatovala, že tyhle byly na tchýnině zahrádce taky, a já jsem tam nechodil, ale než jsem zmáčknul spoušť, ještě mě zarazila a odklidila drobný kousek staniolu.

Šli jsme nejprve po asfaltu, minuli jsme hráz přehrady Kamýk, asfaltka nás opustila. Těsně před tím nás předešel mladý pár, se kterým jsme se potom několikrát potkali. Začali jsme stoupat, zatím však ne přehnaně, po cestě, která byla většinou lesní. Myslel jsem, že bude plná výhledů na řeku, ale bylo jich méně, než jsem čekal, tenhle byl první.

Cesta stoupala, vzdalovala se od řeky (alespoň výškově) a byla pěkná. Chvíli po tomhle pohledu na krásnou cestu okolí pěkně zdivočelo. Žulové skalky, skály i balvany lemovaly cestu jak nahoře, tak dole.

Tahle cesta byla pohodlná, ale měla jednu malou nevýhodu. Obcházela dva potoky vlévající se do Vltavy až skoro k pramenům. Trochu se tím natahovala. Po přechodu druhého potoka jsem si sedl na kládu, zastavil rozběhnutou Pavlínu, a zapálil si. Pavlína si sedla na kládu opodál, něco si mumlala, a já si po chvíli uvědomil, že si přemílá rozměry bytu, který chce rekonstruovat. Potom se v jednu chvíli se proti nám objevili mladí, kteří nás už jednou předběhli. Poněkud přešli odbočku. Šli po té lepší cestě, značka po horší, použité lesáky. Zase jsem blbě šlápl na kamínek a začala mě zlobit nožička. Ale zase byl výhled na řeku.

Vltava
Vltava  •  Foto: bezprezdivky

Cesta se po chvíli umoudřila, nejen, že vedla z kopce, ale následky činnosti dřevařů vymizeli. Sešli jsme zase skoro k řece a zase potkali mladé. Pavlína je dokonce předešla, vykračovala si po té pěkné cestě, značka ale odbočovala pěšinkou Doprava. Proto mladí váhali, nevěděli kudy jít. Já sice značku našel, ale ta se po chvíli tajemně vytratila. Mládí nevydrželo psychicky, vrátilo se hledat značku, my jsme to vzali směrem, který jsem považoval za správný. Na značku jsme narazili po pár stech metrech, na kraji louky, která na chvíli vystřídala les.

Už zase spořádaně po značce jsme se vnořili zase po příjemné cestě do lesa. Obešli jsme zase nějaké údolíčko (byla tam sice šipka, že tu je zkratka, ale cesta byla uzoučká, balvanitá a špatně schůdná, raději jsme obešli), a začali sestupovat k řece. Těšil jsem se, pořádné mapy nemaje, že teď už to bude brnkačka. Hrubě jsem se mýlil. Na pořád ještě příjemné a sestupující cestě nás zase předešli mladí, teď už naposledy. Sestoupili jsme skoro až dolů, u potoka jsme narazili na mlýn přeměněný na chalupu. U něj se cesta od řeky odvrátila a přivedla nás k dalšímu takovému mlýnu, jen většímu. Tam se ztratila, přeměnila se v kozí pěšinku šplhající do strmého kopce. Takový ten, po pravé ruce krpál nahoru, po levé dolů, dopředu to není o moc lepší. Nejen, že to bylo strmé, ale i dlouhé. Takový dobrý kilometr. A to už jsme jich měli v nohách dobrých osmnáct. Samozřejmě, že jsem zaostal. Pavlína na mně čekala skoro nahoře, tam, kde bylo možno spočinout na kládách. Prý tam ještě zastihla odpočívající mladé. Zcela vyčerpaně jsem se na kládu zhroutil, a abych získal čas, zapálil jsem si, i když jsem po stoupání skoro plival plíce. Proti nám byla zase nějaká stavení proměněná na chalupy. Když jsme se krokem pomalým vydali dál, předešel nás tak k osmi-desetiletý chlapec, a v tašce nesl notebook. Pavlína konstatovala, že za našich mladých let by měl spíš míč nebo klacek. Nemohl jsem nesouhlasit. Objevilo se auto, kluk odevzdal techniku řidiči, a vracel se. Z cesty, kde to auto bylo, jsme zjistili, na jak pěkném místě se nacházíme. Na nejbližším rozcestí jsme se dozvěděli, že se to tu jmenuje U Jarošů.

Z tohoto rozcestí jsme měli dvě možnosti, buď po zelené, pořád z kopce, ale cesta delší, nebo kratší cesta po červené, ale z počátku ještě do kopce. Pavlína mým bolavým nohám na výběr nedala, ještě poměrně rázně vykročila po červené. Loudal jsem se za ní, často zastavoval, předstíral jsem, že se kochám, ale občas to ani předstírání nebylo. Viděl jsem třeba na obzoru hrad Vysoký Chlumec, nebo pod nohami housenku nějakého otakárka. Ty se poznávají dobře, velká, tmavá, žluté skvrny, na prdýlce osten. Obrázek už ale nebyl žádný. Hrad byl daleko a k housence bych se musel sehnout.

K dalším pár domkům, Přední Chlum se to jmenovalo, to nebylo až tak daleko. Tam jsme sešli z asfaltu, po lesní cestě obešli vrchol s příznačným názvem Krchov a začali klesat k řece. Nejprve pozvolna, po pěšině. Potom byly zase nějaké domečky, U Jozávků tam prý říkají, a svah začal být příkrý, cesta se na chvíli změnila zase v asfaltovou. Po pár stech metrech asfaltka odbočila neúprosně do kopce, ale značka vytrvale ukazovala dolů, po uzounké pěšince přehrazené bytelnou závorou. Pěšinka vedla po úbočí korýtka drobného potůčku, ale zejména ze začátku bylo velmi zřejmé, že to, co korýtkem teče, je s vodou jen vzdáleně příbuzné. Nedali jsme se odradit a sešli až k řece, vítala nás lávka pro pěší. K hotýlku bylo už tak čtvrt kilometru. Přiznal jsem, že poslední půlhodinu mě drží ve vzpřímené poloze jen vidina piva na předzahrádce. Pavlína se nezastavila, byly informace, že jsou tu u řeky ještě dvě hospody, kde se dá sehnat něco k jídlu. Já už nemohl ani krok, to pivo jsem si prostě dal. Po spěšné konzumaci jsem se zvedl, ale potkal jsem ji na půli cesty. V jedné hospodě měli utopence, v druhé paprikový lusk, který mám velmi rád, ale ne sladký hospodský. Byli utonulci.

Za čím jedeme?

Byl to toho roku poslední větší výlet. A kolem Vltavy jsme snad ještě (samozřejmě kromě Prahy) nikdy nešli.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Bydlení jsme sehnali v Solenicích, s jídlem je to mimo sezónu horší. V Kamýku nad Vltavou jsme oběd obdrželi, s večeří to už bylo horší.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krajina krásná, značení cesty místy poněkud horší a bohužel v některých částech od lesáků poničené cesty.

Ostatní informace

Vstupné se, jak je u nás skoro zvykem, neplatí nikde. Ubytování v hodinovém hotelu je pro postarší manželský pár vždy zážitkem. A pozor, chyba jakási, která mi znemožnila zatím vložit obrázky.

Poslední aktualizace: 1.10.2011
Autor příspěvku: bezprezdivky
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
ze Solenic do Kamýka a zpět (retro 2009)</strong> mapa
mapa ze Solenic do Kamýka a zpět (retro 2009)

Příspěvky v okolí ze Solenic do Kamýka a zpět (retro 2009)

Zbytky královského hradu ze 13.století, kdysi sídlo správy "kamýcké župy", od 15.století v rozvalinách.
Zřícenina
Rozsáhlé zříceniny kdysi významného královského hradu Kamýk, nazývaného také Vrškamýk nebo Hunec, stojí na nízkém návrší nad městečkem Kamýk nad Vltavou na Příbramsku ve Středočeském kraji. Kamýk byl typem hradu…
Přehrada Orlík je dalším ze stupňů Vltavské kaskády na území jižních Čech. Její hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Převážná část přehradní nádrže se nachází na území jižních Čech. Své jmé…
Gotický královský hrad na ostrohu nad Vltavou, dnes novogotické sídlo Schwarzenberků nad Orlickou přehradou.
10.9km
více »
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
Žďákovský most byl po dostavění nazýván technickým divem světa. Ve své době největší jednoobloukový ocelový most překlenul hladinu Orlické přehradní nádrže nedaleko Orlíka nad Vltavou a stal jedno…
11.7km
více »
Poutní místo
Tato mariánská bazilika patří k hlavním poutním místům v České republice. První mariánská kaple v těchto místech stála již v roce 1260. V 15. stol. Tu stával malý Kostelíček s věží a zvon…
Renesanční zámek Březnice je hlavní dominantou stejnojmenného města, nacházejícího se na Příbramsku ve Středočeském kraji. Zámek si částečně uchoval gotické opevnění. Zámecké fasády zdobí renesanční s…
18.1km
více »
Hrad Zvíkov se nachází na ostrohu vypínajícím se nad soutokem řek Vltavy a Otavy. Hrad byl již od svých počátků spjat s královským rodem Přemyslovců. Největší slávu získal hrad za vlády Karla IV., který Zvíko…
Kouzelný hrad Zvíkov Až zase budete jednou svižně uhánět od Prahy směrem na Strakonice a dál třeba na Šumavu, sundejte nohu z plynu a před obcí Mirotice odbočte doleva a vydejte se po státní silnici č. 121 d…
Dobříš se nachází v příbramském okrese ve výšce 371 m n.m. v nevelkém specifickém území, kde na západě se zdvihají Brdy, které však jsou dál, než by se čekalo; na východě je Dobříšská pahorkatina; a z jihu se sem …
19.1km
více »
Raně gotický Královský hrad Zvíkov se tyčí na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou. Hrad je národní kulturní památkou, nacházející se v Jihočeském kraji. Zvíkov je druhou nejvíce vyhledávanou kulturní pa…
19.2km
více »
Kamenný most v Písku je svým pojmenování z r. 2007 nejmladším mostem v Česku, svojí stavbou však nejstarším dochovaným mostem v Česku a možná i ve střední Evropě. O primát nejstaršího mostu soutěží s kamenným moste…
33.5km
více »
Město
Písek leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města České Budějovice. Město je rozložené u západního okraje Píseckých hor a v údolí tvořeném řekou Otavou. Především z jižní strany je město obklopeno sousta…
33.7km
více »
Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let. Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras as…
33.9km
více »
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem ařímským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních…
36.7km
více »
Nachází se v oblasti Českého krasu poblíž Karlštejna. Jde o bývalý lom, nyní zatopený. Umělý původ není nijak do očí bijící, místo působí velice romanticky. Nevede sem žádná značená cesta…
37.9km
více »
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
38.6km
více »
Město
Tábor leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města Jindřichův Hradec. Město se rozkládá v severozápadní části Českomoravské vrchoviny. Město hrálo velmi významnou roli v husitských válkách, náměstí slouž…
39.7km
více »
Tipy na výlet
od Prahy je to asi hodinu a půl po dálnici.Od Vlašimi tak dojedete za hodinku. Z historie města Tábora po roce 1420 Roku 1420 byl založen Tábor husitskými přívrženc…
39.9km
více »
Město
Beroun leží jihozápadně od Prahy na soutoku řek Litavky a Berounky. Beroun se rozkládá na pomyslné hranici mezi Pražskou kotlinou a západními Čechami. Kolem Berouna prochází silniční tah dálnice D5 z Prahy do Pl…
Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás, ve středověku byl oblíbeným sídlem mnoha českých knížat a králů. Hrad je významnou kulturní památkou na Rakovnicku v…
52.8km
více »
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
54.7km
více »
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
54.8km
více »
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
54.9km
více »
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
55.6km
více »
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
55.7km
více »
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
55.7km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
56.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace