Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Žihobce
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Zámek Žichovice a ještě něco k tomu.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Žichovice zámek
Žichovice zámek  •  Fotografie (32)  • Foto: Bohumir

Kam a jak jedeme?

Krásná renesance, tak lze označit zámek v Žichovicích. V naší zemi bylo v tomto slohu postaveno takových objektů stovky, ale ve velké většině neodolaly novým stavebním slohům a byly přestavovány. Náš zámek ale zůstal do dnešních dnů skoro v nezměněné podobě a úpravy, které zde proběhly ve stylu baroka, byly nepatrné. Naše cesta, za tímto skvostem, začíná na žichovickém nádražíčku. Již první kroky za nádražím přinášejí při ohlednutí pohled na hrad Rabí, který je odtud vzdálen asi 1 km na protějším břehu řeky Otavy. Tato část obce je zcela nová, s několika bytovkami a rodinnými domky. Na cestě k zámku míjíme křížek pod starým akátem a po chvíli se nám otevírá pohled na samotný zámek. Celý objekt, včetně parku, je obehnán opravenou kamennou zdí. Dovnitř vcházíme malou brankou a jsme u cíle. Zámek je objekt postavený na obrysu písmene L. Zaujmou vysoké sedlové střechy a nádherné vysoké štíty na západní a jižní straně. Nad budovou, ve východní části, je vysoká hranolová věž s hodinami, zakončena stanovou stříškou. Zdi pokrývají z velké části obdélníková sgrafita, která chybí na některých místech na jižní straně. Na jedné zdi jsou sluneční hodiny z období baroka. Malému polootevřenému nádvoří vévodí stará lípa. K zámku na JV přiléhá bývalý panský pivovar. Dnes je tento objekt opuštěný a jediným obyvatelem je během léta párek čápů, který si vybral za sídlo komín. Vpravo máme trochu rozvodněný Nezdický potok, kolem kterého opouštíme zámek a jdeme se podívat na starší část obce. Před mostem vlevo je nádherná barokní socha sv. Jana Nepomuckého, která se jen tak nevidí. Samotné mosty jsou také z barokní dílny. Horní most má oblouky doplněné necitlivým betonem, ale most dolní je prostě nádhera. Kouzlo místa zdůrazňuje několik starých jasanů na břehu. Za mostem je tabule s informacemi pro cyklisty a my po krátkém stoupání jsme u kaple sv. Aloise. Sloh je trochu neurčitý, kaple byla postavena na začátku 19. století a v roce 1861 vysvěcena. Odtud je velmi pěkný výhled na zámek. Pár desítek metrů odtud je pomník obětem I. světové války. Jeho vršek je zakončen sochou lva. Dostáváme se k turistickému ukazateli a dáváme se doleva po zelené. Ta nás přivádí ke staré sýpce v empírovém slohu z první poloviny 19. století. Cesta nás vyvádí za ves a otevírají se nám výhledy na Rabí a okolní hory. Odleva poznáváme Svat, následují Čepičná, Chanovec a Líšná. Za hradem vykukuje Šibeník. Vrcholy jsou součástí sušicko-horažďovických vápenců a jsou na území přírodního parku Buděticko. Návracíme se zpět k ukazateli a jdeme po silnici k Nezamyslicím. Po pár desítkách metrů je starý špýchar. Vycházíme za ves a po krátkém stoupání jsme u nově opravené kaple sv. Vojtěcha. Opět se nám objevuje Rabí, k JV vidíme Nezamyslice. Tady naše dnešní cesta končí. Ještě jednou procházíme kolem zámku, který je skutečné kouzelný a zdařený předjarní výlet končíme na nádraží.

Za čím jedeme?

Zbývá ještě cesta do časů minulých. Kdysi dávno se zde rýžovalo zlato a bývala tu tvrz, o které se toho moc neví. První zmínka o vsi je z roku 1045. Tehdy se s dalšími několika sídly stala majetkem břevnovského kláštera a to až do roku 1420. V té době zde byla pouze ves a obrat nastal až v roce 1563, kdy se majitelem stal Jan Kavka Římanský z Říčan. Ten ves kupuje i s okolím a zakládá panské sídlo. Jím postavená tvrz je doložena v roce 1577. K vzestupu sídla dochází za dalšího majitele Jindřicha Libštejnského z Kolovrat. Ten staví renesanční zámek a skoro ve stejné podobě jej vidíme i dnes. V zámku byla pouze v roce 1680 postavena zámecká kaple. Zámek kupuje v roce 1707 pasovský biskup Jan Filip z Lamberka a v držení tohoto rodu je až do roku 1945. Později je zde domov důchodců. Dnes je zámek majetkem obce a patří k nejlépe udržovaným místům Klatovska. Větší rozvoj obce nastal po roce 1888, kdy tudy začal jezdit vlak. O rok později vznikla vápenka. V té době ještě v Otavě byli lososi a perlorodky. Vyplouvaly odtud vory do Hamburku a voraři ( tzv. hamburáci)se museli hodně tužit. Dnes v obci, která má 678 obyvatel, moc práce asi není, ale v budoucnu by se mohla, díky své poloze, stát zajímavým turistickým cílem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení je možné v místních hospůdkách či v nedalekém Rabí nebo v Sušici. Totéž platí i o ubytování. Je zde i vodácké tábořiště.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zámek je prostě jednička se vším všudy a jeho návštěva je jistě zážitkem. Výjimečná a zcela ojedinělá je socha sv. J. Nepomuského. Hezky opravené tu mají obě kapličky. Z okolí jsou zajímavé výhledy především k severu a SV. Dolní most je místní perličkou, bohužel ten horní prošel necitlivou opravou. Nelíbil se nám stav bývalého panského pivovaru, ve kterém byla později mlékárna, ale po jejím krachu objekt pustne. Vzhled špýcharu i sýpky má k ideálu daleko, ale devastace z let socialismu máme v této zemi na každém kroku.

Ostatní informace

V zámku jsou byty a není přístupný, i když jsem zaslechl, že obec má zájem tuto skutečnost změnit a část zámku otevřít. Na 100% to ale nevím. Zajímavý je světec sv. Alois, kterému je zasvěcena kaple. K němu pár slov. Sv.Alois z Gonzagy se narodil 9.3.1568 jako syn hraběte Ferdinanda z Gonzagy na zámku Casttiglione u Mantovy v Itálii. Přes odpor otce vstoupil v 17 letech do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova a o dva roky později složil řeholní slib. Pečoval o nemocné a v Římě během morové nákazy, při ošetřování nemocných, se sám nakazil morem. Umírá 21.6.1591 v pouhých 23 letech. Stal se patronem studentů a mládeže. Jeho atributy jsou lilie, lebka, kříž a růženec. Žichovice jsou na mapě KČT č. 68 Pootaví. Celá procházka je kolem pěti kilometrů.

Poslední aktualizace: 01.03.2010
Autor příspěvku: Bohumir
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Zámek Žichovice a ještě něco k tomu. - Služby, informace
Zámek Žichovice a ještě něco k tomu. na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Zámek Žichovice a ještě něco k tomu.

Nejrozsáhlejší hradní komplex v České Republice.
Hrad Rabí bývá označován jako největší hradní zřícenina v České republice. Nachází se v okresu Klatovy, asi 8 km severovýchodně od Sušice, na skalnatém vrchu nedaleko řeky Otavy. Hrad s románskými základy měl důležitou roli při ochraně obchodní stezky Sušice-Horažďovice a bohatých rýžovišť zlata na řece Otavě. Hrad Rabí byl založen nejspíše již ve 13 století,…
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná v Horažďovicích na silnici č. 22 (Vodňany, Horažďovice, Klatovy). Za Horažďovicemi odbočíme doleva a pokračujeme skrz Bojanovice až dorazíme do obce Rabí. Hrad je vidět již z velké dálky…
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
Vesnice
Rabí leží v Západních Čechách, západním směrem od města Strakonice. Městečko se rozkládá v oblasti Středočeské pahorkatiny. Rabí najdeme ve východní části přírodního parku Buděticko. Jižním směrem…
Stará slovanská osada na zlatonosné řece Otavě, od 13.století královské město, centrum Prácheňska.
Město
Sušice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Strakonice. Město se rozkládá na okraji Šumavského podhůří a na soutoku Otavy s Roušarkou. Městečko je známé továrnou na výrobu zápalek značky Solo. Sušice bylo hornické město a v jeho okolí byly naleziště zlata. Město obklopují zalesněné stráně kopců zvedajících se nad městem. U jižního a severního okraje města jsou…
Středověký strážní hrad jižně od Sušice se zachovanými věžemi a opevněním.
Vrch Svatobor se vypíná asi 3 km západně od Sušice do výšky 845 m. Svatobor je místem, které bylo zřejmě osídleno již v dávné historii. Na jeho úpatí byly objeveny stopy po primitivní polozahlou…
10.2km
více »
V blízkosti šumavské obce Stachy (asi 6 km severně) vystupuje nad stejnojmennou obcí, rozložený nad otevřenými lukami Javornické hornatiny, vrch Javorník (1.065 m). Úbočí vrchu nad osadou Javo…
10.2km
více »
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
10.3km
více »
Rozhlednu Svatobor nalezneme 5 km od Sušic. Až na vrchol můžete dojet autem, které je možné zaparkovat 100 metrů od rozhledny. Rozhledna se tyčí do výšky 31,6 m a na její vrchol vede 182 schodů. Po zdolání všech schodů se vám naskytne pohled na Hřebeny Plesné, Polední hory, Ždánidla a při dobré viditelnosti můžete spatřit i hřeben Boubína. Na vrcholu rozhledny se můžete…
10.3km
více »
Kašperské Hory leží v Jižních Čechách, jižním směrem od města Sušice. Kašperské Hory jsou podhorské město rozkládající se na rozhraní mezi Šumavou a Šumavským podhůřím. Město je významným střediskem…
10.8km
více »
Zřícenina
Zříceniny rozlehlého gotického hradu Kašperk stojí na vysokém skalnatém ostrohu nedaleko Kašperských Hor v Plzeňském kraji. Kašperk je otevřen denně kromě pondělí od dubna do října.…
10.8km
více »
Řeka Otava je po Vltavě, jejímž je levostranným přítokem, a Lužnici třetí největší jihočeskou řekou. Vlévá se do Vltavy pod hradem Zvíkovem v oblasti Orlické přehrady. Otava vzniká soutokem řek Kř…
16.5km
více »
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
16.5km
více »
Pozdně gotický Hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v kvě…
17.7km
více »
Rezervace
Kaňonovité údolí Vydry s peřejnatým řečištěm, obřími hrnci vymletými v žulových balvanech unášením drobného písku a štěrku proudem říčky. Odvedením části vod do Vchyninsko-Tetovského kanálu je síla toku Vydry zn…
17.9km
více »
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
Strakonický hrad je národní kulturní památkou a pýchou města Strakonic v Jihočeském kraji. Hrad stojí nad soutokem Otavy a Volyňky. Hrad tvoří rozsáhlý komplex budov z několika stavebních etap. Dom…
20.2km
více »
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
21.2km
více »
Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, které se rozprostírá v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Jezerní slať je součástí národního parku Šumava. Rašeliniště bylo vytvořeno…
21.5km
více »
Asi 3 km severozápadně od Modravy se na ploše 5 ha rozkládá vrchovištní rašeliniště pojmenované podle tří rašelinných jezírek, z nichž největší má rozlohu 7 arů. Rašeliništěm prochází po povalovém…
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
24.8km
více »
Chalupská slať je vrchovištní rašeliniště, které najdeme na okraji národního parku Šumava. Oblast leží nedaleko obce Borová Lada severním směrem. Obec Borová Lada se rozkládá jihovýchodním směrem od městečka Kvi…
25.2km
více »
Naším cílem jsou Černé a Čertovo jezeru na Šumavě. Auto zaparkujeme u hotelu na Špičáckem sedlu. Odtud je to k Černému jezeru 3,5 kilometru po asfaltové silnici. Cestou míjíme Pramen svobody, jdeme místy pod který…
27.3km
více »
Hora Pancíř (1.214 m) je jedním ze tří vrcholků známé šumavské hřebenové trasy Prenet, Můstek, Pancíř. Tyčí se nad Železnou Rudou vzdálený asi 6 km severovýchodním směrem od středu města. Hora tvoří evropský vod…
27.8km
více »
Jedna z nejznámějších šumavských a jihočeských hor vůbec se vypíná v prostoru mezi Vimperkem ležícím severně od Boubína a Lenorou na jeho jižním úpatí. Společně se sousedním Bobíkem (1.264 m) tvoří výraznou domi…
29.7km
více »
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
32.7km
více »
Plešné jezero se rozkládá na svahu hory Plechý (1.378 m) v nadmořské výšce 1.089 m asi 17 km jižně od Volar. Vzniklo podobně jako ostatní šumavská ledovcová jezera v období pleistocénu. Přes jeden kilometr dlouhý…
53.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace