Hořovice
Hořovice leží ve Středních Čechách, jihozápadně od Berouna. Hořovice se rozkládají pod severními vrcholky Brdů na pravém břehu Červeného potoka.…

více o Hořovice

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hořovice
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Zámek Hořovice

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

K hořovickému zámku se dostanete pochopitelně nejednodušeji pochopitelně autem. Orientace není složitá. Z dálnice D5 vás vyvede směrovka na Hořovice. V městě Vás k zámku dovede směrová tabule. Do Hořovic se můžete dopravit pochopitelně i autobusem nebo vlakem

Za čím jedeme?

Je u nás řada památek, které mají co nabídnout a také každoročně přilákají davy návštěvníků. Jsou tu však i takové, které mají také co nabídnout, ale třeba zásluhou své polohy, se tak velké popularitě netěší. Do takové kategorie spadá i zámek Hořovice, neznamená to však, že by neměl co nabídnout..

Když jsme sem v podmračeném únorovém odpoledni přijeli, působil zámek opuštěným dojmem. Jen v několika oknech se dalo zahlédnout světlo. Jako kdyby se toto panské sídlo probouzelo z dlouhého, těžkého snu. Však také historie tohoto místa je také dlouhá. Vše začíná polovinou 12. století, kdy zde v rámci kolonizační vlny vyrostl panský dvorec, ovšem písemné prameny zmiňují Hořovice teprve ve století třináctém a to ve spojitosti s rodem Žerotínů, tedy s rodem, který se zasloužil i vznik města Hořovic v polovině 14. století. Toto století je vůbec charakterizováno určitým zmatkem a z toho vyplývajícími nejasnostmi ohledně majitelů zdejšího panství. V době husitských válek vyrostl na místě původní tvrze hrad vlastněný rodem Hullerů z Hořovic, což mimo jiné dokazuje i záznam o devítidenním obléhání zdejšího hradu sirotky, kteří jej nakonec obsadili, když se tehdejší hradní pán nakonec přidal na stranu kališníků. Významně se do historie hradu zapsali pánové z Říčan, nejvíce pak Mikuláš Litvín, jenž nechal pozdně gotický hrad přebudovat na renesanční zámek, který ve svých zdech po určitou dobu skrýval i velkou sbírku humanistických knih vybudovanou Václav Litvínem. Tato velmi ceněná kolekce však byla, po prodeji panství do rukou rodu Hesenských v roce 1852, rozprodána. Mezitím v Hořovicích působil rod Martiniců, jenž zámek velmi levně získal jako konfiskát v roce 1622. Za všechny zmiňme alespoň Jaroslav Bořitu z Martinic, známého jeho nepopulární rolí při pražské defenestraci. Po smrti posledního Martinice Bernarda Ignáce se na Hořovicích usazují pánové z Vrbna a Bruntálu. S nástupem Jana Františka se tu začíná opět stavět. Starý zámek už nestačil požadavkům panstva a tak o pár desítek metrů dále vyrostlo nové sídlo, v němž zmiňovaný rod vydržel až do roku 1852, kdy z Hesenska přichází kurfiřt Friedrich Wilhelm i s jeho budoucí manželkou Gertrudou, kvůli níž vlastně Friedrich zdejší zámek zakoupil. Gertruda byla ženou neurozenou, ovšem zakoupením zámku i části panství se stala Gertrudou z Hořovic a tudíž i ženou urozenou.

Potomci kurfiřta vlastnili Hořovice prakticky až do roku 1945. Ke konci 2. světové války tu však sídlila už jen část rodiny. Právoplatný majitel Jindřich ze Schaumburgu totiž uř v roce 1938 narukoval do wehrmachtu, roku 1942 padl v Tunisku do amerického zajetí a na své sídlo se již nikdy nevrátil. Jeho syna Leopolda ke konci války uvěznilo gestapo a internovalo ho na Kladně. Z vazby se dostal v posledních týdnech 2. světové války, které s matkou strávil v Hořovicích. Brzy však oba odcestovali do Vídně a na zámek se také již nikdy nevrátili.

Hořovice byly na základě dekretu číslo 7 prezidenta ČSR Edvarda Beneše 30. června 1945 zestátněny a dány pod správu národního správce. Zámecký objekt necelý měsíc sloužil jako nemocnice, poté zde pobýval oddíl rudé armády a následně byl celý objekt předán městu Hořovice. Následná inventarizace už nemohla rozkrýt, kolik skvostů si jako válečnou kořist odvezla ruská armáda. Inventurní soupis v té době zaznamenal pouhých 2241 inventárních předmětů. Zbytek zmizel. Do zámeckých prostor se nastěhoval poštovní úřad, později také Musejní spolek pro úřady státní správy i Okresní rolnická škola. Přesto tu od roku fungoval Prohlídkový okruh, jenž byl však pro havarijní stav objektu v roce 1975 uzavřen.

Znovuvzkříšení se hořovický zámek dočkal v roce 1985, kdy byly v jeho interiérech instalovány výstavy hraček a drobných plastik ze středočeských zámků, později i výstava historických hodin. Teprve v následujících letech se začaly návštěvníkům otevírat další zámecké prostory. Díky tomu se dnes můžete seznámit s barokním interiérem zámeckého vestibulu, jemuž dominuje freska Jana Ferdinanda Schorra nebo s rozměrnými plátny na zámeckých chodbách. Působení šesti generací rodu Vrbnů na Hořovicích připomíná přijímací salón, zatímco Velká jídelna připomíná atmosféru zámku v době hesenského kurfiřta Friedricha Wilhelma. Vraťme se však ještě k rodu Vrbnů. Jeho příslušník Rudolf je patrně nejzajímavější osobností zde působící. Tento všestranně vzdělaný šlechtic se mimo jiné zasloužil o rozkvět hraběcích slévaren v nedalekém Komárově a má proto na zámku místnost, připomínající jeho osobu. Po architektonické stránce je zajímavý Hlavní sál, přebudovaný v 19. století z původní barokní kaple, později vyzdobený v novoklasicistním stylu. Najdete tu ale i Červený salónek, připomínající portréty zavěšenými na jeho stěnách éru rodu Schaumburgů, nebo salónek Hudební. Ten pro změnu připomene hraběte Rubena z Vrbna – obdivovatele umění a hudebního mecenáše.

Končí naše malá procházka po zámku Hořovice. Ukázala nám sice jen zlomek z těch 160 místností, kterými zámek disponuje. Třeba na ně zbyde čas někdy příště. Zámek Vám sice své brány v dubnu a říjnu otevře pouze o víkendech, od května do září sem však můžete zavítat každý den kromě pondělí.

Tip Turistika.cz - www.zamek-horovice.cz


Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo jsme nepotřebovali, neboť jsme na hořovický zámek dorazili až pozdě odpoledne, nicméně ve městě se určitě příležitost k dobrému obědu ujrčitě najde.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zámek sám o sobě má své kouzlo. Ale snad nejvíce nás potěšil fakt, že se na zámku stále pracuje a je tedy naděje, že se brzy rozzáří do ještě větší krásy.

Ostatní informace

Ceny za prohlídku závisí na typu prohlídky, kterou si vyberete. Cena za první či druhý prohlídkový okruh činí 110,- Kč, resp. 90,- Kč, kombinace obou okruhů je možná za 150,- Kč. Návštěva sbírek hraček nebo hracích strojků Vás vyjde na 60,- Kč, resp. 40,- Kč.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.838, 13.905)
Poslední aktualizace: 17.2.2011
Autor: pavka07
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hořovice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,8km od místa

Příspěvky v okolí Zámek Hořovice

Vesnice
Hořovice leží ve Středních Čechách, jihozápadně od Berouna. Hořovice se rozkládají pod severními vrcholky Brdů na pravém břehu Červeného potoka. Jižním směrem od města, v oblasti pohoří Brdy je vojenský výcvikov…
Významný zámecký areál stojí ve známém brdském městě Hořovicích na Berounsku ve Středočeském kraji. Starý zámek je trojkřídlá patrová budova na půdorysu písmene U s téměř hladkými fasádami, doplněná o hospodářsk…
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 41 dálnice D5, odkud směřujeme na Cerhovice. Tuto obec projedeme a asi po půl kilometru je křižovatka na které se dáme Doprava. Na této křižovatce jsou již Hořovice značené. Pro…
Rozsáhlý barokní zámek na úpatí Brd, v těsném sousedství původní gotické a renesanční tvrze, využívané později jen k hospodářským účelům.
Kdysi, v průběhu jara, či léta, obdržela Pavlína ve Veltrusech průkazku, do které měla sbírat razítka za návštěvy památek v držení státních památkářů. Pro razítka bylo šest kolonek. Když bude razítek pět, vstup do šesté památky je zdarma, po obdržení toho posledního bude losována, když vyhraje, poletí balónem. Let pro dva. Trpím sice na stará kolena…
Městečko
Žebrák leží ve Středních Čechách, jihozápadním směrem od města Beroun. Městečko se rozkládá u jižního okraje chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Městečko je známé především svou polohou pod zříceninou hradu …
Tipy na výlet
Z Berouna vyrážíme po silnici E 50 ze které po pár kilometrech sjíždíme na Městečko Žebrák, kterým projedeme až na konec a pokračujeme dál do obce Točník. V Točníku pokračujeme pořád po hlavní silnici až se po pře…
Zřícenina
Zřícenina hradu Žebrák se nachází ve Středočeském kraji, stojí na úzkém zalesněném ostrohu…
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 34 dálnice D5. Odtud směřujeme na Žebrák. Projedeme okolo supermarketu a na křižovatce se dáme Doprava. Po sto metrech, u násměstí, odbočíme doleva a směřujeme na obec Točník. V…
Zřícenina
Jedná se o zříceninu hradu. Hrad byl postaven za vlády Václava IV..   http://www.turistika.cz/vylety/tocnik  
Dvojice gotických královských hradů severně od Hořovic.
Plešivec, samotář, vystupující z táhlých hřbetů Brdské vrchoviny. Tato hora dostala název podle protáhlého hřbetu, který nesl staročeský název plechý. Tento vrchol je opředen řadou bájí a pověstí, má mnoho skalníc…
     Kdo alespoň párkrát zbloudil do „vod“ středověku, v čase krále českého Jindřicha Lucemburka, určitě někdy evidoval jméno Viléma z Valdeka.  Pan Vilém Zajíc z Valdeka je…
Zámek
Rozlehlý zámek je významnou památkou města Zbiroh na Rokycansku v Plzeňském kraji. Raně gotické období původního hradu připomíná i dnes 23 metrů vysoká věž, z doby kolem roku 1470 se dochovala jedna z původních …
10.2km
více »
Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let. Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras as…
14.7km
více »
Vápencové jeskyně jižně od Berouna, úkryt padělatelů micí.
14.8km
více »
Město
Beroun leží jihozápadně od Prahy na soutoku řek Litavky a Berounky. Beroun se rozkládá na pomyslné hranici mezi Pražskou kotlinou a západními Čechami. Kolem Berouna prochází silniční tah dálnice D5 z Prahy do Pl…
18.3km
více »
Poutní místo
Tato mariánská bazilika patří k hlavním poutním místům v České republice. První mariánská kaple v těchto místech stála již v roce 1260. V 15. stol. Tu stával malý Kostelíček s věží a zvon…
19.2km
více »
Poutní místo
Obec se nachází necelých 5 km východně od Berouna a rozkládá se prakticky mezi skalami u břehu potoka Loděnice, který se později vlévá do Berounky. Patří mezi nejzajímavější turistické lokality okresu Beroun. Nejk…
21.9km
více »
Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás, ve středověku byl oblíbeným sídlem mnoha českých knížat a králů. Hrad je významnou kulturní památkou na Rakovnicku v…
22.1km
více »
Přední český královský hrad v hlubokých lesích dnešní CHKO Křivoklátsko.
22.1km
více »
Tipy na výlet
Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským. Křivoklát byl nekolikrát těžce poškozen požárem. Stal se obáva…
22.4km
více »
Pozdně gotický královský hrad západně od Berouna, vybudovaný Karlem IV., historický úkryt korunovačních klenotů.
23.4km
více »
Nachází se v oblasti Českého krasu poblíž Karlštejna. Jde o bývalý lom, nyní zatopený. Umělý původ není nijak do očí bijící, místo působí velice romanticky. Nevede sem žádná značená cesta…
23.4km
více »
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem ařímským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních…
23.5km
více »
Lom Velká Amerika přezdívaný jako český Grand Canyon - je nejhezčí a největší ze soustavy lomů Amerika o rozloze cca 750 x 150 metrů a hloubkou  až 80 metrů. Na dně lomu je nádherné jezero s průzračně čistou …
25.1km
více »
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
41.2km
více »
Hrad
Zřícenina hradu Okoř se nachází ve Středočeském kraji. Leží na skalnatém pahorku v údolí Zákolanského potoka, 15 kilometrů severozápadně od Prahy. Zříceninu hradu Okoř je možné navštívit od června do srpna každý d…
44.2km
více »
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
44.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace