Česká Ves
Česká Ves je rodištěm Johanna Schrotha, který založil Lázně Dolní Lipová. Ve staré hornické osadě pod Zlatým Chlumem lze ještě pozorovat zbytky důlní…

více o Česká Ves

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Česká Ves
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Česká Ves
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Za skálami, rozhlednami i kameny (Čertovy kameny, Zlatý chlum a Chlapecké skály)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody Na hory

Čertovy kameny
Čertovy kameny  •  Fotografie (43)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Foto: markyz63

Ač nerad, musím hned na úvod přiznat, že jesenickou stranu Jeseníků při našich nepravidelných výletech dosti – a naprosto nespravedlivě – zanedbáváme. Například k dobytí vrcholu Zlatého chlumu jsme se se známými hotovili již několik let. Poslední letošní červnový den jsem již psychicky neunesl napětí z dlouho se táhnoucího dluhu vůči této oblasti a zavelel jsem k odjezdu. Jeli jsme sami dva a autem, protože to byla v dané chvíli nejpřijatelnější možná varianta Dopravy, jak vysvětlím později. Naším hlavním cílem sice zůstávala krásná vrcholová kamenná rozhledna, hrdě se tyčící od konce 19. století nad nejmladším okresním městem České republiky (Jeseník se stal okresem k 1.1.1996), ale celý výlet měl být zaměřen také na různé skály, skalky a kamínky, takže nikoho jistě nepřekvapí, že jsme na jednoho valašského skálomilce ten den několikrát zavzpomínali.

V dobrém jsme také vzpomínali na majitele jednoho šumperského obchodu s vinařskými produkty. Zoltán od Třeštíků mi totiž rozmluvil můj původní plán odstavit auto v České Vsi a pokračovat dál po modré TZ, takže jsem podle jeho pokynů vyjel jako pán až k turistické chatě a restauraci, nazvané stejně jako nedaleké skalní útvary, tedy Čertovy Kameny. Tady jsme odstavili přibližovadlo na placené parkoviště a vyrazili … na pivo. Přece jenom řidič tvrdý chleba má. Po osvěžení v podniku, jehož historie sahá až do roku 1904, jsme se vydali – již po svých - k samotnému skalisku s vyhlídkovou plošinou, kde jsme si s jinou dvojicí turistů recipročně pořídili vrcholové foto. A potom jsme se dlouze kochali výhledy na českou (tedy spíše sudetskou nebo moravskou) a polskou stranu zeměkoule. Opar sice nedovolil nazvat výhledy ideálními, ale krásně zde bylo i tak.

Za čím jedeme?

Foto: markyz63

Jen pro upřesnění doplňuji, že Čertovy kameny neboli Harichstein jsou známá skaliska na úbočí Zlatého chlumu, jejichž vrchol se nachází v nadmořské výšce 690 m. Skály jsou sice součástí CHKO Jeseníky, ale geomorfologicky je řadíme do oblasti Zlatohorské vrchoviny. Jedná se o skupinu výrazných skalních stěn, dosahujících výšky až 40 metrů, při délce přibližně 100 metrů a šířky okolo 25 m. Uvádí se, že Čertovy kameny jsou – i když okolí tvoří převážně ruly - největším pegmatitovým skalním útvarem na severní Moravě a ve Slezsku. Mezi turisty i horolezci oblíbené kamínky ještě doplňují další skály, ležící pod nejvyšším skaliskem s vyhlídkovou plošinou, zpřístupněnou žebříky. Jedná se o Pekelníka a Čertovy plotny.

Poté nás již čeká poměrně příkré stoupání ke Zlatému chlumu. K rozhledně, postavené zásluhou Frývaldovské pobočky turistického spolku, nás dovede modrá TZ. Je to sice jen něco přes kilometr, ale nahoře jsme funěli jako lokomotivy a Martina si s panem majitelem musela hned dát zlatochlumeckého panáčka, zatímco já jen smutně pokukoval a pořizoval fotodokumentaci, jejíž část jsem o pár dní později poslal i panu domácímu. Hlavně jsme ale konečně byli na vrcholu, ve výšce poctivých 875 m.n.m. Nás ale ještě čeká 26 metrů výstupu na kamennou rozhlednu, pocházející z let 1898 až 1899. A z její vyhlídkové plošiny ve výšce 901 nadmořských metrů se můžeme podívat nejen na celé pásmo Hrubého Jeseníku, masiv Kralického Sněžníku nebo Rychlebské hory, ale i na polské Otmuchovské jezero. Vedle rozhledny stojí chata, která byla postavena roku 1902, v roce 1955 vyhořela a obnovena byla až na přelomu 70. a 80. let minulého století. Rozhledna je veřejnosti přístupná (denně) v období květen až září a čase 10.00 - 18.00 hod.

Po zaplacení 25,- Kč za osobu (zlevněné vstupné je za 15 nebo 10) můžeme tedy nahoru. Údaje o počtu schodů na rozhledně nenajdete. Pokud jsem ale počítal správně, tak jich je celkem 146; z toho 2 kamenné, 34 kovových a zbylé jsou dřevěné. Ale, prosím, bez záruky. Po patřičném výhledovém pokochání a zakoupení několika pohledů a suvenýrů „přestoupíme“ na červenou TZ a vyrazíme směr Rejvíz. Kvůli zaparkovanému vozidlu jsou však naším cílem pouze Chlapecké skály. Tento pozoruhodný skalní blok, nazývaný také Chlapecké kameny najdeme v nadmořské výšce 880 metrů. Solitérní skalisko je vysoké něco přes 10 metrů a udává se, že bylo budované devonskými kvarcity. Chvíli poskotačíme kolem, pořídíme fotodokumentaci a vydáme se zpět k rozhledně.

Tady se opět chvíli zdržíme, pohrajeme si s pár čtyřnožci a vydáme se dolů k Čertovým kamenům. Obloha totiž pomalu, ale jistě, temní a občas zazní i nějaké to dunění. To nám ovšem nebrání v krátké návštěvě Pekelníka a pohledu k vrcholu Čerťáků z opačné strany. Do restaurace ale nakonec dorazíme suchou nohou a konečně máme možnost vyzkoušet zdejší pověstnou kuchyni. Naprostou spokojenost z výletu pak nepokazil ani deštík, který nás na zpáteční cestě domů provázel.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Volba byla předem jasná. V restauraci Čertovy kameny vaří skvěle a navíc je pan majitel velmi komunikativní člověk. Domácí bramboračka s houbami byla fantastická (stála 30,- nebo 35,- Kč a stejně mě ale trošku mrzelo, že její předchůdkyně dršťkového typu po týdnu došla) a kynuté borůvkové knedlíky byly nepsanou povinností (dva velcí "blbouni" přišli každého na 50,- Kč). K tomu pivo (neřidiči) nebo kofola (my, obětaví).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výlet to byl skvělý, ale přesto všechno musím upozornit na jednu nepříjemnost, kterou jsme nemohli ovlivnit a která by mohla někomu vadit podstatně více. Nelíbila se nám neuvěřitelná nekoordinovanost činnosti různých státních institucí, která způsobila téměř dokonalé odříznutí jesenického okresu od zbytku světa. Posuďte sami. Železnice neexistuje. Indiáni vytrhali koleje a trať se elektrifikuje. Silnice přes Červenohorské sedlo je uzavřena a na šumperské straně se rekonstruuje. No a silnice přes sedlo Ramzovské je cestou jedinou. Zoufalý úředník, nešťastný z toho, že by něco mohlo fungovat, zařídil alespoň to, že v Jindřichově a Nových Losinách se provádí výkopové práce na obecní kanalizaci a silnice je tedy průjezdná obtížně a se stáním na semaforech. Velmi často mi tak v hlavě naskočil název jedné slavné knihy F.M. Dostojevského.

Ostatní informace

Vynechám-li nutné výdaje na pohonné hmoty, amortizaci vozidla a zahnání pocitu hladu s žízní (nepovinné nákupy suvenýrů a lihovin vypouštím úplně), tak stačí 25 korun, oprávňujících k výstupu na vrchol rozhledny Zlatý chlum. Z toho vyplývá, že pokud s sebou nemáte "zátěž" v podobě malých dětí, jedná se o výlet vysloveně nízkonákladový.

A jen pro časové upřesnění akce uvádím, že první fotografii jsem u skaliska Čertovy kameny pořídil v 9,34 hod. (celoročně mám na foťáku nastaven běžný SEČ) a poslední knedlíková fotka vznikla o nějakých 100 metrů vedle a v 14,44 hod. No a předtím i potom jsme ještě museli ujet nějakých 53 km.

Poslední aktualizace: 7.12.2015
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Za skálami, rozhlednami i kameny (Čertovy kameny, Zlatý chlum a Chlapecké skály)</strong> mapa
Mapa Za skálami, rozhlednami i kameny (Čertovy kameny, Zlatý chlum a Chlapecké skály)

Příspěvky v okolí Za skálami, rozhlednami i kameny (Čertovy kameny, Zlatý chlum a Chlapecké skály)

Kamenná rozhledna nad městem Jeseník.
Do Jeseníku, vlakem, autem (zvláš´t když se svezeme s kolegou v pracovní době), autobusem, tentokrát do okolí samotného města, ne tedy do lázní, ačkoliv náš cíl nakonec určitou spojitost má. Když se dostaví podzim, jak se zkracuje den a snižuje výška slunce nad obzorem, brzy se dostaví počasí, charakterizované jako inverzní. Na naší, jižní straně hor pak dochází k situaci, kdy mlhy a nízká oblačnost zůstane zaražená na…
O tom, že Jeseník je perlou Jeseníků nemusíme nijak zvlášť pochybovat. Město vlastně ani neleží v samotných Jeseníkách (budeme-li tak nazývat jen Hrubý a Nízký), ale vlastně v dotyku mezi Rychlebskými horami a Zlatohorskou vrchovinou, Hrubý Jeseník sem vysílá jen výběžek v okolí Čapky, tedy vlastně jižní okraj města. A kdo není místní, dorazí sem jakkoliv - vlakem, autobusem,…
Cílem mého listopadového výšlapu bylo rozhlédnouti se ze Zlatého Chlumu po rodném kraji Vincence Priessnitze. I listopad má své kouzlo, zvláště když se vydaří počasí. Tak vycházka od bus. nádráží v Jeseníku, po modré turistické značce k rozhledně na Zlatém Chlumu (875 m.n.m.) přes Křížoví vrch. ikdyž značnou část cesty strávíte v lese není cesta jednotvárná. Spatříte Priessnitzuv pomník ve Smetanových sadech. Mužete na…
Rozhledna
Vrchol, tyčící se v nadmořské výšce 908 m, nad městem Jeseník. Na jeho severozápadním svahu (ve výšce 875 m.n.m.) byla vybudována v roce 1899 kamenná rozhledna, vysoká 26 m. Na svazích naleziště granátů ve svoru, na východním svahu pozůstatky zlatých dolů. Často navštěvované turistické místo s kruhovým výhledem. Za pěkného počasí lze spatřit i kralický sněžník. V místě možnost občerstvení.
Čertovy kameny jsou skalní útvar na severním úbočí Zlatého Chlumu,skalní útvar je 40m vysoký a asi 100m dlouhý,na vrcholku je vyhlídková plošina na kterou se dostanete po výstupu zabezpečeném řetězy a zábradlím,z …
Pískovcové útvary a stejnojmenná horská chata severně nad Jeseníkem.
Čertovy kameny - to je skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého Chlumu asi 3 km od Jeseníku. 40 m vysoký a 100 m dlouhý skalní útvar dal i jméno turistickému objektu, který byl vybudován v jeho těsné …
Při návštěvě města Jeseníku můžeme udělat zajímavý a relativně krátký pěší výlet na nedaleký Křížový vrch. Historie kaple sv. Anny, na Křížovém vrchu nad Jeseníkem, sahá již do 17. století. Tehdy zde však stávala malá dřevěná kaplička a místo se nazývalo Kravská louka. Dnešní název Křížový vrch získal v dobách, kdy Frývaldovští (dnešní Jeseník) konali procesí při…
Dnes se vydáme na Čertovy kameny, které jsou vyhledávány horolezci, turisty i rodinami s dětmi. Na Čertovy kameny se můžeme dostat z několika směrů. Já Vám zde popíšu dva, o kterých si myslím, že jsou nejpoužíva…
Rozhledna Zlatý chlum se nachází nad městem Jeseník....pěkná trasa vede z Rejvízu přes vyhlídku Čertovy kameny. Dá se jít i z Jeseníku. Z rozhledny je krásný výhled na Otmuchovské jezero v Polsku. Vidíme i Hrubé Jeseníky. Za příznivého počasí je viditelný kralický sněžník a Rychlebské hory. A když se vám podaří být na rozhledně při západu Slunce.....no nádhera. Na vrcholu…
Zajímavá Venkovní geologická expozice při lesní správě Jeseník je umístěna na travnaté ploše naproti vodní tvrzi. Je zde umístěno 30 kamenů, které zastupují region Jesenicka, který je rozdělen do tří základních po…
Při cestě do Jeseníku většina návštěvníků míří na pěší výpravy na okolní kopce, případně na lázeňský pobyt do Lázní Jeseník, nebo Lázní Lipová a v zimě za lyžováním. I příznivci historie v Jeseníku …
Město
Jeseník leží na Severní Moravě, severním směrem od města Šumperk. Jeseník je horské město, které obklopují zalesněné stráně kopců Hrubého Jeseníku. Jeseník je nejenom vyhledávaným rekreačním střediskem, ale také…
  Brzy po poledni odjíždíme z Bělé pod Pradědem do jediného většího sídla tady za horami a v polském příhraničí - do města Jeseníku. Ačkoliv jej obývá pouhých 12 tisíc lidí a jeho maličké centrum není zrovn…
Okresní město Jeseník se stalo centrem turistického ruchu celého okresu. Město je zároveň největšími lázněmi okresu založenými V. Priessnitzem, s Kolonádou a mnoha léčebnými prameny. Z…
Tipy na výlet
Nemusíme sem jet na léčebný pobyt, stačí si udělat výlet za čistým vzduchem, hezkou krajinou, za rozhledy, pohodou, pramenitou vodou, za procházkou….. prostě a jednoduše si užít odpočinku do Lázní Jeseník. Hi…
Naším cílem je Rejvíz, nejvýše položená osada ve Slezsku, která je známa zejména díky Penzionu Rejvíz a vyřezávaným židličkám. A právě od historického penzionu se vydáme na výšlap po Naučné stezce Rejvíz. Nau…
Tipy na výlet
Pojedeme na Rejvíz, nejsnáze se sem dostaneme autem nebo autobusem z Jeseníku, případně v obráceném směru ze Zlatých hor. Rejvíz je nejvýše položená osada ve Slezsku, tzn. že včetně bývalého území Dolního Slezska,…
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
Při toulkách po Jesenicku a Zlatohorsku určitě pojedeme přes nejvýše položenou horskou osadu ve Slezku, přes Rejvíz ve výšce 780 m. O vyřezávaných židličkách, které proslavily Penzion Rejvíz už slyšel snad ka…
Rezervace a rekreační středisko v nejsevernější části Jeseníků.
Naučná stezka Rejvíz nás vede k největšímu rašeliništi na Moravě, k Velkému Mechovému jezírku, které vzniklo před 6 - 7000 lety. NS byla zřízena Správou CHKO Jeseníky již v roce 1970. Délka trasy je…
Národní přírodní rezervace Rejvíz s rozlohou 331,29 ha, která je největším rašeliništěm na Moravě i ve Slezsku, se nachází v severovýchodní části Hrubého Jeseníku u osady Rejvíz, nejvýše…
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
11.7km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
17.4km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
17.5km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
19.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace