Česká Ves
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Česká Ves
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Slunečný Zlatý Chlum

Tipy na výlet Rodina s dětmi Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody Na hory

Smetanovy sady
Smetanovy sady  •  Fotografie (76)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Do Jeseníku, vlakem, autem (zvláš´t když se svezeme s kolegou v pracovní době), autobusem, tentokrát do okolí samotného města, ne tedy do lázní, ačkoliv náš cíl nakonec určitou spojitost má.

Za čím jedeme?

Když se dostaví podzim, jak se zkracuje den a snižuje výška slunce nad obzorem, brzy se dostaví počasí, charakterizované jako inverzní. Na naší, jižní straně hor pak dochází k situaci, kdy mlhy a nízká oblačnost zůstane zaražená na úpatí hor. Ačkoliv meteorologové předpovídají možnost protrhání oblačnosti, většinou se tak nestane a dušičkové počasí vydrží nekonečně dlouho. Pak se vyplatí přejet kopce, na severní straně je naštěstí situace jiná. Když už přejedeme Červeňák (Červenohorské sedlo), nebo Ramzovou, oblačnost se rozestoupí a máme vystaráno. Prvně jmenované je momentálně uzavřené, naštěstí přes Ramzovské sedlo je Doprava bez omezení, pak už tedy stačí vymyslet kam na Jesenicku zajít. Pokud se nechceme trápit vymýšlením nějakých netradičních výletů, patří k vděčným odpočinkovým trasám vycházka, spíše krátká túra přes Zlatý Chlum.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem k tomu, že náš výlet projde hned třemi místy, kde nějaké restaurace objevíme, nemusíme se bát, že cestou budeme trpět žízní a hlady.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: Bobkart

Trasu nakonec pěkně a věrně před časem popsal turista HonzaC8 (viz. http://www.turistika.cz/trasy/certovy-kameny-zlaty-chlum-a-krizovy-vrch-nad-jesenikem), takže nemusíme průběh zbytečně popisovat. Oproti Honzovu popisu to jen vezmeme obráceně, jako východiště na výlet můžeme využít místo u autobusového nádraží, projdeme ke Smetanovým sadům, pokud Jeseník trošku známe, nemusíme se striktně držet turistických značek, nakonec u Priessnitzova pomníku narazíme na modrou značku, kterou máme za osu přístupu. Pokud se jí budeme zhruba držet, dovede nás k Anglickému prameni. Zde najednou zjistíme, že výstup na Křížový vrch, což je náš první cíl, můžeme absolvovat např. I po Křížové cestě, v podstatě souběžné s turistickým značením, jen mírně jižněji. Tou, či tou se dostaneme k poutnímu kostelíku sv. Anny. Díky přilehlé výletní restauraci (penzionu) je místo oblíbeným výletním cílem jak domácích, tak návštěvníka Jeseníku. Ostatně atrakce, které nás cestou čekají mají svůj vznik spojený s lázněmi na Gräfenberku. Jak se do bývalého Frývaldova sjížděli hosté téměř z celého světa (nebo Evropy), i město chtělo něco nabídnout návštěvníkům, aby utratili i něco tady.

V posledních desetiletích penzion prošel výraznou přeměnou , z kdysi relativně skromné stavby je dnes poměrně velká provozovna. Díky silnici z Dětřichova je přístupná i auty, tudíž zde nemají nouzi i o línější výletníky. Přeci jen, při pěším výstupu se trošku zapotíme.

Skalka
Skalka  •  Foto: Bobkart

Po krátkém občerstvení se vydáme na další cestu, zprvu sledujeme mírnou žlutou značku, od rozcestí se budeme držet červené značky, která nás vyvede téměř k vrcholu Zlatého Chlumu. Nebude to ale žádná rovinka, brzy se zase stoupání objeví, spočinout můžeme chvíli u opraveného pramene Pod Zlatým Chlumem. Původní název je Turistický pramen. Nevíme-li proč, na pomníčku pramene je vyvedena velká značka ve tvaru kosočtverce rozdělená na červenou a bílou šipku, to je symbol původního značení, který používal Sudetský horský spolek zde v Jeseníkách Až po válce došlo ke sjednocení značek a i zde se objevilo pásové značení Klubu českých turistů.

Anglický
Anglický  •  Foto: Bobkart

Dokud panuje dobré počasí, rozhledna zůstává otevřená, mimo sezónu o víkendech. Paradoxem je, že rozhledna neleží přímo na vrcholu, asi 200 m severozápadně a 15 m níž, nicméně místo bylo zvoleno tak, že pokud vyjde počasí, výhled je téměř dokonalý. Ačkoliv hlavní atrakce, tedy hřebeny Hrubého Jeseníku jsou jižně, tedy proti světlu, pořád nás má co překvapit. Praděd či jsou hlavními Keprník viditelnými vrcholy. Díky své výšce jsou dobře viditelné Dlouhé Stráně, i když jsou vlastně až za hřebenovkou, ačkoliv jsem na rozhledně byl vícekrát, nepamatoval jsem si Vozku, ten vykukuje před Keprníkem (taky je vlastně za hřebenovkou). Samozřejmostí jsou okolní hory, tedy Sokolský hřbet Rychlebských hor (na západě), na východě Zlatohorská vrchovina, kam vlastně Zlatý Chlum patří s nejvyšším vrcholem, Příčnou horou i orozhlednovanou Biskupskou Kupou. Na severu se kopce sklání do rozlehlé nížiny Polska, kde můžeme rozeznat hladiny jezer u Otmuchowa a Nysy, i samotnou Nysu, bližší Glucholazy i vzdálenější Prudnik.

U rozhledny je i příjemný bufet, podle rozhovoru návštěvníků se dá usoudit, že někteří tu jsou celkem pravidelnými hosty. Ostatně onehdy jsem i já s nájemcem rozhledny nějakou čtvrtku skonzumoval.

Pokračujeme z kopce, sestup modrou značkou je sice prudký, naštěstí je sucho, ta i na popadaném listí nehrozí pád, jindy by to ale mohlo být ošidnější. Prudší úsek naštěstí brzy skončí, k tomu u další hospody. U skalních útvarů najdeme další oblíbenou, naštěstí méně honosnou restauraci Čertovy kameny. Tu sice můžeme vynechat (jsme-li napojeni z rozhledny), ale výhled ze skály si neodepřeme. Nakonec, je to i malé dobrodružství, na Čertovy kameny vede zajištěná cesta, ne tedy přímo ferrata, ale i tady se najde pár výletníků, kteří si netroufnou. Nebudeme jim to ale vyčítat.

Foto: Bobkart

Vyhlídka z pegmatitové skály sice není tak gigantická jako z rozhledny, spíš jen do údolí Bělé, ale i to dobrodružství z výstupu na skálu je zážitkem.

Zpáteční cestu, tentokrát podél žluté značky nám zpestří malá naučná stezka u pozůstatků důlních děl a brzy jsme u okraje města. Město není nijak obrovské tak i to centrum není zas tak vzdálené, snad kdo by potřeboval na vlak, nádraží je ještě o kus dál.

Ostatní informace

Jediným nutným výdajem bude jen vstupné na rozhlednu (dospělí 25, děti 15, do tří let zdarma). Co utratíme po hospodách záleží na vyhládlosti a vyprahlosti. Ačkoliv jsem byl na rozhledně, Harikáčích (tak říkají místní Čertovým kamenům) i na Křížovém vrchu vícekrát, ještě se nestačily omrzet.

Poslední aktualizace: 4.11.2014
Autor příspěvku: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Slunečný Zlatý Chlum</strong> mapa
mapa Slunečný Zlatý Chlum

Příspěvky v okolí Slunečný Zlatý Chlum

Kamenná rozhledna nad městem Jeseník.
Ač nerad, musím hned na úvod přiznat, že jesenickou stranu Jeseníků při našich nepravidelných výletech dosti – a naprosto nespravedlivě – zanedbáváme. Například k dobytí vrcholu Zlatého chlumu jsme se se znám…
O tom, že Jeseník je perlou Jeseníků nemusíme nijak zvlášť pochybovat. Město vlastně ani neleží v samotných Jeseníkách (budeme-li tak nazývat jen Hrubý a Nízký), ale vlastně v dotyku mezi Rychlebskými horami a Zlatohorskou vrchovinou, Hrubý Jeseník sem vysílá jen výběžek v okolí Čapky, tedy vlastně jižní okraj města. A kdo není místní, dorazí sem jakkoliv - vlakem, autobusem,…
Cílem mého listopadového výšlapu bylo rozhlédnouti se ze Zlatého Chlumu po rodném kraji Vincence Priessnitze. I listopad má své kouzlo, zvláště když se vydaří počasí. Tak vycházka od bus. nádráží v Jeseníku, po modré turistické značce k rozhledně na Zlatém Chlumu (875 m.n.m.) přes Křížoví vrch. ikdyž značnou část cesty strávíte v lese není cesta jednotvárná. Spatříte Priessnitzuv pomník ve Smetanových sadech. Mužete na…
Rozhledna
Vrchol, tyčící se v nadmořské výšce 908 m, nad městem Jeseník. Na jeho severozápadním svahu (ve výšce 875 m.n.m.) byla vybudována v roce 1899 kamenná rozhledna, vysoká 26 m. Na svazích naleziště granátů ve svoru, na východním svahu pozůstatky zlatých dolů. Často navštěvované turistické místo s kruhovým výhledem. Za pěkného počasí lze spatřit i kralický sněžník. V místě možnost občerstvení.
Čertovy kameny jsou skalní útvar na severním úbočí Zlatého Chlumu,skalní útvar je 40m vysoký a asi 100m dlouhý,na vrcholku je vyhlídková plošina na kterou se dostanete po výstupu zabezpečeném řetězy a zábradlím,z …
Pískovcové útvary a stejnojmenná horská chata severně nad Jeseníkem.
Čertovy kameny - to je skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého Chlumu asi 3 km od Jeseníku. 40 m vysoký a 100 m dlouhý skalní útvar dal i jméno turistickému objektu, který byl vybudován v jeho těsné …
Při návštěvě města Jeseníku můžeme udělat zajímavý a relativně krátký pěší výlet na nedaleký Křížový vrch. Historie kaple sv. Anny, na Křížovém vrchu nad Jeseníkem, sahá již do 17. století. Tehdy zde však stávala malá dřevěná kaplička a místo se nazývalo Kravská louka. Dnešní název Křížový vrch získal v dobách, kdy Frývaldovští (dnešní Jeseník) konali procesí při…
Dnes se vydáme na Čertovy kameny, které jsou vyhledávány horolezci, turisty i rodinami s dětmi. Na Čertovy kameny se můžeme dostat z několika směrů. Já Vám zde popíšu dva, o kterých si myslím, že jsou nejpoužíva…
Rozhledna Zlatý chlum se nachází nad městem Jeseník....pěkná trasa vede z Rejvízu přes vyhlídku Čertovy kameny. Dá se jít i z Jeseníku. Z rozhledny je krásný výhled na Otmuchovské jezero v Polsku. Vidíme i Hrubé Jeseníky. Za příznivého počasí je viditelný kralický sněžník a Rychlebské hory. A když se vám podaří být na rozhledně při západu Slunce.....no nádhera. Na vrcholu…
Zajímavá Venkovní geologická expozice při lesní správě Jeseník je umístěna na travnaté ploše naproti vodní tvrzi. Je zde umístěno 30 kamenů, které zastupují region Jesenicka, který je rozdělen do tří základních po…
Při cestě do Jeseníku většina návštěvníků míří na pěší výpravy na okolní kopce, případně na lázeňský pobyt do Lázní Jeseník, nebo Lázní Lipová a v zimě za lyžováním. I příznivci historie v Jeseníku …
Město
Jeseník leží na Severní Moravě, severním směrem od města Šumperk. Jeseník je horské město, které obklopují zalesněné stráně kopců Hrubého Jeseníku. Jeseník je nejenom vyhledávaným rekreačním střediskem, ale také…
  Brzy po poledni odjíždíme z Bělé pod Pradědem do jediného většího sídla tady za horami a v polském příhraničí - do města Jeseníku. Ačkoliv jej obývá pouhých 12 tisíc lidí a jeho maličké centrum není zrovn…
Okresní město Jeseník se stalo centrem turistického ruchu celého okresu. Město je zároveň největšími lázněmi okresu založenými V. Priessnitzem, s Kolonádou a mnoha léčebnými prameny. Z…
Tipy na výlet
Nemusíme sem jet na léčebný pobyt, stačí si udělat výlet za čistým vzduchem, hezkou krajinou, za rozhledy, pohodou, pramenitou vodou, za procházkou….. prostě a jednoduše si užít odpočinku do Lázní Jeseník. Hi…
Naším cílem je Rejvíz, nejvýše položená osada ve Slezsku, která je známa zejména díky Penzionu Rejvíz a vyřezávaným židličkám. A právě od historického penzionu se vydáme na výšlap po Naučné stezce Rejvíz. Nau…
Tipy na výlet
Pojedeme na Rejvíz, nejsnáze se sem dostaneme autem nebo autobusem z Jeseníku, případně v obráceném směru ze Zlatých hor. Rejvíz je nejvýše položená osada ve Slezsku, tzn. že včetně bývalého území Dolního Slezska,…
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
Při toulkách po Jesenicku a Zlatohorsku určitě pojedeme přes nejvýše položenou horskou osadu ve Slezku, přes Rejvíz ve výšce 780 m. O vyřezávaných židličkách, které proslavily Penzion Rejvíz už slyšel snad ka…
Rezervace a rekreační středisko v nejsevernější části Jeseníků.
Naučná stezka Rejvíz nás vede k největšímu rašeliništi na Moravě, k Velkému Mechovému jezírku, které vzniklo před 6 - 7000 lety. NS byla zřízena Správou CHKO Jeseníky již v roce 1970. Délka trasy je…
Národní přírodní rezervace Rejvíz s rozlohou 331,29 ha, která je největším rašeliništěm na Moravě i ve Slezsku, se nachází v severovýchodní části Hrubého Jeseníku u osady Rejvíz, nejvýše…
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
11.7km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
17.4km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
17.5km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
19.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace