Uherský Brod
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Uherský Brod
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Za J.A. Komenským a krásami Uherského Brodu aneb luhačovický výlet osmý

Tipy na výlet Romantika Za kulturou

klášter dominikánů
klášter dominikánů  •  Fotografie (20)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Alespoň krátký výlet do Uherského Brodu je pro všechny luhačovické lázeňské hosty snad přímo nepsanou povinností. Obě města jsou dnes sice součástí různých okresů a leží každé na jiném vodním toku, ale dělí je od sebe pouhopouhých třináct kilometrů. Přibližuje je naopak velmi dobré dopravní spojení, kdy si můžete vybrat mezi autobusem nebo vlakem. A protože je to pořád po rovince, není nikterak náročné ani využití jednostopého dopravního prostředku. Koneckonců zapůjčení kola dnes není ani v Luhačovicích žádným problémem.

Uherský Brod neboli Magyarbród je krásné historické město s téměř sedmnácti tisíci obyvateli. Poprvé je písemně zmiňován v roce 1140 a od roku 1272 se již jedná o královské město. Svého času bylo toto slovácké město centrem jednoho z největších okresů na Moravě. To se však psala polovina 19. století a o století později byl okres Uherský Brod zrušen. Bohatá historie města se projevuje i vysokým počtem – nedaleko od sebe se nacházejících - pamětihodností. Jako kulturní památka se zde uvádí více než 40 objektů a hodnotu tohoto čísla nikterak nesnižuje ani fakt, že polovinu z nich tvoří vinné búdy. Město se také hrdě hlásí k odkazu učitele národů, protože Uherský Brod je uváděn jako jedno z mnoha možných míst jeho narození.

Za čím jedeme?

A protože má být tento článek tipem na výlet, přiblížíme si alespoň několika slovy nejdůležitější památky města. Alespoň ty, které je opravdu škoda minout. Začněme tedy známým pedagogem. Na místním zámku se totiž nachází muzeum J.A. Komenského. Zámek je však pouze konírnou, kterou pro Kounice vybudoval na přelomu 17. a 18. století Domenico Martinelli. I tak zde ovšem najdete krásný trojlodní sloupový sál, zaklenutý barokní křížovou klenbou. Před jižní zámeckou bránou – nebo spíše jedinou dochovanou městskou vstupní bránou - najdeme samotného Jana Amose, a to v podobě bronzové sochy v nadživotní velikosti od Vincence Makovského. Nedaleko zámku si můžeme prohlédnout zbytky městského opevnění. Jednoduchá silná hradební zeď pochází ze 13. století.

Uherský Brod nabízí také množství pozoruhodných památek sakrálních. Například dnešní kostel Mistra Jana Husa, který pochází ze 14. století a v jehož interiéru najdeme dodnes středověké fresky. Současná podoba této stavby připomíná jak přestavbu renesanční (přístavba věže v roce 1589), tak tu barokní ze 17. století. Od roku 1920 kostel patří Československé církvi husitské. Dalším kostelem je farní trojlodní chrám Neposkvrněného početí Panny Marie na Masarykově náměstí. Monumentální barokní stavbu architekta Domenica Martinelliho z let 1717 až 1733 doplňuje 60 metrová věž Gustava Merty, přistavěná v letech 1879 až 1881. Sochy na hlavním oltáři jsou dílem Josefa Antonína Winterhaltera. Skutečnou dominantou města je pak kostel dominikánského kláštera, který nese jméno Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o jednu z nejstarších a největších památek na Uherskobrodsku. Původní gotický kostel byl vybudován zřejmě již v I. polovině 14. století, a byl mnohem vyšší, než je dnešní chrám. Dnešní jeho podoba pochází ze II. poloviny 17. století a i zde se setkáte s díly Josefa Winterhaltera. Autorem plastik na hlavním průčelí je však olomoucký sochař František Zurn.

Ze staveb světských stojí za pozornost zejména budova radnice. Tato renesančně a barokně přestavěná pozdně gotická budova je další architektonickou dominantou města. Dnešní podoba radnice pochází z let 1703 až 1715 a je pod ní podepsán stavitel Michal Graváni. Hlavní zajímavostí této budovy jsou věžní hodiny, které zhotovil hodinář František Lang a v roce 1723 je doplnil soškou "legendárního“ Černého Janka. Mně osobně se však ještě více líbí jeden z bývalých panských domů, který najdeme pod dominikánským klášterem. Jedná se o pozoruhodný a rozsáhlý barokní palác (opět přestavba Domenica Martinelliho) s dochovaným - a velmi cenným - goticko-renesančním jádrem a množstvím zajímavých detailů. Renesanční sloupy arkádového nádvoří jsou však dnes již pouhými kopiemi. V současné době tento panský dům slouží jako kulturně-společenské centrum, ale kromě obřadní síně zde naleznete i gotickou kapli Kouniců.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

radnice
radnice  •  Foto: markyz63

Za zmínku ještě určitě stojí pamětní kámen zeměpanského hradu, kašna se sochou sv. Floriana z roku 1756 (autorem sochy je také J.A., ale Winterhalter), budova Gymnázia J.A. Komenského z konce 19. století, několik měšťanských domů, hodnotný mariánský barokní sloup z roku 1785, Nadační dům – a někdejší útulek pro staré a chudé měšťany – z let 1711 až 1713, zdobený městským znakem. Minout bychom určitě neměli ani – na Masarykově náměstí se nacházející - bronzový obelisk Via Lucis (Cesta světla) z roku 1992. Ten městu věnoval u příležitosti oslav 400. výročí narození J. A. Komenského známý český - ve Francii žijící – sochař Ivan Theimer. Samostatnou kapitolu by si zasloužil zdejší židovský hřbitov. Najdete ho nedaleko uherskobrodského pivovaru a jeho součástí je také obřadní síň. Byl založen – jako tzv. Nový židovský hřbitov – v roce 1870, ale najdete zde i necelou stovku barokních a klasicistních náhrobků z původního hřbitova, zničeného nacisty. Hřbitov je uzamčen, ale klíče zde zapůjčit ve zdejším informačním centru.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Návštěvu uherskobrodského informačního centra mohu rovněž plně doporučit. Město je sice vybaveno velmi zajímavým informačním systémem, kterému vévodí několik panelů s mluveným komentářem, ale v íčku se tady setkáte s ochotným a znalým personálem i množstvím nepostradatelných materiálů. V každém případě stojí výlet do Uherského Brodu za to, abyste mu věnovali alespoň půlden času.

Ostatní informace

Já osobně jsem pojal tento výlet vysloveně jako nízkonákladový, takže jen náklady na Dopravu, nějaké drobné za pohledy (a podobné drobné suvenýry) a dvacetikoruna za právo si v rychlosti vyfotografovat zámecký Sloupový sál. Ani zdejší galerie však vaši peněženku nikterak nevyčerpají, takže už jen někteří návštěvníci města musí počítat s poplatkem za parkování a nějakým tím pokrmem.

Poslední aktualizace: 12.5.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Za J.A. Komenským a krásami Uherského Brodu aneb luhačovický výlet osmý</strong> mapa
mapa Za J.A. Komenským a krásami Uherského Brodu aneb luhačovický výlet osmý

Příspěvky v okolí Za J.A. Komenským a krásami Uherského Brodu aneb luhačovický výlet osmý

Nelogickou pozoruhodností Uherského Brodu je fakt, že zde prokazatelně stával zeměpanský hrad – a téměř nikdo o něm neví. Na druhé straně zde nikdy nebyl  zámek v pravém slova smyslu, ale přesto ho zná s…
Historické celní město, východně od Uherského Hradiště. Dominikánský klášter z roku 1260. V barokním zámečku muzeum J.A.Komenského.
Tvrzení, že se v Uherském Brodu nachází zámek, si můžete přečíst téměř ve všech materiálech o tomto krásném slováckém městě. Kdo navíc uvidí snímek Sloupového sálu, je skálopevně přesvědčen o tom, že se jedná…
Digitální planetárium zobrazuje jednotlivé objekty vesmíru ze Země pozorované pouhým okem, a to Slunce, Měsíc, planety naší Sluneční soustavy, hvězdy a některé galaxie a mlhoviny. Simulátor hvězdné oblohy umožňuje ale pozorovat i ty objekty, které pouhým okem nevidíme. Návštěvníci tak mohou spatřit zrychlené pohyby kosmických těles, průlet galaxií, výbuch supernovy nebo cestu k hranicím vesmíru. Program trvá přibližně 45 m…
Maršovská stezka je ze všech naučných stezek nejvýše položenou trasou a vede převážně lesem. Maršovská trasa vychází od rybníka na sídlišti Pod Vinohrady, prochází zahrádkářskou kolonií, dále Újezdeckým lesem a do…
Muzeum bylo slavnostně otevřeno v roce 1898 pod názvem Jubilejní krajinské muzeum, zaměřené na regionální historii. V současné době jsou v muzeu dokumenty o životě a díle J. A. Komenského.
Historie města Uherský Brod bude již navždy spojována s postavou učitele národů Jana Amose Komenského. Koneckonců by měl být Uherský Brod jedním z mnoha jeho uváděných rodišť (i když poslední dobou už se…
Uherskobrodský Dominikánský klášter s kostelem Panny Marie Nanebevzaté byl založen roku 1262 českým králem Přemyslem Otakarem II. nebo uherským králem Ondřejem (maďarsky Andrásem) II.…
Slovácké město Uherské Hradiště svým návštěvníkům nabízí možnost poznat pozoruhodné historické památky všech možných druhů, architektonických stylů i stupňů opotřebení. Mnohé z nich dokonce tvoří dominanty panoramatu města. Jednou z těch nejznámějších a nejméně přehlédnutelných je místní radnice, kterou najdete na zdejším hlavním náměstí, které je zcela originálně a…
Uherský Brod leží na Jižní Moravě, jižním směrem od Zlína. Město se rozkládá v údolí mezi Vizovickou vrchovinou a Bílými Karpaty a na pravém břehu řeky Olšavy. Od severního okraje města se zvedají zalesněné strá…
Možná nejkrásnější stavbou mezi uherskobrodskými historickými památkami je pozoruhodná rozsáhlá budova palácového charakteru, …
Nový židovský hřbitov v Uherském Brodu patří bezesporu k nejzajímavějším památkám tohoto slováckého města. V souvislosti s uherskobrodským židovským hřbitovem si raději hned na úvod prozraďme d…
V Uherském Brodě se tak nachází v jistém ohledu zcela mimořádná umělecká expozice – galerie monumentálních sochařských děl trvalého významu. Všechna díla jsou instalována na velmi…
Základní kámen nového kostela v Uherském Brodu byl položen 12.7.1717. Architektem byl italský architekt Luccy, Domenico Martinelli, stavbu financovali tehdejší majitelé města Kounicové, stavba byla započata za Dominika Ondřeje, k vysvěcení kostela došlo za jeho syna Maxmiliána Oldřicha r. 1733. Dnešní podobu pak kostelu dodala stavba věže v l. 1878-81 podle architekta Gustava Meretty z Olomouce. Věž je vysoká 60m, dostupný je do patra s hodinami a 4 zv…
Uherský Brod - japonská záhrada a mestský park     Nad námestím, neďaleko od gymnázia, na nádvorí riaditeľstva muzea J.A.Komenského, sa nachádza japonská záhrada. S projektom pomohli japonskí …
Historie vaření piva v královském městě Uherský Brod má dlouholetou tradici, která sahá do středověku.
Původně katolický Kostel sv. Jana Křtitele zde stával již někdy v I. polovině 13. století, a je tak nejstarší památkou v Uherském Brodu. První písemná zmínka o něm pochází z…
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
10.9km
více »
Osvobozením 2. května 1945 začíná pro luhačovické lázně nová etapa vývoje. Vtéto době vzniklo právě velkorysé řešení lázeňského náměstí. Velká kolonáda svým efektním obloukovým půdorysem sleduje úpatí Velké Kamenn…
11.8km
více »
Uherské Hradiště leží na Jižní Moravě, východním směrem od Brna. Město se rozkládá v údolí mezi Vizovickou vrchovinou a pohořím Chřiby a na levém břehu řeky Moravy. Východním směrem od města se rozprostírá oblast …
14.7km
více »
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
20.3km
více »
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
23.5km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
24.7km
více »
Tipy na výlet
K vyznamnemu kralovskemu hradu Buchlov, ktery je dominantou chribskeho pohori. Hrad Buchlov byl vystaven v polovine 13. stoleti v romanskem stylu. Jeho hlavnim ukolem by…
26.2km
více »
Hrad Buchlov stojí na vysokém návrší v zalesněném pásmu Chřibů, hrad se nachází několik kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště ve Zlínském kraji. Hrad Buchlov je vynikající ukázko…
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
27.3km
více »
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
27.3km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
35.3km
více »
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace