Uherskobrodský zámek a muzeum
Zdejší zámecký areál nevznikl na „zelené louce.“ Už za krále železného a zlatého – Přemysla Otakara II. tady byl vystavěn hrad, na němž se při svých cestách královstvím zastavovali i další čeští panovníci. Kromě Přemysla Otakara II. na něm pobýval i jeho syn Václav II., dále např. „Otec vlasti“ Karel IV., Zikmund či Matyáš Korvín. Právě za něj Uherský Brod ztratil statut královského města. Na začátku 16.století byl hrad opuštěn a začal pomalu chátrat. Co odbyl „zub času“, to roku 1645 dokonali Švédové.
Lev Volek z Kounic nechal zříceniny strhnout a materiál z demolice byl použit na výstavbu pivovaru a stájí. Z hradu zůstala zachována jen Vítkovská a Bílá bašta.
Na místě hradu poté nechali Kounicové zbudovat lovecký zámeček, jež nazývali Baráníkem. Realizován byl podle projektu D.Martinelliho, ale dle plánů byl dokončen jen sloupový sál zdobený jónskými sloupy a křížovými klenbami. Muzejní dostavba proběhla až mezi lety 1031 – 1947.
Zámecký areál dnes tvoří komplex budov situovaný okolo obdélníkového nádvoříčka. Hlavní vstup do zámeckého objektu vede Zámeckou bránou, před níž je umístěna velká socha J.A.Komenského. Na západní straně stojí salla terrena s hodnotným interiérem, na jihu budova moderního muzejního pavilonu z třicátých let minulého století a naproti přes ulici v domě, který slouží jako ředitelství muzea, se nachází volně přístupný dvůr s japonskou zahradou.
V muezu je umístěna stálá expozice J.A.Komenský Lidstvu (největší u nás), k níž patří audiovizuální program Cesta světla.
Další stálou výstavou je Rolnický dům a hospodářství č.p.57 ve Vlčnově, Pamětní síň Judr.Václava z Kounic (kterýžto pán byl velikým příznivcem muzea a často ze Slavkova do Brodu zajížděl) a s historií regionu se návštěvník seznámí v expozici Starožitnosti Uherskobrodska.
Barokní sloupový sál je využíván k různým společenským a kulturním akcím.
(Při loňské návštěvě Brodu jsem se na prohlídku muzea moc těšil, ale ono bylo kvůli covidu v dubnu ještě zavřené. Nevadí, snad to vyjde příště!)