Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Klentnice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Z Mikulova na Pálavu k Sirotčímu hrádku

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

Fotografie (34)  • Foto: JENNY-JANA

Kam a jak jedeme?

Atraktivní turistická oblast z Jihu Moravy u Rakouských hranic je Pálava. Svou cestu začínáme ze Zlína trolejbusem do Otrokovic, zde přestupujeme na osobní vlak, zanedlouho jsme v Břeclavi. Hodinku času využijeme k procházce po břeclavském parku, který je hned naproti vlakového nádraží. Na chodníku nás upoutá velká kamenná hlava, hned se u ní fotíme.

Potom se kolem fontány vracíme k nástupišti a náš vláček nás unáší přes Valtice do Mikulova. Zde projdeme od nádraží přes hlavní centrum města vzhůru do kopce k náměstí s barokními a renesančními domy, vlevo nad námi vidíme dominantu Mikulovského zámku.

S náměstí se židovskou čtvrtí se dostáváme k zámku. Prohlédneme si v něm expozici od gotiky po empír, také jsou zajímavé výhledy z oken na zámecký park, kašnu a město. Ještě se podíváme do zámecké knihovny a vracíme se zpět k náměstí. Zastavujeme se v Infocentru a ulicí stoupáme na vyhlídku Kozí hrádek - bývalou čtyřhrannou střeleckou věž, kdysi v 15. století střežila vstup do města i provoz na obchodní cestě do Vídně.

Odtud se pod námi rozprostírá nádherné panorama města, odtud procházíme na Turold, po odpočinku a kafé procházíme na silnici kolem Kočičí skály odbočujeme na Stolovou horu. Zaujmou nás zde malebné bílé skalní věže, vystupujeme na vrchol Stolovky. Trochu nás to zmohlo, ale výhled na celé Pavlovské vrchy s romantickými zříceninami hradů je obdivuhodný, zrovna tak pohled na hladinu Novomlýnských nádrží, vinice, pole a lesy v okolí. Pomalu jsme u cíle.

Projdeme loukou kolem zříceniny Sirotčí hrádek, kde se zastavujeme na loce odpočíváme, svačíme a fotíme toto malebné místo. Jak kdysi tento hrad vypadal ? Z historických pramenů víme, že byl údajně vybudován na dvou Ostrých vápencových skaliscích oddělených hlubokou roklí. Skály byly obklopeny valovým opevněnám, vytvářelo hospodářské zázemí a předhradí.

Na jižní části stával trojúhelníkový blokový palác, vstupovalo se do něj z jižní strany. Na východní straně byla ve skále vyhloubena cisterna. Palácové zdivo je dochováno do výšky 8 metrů. Na severní části hradu Palác spojoval s hradem zřejmě most nad nejužší částí rokle. Jako spojnice mohla údajně sloužit věžovitá stavba se schodištěm, jejíž zbytky dodnes přiléhají na její severní straně. Na tomto druhém obdelníkovém skalisku se dochovaly jen zbytky obvodových zdí a spodní část hranolové věže.

Hradní zříceniny jsou volně přístupné. Sirotčí hrádek je nejvýznamější památkou střední části Pálavy, tato romantická hradní zřícenina je z dálky dobře viditelná. Kdysi sloužil jako strážní hrad, opuštěn byl v polovině 16. století. Hrad je přÍstupný po červené turistické stezce - nejblíže z Mikulova do Dolních Věstonic, nejbližší autobusová zastávka je v Klentnici.

Druhá nedaleká zřácenina Dívčí hrady byla vystavena v polovině 13. století rodem Wehingenů, postupem doby se měnili majitelé, od roku 1575 hrad pustnul a dostává se do rukou rodu Ditrichštejnů, ale v té době byl již opuštěný. Dnes tu vidíme nádhernou zřÍceninu s vzhlídkou na panorama malebného okolí.

Pálava je krajem úrodných vinic, nejlepší a nejsusší oblastí ČR. Krajinu tvoří i bělostné vápencové skály, dubové háje, skalní stepi, lesostepi, teplomilná fauna i flóra. Je to chráněná krajinná oblast a památka UNECSO, která zde tvoří 83 km čtverečních.

Za čím jedeme?

Vodní dílo Novomlýnské nádrže také stojí za pozornost. Je to soustava tří přehrad vybudována 1975 - 88 - dnes zde sídlí vodní ptáci. 1. a 3. nádrž slouží k rekreaci, druhá je ornitologockou rezervací. Novomlýnské nádrže kromě rekreace poskytují turistům i možnost surfování, jachtingu, je zde také kulturní vyžití - kino, taneční večery, atd. Je to i jedna z nejvýznamnějších rybářských lokalit celé Jižní Moravy. V okolí nádrží jsou i ideální podmínky pro pěstování vinné révy, ovocnářství. K ubytování jsou v okolí chaty, apartmány i kemp.

Po prohlídce Sirotčího hrádku procházíme přes louky, kopečky, sestupujeme do Klentnice, zastavujeme se v místní hospodě na kafé, před 5 km, které nás čekají po asfaltce zpět do Mikulova, a pak přes náměstí dolů k nádraží. Zase jedeme vlakem přes Břeclav, kde přestupujeme na vlak do Otrokovic a do Zlína. Před jedenáctou hodinou jsme doma.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo jsme měli sebou, jen jsme se zstavili na kafé v Klentnici.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Obě zříceniny stojí za návštěvu, stejně tak jako malebnost krajiny Pálava, či pohled na vodní plochu Novomlýnských nádrží.

Ostatní informace

Přístup na hradní zříceniny je po značených turistických cestách, vstupné se neplatí. Krása Pavlovských vrchů přitáhne v každém ročním období stovky turistů. Pavlovské vrchy se nachází v nejjižnější části Moravy u Rakouských hranic nedaleko Mikulova, kde koncem jara můžeme na výslunných stráních spatřit vonící chrpy, šalvěj luční, stejně zaujme i do krásy rozkvetlý modřinec chocholatý,tolita lékařská a další.

Poslední aktualizace: 8.6.2013
Autor příspěvku: JENNY-JANA
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Z Mikulova na Pálavu k Sirotčímu hrádku</strong> mapa
mapa Z Mikulova na Pálavu k Sirotčímu hrádku

Příspěvky v okolí Z Mikulova na Pálavu k Sirotčímu hrádku

Tipy na výlet
Na náš dvoudenní jarní výlet jedeme osobním vlakem z Otrokovic do Břeclavi,zde přestup na vlak do Popic.Překvapilo nás,že zde nejedeme sami,vystupuje zde dalších asi 200 lidí,hlavně důchodců.Vytáhli turistické tyč…
Jedná se o nejčlenitější část Mikulovské vrchoviny, tvořenou skupinou skalnatých vápencových vrchů, zvedajících se nápadně nad rovinatý povrch Dyjsko-svrateckého a Dolnomoravského úvalu. Jinak z…
Nachází se ve střední části obce. Prochází tudy červeně značená turistická cesta, která jedním směrem vede k rozcetí Nad Pernou a do Soutěsky, na hřeben Děvína a ke zřícenině Děvičky a odud klesá do Dolních Věstonic. Druhým směrem pak vystoupá na Sirotčí hrádek, přes výrazné sedlo vyjde na Stolovou horu a přes Turold směřuje do Mikulova. Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.88 Pavlovské…
Zřícenina nepřístupného hradu na dvou skalních vrcholech, v centrální části Pálavských vrchů.
Výrazný vápencový hřeben, rozčleněný skalními průrvami na několik částí. Na jedné z nich stojí zřícenina Sirotčího hrádku. Významná lokalita lesních, stepních a skalních ekosystémů…
Nachází se na okraji fotbalového hřiště v sedle nad Klentnicí pod Sitotčím hradem. Prochází tudy červeně značená turistická cesta, která vede jedním směrem ke zřícenině hradu, do severní části obce…
Nachází se nad horní částí obce na hranici národní přírodní rezervace Tabulová. Prochází tudy zeleně značená turistická cesta začínající v Perné a končící v Klentnici a je zde počátek krátké žluté spo…
Vesnice
Klentnice je středně velkou vinařskou obcí s 540 obyvateli a najdeme ji v chráněné krajinné oblasti Pálava, severním směrem od města Mikulov a jižním směrem od vodního díla Nové Mlýny. Obec se rozkládá na úpatí …
Sirotčí hrádek je jednou z nejpěknějších a nejromantičtějších hradních zřícenin. Zřícenina hradu Sirotčí hrádek stojí na severovýchodním výběžku Stolové hory v Pavlovských vrších neboli…
Skalní útvar
Dominantní vápencová skalní hradba zvedající se v západním svahu Stolové hory. Na hřebeni se nachází řada věží a věžiček s několika skalními okny. Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.88…
Nachází se na západním svahu vápencového bradla Kotle, na hlavním hřebenu Pavlovských vrchů. Byla postavena v roce 1652 jako poutní kaple obyvateli Perné, Klentnice a Mušova. V letech 1720…
Nachází se na severním okraji ploché Stolové hory. Jedná se o hlavní vyhlídkové místo tohoto vápencového bradla. Přímo před námi na sever za výrazným sedlem se zvedá skalnatý hřeben…
Odpočinkové místo
Tuto kavárnu při svých cestách Pálavou rozhodně nesmíte minout. Zastavete se v Klentnici na cestě z Pavlova do Mikulova. Najdete zde netradiční kavárnu na bývalé faře vedle kostela. Co je tu tak zvláštní? Čokoládu…
Nachází se na západním okraji ploché Stolové hory. Přímo na úpatí leží vinařské obce Perná a Bavory, za širokou plochou sníženinou se zvedá výrazný hřeben Dunajovických vrchů s obcí Dolní…
Jde o výrazné vápencové bradlo Pavlovských vrchů se zarovnanou vrcholovou částí (proto názvy Stolová hora či Tabulová). Jsou zde zastoupeny skalní společenstava a suché trávníky na vápencovém podkladě…
Výrazný geomorfologický útvar s plochým temenem (vykládá se jako abrazní plošina ? zbytek jednotného denudačního povrchu středomiocenního stáří) je tvořen zvětralými ernstbrunnskými vápenci. Nápadné jsou různé s…
Nejvýznamnější rozcestím v centrální části hřebene se nachází v dolní části Soutěsky pod Děvínem. Je zde umístěn rozlehlý zděný přístřešek, kde lze v případě nepřízně počasí i provizorně…
Soutěsek je nespočítatelně, na Pálavě jde však pouze o jednu, dokonce s velkým S. Jedná se o hlubokou skalní rokli, oddělující Bradlo Děvína od nižšího Kotle. Na severních skalních stěnách lze vidět výrazné tektonické ohlazy, dále oválné prohlubně (zvané Jüttnerovy jámy) a několik drobných jeskyněk. Při úpatí skal pak sutě s četnými paleontologickými nálezy. Jižní svahy jsou zalesněné. Pod sedlem se nachází pramen pitné vody,…
Ve svahu bradla Kotel na hlavním hřebeni Pálavy se za dominantním skalním útvarem Trůn nachází malé vápencové skalní město. Vyskytuje se zde několik věží a věžiček a řada mohutných skalních blok…
Děvín je se svými 550 m.n.m nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a zároveň národní přírodní rezervací a jádrovým územím CHKO Pálava a BR Dolní Morava. Geologické, geomorfologické a půdní poměry. Na vrcholu Děví…
CHKO Pálava byla vyhlášena v roce 1976 na území o ploše 83 km2. CHKO zahrnuje území Pavlovských vrchů, komplex Milovického lesa a sníženu táhnoucí se k rakouským hranicím. Nejcennějšími biotopy Pálavy jsou drnov…
Zřícenina
Zřícenina hradu Děvičky, nazývaného také Maidburk, Maidenburg, Dívčí hrady či Děvín, stojí na strmém návrší na severovýchodním okraji Pavlovských vrchů nad obcemi Dolní Věstonice a Pavlov. Zřícenina hradu Děvičk…
Jeskyně Na Turoldu leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova a spolu s jeskyní Liščí díra tvoří 2,5 km dlouhý labyrint chodeb. Na rozdíl od ostatních zpřístupněných jeskyní vznikla na zlomec…
Dolní Věstonice leží na Jižní Moravě, severně od města Mikulov. Městečko je známé díky archeologickému nálezu sošky Věstonická Venuše. Dolní Věstonice se rozkládají na úpatí Pavlovských vrchů a na břehu soustavy…
Město
Mikulov leží na Jižní Moravě, západním směrem od města Břeclav, v těsném sousedství státní hranice s Rakouskem. Město je střediskem moravské vinařské oblasti.…
Svatý kopeček u Mikulova je tvořen stupňovitým hřbetem, který probíhá od severovýchodu na jihozápad. Jihozápadní výbě…
Jedná se bezpochyby o nejznámější a nejnavštěvovanější park České republiky (prameny uvádějí kolem jednoho milionu návštěvníků ročně). Hovoří se o něm jenom v superlativech a bývá nazý…
13.2km
více »
Zámek
Zámek Lednice je národní kulturní památkou a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek stojí na pravém břehu řeky Dyje, uprostřed romantické KRAJINY. Zámek se nachází na B…
13.3km
více »
Lednicko-Valtický areál byl zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pokud byste chtěli projít celý park, který je opravdovou…
13.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace