Konstantinovy Lázně
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Konstantinovy Lázně
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Z Konstantinových Lázní přes Hradišťský vrch

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

kytička
kytička  •  Fotografie (9)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Vyráželi jsme v sobotu dopoledne, teplota se právě šplhala přes třicítku, ale v autě s otevřenými okénky to až tak nevadilo. Trasa Rakovník, Kralovice, Manětín, Konstantinovy Lázně. Dorazili jsme kolem půl druhé, ubytovali se v pensionu U Krkovičky, sešli do místní restaurace a doplnili tekutiny. Bylo horko. Domluvili jsme se, že na první procházku vyrazíme až po třetí, to už snad takový úmor nebude. Pavlína si odešla za svým koníčkem (přestavěla pokoj), já doplnil ještě nějakou tu tekutinu. Uběhlo to rychle. Nechtěl jsem hledat výchozí bod, zašli jsme se podívat do informačního střediska, bylo hned naproti. Zeptal jsem se na začátek naučné stezky Hradišťský vrch. V té chvíli jsem měl pocit, že tu mám dvě Pavlíny (i když informační děvče jí nebylo vůbec podobné). Hodně dlouho přemýšlela, která je levá a pravá ruka, kam nás to má vlastně poslat. Nakonec se povedlo, stezku jsme našli bez problémů.

Cesta začínala na velkém Rozcestí U nádrže. Vyšli jsme směrem přibližně západním, hezky po vrstevnici (skoro). Kopec začal, až když jsme se stočili k severu. Bylo parné odpoledne, Pavlína cválala někde vepředu, já se zastavoval a fotil. Tu odkvetlou květinku, potom zase zajímavě osvícené přesličky.

Pavlína na mně čekala na křižovatce. Byla tam lavička čerstvě natřená a odbočka k panence Marii ve skále. Odbočili jsme, nebylo to daleko. Zase mi děvče uteklo, takže jsem zprvu nepochopil, proč se tak brzy vrací. Byla tam skála, na skále obrázek, k obrázku dřevěné schody se zábradlím. Obojí čerstvě natřeno. Zkoušel jsem fotit. Až po třetím pokusu jsem se pořádně podíval, co to vlastně provádím, a pochopil jsem, že tu osminu vteřiny opravdu neudržím. Zejména když jsem zadýchaný a nemůžu se bez hrozby umazání barvou o nic opřít.

Čekala na mně zase na té křižovatce, od ní se zase stoupalo. Fotografování je ideální výmluva, když se chce člověk zastavit. Napřed tu byla zajímavá houba (či co to je) přilepená na kameni. Potom zase skála čedičová. Vyhlídka na makové pole (a že jich tu kolem je) se vyskytla.

To bylo ale až poté, kdy jsme překročili hradby rozsáhlého Hradiště halštatské kultury. Podle pánů archeologů tu fungovalo osm set let. Není tolik měst, která takovou dobu vydrží.

Na cestě seděl pěkný dubový hřib. Všimla si ho Pavlína (zase šla vepředu), zahalekala, a já ho sebral. Později jsem si k němu přinašel dalšího a ještě kozáka. Těšil jsem se na houbové řízky, ale Krkovička je neudělal. Možná si myslel, že jsme kontrola. Houbičky jsem nakrájel a dal do auta usušit.

Nejen tyhle kytičky cestou byly. Tohle by měl být zvonek broskvolistý. Pomalu jsme obešli staré Hradiště a po levé ruce se nám objevil lom.

Byl na dně zatopený a už z dálky bylo slyšet, že je tam živo. Podivili jsme se nad bicykly, uložené vedle cesty tak ledabyle, že jsme se mohli dál klidně vézt. Neudělali jsme to. Sešli jsme dolů. Lidí bylo dost. Lom byl ohraničen lanem s mnoha cedulemi hlásajícími zákaz vstupu. V ohraničení samozřejmě průchod, za průchodem plážička, a takhle vpravo, po pěšince se člověk dostal k hospodě.

Kamarád zrovna dělá studii o rekultivacích obdobných opuštěných děl. Předal jsem mu to jako příklad ideální biologické rekultivace vytěženého lomu.

Mluvilo se tam, pravda, velmi často východním přízvukem, další část okolí občerstvení si hlídali pánové tmavší pleti, ale byl klid, a v rámci možností i pořádek. Na to, že tu byl vstup zakázán, tu bylo dost odpadkových košů a dokonce i záchody.

Zdrželi jsme se tak půlhodinku. Od zákazů vstupu jsme se kolem rozlehlého parkoviště dostali zase na značenou cestu. Pavlína se tentokrát držela vzadu, cesta klesala. Předešli jsme jakousi mladou rodinku s dětmi. Na křižovatce jsem na ní čekal. Povídala, že malý synek se ptal maminky: “Kam jde ta paní?“. Myslel tím ji. Maminka, že prý neví, ale oni že jdou zkratkou. Když jsme docházeli k rozcestí U Nádrže, zahlédli jsme je. Moc velká zkratka to asi nebyla. My jsme nijak nespěchali a oni za námi byli takových dvě stě metrů.

Večeři jsme obdrželi v místě bydlení. Hřibové řízky nebyly, ale stejně jsme se najedli. Další program byl až ráno.

Za čím jedeme?

Do Konstantinových Lázních jsme jeli, protože jsme tu prostě nikdy nebyli a absolvovali jsme tu toho více, než tuhle odpolední procházku. Já si dokonce přečetl, že v popisovaném lomu se nacházejí olivíny zvíci dětské pěstičky. Už to ale není pravda.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pokud není člověk lázeňským hostem, je penzion U Krkovičky dost dobrým a cenově dostupným ubytováním. Najíst se lze taky tady, nebo v některém z okolních podniků.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na téhle procházce se může nelíbit snad jen stoupání, ale to snad u nás není jen kolem Kolína. Cesta je, na rozdíl od některých dalších v širším okolí, i dobře značena.

Ostatní informace

Vstupné se nikde neplatí, ve vhodnou dobu lze i houby nasbírat.

Poslední aktualizace: 31.08.2011
Autor příspěvku: bezprezdivky
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Z Konstantinových Lázní přes Hradišťský vrch - Služby, informace
Z Konstantinových Lázní přes Hradišťský vrch na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Z Konstantinových Lázní přes Hradišťský vrch

Rozcestník Konstantinovy Lázně - u nádrže stojí na jižním okraji lázeňského parku. Toto turistické rozcestí je současně také výchozím místem dvou naučných stezek. Naučné stezky Hradištský vrch a Ke Studánce lásky provázejí okolím Konstantinových Lázní přičemž informační tabule seznamují návštěvníky s přírodními, geologickými a historickými zajímavostmi. R…
Kapli Panny Marie Lourdské najdeme na kraji lázeňského parku před lázeňským domem Prusík. Mariánskou kapli na malé vyvýšenině při příjezdové cestě k hlavní lázeňské budově nachala postavit okolo r. 1900 žena Dr.…
Konstantinovy Lázně jsou malé, klidné lázeňské městečko ležící v neporušené přírodě v Plzeňském kraji na Tachovsku. Nachází se v hornaté zalesněné krajině, ležící daleko od průmyslových měst a mimo frekventované s…
Okolí Konstantinových Lázní,vyrážíme po značených turistických a cyklistických trasách.Cílů je nepřeberné množství. Hrady,zámky,přírodní památky.Namátkou lze jmenovat Gutštejn,Bezdružice,Krasíkov,klášter Tepl…
Lázeňské městečko, budované v 19.století u železitých pramenů západně od Plané. Prusíkův léčebný ústav s kolonádou je obklopen krajinářským parkem.
Vyrazili jsme po deváté hodině. Zrovna jsme potkali policisty opouštějící protilehlou služebnu a nasedající do auta. Ještě dva dny jsme je takhle měli potkávat…
Pramen se nachází v Lázeňském parku nedaleko lázeňského domu Prusík. Pramen přírodní železnaté hydrogenuhličitanové sodnohořečnaté hypotonické kyselky z hloubky 40 m má nejvyšší obsah oxidu uhličitého v celé České republice.
Trasu lze absolvovat pěšky nebo na kole, je nenáročná a obsahuje zajímavosti jako výhledy, hrad, romantické údolí potoka.Jdeme-li pěšky, musíme se smířit s dvěma úseky po silnici. Na kole je trasa zábavnější, jedinými místy, kdy možná sesedneme, je sestup z Hradišťského kopce do Okrouhlého Hradiště, krátký sestup z Gutštejna k potoku a výstup na Falkenštejn.Začneme v…
Léčebný dům Prusík se nachází vedle stejnojmenného minerálního pramene a kolem domu je příjemné prostředí lázeňského parku.
Když jsme vycházeli, policisté zase kráčeli s pendreky v ruce do auta (při jízdě by jim asi vadily). Trochu jsme se zamotali v lázeňském parku, a tím pádem jsme si ho skoro celý prošli. Bylo typicky předbouřkově. Nakonec jsme se vykašlali na stezky naučné i turistické a po silničce vedoucí kolem trati jsme se vydali ke Kokašicím.  Před nádražím Kokašice…
První lázeňská budova byla u sirnatého pramene postavena v roce 1803. V roce 1837 lázně koupil majitel panství Konstantin z Lövensteinu, podle kterého se lázně od roku 1900 jmenují Konstantinovy (dříve Nová Ves-…
Konstantinovy Lázně jsou jedním z nejklidnějších lázeňských míst v České Republice. Už v 16. století byl nalezen Sirný pramen v močálech severně od dnešních lázní, ale historie se oficiálně datuje do let pozdějšíc…
Ostatní
Kolonáda se nachází v Lázeňském parku nedaleko lázeňského domu Prusík.Konstantinovy Lázně náleží k významným rekreačním místům Plzeňského kraje. Lázeňské místo je citlivě zasazené do krásného druhově pestrého lesoparku, přirozeně …
Trasa je pěší, my ji dali na kole a koloběžce. Na kole to bylo hodně obtížné, protože některé úseky, které nevedly po silnici, jsou značeny jako turistická trasa, vedou docela velký kus kolem řeky po skalách, kolo…
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích ve městě a okolí. Dále máte možnost zajistit si ubytování čí stravování. V rámci centra si můžete zakoupit vstupenky na …
Panenka ve skále je klidné poutní místo zvoucí k rozjímání. Nachází se na severním úpatí Hradišťského vrchu. Dřevěné schodiště Vás dovede až k sošce Panenky Marie. Sošku zde měli umístit před mnoha let…
Zřícenina významného hradu Krasíkov, nazývaného také Švamberk, stojí na výrazném kopci západně od Konstantinových Lázní na Tachovsku v Plzeňském kraji. Z kdysi mohutného hradu se zachovala…
Další ze středověkých hradů v okolí Konstantinových Lázní, tentokrát na východ. Z jeho trosek vyrostl kostel Sv.Jiří.
Romantické dobře zachovalé zříceniny středověkého hradu, v turisticky velmi atraktivní lokalitě, jižně od Konstantinových Lázní.
Zřícenina
Gutštejn je jednou z nejromantičtějších hradních zřícenin u nás. Zřícenina hradu Gutštejn stojí na zalesněné výšině nad údolím potoka Hadovky poblíž Konstantinových Lázní na Tachovsku v Plzeňském kraji. Dispozic…
Klášter Teplá je, ač se to na první pohled nezdá, jedním ze skvostů naší církevní architektury. I když zvenku působí omšele ukrývá mimo jiné i obrovskou knihovnu a jeho návštěvou budete …
11.9km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Buben stojí na skalnatém ostrohu nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže na Plzeňsku. Dispozice hradu byla dvojdílná. Hradní jádro obíhal parkán s obdélnou baštou. Obytná věž zanikla. Z hradu se…
18.9km
více »
Mariánské Lázně najdeme v Západních Čechách, jižním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá u jižního okraje Slavkovského lesa. Mariánské Lázně jsou naše…
21.4km
více »
Přijměte pozvání do jedněch z mladších lázní u nás, do Mariánských Lázní. Ty píší svoji historii něco málo přes 200 let (významné oslavy výročí se konaly v roce 2008). O rozvoj lázní se…
Bečovský zámek se nachází v zalesněném údolí říčky Teplé, v Karlovarském kraji. Zámek lze navštívit v bř…
24.8km
více »
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
30.3km
více »
Stavba Chrámu sv. Bartoloměje po r. 1295, dokončení v počátkem 16. století. Velké síňové trojlodí nadané značnou vertikalitou, s jedinou vysokou, štíhlou věží při severní…
32.2km
více »
Právě v plzeňském pivovaru se v polovině 19. století odehrála revoluce v pivovarnictví. Poprvé v historii lidstva bylo vyrobeno pivo, jak je známe dnes - správně hořký nápoj zlaté barvy, se sněhobílou pěnou. Dnes je pivovar živým a dynamickým místem…
32.9km
více »
Hrad
Gotický hrad Loket se vypíná na skále nad řekou Ohří. Pod hradem leží malé Město Loket. Hrad se nachází v Karlovarském kraji. Turisté mohou hrad navštívit po celý rok. Nejstarší částí dne…
37.6km
více »
Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město. Ve městě se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival. Karlovy Vary se rozkládají u soutoku řek Ohře a Tepl…
40.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace