Bor u Skutče
Bor u Skutče je malá částečně rekreační obec se 180 stálými obyvateli a najdeme ji ve středu přírodní rezervace Toulovcovy maštale, severovýchodním…

více o Bor u Skutče

Reklama
Turistika.cz doporučuje
Bor u Skutče
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Bor u Skutče
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Z Boru u Skutče přes Maštale do Nových Hradů

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Líbilo by se vám o dovolené vstávat už ve 4 hodiny ráno ? Že nee !? No vidíte - to jsme na tom stejně - nám ale bohužel nic jiného nezbývalo : na předposlední den naší dovolené jsem totiž naplánoval výlet přes skalní ráj Maštalí na zámek v Nových Hradech a veřejné přibližovadlo do této oblasti odjíždělo z busového nádraží v Poličce už v 5.10 !

Je 8.srpna, ráno je ještě tma a tak toho z cesty moc nevidíme. Manželka dokonce vůbec nic, protože si vedle mne spokojeně chrupe. Já ale nesmím, neboť sebou nemám mapu této oblasti - ta moje zobrazuje až severní oblast Budislavských skal s Novohradskem - takže musím sledovat okolí, abychom nepřejeli. Za okny busu pomaličku svítá a na rozdíl od předchozích slunečných dnů to dnes vypadá trochu jinak. Nebe je pokryto táhlými šedivými mraky a Oskar zatím taky někde chrápe ... Projíždíme Prosečí, už se blížíme k cíli a tak s předstihem budím choť a pak už vystupujeme v Boru u Skutče. Dědina vypadá v kalném ránu jako po vymření, dokonce tu ani není slyšet štěkot psů a kokrhání drůbežích samců. Sedáme na lavičku a dělíme se o naši snídani - makovník. Já pak ještě s plnou hubou nedočkavě studuju novou mapu celé skalní oblasti u zastávky, kterou tu umístilo sdružení obcí Toulovcových maštalí a vrývám si do zatím zpomaleně chápajícího mozku nezbytné údaje o cestě.

Pak už konečně vyrážíme. Vpřed nás vede zelená značka, která napřed zamíří k poslednímu domu vsi na okraji lesa, pak zatočí vpravo a po chvilce stojíme u velkého, lidskou rukou přitesaného skaliska jménem Petrovna. Z jeho vrcholku je omezený výhled na moře borovicových lesů všude kolem nás. Je to prý nejvyšší skála Maštalí a jejích 12 m prudce spadá do kaňonovitého údolí Voletínky, kam vedou naše další kroky. Někdo má ze zajímavého zestupu radost a skáče dolů jako kůzle, jiný se zase drží všeho kolem co má nějaký kořen a s hrůzou zírá do závratné hlubiny dolu - ( je to sice jen slabých 60 m, ale když má někdo závratě už na třetí šprušli žebříku, tak je to pro něho hotová propast !!)

Foto: Franta

Dole v dole nás zaskočí fakt, že je tu taková tma, že se tu skoro nedá fotit ! Občasnými paprsky slunce jsou totiž osvíceny jen nejvyšší partie Hluboké rokle, které jsou na svých horních okrajích vyzdobeny pásy roztodivných a pitoreskních - od sebe oddělených - pískovcových skalních bloků, útesků, balvanů a rozpláclých věží. Tady zdola to ale nejde vyfotit, neboť nám foťáky i při zvýšení ISO na 800 hlásí nedostatek světla !! Jsem hluboce rozčarován - první snímky musím skoro všechny vymazat, naštěstí se světelnost v průběhu tůry pomaličku mění k lepšímu. Značka nás vede horním koncem bočního údolí, ozdobeného skalisky na vrchol dalšího hřebene. Tady procházíme soutěskou přes velmi roztomilý skalní dvoreček, ohraničený stěnami , které jsou až přezdobeny všemi možnými geomorfologickými jevy - ( jen tak Krásné a dokonale kulaté skalní dutiny jako u nás na valašských Lačnovských skalách zde nikde nenaleznete !) Zajímavý je i skalní zeď vlevo, proděravělá otvory skalních pidibran.

Foto: Franta

Pokračujeme sestupem do další rokle, kterou protéká další z vějíře potoků, spojujících se níž v údolí v Novohradku. Jsou tady pozoruhodné skalní tůňky a všude kolem obraz dokonalé skalní divočiny. Ano, takhle nějak si představuji skalní doly Kokořínska, kde jsem bohužel ještě nikdy nebyl ... Pak nás čeká krátký výstup k velmi výraznému pásu skal pod dalším hřebenem a výměna značky. Červená nás vede pod skalními stěnami kousek vlevo za roh, kde vidíme Hrnčířovu skálu - je podepřena klacíky od návštěvníků - a přicházíme na Krásné, ale nevelké nádvoříčko Toulovcových Maštalí. Značení nás posílá do nitra skalního bloku skrze širokou puklinu. Je tady změť dalších puklin a úzkých soutěsek, které tvoří malé skalní bludiště a jehož nejpozoruhodnější zákoutí dostala jména. Přiznávám, že jsem to tady čekal o něco větší a rozlehlejší. I tak jsou ale Toulovcovy maštale, v nichž si loupežný rytíř Toulovec z jaroslavické tvrze podle legendy skrýval ukradený dobytek, místem velmi hezkým a pozoruhodným a vyřádí se tu nejen děcka ale i dospělí ! Nádvoříčko je ale tak maličké, že se tu moc hovad nevešlo - to do sousedních Městských Maštalích se jich vejde daleko víc !!

Foto: Franta

Než k nim ale dojdeme, míjíme cestou Oslí chodbu, Indiána a spoustu dalších bizarních skal a balvanů - jen by mne zajímalo, cože znamenají ty vytesané kříže na některých z nich ? Pak už nás čeká zestup do posledního údolí, kousek jdeme dolů podél vodního toku, pak přicházíme k turistickému rozcestí. Potkáváme se tu s manželským párem, který jde na procházku hned se třemi velkými psy, naštěstí jsou na vodítcích. Odtud odbočka vpravo lesní cestou vzhůru širokou skalní roklí, v levé pásu skal nad našimi hlavami další pojmenované útvary, některé mi připadají vyšší jak zmiňovaná Petrovna. Přicházíme na další rozcestí lesních cest a mělkých dolů, které se odtud vějířovitě rozbíhají k vrcholkům hřebenů. Všude kolem spousta nádherných skalních útvarů, homolovitý Hrad je sice zajímavý, ale daleko zajímavější mi připadala skalní roklina k Liščím dírám s Deštníkem a mnoha dalšími pitoreskními skalními útvary. Okolní Skály jsou posety dutinkami a voštinami, je to všecko kolem moc Krásné a je toho tolik, že si až s lítostí říkám : "Tož já píšu pomály o každém větším valašském šutru a tady jich majů tolik, že by jich mohli do světa vyvážat !!" Přitom si bratři Češi některých svých skalních oblastí skoro vůbec neváží a ohrnují nad nimi dokonce nos !!!

Vracím se z několika menších průzkumů za manželkou do středu pavučiny cest. Naše nožičky nás oba bolí až někde nahoře u prdélky, ale není tady na co sednout - cestou jsme prozatím nikde nepotkali jedinou lavičku či turistické odpočívadlo - ( co vy na to, slavné Sdružení obcí ?!?) Na kamení se nám sedat nechce - nebojíme se, že chytneme AIDS, ale však víte co - a tak nezbývá než únavu rozchodit ! Vracíme se k potoku a tentokrát si vybíráme značenou cestu k Vranicím dolů údolím ...

Za čím jedeme?

Cestou ještě míjíme několik skalek a po určité době přicházíme k rekreačním objektům. Pokračujeme dál ,zajímavá skalka vlevo připomíná z profilu hlavu lvice, chatek a chalup okolo nás přibývá a přicházíme do malé osady Roudná, která nás vítá vyřezávaným totemem. Z batohu vytahuju mapu - nechce se nám do Nových hradů oklikou po asfaltu silničky a tak volím zkratku cyklostezkou.

Foto: Franta

Výstup do prudkého kopce je sice trošku náročný - však taky Jana za mnou funí jak nosorožec - naštěstí není dlouhý a po průchodu mezi privátními pozemky, označenými výhružnými cedulemi, se dostáváme na vrchol. Tady nás čeká zasloužená sladká odměna v podobě nádherného výhledu do okolní KRAJINY a na obec Nové Hrady s dominantním zámkem a zámeckým areálem !!

Nebe se nám před nějakou tou půlhodinkou také vybralo a tak pomalu - za občasné střelby z našich fotoaparátů - sestup mezi poli a lučinami a pastvinou s ovečkami dolů do malé obce. Její centrum má kupodivu několik patrových domů s obchody. Hospoda tu není, ale je tu jakýsi bufet a tak si dopřáváme venku na lavičce aspoň kávu, neb naše těla zmírají touhou po kofeinu. Po odpočinku jdu vyhledat zpáteční spoj a je to blbý, neboť nám to jede přes Litomyšl už za 1.5 hodiny, takže na prohlídku zámeckých interiérů múžeme rovnou zapomenout !

Foto: Franta

Takže rychle okolo rybníka ke schodišti k velmi impozantní bráně, která nás vpouští do Krásné francouzské zahrady. Na ni z výše shlíží trojkřídlý pohádkově vyhlížející zámek, jenž do daleka září svými fasádami v barvě bílé a meruňkové. Tento venkovský rokokový skvost si podle francouzských vzorů nechal postavit šlechtic Chamaré, po vyvlastnění a po dobu totality se z divukrásné stavby stala téměř ruina. Naštěstí přišla po převratu v hodině dvanácté záchrana v podobě novodobých majitelů, kteří zámek zvenčí i zevnitř opravili, stejně tak učinily s francouzskou zahradou i anglickým parkem, do barokní sýpky umístili Muzeum kol a i nadále pokračují v opravách, úpravách a zvelebování zámeckého areálu a umisťují sem další atrakce.

Procházíme si tedy s manželkou všechno, co jen jde a po prohlídce už bohužel nemáme už ani chviličku na návštěvu zámecké restaurace a tak musíme s lítostí na autobus. Milé Nové Hrady - určitě jste nás dva tady neviděli naposledy, neboť někdy příště se sem určitě vrátíme a všecko všecičko si projdeme a aj prohlídku zámeckých interiérů s nábytkem od baroka až po kubismus si ujít rozhodně nenecháme ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Svačinu jsme měli sebou a "obědovečeři" jsme pozřeli až zpátky v Poličce v oblíbené restauraci na náměstí naproti barokní radnici.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nelíbil se nám začátek dne s nepříznivým počasím, kdy jsme polovinu Maštalí viděli tak, jak jsme tedy rozhodně nechtěli ... ale později už bylo všechno víc než fajn.

Ostatní informace

Z Poličky nejsou do Nových Hradů a na návštěvu Maštalí časté spoje, lepší frekvence je z Litomyšle či Vysokého Mýta.

Za prohlídku zámeckého areálu v Nových Hradech se na rozdíl od některých státních hradůl a zámků nevybírá ani koruna !

( Na závěr omluva za mylnou informaci : ty tůňky s kaskádkami se nacházejí až v roklině potoka u Městských Maštalí ...)

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.821, 16.131)
Poslední aktualizace: 13.1.2013
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Bor u Skutče

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
7,9km od místa

Příspěvky v okolí Z Boru u Skutče přes Maštale do Nových Hradů

   Divoký a rozsáhlý - (rozloha přes 1000 ha) - pískovcový skalní svět "Maštalí," rozkládající se mezi Budislaví, Prosečí a Novými Hrady, oplývá mnoha zajímavými útvary. Nejvyšší skálou …
Přírodní Koupaliště se nachází na jižním okraji obce v lesíku, v samém centru mikroregionu Toulovcovy Maštale. Koupaliště o rozměrech 25 x 20 m je vhodné i pro neplavce a děti. Prostor…
Směrovník se je umístěn v centru obce poblíž parkoviště. Prochází tudy červeně značená cesta a začíná zelená spojka a žlutá značka. Červená dálková vede přes skalní jezírka Kupadla k výletní restauraci Polánka a dále údolím Novohradky na hrad Košumberk, druhým směrem pak celým skalním labyrintem přírodní rezervace Maštale na Vranice, Toulovcovy maštale a letovisko Budislav. Zelená…
Bor u Skutče je malá částečně rekreační obec se 180 stálými obyvateli a najdeme ji ve středu přírodní rezervace Toulovcovy maštale, severovýchodním směrem od městečka Proseč a jižním směrem od města Vysoké Mýto.…
Jde o jednu z nejznámnějších pseudokrasových jeskyní vzniklých v pískovcích v přírodní rezervaci Maštale. Jde o rozšířenou a upravenou skalní průrvu, kterou se dá vylézt od paty až na vrchol skalního masivu. Výšku či hloubku jeskyně lze odhadnou na cca 20 m. Tento zajímavý přírodní úkaz se nachází na červeně značené cestě která vede od osady Vranice do obce Bor u Skutče. Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.47 Vysokomýtsko a Sku…
Skalní útvar
Jedná se o nejrozsáhlejší komplex pískovcových skalních měst v Pardubickém kraji. Nachází se na pomezí okresů Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí. V současné době je součástí mikroregionu Toulovc…
Nachází se ve skalním amfiteátru na okraji skalního města s řadou těsných úzkých chodeb a roklí zvaných Toulovcovy maštale. Rozcestím prochází červeně značená hlavní pěší turistická magistrála vedoucí stejnojmennou přírodní rezervací a začíná zde i zelená značka. Po červené se odud lze jednak vydat do osady Vranice a dále proti toku potoka Voletín kolem Dudychovy jeskyně až do Boru u Skut…
Tipy na výlet
Toulovcovy maštale je přírodní rezervace, která se nachází mezi obcemi Budislav, Bor u Skutče a Nové Hrady.Najdete zde mnoho hlubokých údolí, jeskyní a hlavně skalních útvarů.pojmenovaných podle toho co lidem svým…
Příroda, nacházející se na území přírodní rezervace Maštale a mikroregionu SOTM, je krásná a neponičená civilizací. Rozmanité geologické podmínky v různých částech způsobily, že krajina nemá jednotný ráz, ale s…
Mezi nejvýznamnější skalní pískovcové útvary v Budislavských skalách v přírodní rezervaci Maštale patří útvar Kolumbovo vejce. Tento skalní blok stojící pouze patou na vlastním skalním…
Skalní útvar
Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale  se nachází se na rozmezí okresů Chrudim a Svitavy. My jsme ke skalnímu městu šli od Boru u Skutče po zelené turistické značce. Soustava uzoučkých roklí vytváří skryté s…
Rozhledna
Třetí a ?nejmladší? ze tří dřevěnoocelových rozhleden (Toulovcova rozhledna, Terezka) v oblasti Toulavcových Maštalí nedaleko Litomyšle. Na první pohled rozhledna zaujme svou netradiční konstrukcí, která se zvedá do výšky 18,5 metru. Vyhlídková plošina je umístěna v 15 metrech a k užití je třeba překonat více než 70 schodů. Z této výšky se otevírá pohled na oblast Maštalí, Skuteč, hrad Rychumburk, Chrudim, Pardubice, Orlické…
   Na první pohled se zdá, že naše skalní města mají svou stálou a neměnnou tvář. Tento dojem je však klamný, neboť zrovna tak jako člověk -  i ony se rodí, vyvíjejí, rostou a posléze zanikají. Rozd…
Chrudimsko – Toulovcovy Maštale. Tentokrát se podíváme do Východních Čech, přesněji do Pardubického kraje, kde se se nachází krásná přírodní rezervace Toulovcovy Maštale. Způsob Dopravy je asi na výběru a možnoste…
Rozsáhlé pískovcové skalní město na Chrudimsku, zahloubené pod úroveň okolního terénu.
Technická památka
V střední části obce se zachovalo několik unikátních skalních obydlí vytesaných ve zdejších pískovcích. Řada z nich v 19. a začátkem 20. století prokazatelně sloužila jako obydlí pro méně…
Jinak též zvaná rozhledna Jarošovský kopec. Nově postavená vyhlídková věž se nachází u silnice mezi Budislaví a Jarošovem. První ze tří (Terezka, Borůvka) dřevěnoocelových rozhleden v obl…
Tipy na výlet
Naším cílem je turistická oblast Toulovcovy Maštale, resp. Jarošovský kopec s Toulovcovou rozhlednou, která se nachází východně cca 5 km od Proseče. V roce 2002 byla na Jarošovském kopci zásluhou Sd…
   Minulý režim se často rád holedbal tím, kolik finančních prostředků socialistický stát věnuje na opravu a záchranu našich historických památek. Toto "velkohubé" prohlášení se ale příliš nezakládalo na…
Rozhledna
Terezka - Druhá ze tří (Toulovcova rozhledna, Borůvka) dřevěnoocelových rozhleden v oblasti Toulovcových Maštalí nedaleko Litomyšle. Z trojice rozhleden je nejvyšší. Hlavní výhlídková plošina je umístěna 25 metrů nad zemí. Věž stojí na kopci na pokraji obce Paseky na cestě z Proseče do Borové u Poličky. Z plošiny je rozhled na krajinu Toulovcovy Maštale, ale také na Orlické hory, Českomoravskou vrchovinu či Železné hory.…
Ocelová rozhledna z roku 2004, vybudovaná združením obcí Toulovcovy maštale na Pasekách nad Prosečí.
Výstavný rokokový zámek hraběte Chamaré jižně od Vysokého Mýta, nazývaný též "České Versailles".
Ahoj cestovatelé, tentokrát se vydáme na Zámek Nové Hrady. Nové Hrady, malá obec ležící asi 15 km západně od Litomyšle, nepatří zrovna k nejznámějším ani k nejnavštěvovanějším. Zámek Nové Hrady je v současnosti …
Nachází se v obci Nové Hrady na severním okraji Toulovcových Maštalí. Muzeum je umístěno v historické budově barokního špýcharu v zahradním traktu zdejšího zámku. Třípodlažní objekt je celý…
Architektonicky významný rokokový zámek se nachází v Nových hradech na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Zámek, označovaný za "České Versailles" nebo "Malý Schönbrunn", je působivě zasazený do malebné KRAJINY na o…
Zřícenina
Mohutné zříceniny hradu Košumberk stojí na skalnatém vrchu nad údolím Novohradky na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Areál hradní zříceniny je veřejnosti přístupný. Dochovaly se rozsáhlé z…
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
14.3km
více »
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
14.6km
více »
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
43.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace