Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Dubí
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Východní Krušnohoří

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet

Vzorkovna Český porcelán Dubí a.s.
Vzorkovna Český porcelán Dubí a.s.  •  Fotografie (15)  • Foto: Bekmen

Kam a jak jedeme?

Východní Krušnohoří je z geografického hlediska poměrně „kompaktní“ celek (pokud vezmeme jako jeho centrum město Dubí a na sever, východ i západ si odměříme cca 15 km – vymezíme si zhruba celou jeho rozlohu. Z Prahy je to do Dubí cca 110 km.

Za čím jedeme?

Dubí

Veřejných domů tu už moc nenajdeme (dle místních se jejich počet snížil z cca 40 na současné 2). Najdeme zde ale unikátní Kostel Panny Marie. Jeho unikátnost spočívá v tom, že jde o kopii benátského kostela a je postaven z dovezeného italského bílého a červeného mramoru. Kostel byl vysvěcen v roce 1906. Že šlo o stavbu velice nákladnou dokladuje i to, že plánovaný klášter v jeho sousedství už z finančních důvodů postaven nebyl. Ještě před stavbou kostela byly v Dubí založeny v roce 1879 Tereziny lázně, které jsou v provozu i v současnosti.

Dalším turistickým lákadlem, které nám Dubí může nabídnout je místní porcelánka, ve které se vyrábí porcelán se slavným dekorem „Cibulák“. Ve vzorkovně porcelánky si můžete prohlédnout a zakoupit celý vyráběný sortiment. Zajímavostí je, že většina produkce v současnosti směřuje na trhy do Japonska a Koreje.

Krupka

V Krupce stojí určitě za návštěvu místní hrad, někdy pro něj bývá používán název Rosenburg. Je tu restaurace, ale hlavně je odtud nádherný výhled na nejstarší část města a dále pak dolů na Teplice.

Východní Krušnohoří je historicky nerozlučně spojeno s hornictvím. Těžilo se tu hlavně stříbro, cín, olovo ale i další rudy. O tom, jak vypadal život horníků se můžeme dozvědět více například v prohlídkové štole Starý Martin v Krupce. Po nafasování ochranné přilby (bez ní by nejeden návštěvník štoly odcházel s krvavým zraněním na hlavě) si prohlédneme 1 km dlouhou trasu důlním dílem, s ukázkami rudné žíly, pseudokrasové výzdoby a dozvíme se spoustu zajímavých informací o dobývaní rud od pana průvodce.

A pokud by se někdo necítil dobře pod zemí, může vyrazit na jednu z nejdelších lanovek ve střední Evropě – lanovku z Krupky na Komáří vížku. Tato lanovka má délku 2348 metrů a během cca 15 minut jízdy překonává převýšení 482 metrů. Pokud je dobrá viditelnost, je z Komáří vížky nádherný rozhled – ale protože jsme v horách, tak při naší návštěvě zrovna optimální pozorovací podmínky nepanovaly.

Altenberg

Pokud budete unaveni můžete vyrazit z Dubí, přes Cínovec kousek za hranice do městečka Altenberg, kde byly vybudovány lázně se zaměřením na léčbu pohybového ústrojí. Pro své hosty, ale i běžné návštěvníky nabízejí možnost využití pěkného bazénu včetně různých vířivek. Pro unaveného turistu ideální relaxace.

Moldavská dráha – fungující kulturní památka

- byla dokončena v roce 1884. Původně spojovala Prahu s Moldavou a dále pak byla napojena do Saska. Vzhledem k náročnosti horského terénu jde bezpochyby o úžasnou památku. Po válce byla využívána při budování vodní nádrže Fláje. Pro milovníky romantiky a železniční Dopravy je tu tedy možnost využít tuto trať pro příjemný výlet krásnou přírodou.

Vodní nádrž Fláje

- byla vybudována v letech 1951 – 1963 a má rozlohu 153 ha. Zvláštností je dutá hráz. Dříve se prý uvažovalo i o jejím druhotném využití pro dozrávání ovoce, ale po ne zrovna dobrých výsledcích z tohoto záměru sešlo. Vodní plocha přírodní panorama vždy oživí a je tomu tak i v případě nádrže Fláje. Cesta po náhorní plošině Krušných hor k tomuto vodnímu dílu je lemována rašeliništi a místy, kde nová výsadba nahradila dřívější zdevastované porosty. Můžeme tak vidět například kanadský smrk, který se měl stát „spásou“ zdejších lesů. A i když ne všude je stav porostu ideální, je to tu pěkné. Po depresivních pahýlech stromů z mých představ tu není ani památky – naopak, vládne tu zeleň, resp. krásné barvy podzimu. To pro mne bylo asi nejhřejivější zjištění a zážitek z celé cesty!

Osek

Při cestě z Flájské nádrže do Oseka projíždíme krásnou častí Krušných hor, která je zalesněna především buky a duby. A podzim je pro návštěvu tohoto místa asi tím nejvhodnějším obdobím, protože tu nádheru, kterou podzim s listy dokáže udělat nejde snad ani popsat. Pestře zbarvené listí kombinované s úžasnou vyhlídkou na osecký klášter a České středohoří v pozadí – prostě paráda, to se musí vidět!!! Snad právě pro ten krásný výhled zde byl také postaven (1241 - 1250) nejstarší a největší gotický hrad Podkrušnohoří hrad Rýzmburk. Bohužel se z tohoto hradu do současnosti dochovalo málo, ale do konce listopadu 2010 v oseckém klášteře probíhá výstava věnovaná historii tohoto hradu. Součástí výstavy je i model hradu, zachycující hrad v dobách jeho největší slávy.

Osecký klášter je po právu nazýván perlou Krušných hor. Byl založen koncem 12. století a udělal na mne obrovský dojem. Nejsem věřící, proto u církevních památek obdivuji většinou architektonickou, materiální případně technickou stránku. A ve všech těchto oblastech lze klášter ocenit pouze superlativy – uvidíte sami. Jako technickou zajímavost si určitě nenechte ujít kamenný otočný pulpit (takový stojánek na knihy) v kapitulní síni, který údajně pochází ze 12. století a naprosto bezhlučně, lehce a bezúdržbově funguje i dnes.

Co dodat – současné Východní Krušnohoří určitě mohu doporučit k návštěvě. Hlavně těm kteří ho mají v paměti negativně zafixované. Pro mne byla návštěva tohoto kraje příjemným překvapením a připomenutím pořekadla: Časy se mění…

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Stravovacích i ubytovacích kapacit je v okolí dost, záleží na osobních preferencích. Případně lze využít i zázemí v podobě nedalekých Teplic.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Klášter v Oseku, okolní bukové porosty a hlavně žádné totálně zdevastované lesy!!!

Ostatní informace

Pár odkazů na výše uvedená místa:

http://www.mesto-dubi.cz/turista

http://www.mukrupka.cz/index.php?pg=pamatky-a-zajimavosti

http://moldavskadraha.cz/

http://www.osek.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=11298&id=2378&p1=1391

Poslední aktualizace: 15.10.2010
Autor příspěvku: Bekmen
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Východní Krušnohoří</strong> mapa
mapa Východní Krušnohoří

Příspěvky v okolí Východní Krušnohoří

Kopie Benátského kostela Santa Maria dell´Orto z let 1898-1906. Postavená na zakázku rodiny Clary-Aldringenů. Kostel se pyšní 33 metrů vysokou věží.
 Taktéž uváděn jako kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Kostel Panny Marie v městě Dubí byl vystavěn v roce 1898 a vzorem pro něj se stal kostel Santa Maria dell Orto v Italských Benátká…
Za opraveným Napoleonovým kamenem do Dubí.             Je to pár let, co jsme si udělaly s kamarádkou výlet za Napoleonovým kamenem do Dubí, tehdy ještě…
Napoleonův kámen v Dubí – další památka na slavné boje u Chlumce. Vydejme se za dalším Památníkem Napoleonských bojů, které nám připomínají slavnou éru Napoleonských bitev v…
Jedním z velice krásných, zajímavých a velice navštěvovaných míst teplického okresu je i lázeňské Městečko Dubí. Je ideálním klimatickým místem, vhodným pro léčbu nemocí nervové soustavy, pro…
Dubí - původně hornická osada, později lázeňské město proslavené výrobou porcelánu s cibulovým vzorem. V okolí Dubí bylo nově vyznačeno 7 vycházkových okruhů. - Horní lázeňský okruh   značený zele…
Zámeček Dvouhradí stojí ve volně přístupné oboře na Teplicku v Ústeckém kraji. Zámek je centrální osmiboká patrová stavba s ochozem v patře, obklopená malým vodním příkopem. V oboře žijí jeleni, da…
Krásná procházka ,,lesem". Dostanete se tam autobusem 120 nebo 141, staví přímo u obory. Pro ty co mají rádi zvířátka. Úžasná procházka, možnost si …
Obora nedaleko Dubí u Teplic. Ideální na výlet s dětmi - s sebou suchý chleba! V areálu je Restaurace se zvěřinovou kuchyní.
Jedná se o jednu z mála Úvraťových železničních stanic v České republice. V této stanici se nachází dost netypické Křížové zhláví pro lokálky. je to kvůli tomu, že se jedná o úvraťovou stanici. Je tu i vodní jeřáb…
Zřícenina
Zřícenina gotického hradu Krupka stojí na vysokém ostrohu, který odděluje horní a dolní část Města Krupky, nacházejícího se na Teplicku v Ústeckém kraji. V měsíci červenci a srpnu mohou n…
Tipy na výlet
Výlet do lázeňského města, kde je plno historických památek, parků a výletních míst.   Vycházíme z hlavního vlakového nádraží. Za Rakouska-Uherska to bylo jedno z nejhezčích nádraží, bohužel d…
Teplice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Ústí nad Labem a nedaleko hranice s Německem. Město se rozkládá pod východními vrcholky Krušných hor. Teplice jsou známým lázeňským městem, které je označ…
Světoznámé a nejstarší české lázeňské město na úpatí Krušných hor. Městská památková zóna.
Horský hotel severně od Teplic, horní stanice sedačkové lanovky na Komáří Hůrku.
První den s našeho rozhlednového putování se blíží ke konci. Po zdolání čtyř rozhleden (Sokolí vrch, Pastýřská stěna, Velký Chlum, Děčínský Sněžník) se v pozdním odpoledni dostáváme do cíle prvního dne. Tím cílem …
Město
Krupka leží v Severních Čechách, severním směrem od města Teplice. Krupka je označována jako naše nejstarší hornické město, v jehož okolí se těžil cín. Krupka je podhorské město, nad kterým se zvedají zalesněné …
Na osamoceném vrchu Doubravka v blízkosti Teplic byl na konci 15. století postaven pozdně gotický hrad, který později vyhořel. Na počátku 17. století byla ruina přebudována na pevnost, která pak po třicetileté válce byla na příkaz císaře zničena. Na konci 19.století zde byla vybudována Restaurace s vyhlídkovou věží. Po jedenácti letech objekt opět vyhořel. Hrad byl několikrát…
Zámek
Zámek Duchcov je architektonickým skvostem severních Čech a kulturní dominantou města Duchcova v Ústeckém kraji. Zámek je možné navštívit v dubnu a říjnu od středy do neděle a od květ…
Vrchol Milešovka leží nad obcí Milešov, 10 km severozápadně od Lovosic. Je nejvyšší horou Českého středohoří a zároveň největrnější horou celé ČR. Z východu odděluje Milešovku od ostatníc…
17.7km
více »
Ústí nad Labem leží v severních Čechách, východním směrem od města Teplice. Město se rozkládá v údolí mezi vrcholky Krušných hor a chráněnou krajinou oblastí České středohoří a jak název napovídá na levém břehu ře…
18.8km
více »
Zoologická zahrada vznikla z původně soukromé ptačí rezervace,kterou založil na svahu Mariánské skály Heinrich Lumpe,uznávaný ornitolog.Nazývala se Lumpepark. Postupně místo zveleboval a dodal mu podobu udržované…
19.9km
více »
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
21.2km
více »
Zveme vás k výšlapu na vrchol jménem Děčínský Sněžník, na němž stojí kamenná Rozhledna Vysoká 33 metrů. Budete tak mít možnost porozhlédnout se po okolním kraji a mimo to se také obče…
25.9km
více »
Rozhledna na naší největší Stolové hoře je jedním z velice častých turistických cílů. V polovině 19. století zde byla postavena triangulační věž, která později sloužila jako rozhledna. V roce 1864 byla postavena rozhledna z velkých pískovcových kvádrů vysoká 33 metrů, ke která byl přistaven hostinec a turistická chata. Od 70. let minulého století rozhledna a přilehlé…
26.3km
více »
Děčínská ZOO se nachází za Pastýřskou stěnou. Je mnoho druhů zvířat, nejen původních z Českého Švýcarska. Je zde hezké dětské hřiště. Otevírací doba: březen - duben 8.00 - 18.00 květen - srpen 8.00 - 19.00 září - říjen 8.00 - 18.00 listopad - únor 8.00 - 16.00 Zoo je otevře…
31.4km
více »
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
39.7km
více »
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace