Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Královec
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Vraní hory

Tipy na výlet Romantika Celodenní výlet Na hory

Panorama Vraních hor
Panorama Vraních hor  •  Fotografie (22)  • Foto: dupis

Kam a jak jedeme?

První podzimní sobota připomínala spíše teplý letní den a zvala ven do přírody. Vypravili jsme se do Vraních hor, které jsou poměrně opomíjené, i když leží mezi hojně navštěvovanými Krkonošemi a Adršpašsko-teplickými skálami.

Protože naše plánovaná trasa vedla z jednoho místa do druhého, zvolili jsme kombinovanou Dopravu autem a vlakem.

Zaparkovali jsme v centru Bernartic na úpatí Vraních hor. Čas do odjezdu vlaku ještě zbýval, a tak jsme si cestou na zastávku prohlédli železniční viadukt, který je národní technickou památkou.

Na zastávce nikdo, jen psík za plotem štěká a vrtí ocasem, nevěda jestli má hlídat nebo se s námi kamarádit. Mnoho cestujících během dne tu asi nevidí. Troubící vláček-motoráček o jednom vagónku přijel přesně podle jízdního řádu. Za pár minut si to už šine ke státní hranici do Královce. Vystupujeme a hledáme východ z nádraží. Všechny dveře jsou zamčené, okolí budovy zarostlé křovím a lebedou. Dva vystoupivší cestující se vydávají po kolejích, každý opačným směrem. My se proklestíme lebedou před nádražní budovu, protože vpravo kousek od ní se podle mapy napojujeme na modrou turistickou značku vedoucí k horám.

Úzká asfaltová silnička je zároveň cyklostezkou a také příjezdovou komunikací do lomu Eurovie. Lom je vzdálený od nádraží necelé dva kilometry. Mapa napovídá, že před lomem značka uhýbá vpravo. Ve skutečnosti však vede až do lomu. Teprve tady se stáčí vpravo a my začínáme stoupat lesem na Královecký Špičák (880,6 m n.m.), nejvyšší vrch Vraních hor. Po chvíli se les v krátkém úseku otevře a můžeme pod sebou vidět Bernartice, v dáli potom Rýchory a na jejich úpatí hornické město Žacléř. Napravo od Rýchor jsou zřetelné další kopce Krkonoš s dominující Sněžkou (1.602 m n.m.).

Zanedlouho jsme u odbočky na vrchol Královeckého Špičáku. Odtud je to nahoru už jen jeden kilometr, vyjádřeno v čase 20 minut.

Dominantou vrcholu je telekomunikační věž. Pod ní poslouží příchozím turistům k posezení stolek s lavicemi. Z vrcholu jsou pěkné výhledy od jihozápadu po severozápad. Co jsme viděli doposud, nyní vidíme z větší výšky. Určitě fantastické výhledy musí mít pilot paraglidingu. Na vrcholu je totiž rozběhová plošina určená pro tento letecký sport.

Po odpočinku a posilnění z vlastních zásob scházíme stejnou cestou zpět k rozcestníku. O něj pokračujeme dál stále po modré turistické značce do sedla U buku a hřebenovou cestou na Kozlík (787 m n.m.) a Mravenčí vrch (836 m n.m.). Hřebenová cesta není náročná. Vede po široké cestě bez velkého převýšení. Od rozcestníku na Mravenčím vrchu se dá po žluté turistické značce přejít na polský Mrowiniec (817 m n.m.), který již patří do Gór Kruczych. V mapách tato žlutá turistická značka není zakreslená.

Když jsme u těch Mravenčích vrchů, zmíním, že severně od Královeckého Špičáku je ještě jeden stejně se jmenující vrch s nadmořskou výškou 842 m. A protože leží přímo na hranicích, má i polské jméno Szeroka. Z naší strany vrch mizí vlivem těžby ryolitu.

Ale zůstaňme u Mravenčího vrchu, na který jsme po hřebenové cestě přišli. Nyní nás čeká už jen sestup po modré turistické značce do Bernartic. Asi třičtvrtěkilometrový úsek cesty vysypaný hrubým kamenivem není nijak příjemný. Po něm se však napojujeme na mírně se svažující lesní cestu, která nás dovede k Vodnímu údolí. Zde u vodojemu, zdálky podobnému kapličce, odbočujeme vlevo a pozvolna klesáme podél potoka k cíli našeho putování do Bernartic. Ještě míjíme chatovou osadu a za chvíli se již se objevují první domky obce.

Za čím jedeme?

Vraní hory se táhnou při česko-polské hranici. Podle našich geomorfologů patří do Broumovské vrchoviny. Poláci sousední hraniční hřeben nazývají Góry Krucze a řadí jej naopak do Gór Kamienych.

Vrcholy mají nadmořskou výšku okolo 800 m. Nejvyšším je zmíněný Královecký Špičák s 880,6 m n.m.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

S jídlem je to horší. Na popsané trase jsme žádnou hospůdku nepotkali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbila se nám příroda, výhledy na Krkonoše. Pěkný pohled již nebyl na lom. Snad nebude časem o jeden Mravenčí vrch méně.

Ostatní informace

Přejít hřeben Vraních hor není nikterak náročné. Ušli jsme pouhých 12 km. Cesty jsou široké, vedou většinou lesem. Vyhlídkových míst tu proto není příliš.

Kalina planá
Kalina planá  •  Foto: dupis

Ve Vraních horách jsou i značené Cyklotrasy. Mnohdy jsou společné s těmi pěšími. Ti zdatnější mohou vyjet i na vrchol Královeckého Špičáku.

Poslední aktualizace: 27.9.2011
Autor příspěvku: dupis
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Vraní hory</strong> mapa
mapa Vraní hory

Příspěvky v okolí Vraní hory

Nejvyšší vrchol Vraních hor nad Královcem, na české straně Okrzeszynského výběžku.Kopec je zalesněný, ale při výstupu jsou otevřené partie a z vrcholu se otvírá nezapomenutelný pohled na vých…
Dle názvu Stachelberg by jsme se mohli domnívat, že jedeme za hranice ČR, není tomu tak. Naším cílem je nedokončená impozantní pevnost, která se nalézá u obce Babí, na hřebenu mezi Žacléřem a Trutnovem. Nedok…
Pouze z 1/12 dokončená největší dělostřelecká tvrz Československého opevnění, dnes vojenské historické muzeum jižně od Žacléře.
Dělostřelecká tvrz Stachelberg je součástí stálého železobetonového opevnění budovaného v letech 1935 - 1938 jako obrana proti fašistickému Německu. Díky Mnichovské dohodě v roce 1938 však nebyla dostavěna. V j…
Tipy na výlet
Dojedeme do Teplic nad Metují a odtud pokračujeme asi 2km k městečku Adršpach. Nejlépe se sem dostaneme autem nebo na kole, jezdí sem ale také autobusová doprava či vlak.   Krásné skalní městečko s jez…
Vesnice
Obec Adršpach, dělící se na dvě části Horní a Dolní, leží na řece Metuji nedaleko česko-polské státní hranice. Je jedním z hlavních výchozích míst do Adršpašsko-teplických skal, které jsou hojně navštěvovanou tur…
Rýchorská bouda, dnes již bývalá horská, byla postavena v r. 1926. Dnes ji využívá České centrum ekologické výchovy. Občerstvení pro návštěvníky je však v provozu. K Rýchorské …
Pískovcové skalní město v CHKO Broumovsko.
10.3km
více »
Skalní útvar
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály, skalní soutěsky a jezírka. Roste tady také řada původních a chráněných rostlin. Adršpašské skály najdeme severovýchodně od města Trutnov …
10.5km
více »
Adršpašský Malý vodopád se nalézá, pod Velkým vodopádem, při cestě k jezírku. Do obou vodopádů přitéká voda z jezírka, které je napájeno říčkou Metují, která ve skalách pramení. Při troše nadsázky můžeme vodopády nazvat "vodopády Metuje"
10.6km
více »
Adršpašsko-teplické skály patří mezi nejkrásnější a říká se i nejdivočejší skalní města v Evropě.Až do 18.století bylo toto místo nepřístupné díky neprostupné lesní vegetaci.Paradoxně díky požáru v 18.stol. se stala tato skalní oblast přístupná a přívětivá pro turisty.Cestou po turistickém chodníku je mnoho skalních útvarů probouzejících návštěvníkovu fantazii.Skály mají mnoho názvů a asi nejznámější jsou Milenci,starosta a starostová…
10.6km
více »
Vodopád na říčce Metuji v místech, kde vtéká do Adršpašského skalního města. Je ukryt ve skalní jeskyni, zpřístupněný chodbou a dřevěnou lávkou. Průtok ve vodopádu je regulován, neboť těsně nad vodopádem je malá přehrada ("Jezírko"), kde jsou projížďky na loďkách. Pro lepší zážitek z vodopádu je doporučeno zakřičet "tajné zaklínadlo" a přesvědčit tak obsluhu stavidla, aby na chvíli pustili víc vody.
10.6km
více »
Adšpašské Jezírko je jedním z lákadel a častým cílem turistů při návštěvě Adršpašských skal. Jezírko je napájeno říčkou Metují, která ve skalách pramení. Odtok z jezírka následně vytvář Velký a Malý vodopád. …
10.7km
více »
Město
Trutnov - vstupní brána do východních Krkonoš na jejichž úpatí se, podél řeky Úpy, město nachází. První doložená zmínka u Trutnově spadá do roku 1260. Historické centrum města se nalézá v prostoru kol…
Skalní útvar
Jedinečné skalní město v severovýchodních Čechách leží 2 km od města Teplice nad Metují, 26 km od Náchoda a 24 km od Trutnova. Prohlídkový okruh je 6 km dlouhý a můžete jej projít za 2 až 3 hodiny. Cestou sp…
13.4km
více »
První lanová dráha na Černou horu zahájila provoz 31. října 1928, její délka byla 3 174 metrů. Lanová dráha v dnešní trase byla do běžného provozu uvedena v roce 1982, její délka je 2 303 metrů. Poslední význ…
16.3km
více »
Horské městečko vklíněné do členitého terénu východních Krkonoš. K založení města došlo zásluhou ložisek kovů v blízkém okolí, která se začala těžit v 16. století. Postupně zde vyrostly…
18.2km
více »
Tipy na výlet
Na Sněžku - přijedeme na Josefovu boudu nebo Erlebachova bouda - pohodlně autobusem ze Špindlerova mlýna Před námi se nachází klasický cíl snad kažké náštěvy Krkonoš - Sněžka. Na její vrchol (1602m.n.m…
19.5km
více »
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
19.5km
více »
Nejvyšší hora České republiky a Krkonoš, 1602 m.n.m.
19.5km
více »
Jdeme na jeden z nejčastějších krkonošských výšlapů, cestou Česko-polského přátelství na Sněžku s návratem po úpatí Kozích hřbetů. Cestu k vrcholu Sněžky začneme na autobusové zastávce ve Špind…
19.5km
více »
Míříme za jednou z krkonošských klasik, za cestou Obřím dolem na Sněžku s návratem přes Růžohorky.   Z parkoviště u kapličky Panny Marie se vydáme na cca 6 km dlouhou cestu Obřím dole…
19.8km
více »
Údolí, dolina
Údolí ledovcového původu s morénami, kary (Úpská jáma, Velká a Malá Studniční jáma), roklemi, vodopády, lavinovými svahy a lučními enklávami. V karech se vyskytuje vzácná květena i zvířena (všivec sudetský, koni…
19.9km
více »
Babiččino údolí je velice půvabné místo rozprostírající se v údolí řeky Úpy nad vesničkou Ratibořice, ležící nedaleko České Skalice. Bylo pojmenováno podle známého díla Babička spisovatelky Boženy Němcové, kter…
26.6km
více »
Empírově upravený barokní zámek Ratibořice, známý z díla spisovatelky Boženy Němcové ?Babička?, leží v údolí řeky Úpy, nazvaném Babiččino údolí. Zámek se nachází na Náchodsku v Královéhradeckém kraji, nedaleko m…
27.5km
více »
Špindlerův Mlýn leží v Severních Čechách, severním směrem od města Vrchlabí. Špindlerův Mlýn najdeme v srdci Krkonoš a patří mezi nejvyhledávanější rekreační střediska jak pro zimní tak i letní rekreaci. Ve městě …
27.8km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
29.1km
více »
Náchodský zámek je kulturní dominantou města Náchoda ve východních Čechách. Charakteristickým rysem zámku je gotická válcová věž s arkádovým Ochozem, která je vidět z dalekého okolí. Zámek je možné navštívit v kvě…
29.6km
více »
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace