Lačnov
Lačnov leží severním směrem od města Valašské Klobouky. Lačnov je podhorská obec, kterou najdeme v údolí pod vrcholky Vizovické vrchoviny. Obec se…

více o Lačnov

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Lačnov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Valašskou krajinou k Lačnovským rybníkům

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Fotografie (32)  • Foto: JENNY-JANA

Kam a jak jedeme?

Ráno je zatažená obloha, přesto nasedáme do autobusu do Valašské Polanky. Spolu s námi cestuje i větší turistická skupina a díky hojnému počtu členů otevírají v Polance hospodu dříve. Proto se hned ráno můžeme posilnit před cestou pravou valašskou kyselicí a kafíčkem.

Turistický oddíl si k tomu dává ještě pivo a část lidí i něco ostřejšího v štamprlích, asi neví, jak se jim pak půjde obtížně přes Pulčíny , když jim nohy ztěžknou nebo to bude naopak ! Mezitím se už počasí vyčasilo. Dalším autobusem se vydáváme do Horní Lidče, a ostatní turisté vystupují na rozcestí k Pulčínu. My až další zastávku pod Čertovými skalami v Lidečku.

Existuje několik legend o vzniku Čertových skal, avšak pravdivou verzi asi nikdo nezná. Čertovy skály jsou výrazná skalní hradba na JV úbočí kopce nad severním koncem obce Lidečko a jsou asi 150 m dlouhé. Dají se celé obejít, z každé strany jsou jiné a z horní plošiny jsou krásné výhledy do údolí a na protější kopečky s loukami. Tyto pískovcové skály využívají hlavně horolezci.

Jedna z pověstí praví, že zedˇ postavil čert, aby obrátil tok Senice, za což měl dostat dceru místního sedláka, ale do zakokrhání kohouta to nestihl. Která legenda je pravdivá, to se asi nikdy nedozvíme.

Procházíme kolem Čerťáků, místy jsou porostlé obrovskými borovicemi, břízami a smrky, ze zadní strany je velká spletitost kořenů, ve svahu působí zajímavě. Uděláme zde pár fotek a pokračujeme dál.

Od konce skal se vydáváme po pěšině k lesu. Manžel to tu v mládá prochodil, a tak slibuje, že při využití jeho zkratek bude dnešní výlet jen 12 km, ale já ho znám a v duchu se směji. Začínáme tedy od rozcestí lesních cest. K hlavnímu hřebenu stoupá modrá značka, ale my se vydáme jinudy - pozor - 1. zkratka - vlevo jdeme pod lesem, pak klesáme nad údolí s posledními domy Lidečka. Za zatáčkou se cesta vyrovnává, jdeme vrstevnicí a lesem. Vpravo se objevuje velká paseka a my odbočujeme do šíleně prudkého kopce lesní cestou - asi další zkratka ! Je to hrůza a děs ! Mám chuť se vrátit na značku a jít jako chodí normální lidi, ale manžel, který by chybu nepřiznal - se už hrne tím " krpálem " vzhůru.

Proto, že bych ho musela celou cestu nahánět telefonem, tak já a tyčky jdeme pomalu za ním serpentinami k vrcholu, kde si trochu odpočineme. Z horní části paseky nás odmění výhled do okolí - tady jsme prý asi v 1/2 cesty. Foukající větřík nás trochu zchladí, jsme asi 250 m vysoko nad údolím. Dále jdeme naštěstí po hřebeni.

Na odpočivadle si dáváme svačinu . Od rozcestí se vydáváme prostřední cestou, která krátce klesá a po odbočení vlevo už jdeme skoro pořád těsně pod hřebenem až k nejvyššímu vrcholu - Krajčici - 730 m . Cestou jsou skvělé výhledy na Lužnou a Vsetínské vrchy. Od rozcestí pod Krajčicí vidíme modrou značku a já jsem klidnější, že už půjdeme civilizovaněji, ale to ještě nevím, že to dlouho trvat nebude.

Naučnou stezkou Vařákovývh pasek procházíme k sedlu a zde zase značku opustíme a jdeme přes další polopaseku v řídkém lese přes miniaturní skalní město - to je zase úsek pro mého manžela a jeho dobrodružnou dušičku. Za odměnu, že se zde mohl zdržet, vymyslel další zkratku přes jakousi bažinu - údajně mi chtěl ukázat studánku, ale ta už dávno neexistuje, nebo je hodně zarostlá, protože jsme ji nenašli. Pokračujeme přes louku k Dolním Lačnovkám, zapoměl však, že některé zarostlé cesty nevedou stejně jako před dvaceti lety.

Za čím jedeme?

Takže pro jistotu tudy pár metrů pokračujeme s modrou značkou, a pak odbočíme neznámou lesní cestou do údolí. Jdeme přes vykácenou lesní plochu, tady se opět cesta mění ve stoupání k hřebeni, ale z ní brzy odbočujeme další cestou přímo dolů do údolí sice strměji, ale po pár metrech už stojíme na široké lesní cestě. O kousek dál přicházíme k mostku, tady odpočinek a manžel jde na průzkum neznámo kam ! Údajně hledal nějaké méně známé skály, ale naštěstí zarostly a je k nim obtížný přístup, tak se celkem brzy vrací. Lesní cestou po žluté značce pokračujeme k ostrohu nad údolím, my ale sestupujeme vlastní cestou na louku, pěšinou vpravo přes potok, houštinou na velké pastviny. Tady si vybíráme zkratku - přímo přes louky vzhůru - je to k bývalému Lačnovskému JZD, dnes asi soukromá firma, takže jsme tu jen my a traktor.

Čím víc stoupáme vzhůru k nádherným fotogenickým mrakům, je to jako cesta do nebe, nic jiného není vidět. Musíme ale tudy dojít k okraji silnice. Asi se tudy nesmí, ale žlutá značka tyto louky obchází a my jsme tak ušetřili dva km navíc. Těsně před silničkou jsme se museli podplazit pod dvěma elektrickými obrubníky s příkopem, ale vědomí, že brzy budeme stát konečně na rovné silnici nás drželo na nohou.

Za tuto zkratku musím ale manžela pochválit, i když to bylo z kopce do kopce - byly tu nádherné rozhledy a k tomu se vytvořily fotogenické mraky a navíc ušetřili jsme si cestu oklikou.

Už stojíme u silnice a vidíme malebnost jižního Valašska, s klesající silnicí jsou předešlé útrapy z cesty manželovi odpuštěny a už se jen kocháme krásnými výhledy do údolí - Lačnovské KRAJINY se serpentinami, malebnými zákoutími s domečky, kostelem, různými stromy - jako v pohádce.

Terén je tu velmi členitý a kopečky mají v létě různé barvy. A co teprve na podzim a v zimě - to musí být nádhera!

Ze silnice jdeme vlevo přes louky až k prvnímu Lačnovskému rybníku. Až dojdeme dolů, obcházíme a fotíme všechny 3 rybníky a serpentinovou cestu se stromy a v dáli s kopečky zase z opačného směru - je to také zajímavý pohled.

A tím končí pohádkový úsek. Protože v sobotu odpoledne z tohoto konce nic nejede, čeká nás ještě 1 km do Lidče na vlak do Vsetína, zde přestup na bus do Zlína, avšak vezeme si sebou spoustu zážitků.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Svačinu jsme měli sebou, jen ráno jsme si dali v Polance polévku s kávou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce mě zaujaly rybníky a malebnost Valašské KRAJINY, manžel tolik překvapen nebyl, neb to tu dobře zná.

Ostatní informace

Soustava tří rybníků - je na potoce Senice mezi Lačnovem a Horní Lidčí. Slouží k rybolovu a pořádají se zde rybářské závody. V okolí je výskyt některých vzácných květin, kolem dolního rybníka jsou rozsáhlé mokřiny. Vyskytují se tady i některé druhy vodního ptactva.

V této oblasti jsou k pronájmu i chatky, či apartmány, v letě i kemp. U jednoho rybníka je bufet s venkovním posezením. Autobusová Doprava je sem omezena na všední dny.

Poslední aktualizace: 14.1.2013
Autor příspěvku: JENNY-JANA
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Valašskou krajinou k Lačnovským rybníkům</strong> mapa
Mapa Valašskou krajinou k Lačnovským rybníkům

Příspěvky v okolí Valašskou krajinou k Lačnovským rybníkům

Přírodní památka Lačnov - šafrán bělokvětý (03/2014) V obci Lačnov (Zlínský kraj, okres Vsetín) se v lokalitě  za školou nachází chráněná louka s bohatým výskytem silně ohroženého šafránu bělokvětého (Cro…
Jarní procházky v přírodě mohou být zaměřeny různě. Jednou z možností je pozorovat porbouzející se přírodu a k tomu obohatit svoje vědomosti o znalosti botaniky. Nedaleko Horní Lidče (rychlíková vlaková stanice) v obci Lačnov rozkvétá každé jaro šafrán. něžný kvítek, kterého je vidět opravdu málo. Suchánkovy paseky (přírodní památka), louky nad školou a vlstně všude…
   Soustavu tří rozsáhlejších umělých vodních ploch můžeme spatřit na úpatí svahů Lačnovské pahorkatiny při soutoku Lačnovského potoka a Seninky. Ačkoliv tato kouzelná jezera leží jen asi 1 km na Z od…
Skalní útvar
Pískovcový skalní utvar na hřebeni Vizovických vrchů. Přístup nejlépe po žluté značce na jižní straně hřebene. Jde o dvě skupiny cvičných skal (Horní a Dolní). Nejvhodněji kombinovat s hřebenovkou Vizovi…
   Pokud by se u nás na východní Moravě pořádala soutěž o "Pískovcovou skalní MISS Valašské republiky," horkou favoritkou na vítězství by se zcela jistě stala Horní Lačnovská skála. Před jejími mírami …
Skalní útvar
Máte-li rádi přírodu a vše, co k ní patří, pak vám doporučujeme navštívit pískovcové skály, kterým se začalo říkat Čertovy podle pověsti o sázce chytrého valašského mlynáře s čertem. Jedná se o skalní stěnu charak…
Čertovy skály patří mezi  nejznámější a nejnavštěvovanější skály na Valašsku.Na Čertovy skály se dostanete silnicí ze Vsetína přes Valašskou Polanku směrem na Horní Lideč a před obcí Lidečko uvidíte skály pří…
Vesnice
Lidečko leží jižním směrem od města Vsetín kolem silnice spojující Vsetín a Valašské Klobouky. Obcí prochází také železniční trať spojující tyto města. Lidečko se rozkládá v údolí tvořeném řekou Senice. Východní…
Přírodní památku Čertovy skály (0,15 ha) najdeme na zádním okraji Vizovických vrchů, v Komonecké hornatině, na severním okraji obce Lidečko, asi 100 m od státní silnice a 150 m od železniční trati Vsetín - Horn…
   Tak jako přináleží větším městům městské čtvrti a předměstí, mají i známé Pulčínské skály na Valašsku svoji periférii. Ta je běžným návštěvníkům těchto skal téměř neznámá, přitom nabízí místa romant…
Horská osada ležící stranou velkého cestovního ruchu. Najdete ji nedaleko Valašské Polanky, jižně od Vsetína. V 15. století je zmiňována jako ves patřící k hradu Pulčínu (místo se nazývalo Pulčiňák). V roce…
Valašské Klobouky leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Vsetín a nedaleko hranice se Slovenskem. Město se rozkládá mezi oblastí Bílých Karpat a Vizovické vrchoviny. Městem protéká Kloboucký potok. Jižním …
Skalní útvar
Chráněný přírodní útvar Pulčínské skály se nachází poblíž obce Pulčín, jižně od Vsetína. Jsou součástí NPR Pulčín-Hradisko. Není bez zajímavosti, že skály byly útočištěm člověka již v prn…
Nad valašskou obcí Seninka na kopci Vartovna byla v listopadu 2009 otevřena kovová rozhledna. Vyhlídková věž o výšce 37 metrů je tvořena kovovým válcem, který vystupuje z betonové základny částečně zakryté gubionovou zdí. Při pěkném počasí je zde vidět na Lysou horu, Malou Fatru, Hostýn. Za velmi dobré viditelnosti může všímavý turista spatřit i vrcholky Nízkých Tater. Slyšel…
10.7km
více »
Město
Vizovice leží na Jižní Moravě, východním směrem od města Zlín. Město se rozkládá v severní části Vizovické vrchoviny a na obou březích říčky Lutoninky. Město je známé svou tradiční výrobou…
12.7km
více »
Osvobozením 2. května 1945 začíná pro luhačovické lázně nová etapa vývoje. Vtéto době vzniklo právě velkorysé řešení lázeňského náměstí. Velká kolonáda svým efektním obloukovým půdorysem sleduje úpatí Velké Kamenn…
20.9km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
21.2km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
21.7km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
23.7km
více »
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
23.9km
více »
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
31.2km
více »
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
31.7km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
31.8km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
31.8km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
36.6km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
45.3km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
45.5km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
50.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace