Valašské Meziříčí
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Valašské Meziříčí
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Valašské Meziříčí

Tipy na výlet Vycházka - půldenní

Pozdně gotický kostel sv. Trojice
Pozdně gotický kostel sv. Trojice  •  Fotografie (8)  • Foto: jircak

Kam a jak jedeme?

Jedeme na dovolenou na Slovensko. Konečně jsme oba v důchodu, máme spoustu času, tak jsme si na to vyhradili 5 - 6 týdnů. Na trase se chceme zastavit tam, kde je něco zajímavého a kde to neznáme. Chceme si udělat nějakou túru v horách, prohlédnout si hrady, zámky i typické slovenské dřevěné kostelíky. Chceme se zastavit v historicky zajímavých městech. A právě mezi taková místa patří i Valašské Meziříčí, dříve jen Meziříčí, protože město vzniklo mezi řekami - mezi Vsetínskou a Rožnovskou Bečvou.

Za čím jedeme?

Město bylo v r. 1992 prohlášeno za městskou památkovou zónu. To už samo o sobě znamená, že tam určitě něco zajímavého uvidíme.

Do města jsme přijeli od západu. Kousek za přejezdem kolejí je po levé straně parkoviště, kde je dokonce parkování zdarma. Do centra je to kousek.

Hned za parkovištěm je nyní již odsvěcený pozdně gotický kostel sv. Trojice, dříve hřbitovní kostel z r. 1562. Po přístavbě dřevěné lodi se zastřešeným venkovním Ochozem sloužil i jako poutní kostel. Nyní je ve správě Muzea regionu Valašsko, je tam zřízeno lapidárium pro kamenné a dřevěné plastiky, jsou tam i náhrobky Žernovských. Vstup je údajně možný pouze o prázdninách mimo pondělí. My zde byli koncem června, dokonce v úterý, ale bylo už otevřeno. Za prohlídku s průvodce zaplatí dospělí 30,- Kč, děti, studenti a důchodci 15,- Kč. Skutečně to za to stojí.

Na doporučeni průvodkyně jsme do města prošli parkem Botanika (stačí se kousek vrátit na parkoviště, přejít přes hlavni silnici a jen kousek pokračovat mezi vilkami). Je to rozhodně příjemnější, než jít po hlavní silnici. Je tam spousta vzácných dřevin z doby založení v letech 1890 - 1891. V centru je umístěna socha T. G. Masaryka. Zajímavá je i budova kostela s farou Českobratrské církve evangelické na kraji parku (z r. 1909).

Došli jsme k budově Moravské gobelínové manufaktury. Zde byla r. 1908 založena první gobelínová škola na českém území. Nyní se můžete podívat na výrobu a restaurování gobelínů.

Vlevo jsme se dostali k areálu zámku Žerotínů, jehož základy jsou z 2. poloviny 16. století. Byl několikrát přistavovaný i přestavovaný, sloužil k nejrůznějším účelům, také jako ženská věznice, válečný lazaret, kasárna, dokonce v jižním křídle byly vybudovány byty. Nyní celý areál je centrem kulturního dění, pořádají se tam plesy, výstavy i hudební vystoupení. V barokní sýpce je obrazová galerie a informační centrum. Tam jsme získali mapku města s vyznačenými památkami.

Komenského ulicí jsme se dostali na Náměstí, kde je řada historicky cenných domů. Mezi nejhodnotnější patří měšťanský dům č.p. 118 - U Apoštolů, je z r. 1598 a zdobí ho reliéfy svatých.

Z Náměstí jsme pokračovali k farnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Původní kostel na tomto místě byl založen současně se založením města ve 2. polovině 13. století. Gotické základy tohoto kostela jsou z let 1573 - 76, byl však několikrát přestavován.

Přešli jsme přes Rožnovskou Bečvu a tím jsme se dostali k radnici z r. 1580 v městské části Krásno, původní samostatné obci. Tam jsme se chtěli podívat na další zámek, empírový zámek Kinských z 19. století. Nyní tyto prostory využívá Muzeum regionu Valašsko. Je tam stálá expozice skla a gobelínů, další prostory jsou využity ke krátkodobým výstavám regionálního charakteru.

K zámku přiléhá zámecký park s několika drobnými stavbami, s fontánou, altánem i rokokovou vázou. Je tam i řada vzácných dřevin, parkem vede naučná stezka Zámecký park.

K autu jsme se vrátili po cyklostezce podél řeky. Lávka pro pěší je téměř u parkoviště. Tím jsme prakticky obešli všechny památky města. Jediné, co uniklo naší pozornosti, byla dřevěná budova Ballnerovy hvězdárny z r. 1929, která je na druhé straně města ve čtvrti Stínadla. Vzhledem k nepříznivému počasí jsem toho bohužel moc nenafotila.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Městem jsme projížděli, ubytování jsme nesháněli, ani na jídlo jsme nikam nezašli. O restaurace zde však nouze není.


Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíc nás zaujal kostel sv. Trojice, možná i proto, že o jeho existenci jsme neměli tušení. Příjemná byla i procházka zámeckým parkem u zámku Kinských.

Ostatní informace

Pokud byste se ve městě nebo v blízkém okolí zdrželi delší dobu, můžete si projít 13 km dlouhou okružní naučnou stezku T. G. Masaryka, která vede od infocentra v zámku Žerotínů přes obec Poličnou, sedlo Pišková, obec Jarcovou zpátky do města. Cestou se nechá ještě odbočit na rozhlednu v Jarcové.

Naučná stezka Jana Karafiáta měří 14 km, vede od nádraží ČD přes město a Velkou Lhotu až k přehradě Bystřička. Ta je vhodná pro zdatnější turisty nebo cyklisty, aby měli ještě sílu se vrátit zpátky do města.

Stejné je to i s poslední naučnou stezkou Veřovické vrchy. Měří 20 km a vede od autobusového nádraží přes obec Krhovou, hřeben Krhačku, vrcholy Huštýn, Krátká, Dlouhá až na Velký Javorník, kde je chata, ale i Rozhledna.

Pro vozíčkáře a rodiny s dětmi v kočárku je upravena Naučná stezka bezbariérová, dlouhá 800 metrů. Vede v okolí rybníčku na bývalém vojenském cvičišti poblíž křižovatky ulic Šafaříkova a Družstevní.

Na kole nebo in-line bruslích se nechá jezdit po cyklostezce Bečva, která vede hezkou valašskou krajinou podél řeky Bečvy.

Poslední aktualizace: 20.9.2015
Autor příspěvku: jircak
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Valašské Meziříčí</strong> mapa
mapa Valašské Meziříčí

Příspěvky v okolí Valašské Meziříčí

Moravská gobelínová manufaktura je jediná dílna svého druhu na Moravě a ve Slezsku. Při prohlídce si lze prohlédnout historické, ale dodnes funkční tkalcovské vybavení a díla ze současné i starší tvorby manufaktury. Mezi nejslavnější díla gobelínky patří opona Národního divadla v Praze.
Rozsáhlý zámek se nachází nad levým břehem Rožnovské Bečvy v severní části historického jádra města Valašské Meziříčí na Vsetínsku ve Zlínském kraji. Zámek je dvoupatrová trojkřídlá budova. V přízemí a v 1. patř…
 Na samém okraji zbylého torza historického jádra města se nad srázem nad řekou Bečvou vypíná větší zámecký komplex. Jeho nová růžová fasáda určitě pozitivně ovlivní duši každého návštěvníka. Historie nebyla …
  Hlavní náměstí ve Valašském Meziříčí nenese jméno po prvorepublikovém tatíčkovi a ani po plešatém revolucionáři, který se naučil střílet z Aurory, ale jmenuje se prostě a jasně - Náměstí. Jeho obdélníkový t…
Galerie Sýpka se nachází v unikátních prostorách zrekonstruované barokní sýpky zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí.
Rozsáhlý dvoupatrový trojkřídlý zámek v severní části historického jádra města Valašského Meziříčí se nachází nad levým břehem Rožnovské Bečvy. Přízemí a první patro nádvoří z části zdobí barokní arkády. Renesa…
  Tak jako mnohé kamenné kostely na jiných místech, vznikla i tato sakrální stavba na místě původního maličkého kostelíka. Nový chrám se zaskvěl ve slohu gotickém, ale do dnešních časů mu jeho strohá krása ne…
Zámecký park Kinských  s rozlohou 6,7 ha ve Valašském Meziříčí obklopuje zámek a je často navštěvovaným místem široké veřejnosti. Byl založen v 18. století. V rozlehlém parku si můžete prohlédnout vzácné dřev…
Historické město na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy s řadou památek, především renesančním, částečně roubeným kostelem Nejsv.Trojice.
Jednou z menších historických staveb, které ve Valašském Meziříčí najdete, je kaple sv. Rocha. Byla postavena v období okolo roku 1831, tedy v době, kdy ve městě řádila epidemie cholery. Současně s kaplí…
   Nejen běžný turista (ale zřejmě i návštěvník z kosmu) by si při pohledu na tuto budovu pomyslel, že vidí jakési divné zjevení. Starý renesanční dům z konce 16.století, který byl později barokně upr…
Město Valašské Meziříčí je označováno jako vstupní brána do Beskyd. Město se rozkládá na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Valašské Meziříčí tvoří významnou křižovatku silniční a železniční Dopr…
Valašské Meziříčí je nejen vstupní bránou Moravskoslezských Beskyd, ale také městem, které svým návštěvníkům představuje pozoruhodné množství zajímavých historických památek. Jedná se o pamětihodnosti většinou neo…
  Jako kuriozita vypadá umístění barokní sochy svatého Liboriuse ve městě známém spíše jako Valmez. Sochu si v roce 1750 objednal František Josef hrabě ze Žerotína u známého umělce Ondřeje Zahnera, materiál…
  Jednou z mála zachovaných historických památek po "zmizelém" městě Krásně je zajímavá sakrální stavba, zasvěcená svatému Jakubovi Většímu. Kostelík naleznete hned vedle Zámeckého parku a bývalého feudálního…
Zámek stojí na pravém břehu Rožnovské Bečvy v severní části Valašského Meziříčí na Vsetínsku ve Zlínském kraji. Zámek je patrová obdélníková budova s vysokou mansardovou střechou. Zámek je patrová obdélníková bu…
Město se strategickou polohou mezi Rožnovskou a Vsetínskou Bečvou - městská památková zóna se zámkem.
  Když jsme se vrátili po první části našeho výletu vlakem z Brňova do Valmezu, ukazovali nádražní hodiny jednu hodinu po poledni, což nám potvrdily také naše kručící žaludky. Nezbývá tedy, než jim před proch…
  Ano, vážení a milí čtenáři, je to ten, který je neodmyslitelnou součástí zámku Kinských v místní části Krásno. Prapočátek tohoto malebného místa možno zařadit už do poloviny 18.století - nějaký čas před tím…
Město, které představuje jednu ze vstupních bran Valašska -  Valašské Meziříčí je nyzýváno  Valašskými Athénami. Vzniklo na levém břehu Rožnovské Bečvy. Jeho historické centrum je od r…
Empírový zámek Kinských ve Valašském Meziříčí dostal svou současnou podobu v polovině 19. století. Dnes slouží jako muzeum s názvem - Muzeum regionu Valašsko. Ze stálých expozicí stojí  jistě za zhlédnutí exp…
Přehrada byla postavena již v letech 1907-1912, za Rakouska ? Uherska, ve spojitosti s již tehdy plánovaným kanálem Odra - Dunaj. Bystřička měla (a má) hráz 36.5 m vysokou a 170m dlouhou, což bylo na tehdejší do…
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
12.9km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
13.1km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
13.1km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
17.2km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
17.5km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
18.3km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
30.1km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
35.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace