Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Úsov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Úsov a jeho památky, výlet druhý (židovská obec, drobné památky)

Tipy na výlet Pro zdatnější Na kole

židovský hřbitov
židovský hřbitov  •  Fotografie (48)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Druhá část naší cyklistiské „cestománie“ za pamětihodnostmi Úsova, jednoho z nejmenších měst olomouckého kraje, a krásami jeho okolí vede tentokrát jinou trasou a má i trošku jiný cíl. Z dále nastíněných důvodů volíme kombinaci tras s prodloužením II. a IV. (viz. první díl na http://www.turistika.cz/vylety/usov-a-jeho-pamatky-vylet-prvni-zamek-kostel-sypka). Cesta nám totiž ráno začíná v Uničově, kam jsem se den předtím vypravil navštívit kamaráda a teď je třeba ze sebe tu návštěvu trošku vypotit. Takže hned na úvod stoupání Medlovem a po pár kilometrech jsme u úsovského zámku. Kolem (a na kole) tentokrát jen projíždíme, sjezd ke kostelu, odbočka Doprava a mírným stoupáním míříme do někdejšího židovského ghetta. Cestou kouknout na některé z nejzajímavějších zdejších drobných památek, a potom už to je jen o tom jidish. Zpátky vede naše cesta přes Třeštinu, pivo v Háji, a potom po hrázi až do Lesnice. Zbývající úsek už byl jen o - z jajési staré písně známé - silnici bílé přede mnou …

Za čím jedeme?

První památkou, která nás čeká, je – tradičně na periferii obce stojící - úsovská synagoga. Původně zde stávala synagoga dřevěná, ta ovšem byla nahrazena v roce 1688 „kamennou“ stavbou. Tato synagoga musela být – po náboženském sporu - stržena již v roce 1721. Současná pozdně barokní stavba, která byla v červnu roku 2008 – tedy sedmdesát let po Křišťálové noci - znovu slavnostně otevřena, pochází z období 1783-1784. Její stavbu povolil dekretem císař Josef II. Byla funkční až do roku 1938, kdy místní nacisté zcela zdemolovali její interiér.

Od roku 1949 byla synagoga využívána jako modlitebna českobratrské církve evangelické. V roce 1993 pak budovu odkoupila Angličanka Nina Hofmannová (po předcích ovšem původem z Úsova) a vrátila ji zpět Židovské obci. Poté synagogu čekaly mnohamilionové investice (za jisté finanční spoluúčasti okresu, kraje i Ministerstva kultury) do stavebních oprav, restaurování vnitřní výmalby i odkrývání vzácných nápisů. Uvnitř synagogy byla zřízena stálá muzejní expozice, ale také studovna s knihovnou. Spravuje ji nadace Respekt a tolerance.

Úsovská synagoga je víceméně typickou stavbou svého druhu, protože synagogy nesměly téměř nikde nést výrazné stavební prvky, například věže. Jedná se o podélnou stavbu s klenutým stropem a sedlovou střechou. Klenby zdobí rokoková dekorativní výmalba s hebrejskými liturgickými texty. V předsíni se nachází pamětní deska obětem holocaustu (většina židů z Úsova sice odešla již před Mnichovem, ale ti, kteří zůstali, v drtivé většině za války zahynuli).

ghetto
ghetto  •  Foto: markyz63

Za zajímavost zdejší židovské komunity je považována – také v synagoze připomínaná - skutečnost , že z ní pocházeli předkové amerického senátora Johna Kerryho, neúspěšného kandidáta na presidenta USA z roku 2004. V této souvislosti je potřeba také zmínit - naproti synagoze stojící - zajímavě „zdobený“ rodný dům Vlastimila Artura Poláka (*1914), především německy píšícího, židovského básníka a prozaika (+ 1990, Olomouc). Je mu věnována i pamětní deska na zdi domu.

Skutečně jen pár kroků odsud se nachází pozoruhodný židovský hřbitov. Ten původní (tzv. Starý), pocházející z II.. poloviny 15. století, byl zničen během třicetileté války. Nový hřbitov byl založen v období let 1643-1645, a to – netradičně - přímo na okraji židovského ghetta. Nejstarší dochované náhrobky proto pocházejí až z druhé poloviny 17. století. Na hřbitově se nachází asi tisíc (nebo až 1.100) kamenných náhrobníků, mezi nimi i pozoruhodné ukázky barokní a klasicistní tvorby. Dochované náhrobky mapují období 17. až 20. století. Na hřbitov se vchází kamennou bránou s obřadní síní, pocházející ze II. poloviny 19. století. Úsovský židovský hřbitov bývá oprávněně označovaný za krásný a udržovaný. S člověkem, který hřbitov udržuje, se občas zdržím na kus řeči u cigárka. Nedávno se mi pochlubil, že moderní technologie už dorazila až sem a on se místo obvyklé kosy „oháněl“ sekačkou.

Původní plocha hřbitova byla obdélníkem o rozměrech 55 x 85 m, v roce 1820 byl hřbitov rozšířen o další – sousední – pozemek. Tento pás, široký 25 metrů, sloužil jako pohřebiště od roku 1850 a za války byl nejvíce poničen, protože se stal cvičnou střelnicí Hitlerjugend. Na hřbitově se pohřbívalo až do 30. let 20. století. Nejvíce náhrobků se nachází v jeho centrální části, jižní a severní okraje jsou téměř prázdné. Drtivá většina náhrobků pochází z 18. a 19. století a mnohé z nich se pyšní krásnou ornamentální výzdobou. Svého času sem byl převezen i náhrobek rabína Don Zapataire de Avalos - Kalonymos Ha-Kohen z roku 1480, který byl původně na tzv. Starém hřbitově.

synagoga
synagoga  •  Foto: markyz63

Celý areál židovského hřbitova je obklopen – místy až 6 metrů Vysokou - zdí z lomového kamene. Je volně přístupný v denní době, vyjma sobot a židovských svátků. Hřbitov je považován za jedno z nejvýznamnějších židovských pohřebišť na Moravě a určitě stojí za návštěvu.

V souvislosti se židovskými památkami je potřeba zmínit i pár slov o historii zdejší židovské čtvrti a jejich obyvatel. Židovská komunita v Úsově vznikla na počátku II. poloviny 15. století, kdy došlo k vyhnání Židů z okolních královských měst, zejména z Olomouce (1454). Židovská obec s rabínem a synagogou je zde doložena na začátku 17. století.

Starší židovské sídliště se hřbitovem (ve východní části městečka) zaniklo za třicetileté války, současná židovská čtvrť v severozápadní části města je dodnes samostatný katastr (Židovská obec). Čtvrť má svůj typický výrazný charakter s bizardními domky a úzkými křivolakými uličkami. V místech, opředených ságami a pověstmi, ještě stále můžeme nalézt velmi dobře zachovaný soubor 35 domů z původních 49, včetně školy (čp. 241) a Radnice (čp. 258).

Úsovští židé se brzy domohli mnohých práv, císař Maxmilián II. v roce 1571 kvůli nim změnil termín pořádání místních trhů ze soboty na středu. Židovská komunita přežila s jistými ztrátami třicetiletou válku, po jejím skončení se dokonce rozrostla o uprchlíky z polsko-litevského soustátí. Obec, která po roce 1890 spravovala rozsáhlou oblast Uničovska, Zábřežska a Šumperska, se postupně zmenšovala a po obsazení Sudet v roce 1938 zanikla. Jen pro zajímavost: v roce 1834 zde žilo 721 Židů (tj. 36,5 % všech obyvatel), v roce 1890 toto číslo kleslo na 162 Židů a v roce 1930 jich zde žila již jen pouhá dvacítka. Bylo to dáno i celkovým úpadkem Úsova po roce 1918 (nevznikl zde žádný větší průmyslový podnik), který se projevil i otevřeně nepřátelským vztahem k místním Židům.

V městečku Úsov a jeho nejbližším okolí se nachází také množství drobných, převážně sakrálních, památek. Jedná se především o různé pískovcové kříže‚ většinou z I. poloviny 19. století, které doplňují sochy světců a Boží muka. Za pozornost stojí zejména rokokový kříž z roku 1764, stojící u kostela sv. Jiljí, barokní sochy sv. Jana Nepomuckého z roku 1724 (u zámku) a 1724 (pod zámkem).

Z trojice božích muk jsou nejzajímavější ta nejstarší. Jedná se o ranně barokní pilířová Boží muka z roku 1667, která najdete v poli při cestě do Stavebnice. Zbývající dvoje Boží muka jsou již barokní (trojboká zděná a sloupková zděná) a pocházejí z II. poloviny 18. století.

Foto: markyz63

V Úsově se nacházejí i památníky válkám. Památník padlým v 1. světové válce najdete na tzv. Křížové hoře a byl zhotoven v roce 1918. Na současném místě stojí od roku 1945. Památník obětem 2. světové války najdete na úsovském náměstí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Platí to, co u první části vyprávění z cest úsovských: vždy rozhoduje zvolená trasa, dopravní prostředek a venkovní teploty. U nás tentokrát zvítězila – zřejmě i díky pozdněvečernímu až nočnímu hodokvasu – dršťkovka těsně před cílem etapy, tedy v Dolních Studénkách.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Když pominu otřepanou frázi o radosti z pohybu, která stejně po ránu nebyla z největších, tak tradičně návštěva zdejšího židovského hřbitova. Je to místo příjemně uklidňující a dostatečně rozlehlé, aby se člověk – v případě zájmu - měl kam „zašít“ před případnými dalšími návštěvníky. Moc jich tady ale stejně většinou nepotkáte, i my to většinou máme maximálně na pár slov s místním „sekáčem“ …

Ostatní informace

synagoga
synagoga  •  Foto: markyz63

Židovský hřbitov je přístupný zdarma (maximálně tu rozdáte nějakou tu cigaretku), synagoga za symbolických 20,- Kč (je možno využít i snížené vstupné za deset, ale to už mi přijde téměř nemorální …)

Poslední aktualizace: 26.3.2013
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Úsov a jeho památky, výlet druhý (židovská obec, drobné památky)</strong> mapa
mapa Úsov a jeho památky, výlet druhý (židovská obec, drobné památky)

Příspěvky v okolí Úsov a jeho památky, výlet druhý (židovská obec, drobné památky)

Zámek
Pozoruhodný soubor památek tvoří mohutná středověká pevnost a barokní zámek na zalesněné výšině nad městem Úsovem, na dohled CHKO Litovelské Pomoraví. Úsov se nachází na Šumpersku v Olomouckém kraji. V zámeckém …
Rokoková kamenická práce z roku 1764 a je součástí areálu kostela sv. Jiljí v Úsově. Sv. Jiljí patron kojení a kojících matek, tělesně postižených, žebráků, lesů a kovářů. Pro vlastnictví jednoho z atributů, jelena, je často zaměňován se sv. Hubertem a sv. Eustachem. Dalšími atributy jsou laň a šíp. Rokokoková proto, protože tento umělecký slohbyl zařazen do …
   Synagoga (z řeckého "synagógé" - schromáždění, nebo hebrejského "bejt kneset" - dům schromáždění nebo "bejt tfila" - dům motlidby) je židovská motlidebna sloužící, kromě místa pro bohoslužebná setkání…
   Kříž nese na zadní straně letopočet 1839. V 19. století se prosadilo několik uměleckých a zároveň i architektonických stylů, proto je tento kříž řazen do klasicizmu.     Dominantním prvkem klasicizmu jsou také soukromé stavby. Kříž je toho jedinečním důkazem. Ze zadní strany mj. vyryto i jméno zhotovitele "Josef Dobravski".
Tipy na výlet
Úsov je městečko ležící na silnici II. třídy mezi Mohelnicí a Uničovem, je dostupné i autobusovou Dopravou, prochází tu značená cyklotrasa, tak můžeme zvolit více druhů Dopravy. Většina…
Při poznávání podhůří Hrubého Jeseníku jsme vyrazili i na prohlídku Úsova. Naším původním cílem byla návštěva místního hradu, ale už při průjezdu úsovského náměstí nás zaujal ukazatel odkazující k návštěvě zdejší …
   Židovský hřbitov je úzce spojen s vírou, že člověk byl stvořen k obrazu Božímu a že bude vzkříšen. Proto židé tělo zesnulého "ukrývají" v bílém plátnu do země. Území hřbitova je považováno za posvátné místo, a existuje proto řada předpisů, které mají být na židovském hřbitově dodržovány např. zákaz jídla a pití, zákaz vstupu zvířat, požadavek…
    Historie kostela sv. Jiljí v Úsově sahá do doby tzv. Velké Moravy, kdy Moravskou zemí procházeli svatí bratři Solunští - Cyril s Metodějem. Dle pověsti se bratři Solunští v Úsově zastavili, pokřtili na hradě Pána s jeho rodinou i službnictvem a lid bydlící ve vsi pod hradem a to "svatou vodou" z pramene ležícího na severním úpatí hradu, která má zázračnou…
Tato kulturní památka je nyní pod záštitou občanského sdružení Úsovská sýpka - Spolek přátel regionální kultury a historie. Členové tohoto spolku započali nejnutnější opravy nutné k zajištění střechy a statiky bud…
Gotický hrad, přestavěný ve stylu francouzkých kastelů, severně od Mohelnice. Dnes lovecké a lesnické muzeum.
Úsov je jedním z nejmenších měst olomouckého kraje. Nachází se v okrese Šumperk a žije zde asi 1.250 obyvatel (v polovině 19. století byl však tento počet dvojnásobný). Nedaleko…
Menší pískovcový smírčí kříž, mnohdy nespravedlivě označovaný jako pouhá drobná památka místního významu, najdeme i v malém městečku Úsov. Toto městečko - s přibližně 1250 obyvateli - najdete asi…
Městečko
Městečko Úsov se nachází v malebném okrese Šumperk a hned na jeho okraji si můžete povšimnout zbytků židovského města, které se dochovalo až do dnešní doby. Jedná se o pozůstatky 35 domů se…
   Tato kaplička stojí v poli jihovýchodně nad městem Úsovem. Po celý rok vládne v okolí Kaple Sv. Rocha (ochránce před ránou morovou) ticho. Jen prudčí vítr se okolo honí, šum z nedaleké Doubravy (les) sem zalehne, ale ruch všedního života ke kapličce nedosáhne. Pouze na jaře, o žníh a na podzim. Jinak celý rok panuje kolem kapličky, až na jediný den v roce …
JAVOŘÍČKO : Javoříčko leží v horském úžlabí Českomoravské vysočiny, vzdáleno asi 14 km západně od Litovle, Severozápadním směrem protéká vesnicí potok Javoříčka, podél jehož obou břehů…
10.1km
více »
Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč u Litovle v CHKO Litovelské Pomoraví. Puklinové chodby a dómy se nacházejí v podzemí vápencového vrchu Třesín. Části podzemních prostor jsou bohatě z…
10.4km
více »
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
13.7km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
16.8km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
17.4km
více »
Hrad Šternberk je dominantou stejnojmenného města na okraji Nízkého Jeseníku. Hrad Šternberk se nachází v Olomouckém kraji. Kromě zbytků opevnění a zdí hlavního paláce je zde i mohutná věž z hrubého lomového zdiva, palác, skládající se ze dvou částí, gotická kaple s věžičkou a trojbokým arkýřovým uzávěrem a renesanční budova Předhradí. V prostorách renesančního paláce je…
22.4km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
28.7km
více »
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
30.5km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
32.4km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
35.3km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
35.3km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
37.1km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
51.5km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
51.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace