Uherské Hradiště
Uherské Hradiště leží na Jižní Moravě, východním směrem od Brna. Město se rozkládá v údolí mezi Vizovickou vrchovinou a pohořím Chřiby a na levém…

více o Uherské Hradiště

Turistika.cz doporučuje
Uherské Hradiště
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Uherské Hradiště
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Uherské Hradiště – historická procházka městem a jeho historie

Tipy na výlet Vycházka - půldenní

Kam a jak jedeme?

Už když jsme plánovali tento výlet na Moravu, naplánovali jsme, že cestou z Přerova na degustaci vína do Lednice si uděláme zastávku v Uherském Hradišti. Je to zajímavé město - historické jádro je městskou památkovou zónou a navíc je tam rozhledna a jen o kousek dál další - Maják Šrotík.

Za čím jedeme?

Město leží na levém břehu řeky Moravy asi 30 km na jihozápad od Zlína, přibližně 70 km na východ od Brna. Vždy bylo středem Slovácka, které má svůj vlastní folklór - cimbálovou muzikou, bohatě zdobené kroje a svoje lidové tradice.
Území města patří u nás k místům s nejstarším osídlením. Žilo se zde již ve starší době kamenné. Přesně v těchto místech se křižovaly dvě obchodní cesty - od severu k jihu vedla moravská část jantarové cesty z Krakova do Vídně a od západu k východu uherská cesta. Na této křižovatce byl v 8. a 9. století vytvořen ostrovní pevnostní systém.
Na poč. 9. století byly tři neobydlené ostrovy řeky Moravy osídleny Slovany. Centrem byl Svatojiřský ostrov, kde byla kaple sv. Jiří. Další středisko bylo v místě dnešního Starého Města. Tam se soustřeďovala správa, řemeslná produkce, obchod a náboženské objekty. Po zániku Velkomoravské říše význam tohoto centra pominul. Při geologických nálezech bylo nalezeno nejmohutnější velkomoravské opevnění až v lokalitě Rybárny - možná proto, že řeka v ostatních místech byla dostatečným opevněním.
Ve 13. století pronikali na území jihovýchodní Moravy cizí ozbrojenci a plenili tuto úrodnou zemi. Trpělo obyvatelstvo, ale také velehradský klášter, který byl založen počátkem 13. století. Na obranu hranice a tím i celého území založil r. 1257 na Svatojiřském ostrově, který ležel na pozemcích kláštera, český král Přemysl Otakar II. královské město, v zakládací listině bezejmenné, později nazývané Nový Velehrad. R. 1294 je už psáno o Hradišti. Název Uherské Hradiště se prvně objevil v listinách r. 1587.
Do města se stěhovali osadníci ze sousedních trhových vsí, z královských Kunovic a tehdy klášterního Veligradu (dnes Starého Města). Tím se sem stěhovaly dva typy lidí. Proto vznikly v těsném sousedství, tehdy na dvou ostrovech, dvě osady. Každá měla své náměstí s pravoúhlým půdorysem. Ostrovy od sebe byly odděleny několik metrů širokým průplavem, který nazývali Splávek. Dnes v těchto místech je ulice Na Splávku. Obě náměstí spojovala nyní Prostřední ulice, proto právě v této ulici byla r. 1296 postavena první radnice.
Jako královské město mělo řadu výhod – mohly se zde konat dva týdenní trhy a jeden výroční, od poloviny 14. století dokonce dva výroční trhy. Další výsadou bylo mílové právo, právo ražby mince (pravděpodobně se zde však mince nerazily). Přes město vedla dálková cesta z Uher.
Aby město plnilo obrannou funkci, muselo být opevněno. Původní opevnění bylo dřevěné. V pol. 14. století se začaly stavět kamenné hradby, které se postupně zdokonalovaly. Koncem 17. století mělo město vnitřní kamennou hradbu se sedmi věžemi, hradební příkop a vnější kamennou hradbu s bastiony. Do města se vcházelo třemi branami. Na dálkové uherské cestě byla Staroměstská brána, kterou se vcházelo na Mariánské náměstí. Hlavní (nyní Masarykovo) náměstí se opouštělo dnešní Havlíčkovou ulicí a Kunovickou bránou. O těchto branách se píše již r. 1362, kdy se zde vybíralo mýtné i mostné.
Třetí brána byla na jihozápad od nynějšího Masarykova náměstí. Po požáru r. 1609 byla zbourána. Nyní na jejím místě - v blízkosti Jezuitské zahrady je nově postavená replika původní středověké brány. Měla různá jména, nyní se užívá název Matyášova. I když jsme si mysleli, že jsme prošli všechna zajímavá místa města, tak tuhle bránu jsme nakonec vynechali. Možná i proto, že jsme hledali zbytky původního opevnění, což se nám podařilo. Jenže právě u téhle Matyášovy brány nejsou v mapě zbytky opevnění naznačeny.
Město bylo za celou svou historii dobyto pouze jedenkrát – r. 1742 pruskými vojsky. Hradby sloužili ještě dalších čtyřicet let, ale k jejich zbourání docházelo postupně, jak se město rozrůstalo. Za hradbami města se začalo stavět až v polovině 19. století. Řada významných budov – justiční palác, nová radnice, gymnázium - je až z konce 19. století.
R. 1842 se budovala z Vídně přes Přerov do Olomouce Severní dráha císaře Ferdinanda. Tehdejší radní nechtěli, aby vlak jezdil přes město, proto byla trať posunuta do blízkosti obce Staré Město. Zastávky se město dočkalo, když se v letech 1883 – 1886 budovala tzv. Vlárská dráha z Brna na Slovensko.
R. 1886 se do města přistěhoval švec Antonín Baťa a v části Rybárny založil obuvnickou živnost. Už tehdy mu pomáhali synové Antonín a Tomáš. Živnost prosperovala, dílnu rozšířili do několika domů. Jenže bohužel požár r. 1894 jim vše zničil a firma zbankrotovala. Byl to však začátek obuvnické firmy. Ještě téhož roku si synové se sestrou založili ve Zlíně na náměstí novou, jak všichni víme, velice prosperující firmu. Svoji prodejnu již od r. 1930 měli v Uherském Hradišti v Prostřední ulici. V blízkosti čtvrti Rybárny začíná třetí úsek Baťova kanálu, který Baťova společnost vybudovala v letech 1935–1938. 20. ledna 2006 se do Uherského Hradiště přijel podívat Tomáš Baťa ml., dokonce navštívil i obchodní akademii, ve které ve 30. letech 20. století studoval.
Když jsme přijeli do města, nechtěli jsme parkovat na placeném parkovišti v centru. Místo jsme našli na menším parkovišti v ulici Menclovice, blízko křižovatky Na Stavidle. V centru jsme byli za pět minut. Prošli jsme ulicí Na Stavidle a chtěli to projít Dlouhou ulicí. Jenže jsme zahlédli budovu,jejíž základ tvořila pravděpodobně bývalá bašta, tak jsme to prošli průchodem do Sloupského ulice a již jsme byli na Mariánském náměstí. To je jedno ze dvou nejstarších náměstí, které kdysi vzniklo na jednom z ostrovů. Má tvar úzkého obdélníku. Uprostřed stojí mariánský morový sloup. Byl vytvořen v letech 1718 - 1721 jako poděkování za záchranu od morové epidemie r. 1715. Jen kousek dál je barokní kašna z konce 17. století, která sem byla přesunuta zmísta, kde nyní stojí morový sloup.
Snad nejvýznamnější je starý barokní dům U Sovy (Mariánské náměstí č. 46), který byl postaven v první čtvrtině 18. století. Název U Sovy však není původní.
Naše cesta vedla do kostela Zvěstování Panny Marie, jehož věž jsme zahlédli hned z náměstí. Byl postaven na přelomu 15. a 16. století a je součástí františkánského kláštera, který byl založen r. 1491. Stavěl se víc než 50 let. V letech 1542-1544, ještě před jeho dokončením museli mniši klášter opustit. Až počátkem 17. století sem přišli mniši z nedalekého kláštera ve Skalici na Slovensku. R. 1611 byl klášter připojen k uherské provincii. Během 17. století klášter poškodila vichřice a požáry. Až na počátku 18. století byla dokončena oprava. Jádro zůstalo gotické, přestavba je v duchu baroka. Nejkrásnější je slavnostní sál refektáře s mohutnou štukovou výzdobou, patří k nejlepším dochovaným barokním interiérům na Moravě. R. 1785 rozhodl Josef II. roku 1785, že klášter má být vrácen české provincii.Dnes tam má sídlo okresní archiv.
Františkánskou ulicí a ulicí Josefa Stancla jsme prošli na Masarykovo náměstí. Toto původně Hlavní náměstí bylo postaveno na Svatojiřském ostrově, kde podle dochovaných zpráv byla kamenná kaple sv. Jiří. Kapli počátkem 15. století nahradil gotický kostel sv. Jiří, který byl r. 1785 zbourán. oboje stávalo uprostřed náměstí.
Hned na rohu je barokní lékárna u Zlaté koruny. Byla postavena r. 1606, první písemná zmínka o lékárně pochází z r. 1689. Novorenesanční průčelí budovy je zdobeno sgrafity. Krásný je i interiér lékárny s klenutým stropem apůvodní nástropní freskou. Patří mezi nejhezčí domy historického části města.
V č. 155 je od rekonstrukce r. 2001 hotel Slunce. Budova je z r. 1578 - z toho roku je renesanční kamenný portál. Dům měl podle tehdejšího předpisu 5,5 metrů vysoké podloubí - musel se tam vejít plně naložený vůz.V té době měl dům štít s renesanční vykrajovanou atikou. Od r. 1629 do 1763 měl v budově velehradský klášter skladiště soli, od poloviny 19. století zde byl hostinec U Zlatého slunce, pak hotel Fojta. Dům měl postupně ještě barokní i secesní podobu. To vše bylo úpravou a přístavbou r. 1929 zrušeno. Až při rekonstrukci r. 2001 byly odhaleny některé fragmenty, které jsou důkazem stavebního vývoje budovy. Před hotelem je bronzová socha mnicha s legendou, která se k němu vztahuje.
Už jsme mířili na opačný konec náměstí, kde je infocentrum. Vlevo nás ještě zaujala budova městského úřadu. V letech 1891 – 1893 na místě dvou starších měšťanských domů byla postavena městská spořitelna. Novorenesanční průčelí zdobí dva atlanti. V zasedací síni jsou nástěnné malby - Založení města Přemyslem Otakarem II. a Potvrzení privilegií města Jiřím z Poděbrad.
V informačním centru jsme dostali turistického průvodce Objevte Uherské Hradiště, kde jsme dostali typ na další prohlídku města. V publikaci jsme se dočetli, že na Masarykovo náměstí je barokní kašna s propletenými těly delfínů z 18. století.
Vedle infocentra je kostel sv. Františka Xaverského, který je dominantou náměstí. Bohužel my ho viděli v lešení. Byl postaven v letech 1670 - 1685 jako součást jezuitského kláštera. V letech 1654 - 1662 se začalo s výstavbou koleje. V letech 1700 - 1729 byla přistavena jezuitská škola. Kostel byl stavěn v bažinatém terénu. Jeho dubové základy jsou proto v hloubce 3 metry. Dnešní podoba kostela je z přestavby v letech 1754 - 1755. V té době Byly dostavěny i obě věže. Svoji funkci plnil i po zrušení řádu. Když byl r. 1785 zbourán kostel sv. Jiří, stal se farním kostelem. Při rekonstrukci po povodních r. 1997 byly v kapli svaté Viktorie objeveny fresky z r. 1681, které byly odkryty a restaurovány. Po zrušení řádu sloužily prostory jezuitského gymnázia školní výuce. Někdy v první polovině 20. století byl gymnaziální sál přebudován na Redutu, konaly se zde kulturní a společenské akce měšťanstva. Byl zde čtenářský spolek, pěvecký spolek, hrála zde Slovácká filharmonie, promítala se filmová představení, v letech 1945 - 1959 zde svá představení hrálo i Slovácké divadlo. Město Redutu užívalo, ale neudržovalo. Proto byla pro svůj havarijní stav r. 1986 uzavřena. Mohutná rekonstrukce trvala od r. 1995 až do r. 2001. Od té doby je využívána opět pro kulturní a společenský život.
Přes Komenského náměstí jsme prošli do míst, kde bývaly hradby, dnes Hradební ulice, kde v č. 189 je budova bývalé Měšťanské besedy z roku 1871. Byla to jedna z prvních kulturních zařízení města, kde se konala i řada společenských akcí. Zde byla i knihovna, která až do r. 1918 patřila k největším ve městě. Na začátku 40. let 20. století byla uzavřena a přestavěna na hostinec pro Němce. Dnes je tam družina a školní jídelna.
Hradební ulicí jsme prošli na Palackého náměstí. Do centra jsme se vraceli po pěší zóně Havlíčkovou ulicí. Na zemi jsou tři bronzové medailony se znakem města a textem nejstarší listiny z r. 1257.
Na rohu s Františkánskou ulicí je dům s hranolovou věží. Nechal ho postavit hrabě Ledochówski pro svoji manželku. Ta se z věže dívala na svůj rodný zámek v Bílovicích, po kterém se jí stýskalo.
K nejvýznamnějším památkám města patří dům U Labutě v Havlíčkově ulici č. 159. Je pojmenován podle domovního znamení. Ve sklepě je zachován gotický portál, v přízemí barokní klenby z konce 17. století. Průčelí a průjezd je klasicistní.
Na konci Havlíčkovy ulice při ústí na Masarykovo náměstí je kašna s bronzovým modelem města z r 1670.
Z náměstí vycházíme jednou z nejstarších ulic – Prostřední, která spojovala obě tehdy nejstarší náměstí. Průchodem v domě č. 39 (proti Mlýnské ulici) se můžete zajít podívat na malé náměstíčko Zelný trh, kde od 19. století bývalo tržiště. Uprostřed stojí zajímavá secesní litinová kašna z doby okolo r. 1900. Zajímavá je historie této kašny. Sloužila jako zdroj pitné vody na Palackého náměstí až do poloviny šedesátých let 20. století. Pak skončila ve sběrně, odkud se ji podařilo zachránit a opravit.
My jsme na Zelný trh nešli, takže jsme Prostřední ulici neopustili. Tam je nejstarší radnice města. Je postavena na dřevěném roštu z kmenů, které jsou zavrtané do měkkého podloží. Byla dokončena r. 1296 - tehdy došlo ke spojení dvou domů. Na přelomu 15. a 16. století byla přestavěna přibližně do dnešní podoby. Domy jsou propojeny barokním portálem.Nevyhnula se různým pohromám, ale vždy byla opravena. Svému účelu sloužila aždo 90. let 19. století. V současné době je věž vychýlená o víc než 70 centimetrů směrem do Prostřední ulice. R. 1995 byla zafixována proti dalšímu náklonu. Ani samotný dům není zcela rovný. Průchodem se nechá projít do zajímavého vnitrobloku a dál do Františkánské ulice.
Po Františkánské, od r. 1342 Židovské ulici jsme odbočili vpravo, prošli do Krátké ulice, kde je nyní knihovna v budově bývalé synagogy. Za husitských válek za hradbami směrem ke Staroměstské bráně měli vlastní hřbitov. Prvně byli Židé vyhnáni r. 1514, do města směli vstoupit pouze v určité dny, a to ještě za poplatek. Po r. 1848 se mohli Židé do města vrátit. R. 1875 si postavili v pseudomaurském slohu synagogu s rozetovým oknem. R. 1904 byla upravena secesně a přistavěli k ní kopuli. R. 1879 založili nový židovský hřbitov na jižním okraji města, r. 1892 náboženskou obec. Vlastní školu neměli, protože od počátku 20. století mohly židovské děti chodit do českých škol. R. 1939 byly Židé odvezeni do Terezína, židovský hřbitov s třemi sty náhrobky byl srovnán se zemí a synagoga 2x zapálena, až z ní zbyly pouze ruiny. Město dokonce uvažovalo o jejich zbourání. Po 2. světové válce byla však zrekonstruována, jen kopule nebyla obnovena. Dům pak sloužil ke kulturním účelům, sídlila zde i Slovácká filharmonie. Další požár ji bohužel zachvátil r. 1966, při rekonstrukci však řada detailů nebyla obnovena a od té doby slouží jako městská knihovna. Povodně v červenci 1997, kdy bylo celé přízemí zaplaveno, paradoxně synagoze pomohly. Při rekonstrukci během dalších dvou let byla obnovena původní architektura. R. 2004 byla obnovena i kopule.
Na Velehradské třídě prakticky na úrovni synagogy je historická budova gymnázia z let 1884 – 1885. Dle původního návrhu to byla budova se třemi křídly, výrazné novorenesanční průčelí v patře zdobené sgrafity vede do hlavní ulice. Střecha byla postavena podle vzoru Národního divadla. Vzniklé nádvoří byl r. 1891 zastavěno. Na východní stranu od této historické budovy byly přistavěny další školní budovy, které jsou nyní vzájemně propojeny.
Abychom nešli po hlavní Velehradské ulici, vrátili jsme se do Františkánské ulice a okolo kostela Zvěstování Panny Marie plynule přešli do Otakarovy ulice. Kdybychom si pořádně přečetli průvodce, odbočili bychom do krátké Vodní ulice, kde vpravo je bývalá gotická kaple sv. Alžběty – nejstarší dochovaná církevní stavba ve městě. Je z počátku 15. století a stávala blízko Staroměstské brány u městského špitálu. V době baroka byla upravena – nejvíc je to vidět na jejím průčelí. Za vlády Josefa II. se nesměla používat ke svému účelu, používala se jako sklad, byla tam i hostinec. Po rekonstrukci r. 1995 je v ní lékárna.
My jsme došli Otakarovou ulicí ke zbytkům městského opevnění s malou brankou pro pěší. K hradbám je přistavěna budova Galerie Slováckého muzea, dříve barokní císařská zbrojnice, postavená v letech 1721 – 1723.
A to jsme se už pomalu vraceli k autu. Jen jsme se chtěli ještě zajít podívat na nádhernou budovu nádraží. Prošli jsme Dlouhou ulicí a v ulici Na Stavidle jsme odbočili vlevo. Budova nádraží byla postavena r. 1930, kombinuje zděné a dřevěné prvky, je ozdobena slováckými motivy. R. 2004 prošlo celkovou rekonstrukcí a r. 2011 vyhrálo v soutěži o nejkrásnější nádraží České republiky.
Když jsme od nádraží odcházeli zpátky, tentokrát k autu, netušili jsme, že vlastně naproti v Jezuitské zahradě je jediná zachovalá Matyášova brána.
Poslední informace - v severní části města - v Jarošově je nově obnovený pivovar. Nejdřív byl pivovar přímo ve městě v Hradební ulici, a to již od r. 1688. Po požáru byl postaven nový – právě v Jarošově, kde byly zdroje kvalitní pitné vody. Pivovar však stárnul a tak r. 1860 byla výroba piva zastavena. R. 1868 ho koupil Salomon Braun a pivovar získal opět svoji slávu. Koncem 90. let 19. století dokonce směli používat označení dvorní dodavatel. R. 1918 se stal jedním z šesti největších pivovarů Moravy. R. 1939 museli Braunovi kvůli svému židovskému původu opustit Československo. Pivovar měnil různě majitele. Posledním majitelem byla firma Heineken, která r. 2012 ukončila činnost. Od r. 2015 v budově starého pivovaru vaří nyní pivo soukromý majitel. Tamjsme bohužel nebyli - to jsme zjistili až doma.


Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

My jsme ve městě nejedli, ale ve městě je tolik možností, kam zajít, že si každý určitě vybere.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Město je hezké s řadou zajímavých objektů, moc hezká je pěší zóna v Havlíčkově ulici, ale postrádala jsem tam ty slovácké malované domky. Když jsme projížděli Slováckem, občas jsme zahlédli hezkou malovanou kapličku, ale tady v centru nic takového vidět není. Malované vinné sklepy a domky jsme zahlédli až ve Vinohradské ulici, když jsme jeli k rozhledně Rovnina. Silnice byla uzounká, ale stavby okolo zajímavé a některé moc hezky malované.

Ostatní informace

Přibližně 6 km km od centra města na východ je po zelené turistické značce dostupná rozhledna Rovnina. Trasa vede okolo bývalého židovského hřbitova, kde je dnes památník obětem holokaustu.
Po zelené značce na západ je to cca 4 km k rozhledně Maják Šrotík.
Přes město vedou cyklotrasy, nechá se po nich dojet i k oběma rozhlednám. Poslední 2 km k rozhledně je cesta hodně kamenitá.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.060, 17.496)
Poslední aktualizace: 11.9.2017
Autor: jircak
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Uherské Hradiště

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,9km od místa

Příspěvky v okolí Uherské Hradiště – historická procházka městem a jeho historie

Přijedete - li do okresního města Uh. Hraiště, na okraji historického centra na Velehradské třídě se nachází velké autobusové nádraží s městskou, meziměstskou i mezinárodní Dopravou. Ve výpravní…
Tipy na výlet
Na tento výlet je možné se vypravit jak pěšky, tak na kole.  Půjdeme prozkoumat nově vznikající a vyvíjející se přírodní park blízko Uherského Hradiště. Najíst se je možné v Uherském Hradišti a možn…
Dnes (sobota 2.4.2011) nás čeká milá povinnost: oslava 75.narozenin Janiny maminky. A protože naše jubilantka žije v Uherském Hradišti, tak si samozřejmě neodpustíme procházku historickým jádrem tohoto krásného historického města. Místo bývalo obýváno už v nejstarší době kamenné, mihli se tu Keltové i Římané a v 8. a 9.století tu na 3 ostrovech vzniklo centrum Velké Moravy. Po zániku…
Historické město s řadou památek na místě nejstaršího kontinuálního osídlení, sahajícího až do pravěku.
Střed města se rozkládá v okolí Masarykova a Mariánského náměstí. Velké Masarykovo, kterým vede naše procházka, je součástí památkové zóny ve starobylém městě Uh. Hradišti. Ve středu náměstí zaujme dominantní kost…
Budova barokní lékárny „U Zlaté koruny“ v Uherském Hradišti patří mezi nejkrásnější objekty tohoto historického města. Tento dům s neorenesančním průčelím z roku 1884 se nachází na Masarykově náměstí a lékárna je zde provozována již od konce 17. století.  První úřední záznam o ní pochází z roku 1689. Samotný dům č.p. 148 pochází, přes některé středověké prvky, zřejmě až z přelomu  …
Uherské Hradiště leží na Jižní Moravě, východním směrem od Brna. Město se rozkládá v údolí mezi Vizovickou vrchovinou a pohořím Chřiby a na levém břehu řeky Moravy. Východním směrem od města se rozprostírá oblast …
Muzeum založeno v roce 1970.Muzeum zahrnuje pouze venkovní otevřené prostranství. Výhodou je, že je umožněn vstup do některých strojů a prakticky všechny exponáty nejsou za ohrádkou a je možné si je tedy „osahat“.…
Staré Město u Uherského Hradiště, centrum Velkomoravské říše.
V kovové ZOO lvi nekoušou Netradiční kovová ZOO bude od soboty 21. dubna k vidění ve Starém Městě v areálu firmy Kovosteel. Kovovou zoo současné době obývá několik desítek zvířat a stále se rozrůs…
ROZHLEDNA MAJÁK ŠROTÍK – STARÉ MĚSTO Unikátní rozhledna v podobě majáku se nachází v průmyslové zóně na okraji Starého Města. Dominanta bývalého areálu cukrovaru souvisí s firemní filosofií společnosti na zpracování odpadů, která zde sídlí. Maják má za úkol ukazovat lidem „cestu v moři odpadů“.   Jedná se o oplechovanou stavbu složenou ze 7 dílů, každý o výšce 3 m, dohromady měří 27m. Váží 25 tun, má dvanáct oken a…
Tipy na výlet
Archeologický Skanzen v Modré se nachází v lokalitě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu, 7 km od Uherského Hradiště. Představuje ideální podobu slovanského…
Archeologický Skanzen v Modré se nachází v lokalitě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu, 7 km od Uherského Hradiště. Představuje ideální podobu slovanského…
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
Uherský Brod leží na Jižní Moravě, jižním směrem od Zlína. Město se rozkládá v údolí mezi Vizovickou vrchovinou a Bílými Karpaty a na pravém břehu řeky Olšavy. Od severního okraje města se zvedají zalesněné strá…
11.4km
více »
Nachází se okolo buchovického zámku na jižním okraji obce. Patří mezi naše nejvýznamnější Zámecké parky. Nejstarší část v bezprostředním okolí zámku byla zbudována začátkem 18. století pro Jana …
12.1km
více »
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
12.1km
více »
Vesnice
Buchlovice jsou velkou slováckou obcí s 2400 obyvateli a najdeme ji západním směrem od města Uherské Hradiště a pod jihovýchodními vrcholky Chřibů. Buchlovice jsou turisticky vyhledávanou obcí a to díky hned něk…
12.1km
více »
Tipy na výlet
K vyznamnemu kralovskemu hradu Buchlov, ktery je dominantou chribskeho pohori. Hrad Buchlov byl vystaven v polovine 13. stoleti v romanskem stylu. Jeho hlavnim ukolem by…
14.7km
více »
Hrad Buchlov stojí na vysokém návrší v zalesněném pásmu Chřibů, hrad se nachází několik kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště ve Zlínském kraji. Hrad Buchlov je vynikající ukázko…
15.6km
více »
Nově otevřená (od roku 2004) 24 m vysoká kamenná rozhledna nad obcí Zdounky na Kroměřížsku. Přístupná po dohovoru v lesním penzionu Bunč (asi 4 km). Vstupné 20 Kč, rodinné 50 Kč. Výhled na Hanou a na Chřiby. Na Hrad Buchlov . Občerstvení v penzionu Bunč celoročně.
18.6km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
19.2km
více »
Osvobozením 2. května 1945 začíná pro luhačovické lázně nová etapa vývoje. Vtéto době vzniklo právě velkorysé řešení lázeňského náměstí. Velká kolonáda svým efektním obloukovým půdorysem sleduje úpatí Velké Kamenn…
19.8km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
Kroměříž leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Přerov. Kroměříž je z větší části postaven na levém břehu řeky Moravy. Město se rozkládá v Hornomoravském úvalu a bývalo označováno jako Hanácké Athény. Krom…
27.5km
více »
Kouzelné zahrady v Kroměříži (Květná a Podzámecká zahrada) Kroměříž je sice historické město, ale zas nic moc zajímavého na něm neshledávám. Zámek - celkem nudný (s dětmi tam raději nechoďte vůbec). Krásné náměst…
27.7km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
27.8km
více »
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
28.2km
více »
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
28.2km
více »
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
38.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace