Teplice - červený vycházkový okruh
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody

Kam a jak jedeme?
Lázeňské město Teplice je určitě oprávněně nazýváno architektonickým skvostem severních Čech. Po památkách tohoto města, které se svým věhlasem kdysi vyrovnalo západočeskému lázeňskému trojúhelníku jsme se z centra vypravili po červeně značeném vycházkovém okruhu.
Za čím jedeme?

Jako výchozí místo naší okružní procházky jsme si vybrali Zámecké náměstí. Tomu dominuje barokní morový sloup z počátku 18. století a jak i název napovídá, tak i teplický zámek. Původně na jeho místě stával románský klášter benediktinek, přestavěný později na tvrz a v průběhu 16. století na zámek. V současné době v něm sídli teplické vlastivědné muzeu.
Na Zámeckém náměstí se nacházejí i dva kostely. Pravoslavný chrám Povýšení svatého Kříže byl původně kostelem katolickým, ale již od konce 19. století byly jeho prostory využívány pro pravoslavné bohoslužby lázeňských hostů. Druhý kostel, zasvěcený patronovi léčivých pramenů svatému Janovi Křtitelovi, byl postaven na konci 16. století na místě předchozího kostela a na počátku 18. století byl barokně přestavěn do současné podoby.
Jen kousek od kostela svatého Jana Křtitele se nachází Pravřídlo. Jedná se o nejstarší a nejsilnější pramen v Teplicích, který vytéká z keramického reliéfu prasečí hlavy.
Naše další cesta pokračovala Lázeňskou ulicí do lázeňského parku. Zde jsme kolem několika zajímavých fontán došli až k budově Císařských lázní. Tato honosná stavba je jednou z nejstarších lázeňských budov města. Byla vystavěna v roce 1845 a své jméno má jako připomínku návštěvy německého císaře Viléma I. a rakouského císaře Františka Josefa, kteří se zde v 19. století léčili. Od Císařských lázní jsme poté došli ke kapli Nalezení svatého Kříže. Tato kaple byla původně kaplí hřbitovní, neboť zde se dříve nacházel starý teplický hřbitov. Zajímavostí jistě je, že zde byli pohřbeni i důstojníci armád Rakouska, Pruska a Ruska po vítězné bitvě proti Napoleonovi u nedalekého Chlumce a Přestanova.
Po kraji Havlíčkových sadů jsme se dostali až do sadů Čs. armády. Na okraji tohoto rozlehlého odpočinkového místa stojí krásný, z červených cihel vystavěný, kostel svaté Alžběty Uherské z konce 19. století. Kostel lze obdivovat jen zvenčí, neboť je pro špatný technický stav veřejnosti nepřístupný. V hodně špatném stavu je i budova bývalých Hadích lázní na druhé straně sadů. Při naší další cestě po Teplicích jsme pak už jen obdivovali krásně zachovalé a opravené architektonické skvosty, takže Hadí lázně byli jen takovou smutnou ukázkou, jak také dopadala privatizace zdejších budov v divokých 90-tých letech minulého století.
Mlýnskou ulicí jsme se dostali k zadnímu traktu Císařských lázní a začali jsme po schodech stoupat na vrch Letná. Z tohoto vyvýšeného místa lze obdivovat pod námi ležící město Teplice a následně zase sestoupit k poslednímu zajímavému místu na trase naší procházky.
Tím je bývalý zámecký park, který byl založen v 16. století. Nachází se v něm dva rybníky, spousta soch, bust a zajímavých staveb, které dotvářejí moc pěkný dojem z tohoto místa přiléhajícího k teplickému zámku.
Prostě Teplice jsou podle mě neprávem opomíjenou perlou severních čech a určitě stojí za návštěvu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Trasa okruhu vede stále městem, takže možností na občerstvení je bezpočet.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Smutný pohled byl na budovu Hadích lázní.
Teplice jsme navštívili v den, kdy probíhala Noc kostelů. Největším zážitkem pro nás byla komentovaná prohlídka kostela svatého Jana Křtitele a možnost vystoupat na zvonici kostela a zazvonit si na dva zvony, které se v ní nacházejí.
Ostatní informace
Více informací lze získat teplickém infocentru na náměstí Svobody.
Teplice
Příspěvky z okolí Teplice - červený vycházkový okruh




















































