TURISTIKU PODPORUJÍ
57 797 turistů a cestovatelů
90 429 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
879 998,- odměny za články
Velehrad
Velehrad je velkou obcí se 1500 obyvateli a jedná se o nejvýznamnější poutní místo na Moravě. Dnes tu najdeme největší barokní chrám u nás a v roce…

více o Velehrad

Reklama
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Velehrad
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Slovácko poutní, velkomoravské i židovské aneb luhačovický výlet šestý

Tipy na výlet Romantika Celodenní výlet Za kulturou

Kam a jak jedeme?

První Jarní den letos připadl na čtvrtek 20. března. Po několika dnech dešťů se na počest příchodu paní Vesny vrátilo krásné slunečné počasí. Domluvím si proto dřívější oběd a díky takto získané hodině mohu vyrazit – téměř po týdnu – na další výlet. Původní plán byl velkolepý a zahrnoval i Buchlov, Buchlovice a Smraďavku, ale bylo mi naprosto jasné, že to neklapne. Tedy ono by to klaplo, ale člověk by se nesměl nikde moc zdržet, raději se nekochat a vše vyřešit japonským způsobem: v poklusu nafotit několik tisíc fotografií a doma se pak v klidu podívat, kde že jsem to vlastně byl a jestli tam vůbec bylo zajímavého. Já jsem raději zvolil více toho kochání a heslo Carpe diem. Kromě krásného dne jsem si užíval i sluníčka, klidu a pohody v krásné přírodě i nemalé nabídky zajímavých památek.

První bod programu byl nafotit konečně panoramata Uherského Brodu. Nasvícení ani průzračnost vzduchu zdaleka nedosahovala kvality dne, kdy jsem se vracel z Hluku, ale člověk znalý pravidlům Murphyho zákonů musí vzít holt za vděk tím, co je. Mohlo to dopadnout i hůře. Po pořízení fotodokumentace volím o kousek delší cestu, čímž se vyhnu jakékoliv větší městské aglomeraci. Nepřijedu tedy hned do Modré, ale nejprve do Velehradu. A protože přijíždím jakoby od Buchlovských hor, mám klášter pod sebou. Neodolám a udělám si ve Velehradu první krátkou zastávku, při které mi nejvíce času zabrala neogotická kaple Cyrilka, původní to velehradský farní kostel z poloviny 13. století, a nová galerie světců. Na Velehradě se mi vždycky líbilo, opravdové místo klidu a míru. Zvláště proto, že ještě nezačala sezona. Ani turistická ani poutní. Ale abych nepřechválil: znovuzpřístupněné lapidárium otevírá až 1. dubna, takže jsem ho opět nenavštívil. Pokud bude nějaké příště, bude to už můj čtvrtý pokus.

Za čím jedeme?

A tak se raději přesunu do Modré, tedy k velkomoravskému archeologickému skanzenu na „předměstí“ Velehradu. Toto velmi zajímavé místo, zpřístupněné poprvé v roce 2004, představuje ideální podobu opevněného slovanského sídliště z doby Velké Moravy, tedy přibližně v 9. století. Areál tvoří stavby, které mají – alespoň v podzemní části - předlohy ve skutečných objektech. Nadzemní části „budov“ mají podobu hypotetických rekonstrukcí, vzniklých na podkladě archeologických nálezů. Skanzen je živý, takže se zde můžete nejen dívat, ale také si vyzkoušet dávná řemesla, ochutnat různé speciality a blíže se seznámit s místní flórou i faunou. Důležité jsou zejména volně pobíhající prasátka. V průběhu roku zde probíhají také různé akce, jako jsou umělecká vystoupení, výstavy nebo trhy. Součástí areálu je palisádové opevnění s bránou a strážními věžemi, několik polozemnic, řemeslné dílny i palác velmože. Na návrší nad skanzenem se nachází novodobá replika velkomoravského kostelíka, postavená v letech 1999 až 2000. Ten by měl být do budoucna spojen s areálem skanzenu.

Vstup do areálu by se zřejmě – i mimo sezonu - domluvit dal (na pokladně je číslo vyvěšeno a v areálu se nějaké ženštiny mezi kozami také pohybovaly), ale protože nejsem skupinou z nejpočetnějších, tak si celý areál jen poctivě obejdu. Po pořízení fotodokumentace a pokochání se okolím i pohledem na Buchlovské kopce zamířím zpět k autu. Čeká mě druhé kolo návštěvy velehradské. V této chvíli jsem ještě netušil, že bude mnohem delší, než jsem si vůbec dovedl představit. A to jsem – jak se lidově říká – takřka nevytáhl paty z baráku.

Oním barákem byla samozřejmě poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a dnes už i oněch bratří soluňských. Původní románská stavba s příčnou lodí a pěti apsidami byla vybudována – coby součást cisterciáckého kláštera – v I. polovině 13. století, zřejmě stavební hutí, která „má na triku“ také vznik hradu Buchlova. Celý klášterní komplex byl silně poškozen za husitských válek a po požáru v roce 1681 byl přebudován v honosné barokní sídlo s – rovněž barokním - kostelem. Kdo je autorem této přestavby sice dodnes nevíme, ale jména těch, kteří zdobili interiéry, známe. Z těch nejznámějších se jedná o malíře Paola Paganiho a Ignáce V. Raaba, sochaře Ondřeje Schweigela a Josefa A. Winterhaldera nebo štukatéra Baltazara Fontanu, Dalšími podrobnosti nebudu unavovat, uvedu jen, že jsem si poctivě, pozorně a v klidu prohlédl celou baziliku, včetně náhrobku kardinála Špidlíka a kaple Panny Marie matky jednoty křesťanů. Zmínit musím ale ještě minimálně nádherné varhany z poloviny 18. století (rekonstrukce 1964), barokní chórové lavice mimořádné umělecké kvality z přelomu 17. a 18. století nebo hlavní oltář z kararského mramoru z roku 1864.

Po krátké prohlídce klášterních exteriérů (např. prelatura byla přestavěna na zámek, který dnes slouží jako sociální ústav) se vydám k informačnímu centru, které se nachází v nedalekém Velehradském domě. Materiály tu nemají žádné (pokud si tedy nechcete nakoupit pohledy baziliky nebo nějakou knihu o Velehradu), ale byl jsem alespoň upozorněn na pár zajímavostí. A tak jsem si obešel celý klášterní areál, znovu si prohlédl snad všechny místní sochy (např. sv. Bernarda a sv. Luitgardu z roku 1767 (Ondřej Schweigel), polygonální kapli sv. Jana Nepomuckého z počátku 18. století, morový sloup s Immaculatou z roku 1676 (sochy čtyř světců byly doplněny až v roce 1715) a francouzská boží muka s Pražským Jezulátkem. A na závěr přidám ještě jednu velehradskou zajímavost. Na místním hřbitově se nachází – mimo jiné – hrob prvního lidoveckého předsedy Jana Šrámka, velmi zajímavé dílo místního sochaře Otmara Olivy.

Poté již Velehrad opravdu opouštím. Na okraji Uherského Hradiště dostanu echo, že mám jet přes Moravský Písek, protože „poznávací zájezd“ na Hodonínsko mi cestu urychlí. Čeká mě Uherský Ostroh, podle příjezdního panoramata naprostá placka, které dominuje starý vrchnostenský pivovar, renesanční zámek a barokně-klasicistní kostel. V každém případě se však jedná o místo, kde by člověk potřeboval podstatně více času, než jsem měl ten den já. A proto i popis závěru tohoto výletu výrazně urychlím. Zkrátka a dobře: to, co vidíte už jako panorama, skvěle doplňují – mimo jiné - pozůstatky židovské čtvrti, obloukový most a židovský hřbitov. Návštěva tohoto města mi opravdu udělala radost. Přitom zámek je dnes městským úřadem, židovská čtvrť neexistuje, kostel byl zavřený, židovský hřbitov je součástí toho městského, most byl kvůli poloze slunce v podstatě nefotitelný a předměstskou zvonici jsem nestihl vůbec. Tak nevím, ale jenom zásluhou té příjemné slečny v íčku to určitě nebylo.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem k tomu, že jsem během výletu požil jen něco minerálky, kterou jsem vezl v autě, přidám raději alespoň pár slov o pamětihodnostech tohoto města. Historické centrum Uherského Ostrohu je od roku 1990 vyhlášeno městskou památkovou zónou. V tomto případě se ani moc nedivím. Farní kostel sv. Ondřeje pochází z let 1751 až 1758, ale nejvýznačnější památkou města je určitě zámek. Původně obranný hrad z 13. století byl přestavěn v letech 1560 až 1570 na moderní renesanční zámek, který je dnes městským úřadem, knihovnou, informačním centrem a ubytováním v apartmánech. Známou stavbou je také železobetonový obloukový most přes řeku Moravu, postavený v roce 1928, nebo hranolová zvonička ze sedmdesátých let 19. století, která se nachází na ostrožském Předměstí. Za zmínku také určitě stojí zdejší židovský hřbitov s cennými náhrobky, mnohdy více než 300 let starými.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celý výlet se vydařil, ale pokud mám něco opravdu vyzdvihnout, tak klid a pohodovou samotu v interiéru velehradské baziliky a návštěvu Modré. Uherský Ostroh by byl dobrou atrakcí pro samostatný výlet. Nelíbilo se mi naopak ve velehradském informačním centru. Krásně zrekonstruované prostory určitě nebyly z mejlevnějších a snad proto tady měli naprosté ... neměli tam vůbec nic. Tak nevybavené "íčko" jsem opravdu už hodně dlouho nezažil.

Ostatní informace

Vstupné jsem nikde neplatil, takže přidám ještě takovou drobnou zajímavost na závěr: Kdo z vás si ještě vzpomene na to, jak soudruh ministr Klusák označil na Velehradu v roce 1985 sv. Cyrila a Metoděje za první komunisty?

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.103, 17.395)
Poslední aktualizace: 4.5.2014
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Velehrad

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,7km od místa

Příspěvky v okolí Slovácko poutní, velkomoravské i židovské aneb luhačovický výlet šestý

Jedeme na Velehrad,mužeme jet autobusem, vlakemm autem Jedeme se podívat na kulturní památku Velehrad, kde přišli v roce 863 věrozvěstové sv.Cyril a sv. Metoděl na velkou Moravu a přinesli nám písmo,je to výlet s historickým poznáním zmiňovaného místa, ješě je možnost návštívit skanzem v modrá, kde je možnost poznát indianský způsob života Najedli jsme se u stánku,…
Obec Velehrad, neďaleko Uherského Hradiště je jedným z najvýznamnejších pútnických miest Moravy, kde sa uchováva úcta k sv. Cyrilovi a Metodovi a Nanebovzatia Panny Márie.  Obec vznikla viac ako pred 800 rok…
Vesnice
Velehrad je velkou obcí se 1500 obyvateli a jedná se o nejvýznamnější poutní místo na Moravě. Dnes tu najdeme největší barokní chrám u nás a v roce 1991 tuto obec poprvé navštívil papež Jan Pavel II. Velehrad na…
Jak už jsem v jednom ze svých příspěvků uvedl, celý areál velehradského kláštera je jednou velkou učebnicí architektury, která začíná slohem románským a končí – mnohdy bohužel – snahou o zviditelnění současný…
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
Klášterní areál nedaleko Uherského Hradiště, spojený s počátky křesťanství na našem území a s působením věrozvěstů - Sv.Cyrila a Metoděje.
Archeoskanzen Modrá sa nacházda na okraji obce Modrá v tesnej blízkosti obce Velehrad neďaleko okresného mesta Uherské Hradiště. K otvoreniu tohto skanzenu došlo v roku 2004 a predstavuje živo…
Velehrad může pro každého znamenat něco jiného. Pro někoho je magickým poutním místem, kde si mohl „sáhnout“ na svatého otce, pro mnohé pak zajímavou památkou a pro někoho třeba jen místem trvalého bydliště. Já osobn…
Sochy sv. Bernarda a sv. Luitgardy dnes stojí po stranách boční, západní brány do kláštera. Nebylo tomu tak však od začátku. Sochy byly vytvořené v roce 1767 Ondřejem Schweiglem a umístěny byly na Barokní mos…
Skanzen experimentální archeologie na místě nejstaršího souvislého osídlení u nás, v obci Modrá u Starého Města u Uherského Hradiště.
Obec Modrá se nachází v těsné blízkosti poutního Velehradu a žije zde necelých sedm stovek obyvatel. Přesto, že obec proslavil zejména archeologický velkomoravský Skanzen a že je zde doloženo osídlení již v&n…
Výlet zahájíme v centru obce Velehrad a po modře značené pěší trase jdeme podél Salašského potoka kolem rybníku Rákoš, autokempu a hájovny do Salaše, a dále pokračujeme okrajem obce ke Zlacké studánce. Změníme vedoucí barvu značky na žlutou a stoupáním se dostaneme nad ves Jankovice k rozcestí V Březíčkách, kde odbočíme Doprava opět na modrou značku, která nás povede kolem…
Tipy na výlet
Archeologický Skanzen v Modré se nachází v lokalitě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu, 7 km od Uherského Hradiště. Představuje ideální podobu slovanského…
Modrá je větší obcí se 650 obyvateli a rozkládá se východně od poutní obce Velehradu, na jehož katastr těsně navazuje a severozápadním směrem od Uherského Hradiště. Modrá leží pod východními zalesněnými stráněmi…
Velehradsky klaster je byvaly cisterciacky klater lezici na vychodnim upati Chribu v obci Velehrad, asi 5 km od Stareho Mesta u Uherskeho Hradiste. Zalozeny na pocatku 13. stoleti je nejstarsim cisterciacky…
Archeologický Skanzen v Modré se nachází v lokalitě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu, 7 km od Uherského Hradiště. Představuje ideální podobu slovanského…
ROZHLEDNA MAJÁK ŠROTÍK – STARÉ MĚSTO Unikátní rozhledna v podobě majáku se nachází v průmyslové zóně na okraji Starého Města. Dominanta bývalého areálu cukrovaru souvisí s firemní filosofií společnosti na zpracování odpadů, která zde sídlí. Maják má za úkol ukazovat lidem „cestu v moři odpadů“.   Jedná se o oplechovanou stavbu složenou ze 7 dílů, každý o výšce 3 m, dohromady měří 27m. Váží 25 tun, má dvanáct oken a…
V kovové ZOO lvi nekoušou Netradiční kovová ZOO bude od soboty 21. dubna k vidění ve Starém Městě v areálu firmy Kovosteel. Kovovou zoo současné době obývá několik desítek zvířat a stále se rozrůs…
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
Vesnice
Buchlovice jsou velkou slováckou obcí s 2400 obyvateli a najdeme ji západním směrem od města Uherské Hradiště a pod jihovýchodními vrcholky Chřibů. Buchlovice jsou turisticky vyhledávanou obcí a to díky hned něk…
Nachází se okolo buchovického zámku na jižním okraji obce. Patří mezi naše nejvýznamnější Zámecké parky. Nejstarší část v bezprostředním okolí zámku byla zbudována začátkem 18. století pro Jana …
Uherské Hradiště leží na Jižní Moravě, východním směrem od Brna. Město se rozkládá v údolí mezi Vizovickou vrchovinou a pohořím Chřiby a na levém břehu řeky Moravy. Východním směrem od města se rozprostírá oblast …
Tipy na výlet
K vyznamnemu kralovskemu hradu Buchlov, ktery je dominantou chribskeho pohori. Hrad Buchlov byl vystaven v polovine 13. stoleti v romanskem stylu. Jeho hlavnim ukolem by…
O tom, že  " od Buchlova větor věje " se zpívá ve známé lidové písničce. Hrad stojí totiž na vysokém kopci na jižním výběžku Chřibů, kde se určitě vítr cítí jako doma. Pozoruhodné sídlo vzniklo v 1. …
Hrad Buchlov stojí na vysokém návrší v zalesněném pásmu Chřibů, hrad se nachází několik kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště ve Zlínském kraji. Hrad Buchlov je vynikající ukázko…
Nově otevřená (od roku 2004) 24 m vysoká kamenná rozhledna nad obcí Zdounky na Kroměřížsku. Přístupná po dohovoru v lesním penzionu Bunč (asi 4 km). Vstupné 20 Kč, rodinné 50 Kč. Výhled na Hanou a na Chřiby. Na Hrad Buchlov . Občerstvení v penzionu Bunč celoročně.
10.3km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
22.2km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
29.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace