Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Modrá
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

ARCHEOSKANZEN MODRÁ

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Pro zdatnější Vycházka - půldenní Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

Fotografie (3)  • Foto: lukirubi

Kam a jak jedeme?

Foto: lukirubi

Archeologický Skanzen v Modré se nachází v lokalitě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu, 7 km od Uherského Hradiště. Představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště z doby Velké Moravy (9. století). Je tvořen stavbami, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Nadzemní hmota staveb má charakter hypotetických rekonstrukcí, které však vznikly na podkladě konkrétních nálezů. Skanzen-sídliště se člení na funkční celky a areály. První představuje opevnění se vstupní branou a strážními věžemi. Na něj navazuje areál sídlištně-hospodářský, který plynule přechází v areál mocenský. Poněkud osamoceně stojí areál církevní. Okruh skanzenem uzavírá řemeslnický areál a informační centrum se zázemím.
Archeologický Skanzen se bude nacházet jižně od hranice Národní Kulturní památka Modrá (dále jen NKP Modrá), kostel sv. Jana, na okraji ostrožny na silnicí Staré Město-Velehrad, v blízkosti silniční odbočky na Modrou. Pomocně jej lze rozdělit na dvě základní části. První část bude tvořit Velkomoravské opevněné sídliště a druhou objekty Rybářské bašty s ubytovací kapacitou. Obě pak budou vytvářet jednolitý, vzájemně propojený celek. Tento celek bude následně pokračováním bezbariérového chodníku propojen se severněji se nacházejícím církevním areálem, jehož součástí je zmíněná NKP Modrá, kostel sv. Jana. Tím dojde kdosažení komplexní prezentace celé lokality. Zatímco objekty velkomoravského opevěnného sídliště archeologického skanzenu se budou nacházet zejména po obvodu předmětné plochy, především pak v její severní, západní a jihozápadní části, objekty Rybářské bašty s ubytovací kapacitou budou zabírat východní a jihovýchodní části plochy. Jižní část pak bude vyhrazena parkovišti, umělé vodní ploše a přístupovým komunikacím pro auta, pěší návštěvníky a cykloturisty.

Foto: lukirubi

Objekty staroslovanského sídliště se budou nacházet v severní a západní části předmětné plochy. Budou rozděleny do tří základních tematických celků, které však budou na sebe navazovat a budou propojeny chodníky tak, aby jednotlivé objekty bylo možno obejít a také vstoupit do jejich interiérů. Ve směru od východu k západu, resp. jihozápadu, půjde o areál za 1. Řemeslnický, za 2. Mocenský a za 3. Sídlištně-hospodářský, součástí bude i Církevní areál a prvky Opevnění a členění skanzenu. Autorem sídlištně-hospodářského areálu je Mgr. Miroslav Vaškových, vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea v Uherském Hradišti, ostatních pak PhDr. Luděk Galuška, CSc., vedoucí pracoviště slovanské archeologie Archeologického ústavu Moravského zemského muzea v Brně. Snahou obou autorů je jednotlivé objekty v rámci areálů vybrat tak, aby v jejich nadzemní části šlo o hypotetické rekonstrukce skutečně archeologicky odkrytých objektů nalezených na lokalitách středního Pomoraví. Z tohoto důvodu je brán v potaz především materiál ze Starého Města a Uherského Hradiště-Sadů, který doplňují objekty odkryté přímo na lokalitě Díly u Božího syna v Modré, tj. přímo v místech budoucího skanzenu, popř. v jeho bezprostřední blízkosti. Tomu budou odpovídat i jednotlivé popisy vystavěných objektů. Součástí opevněného sídliště bude samozřejmě také znázornění části opevnění. Bude jím zdvojená palisádová hradba s valem a dvojvěží v jižní a jihovýchodní části předmětné plochy, která bude v západní části volně přecházet v pletené oplocení, jímž bude hrazeno celé sídliště. V západním cípu předmětné plochy, za zastavěnou částí Sídlištně-hospodářského areálu budou políčka a výběhy pro zvířata.

Vstup do skanzenu se bude nacházet v rámci opevněného vchodu, mezi věžemi. Poté povede trasa podél palisádové hradby, na jejíž val bude možno vystoupit. Dále bude trasa směřovat do prostoru sídlištně-hospodářského areálu. V jeho rámci povede jedno její ramenodále mezi výběhy pro pro zvířata a políčka, druhé se stočí směrem proti svahu a mezi dvěma liniemi sídlištních objektů povede návštěvníka směrem k mocenskému areálu. Tam, u vstupu do něj - mezeře mezi symbolickou nízkou palisádou ohraničující celý areál - se obě ramena vycházkové trasy opět spojí. Návštěvník pak navštíví rozsáhlou zděnou stavbu palácového charakteru, kterou může projít a pokračovat pak dále severním směrem do prostoru NKP Modrá, kostel sv. Jana a nebo po prohlídce objektů mocenského areálu může přímo vstoupit do prostoru areálu řemeslnického. Tam se nakonec mohou podívat i ti návštěvníci, kteří se do prostoru skanzenu vrátí po prohlídce církevního areálu s NKP. Trasa bude v půlkruhu sledovat výrobní objekty, přičemž nakonec zavede návštěvníka na samý východní okraj mezi jižním směrem a po mírném svahu vyústí v prostoru vchodu, mezi věžemi palisádového opevnění.

Za čím jedeme?

Řemeslnický areál
Řemeslnický areál se bude nacházet v severovýchodní části části areálu, asi 15 m východně od budov mocenského areálu, mezi rybářskou baštou a jižní hranicí NKP. Toto umístění na okraji sídliště vyplývá jednak z historických skutečností zjištěných např. ve velkomoravském Starém Městě a jednak také z hlediska bezpečnostního, neboť zde bude při prezentacích příležitostně manipulováno s otevřenými ohni - počítá se s experimentálními tavbami a výpaly keramiky.

Řemeslnický areál bude mít dvě na sebe navazující části. První budou tvořit výrobní pece hutníka, kovolitce a hrnčíře. Ty budou umístěny na samém východním okraji areálu. Jejich přestřešení bude mít lehkou formu a nebo budou zhotoveny tak, aby se jimi dalo manipulovat. Druhou část řemeslnického areálu budou tvořit stabilní objekty-dílny, jejichž činnost byla úzce spojena s uvedenými pecemi. Prvním bude kovárna, druhým dílna kovolitce-klenotníka a třetím hrnčírna. Tyto výrbny budou doplněny o čtvrtý objekt, tzv. sdružené pracoviště zpracovatelů kosti, parohu a dřeva a také výrobců oděvů.

Mocenský areál
Mocenský areál se bude nacházet vlevo, tj. západně od řemeslnického areálu, od nějž by jej měl oddělovat jakýsi nástupní prostor, resp. vyůstění bezbariérového průchozího koridoru, který propojí Skanzen s plochou NKP Modrá, kostel sv. Jana. Západně až jihozápadně bude na mocenský areál volně navazovat areál sídlištně-hospodářský - jižně až jihozápadně to bude jeho sídlištní část, západně pak hospodářská. Umístění mocenského areálu vychází ze skutečností vylývajících z nálezových okolností mocenského areálu velkomoravského centra ve Starém Městě v poloze "Na Dědině", dnes se nacházejícího v rámci prostoru tamního hřbitova. Centrem staroměstského areálu byla dlouhá kamenná na maltu stavěná budova chodníkem spojená se stavbou církevní, v okolí se nacházely objekty hospodářského a výrobního charakteru. Tomu do značné míry podobné budou umístění mocenského areálu v rámci modranského skanzenu.

Sídlištně-hospodářský areál
Sídlištně-hospodářský areál skanzenu se bude nacházet na svažujícím se terénu ve směru sever-jih a bude navazovat na hospodářský objekt mocenského areálu, od něhož jej bude oddělovat symbolická palisáda. Končit bude v blízkosti svahu u hrany nad silnicí. Areál bud epreznetován jak objekty obytnými, tak i částečně hospodářskými, tvořícími menší účelová uskupení. Z obytných objektů budou zastoupeny typické domy, dále zemnice a také polozemnice. Z hospopodářských objektů budou prezentovány obilní jámy, zásobnice, kletě, pekárna, místo na mletí obilí a studna. V rámci jednotlivých obydlí bude snaha o postižení společenského postavení jejich uživatelů (např. nadzemní domy řemeslníků, zemnice jako obydlí spojovaná spíše se zemědělsky zaměřeným obyvatelstvem). Sídlištní část areálu bude doplněna doklady lovu (sušící se maso, kožešiny) a rybolovu (rybářské sítě, z kmene vydlabaný člun atd.) a menšími políčky u jednolivých usedlostí (s možností zpracovávat jejich produkty v rámci prezentačních dnů - pečení obilních placek atd.), dále výběhy pro zvěř a drůbež v západní části areálu. Sídlištně-hospodářský areál bude obsahovat cca 13 objektů.

Církevní areál
tento areál prozatím není bezprostřední součástí plánovaného archeologického skanzenu. V budoucnu ovšem, po jeho propojení s prvními třemi areály, se jím bezesporu stane. V současnosti jej tvoří místo originálního nálezu základů raně středověkého kostela s prezentační tabulí a asi 15 m od něj vzdálená novodobá stavba stavba kostelního charakteru. Tato stavba představuje hypotetickou rekonstrukci nadzemní části uvedeného archeologického nálezu kostelního půdorysu. Souvisí s ní zatím jen malá informační tabule. V budoucnu by mělo dojí k realizaci větší tabule a k aktualizaci textů na prezentačních tabulích, dále k úpravě okolí stavby i originálního nálezu, popř. k citlivému vytyčení míst, kde byly v minulosti odkryty velkomoravské hroby.

Rybářská bašta a příslušenství
Nedílnou součástí archeologického skanzenu bude rybářská bašta s příslušenstvím. Tyto se budou nacházet především v jižní až jihovýchodní části skanzenu. Jejich realizace je plně věcí zadavatele projektu. Přesto by jednotlivé objekty měly alespoň do jisté míry architektonicky souviset s objekty historické povahy. To se týká zejména obyvatelných srubů, asi méně toho může být dosaženo v případě objektu samotné Rybářské bašty. Její umístění však předpokládá, že nebude nikterak bránit hlavním výhledům na areály archeologického skanzenu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Archeoskanzen Modrá - paní Hrabalová
Telefon:+420 572 501 823 - Pevná linka na archeoskanzen
Telefon:+420 777 807 368 - Paní Hrabalová
e-mail: archeoskanzen@email.cz

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce se nám líbí místní akce, seznam akcí na tento rok se teprve připravuje, sledujet web archeoskanzen.cz.

Ostatní informace

Více se dozvíte na oficiálním webu www.archeoskanzen.cz.

Poslední aktualizace: 21.4.2015
Autor příspěvku: lukirubi
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
ARCHEOSKANZEN MODRÁ</strong> mapa
mapa ARCHEOSKANZEN MODRÁ

Příspěvky v okolí ARCHEOSKANZEN MODRÁ

Archeoskanzen Modrá sa nacházda na okraji obce Modrá v tesnej blízkosti obce Velehrad neďaleko okresného mesta Uherské Hradiště. K otvoreniu tohto skanzenu došlo v roku 2004 a predstavuje živo…
Živá Voda v Modré je areál s rybníkem, kde je mimo jiné i skleněný tunel na dně rybníka v hloubce cca 6 metrů. Návštěvníci v něm pozorují podvodní život v našich vodách.http://www.zivavodamodra.cz/
Velehradsky klaster je byvaly cisterciacky klater lezici na vychodnim upati Chribu v obci Velehrad, asi 5 km od Stareho Mesta u Uherskeho Hradiste. Zalozeny na pocatku 13. stoleti je nejstarsim cisterciacky…
Skanzen experimentální archeologie na místě nejstaršího souvislého osídlení u nás, v obci Modrá u Starého Města u Uherského Hradiště.
Obec Modrá se nachází v těsné blízkosti poutního Velehradu a žije zde necelých sedm stovek obyvatel. Přesto, že obec proslavil zejména archeologický velkomoravský Skanzen a že je zde doloženo osídlení již v&n…
Jedeme na Velehrad,mužeme jet autobusem, vlakemm autem Jedeme se podívat na kulturní památku Velehrad, kde přišli v roce 863 věrozvěstové sv.Cyril a sv. Metoděl na velkou Moravu a přinesli nám písmo,je to výlet s historickým poznáním zmiňovaného místa, ješě je možnost návštívit skanzem v modrá, kde je možnost poznát indianský způsob života Najedli jsme se u stánku,…
Obec Velehrad, neďaleko Uherského Hradiště je jedným z najvýznamnejších pútnických miest Moravy, kde sa uchováva úcta k sv. Cyrilovi a Metodovi a Nanebovzatia Panny Márie.  Obec vznikla viac ako pred 800 rok…
Modrá je větší obcí se 650 obyvateli a rozkládá se východně od poutní obce Velehradu, na jehož katastr těsně navazuje a severozápadním směrem od Uherského Hradiště. Modrá leží pod východními zalesněnými stráněmi…
Velehrad může pro každého znamenat něco jiného. Pro někoho je magickým poutním místem, kde si mohl „sáhnout“ na svatého otce, pro mnohé pak zajímavou památkou a pro někoho třeba jen místem trvalého bydliště. Já osobn…
Klášterní areál nedaleko Uherského Hradiště, spojený s počátky křesťanství na našem území a s působením věrozvěstů - Sv.Cyrila a Metoděje.
Vesnice
Velehrad je velkou obcí se 1500 obyvateli a jedná se o nejvýznamnější poutní místo na Moravě. Dnes tu najdeme největší barokní chrám u nás a v roce 1991 tuto obec poprvé navštívil papež Jan Pavel II. Velehrad na…
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
Archeologický Skanzen v Modré se nachází v lokalitě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu, 7 km od Uherského Hradiště. Představuje ideální podobu slovanského…
Výlet zahájíme v centru obce Velehrad a po modře značené pěší trase jdeme podél Salašského potoka kolem rybníku Rákoš, autokempu a hájovny do Salaše, a dále pokračujeme okrajem obce ke Zlacké studánce. Změníme vedoucí barvu značky na žlutou a stoupáním se dostaneme nad ves Jankovice k rozcestí V Březíčkách, kde odbočíme Doprava opět na modrou značku, která nás povede kolem…
Rozhledna Maják Šrotík ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Společnost zabývající se zpracováním odpadu přichází s originálním nápadem. Doprostřed svého are…
ROZHLEDNA MAJÁK ŠROTÍK – STARÉ MĚSTO Unikátní rozhledna v podobě majáku se nachází v průmyslové zóně na okraji Starého Města. Dominanta bývalého areálu cukrovaru souvisí s firemní filosofií společnosti na zpracování odpadů, která zde sídlí. Maják má za úkol ukazovat lidem „cestu v moři odpadů“.   Jedná se o oplechovanou stavbu složenou ze 7 dílů, každý o výšce 3 m, dohromady měří 27m. Váží 25 tun, má dvanáct oken a…
V kovové ZOO lvi nekoušou Netradiční kovová ZOO bude od soboty 21. dubna k vidění ve Starém Městě v areálu firmy Kovosteel. Kovovou zoo současné době obývá několik desítek zvířat a stále se rozrůs…
Uherské Hradiště leží na Jižní Moravě, východním směrem od Brna. Město se rozkládá v údolí mezi Vizovickou vrchovinou a pohořím Chřiby a na levém břehu řeky Moravy. Východním směrem od města se rozprostírá oblast …
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
Vesnice
Buchlovice jsou velkou slováckou obcí s 2400 obyvateli a najdeme ji západním směrem od města Uherské Hradiště a pod jihovýchodními vrcholky Chřibů. Buchlovice jsou turisticky vyhledávanou obcí a to díky hned něk…
Nachází se okolo buchovického zámku na jižním okraji obce. Patří mezi naše nejvýznamnější Zámecké parky. Nejstarší část v bezprostředním okolí zámku byla zbudována začátkem 18. století pro Jana …
Tipy na výlet
K vyznamnemu kralovskemu hradu Buchlov, ktery je dominantou chribskeho pohori. Hrad Buchlov byl vystaven v polovine 13. stoleti v romanskem stylu. Jeho hlavnim ukolem by…
O tom, že  " od Buchlova větor věje " se zpívá ve známé lidové písničce. Hrad stojí totiž na vysokém kopci na jižním výběžku Chřibů, kde se určitě vítr cítí jako doma. Pozoruhodné sídlo vzniklo v 1. …
Hrad Buchlov stojí na vysokém návrší v zalesněném pásmu Chřibů, hrad se nachází několik kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště ve Zlínském kraji. Hrad Buchlov je vynikající ukázko…
Nově otevřená (od roku 2004) 24 m vysoká kamenná rozhledna nad obcí Zdounky na Kroměřížsku. Přístupná po dohovoru v lesním penzionu Bunč (asi 4 km). Vstupné 20 Kč, rodinné 50 Kč. Výhled na Hanou a na Chřiby. Na Hrad Buchlov . Občerstvení v penzionu Bunč celoročně.
10.8km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
22.3km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
25.3km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
28.9km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
56.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace