Luhačovice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Luhačovice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Procházka Luhačovicemi

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Fotografie (92)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Jsou Luhačovice opravdu nejkrásnějšími moravskými lázněmi ? Odpověď na tuto otázku můžeme nalézt pouze na jednom jediném místě - a to přímo v lázeňském městečku !

Pro přesun volíme autobusovou linku, která jede přes Ludkovice. Tady mají nad obcí velice hezkou přehradní nádrž ( rezervoár pitné vody ), která díky okolním zalesněným vrškům nejvíce ze všeho připomíná kanadské jezero. Těsně před Luhačovicemi předjíždíme rychlík, který přiváží až z daleké Prahy nové lázeňské hosty.

Protože jsme si tentokrát před výletem dali doma časný oběd, stavujeme se jen v bufetu vedle nádraží na kávičku a pak už se vydáváme na prohlídku města...

Za čím jedeme?

Foto: Franta

Z velmi hezké hlavní ulice, lemované po obou stranách nejen vilami, ale i množstvím obchůdků, kaváren a restaurací stoupáme ulicí do kopce k hotelu Zálesí. Má tak trochu futuristickou fasádu, stejně jako zadní trakt známé Alexandrie. Ulice dál vede do Bílé čtvrti po vrstevnici a nabízí nám neotřelý pohled na centrum města.

Má velmi dobrou polohu - ze tří stran je chráněno zalesněnými pásmy okolních kopců a údolí Olšavy, ve kterém je vystavěno, je otevřeno teploučkým jižním vánkům. Však se také zdejší údolíčko stalo domovem lovcům už v době kamenné !

Jako lázně jsou Luhačovice v podvědomí veřejnosti teprve od konce 18.století. Zdejší obyvatelé si až do vzniku železniční trati z U.Brodu do Luhačovic vydělávali na "chléb náš vezdejší" dost zajímavým způsobem: místní formani rozváželi minerální vodu po celém tehdejším Rakousku - Uhersku. Pomalý růst lázní se zrychlil až v momentě, kdy zde koncem 19.století vznikla pod vedením dr.Veselého společnost, která lázně odkoupila od pana hraběte.

Foto: Franta

O charakteristický ráz nejznámějších lázeňských budov se poté zasloužil jeden náš dobrý "známý", jehož díla můžeme obdivovat třeba na Pustevnách, na sv.Hostýně anebo v zámku v Novém městě n.Metují. Nebyl to nikdo jiný než geniální slovenský architekt Dušan Jurkovič. Ten se zhlédl ve zdejších lidových stavbách a s použitím prvků valašského a slováckého folklóru napřed realizoval přestavbu Janova domu ( dnes Jurkovičův), budovu Jestřabí ( dům L.Janáčka ) a dnes už neexistující Slovácké búdy. Ambiciózní Jurkovič měl v zásobě spoustu dalších projektů, ale k jejich realizaci už bohužel nedošlo. I tak ale jeho stavby vtiskly lázním velice osobitý a nezaměnitelný ráz ...

V samotném středu lázní se pak zbouraly staré domky, tok říčky Olšavy byl přemostěn mnoha ozdobnými lávkami a můstky a vzniklo zde prostorné lázeňské náměstí. Z jedné strany mu dominuje rozložitá stavba Společenského domu, kolonáda na straně druhé vznikla až v 50.letech min.století. Najdeme v ní haly, kde vyvěrá známá Vincentka a Amandka a také spoustu obchůdků, galerii a výstavní sály a taktéž restauraci.

Foto: Franta

Lázeňských pramenů je v Luhačovicích celkem 11 a kromě jednoho sirného jsou to všechno alkalické kyselky a obsahují sodík, hořčík, vápník, chlór, kyselinu uhličitou a volný kysličník uhličitý. Téměř všechny prameny se nachází v lázeňském centru - odloučeny jsou jen Aloiska a Elektra. K ochutnání návštěvníkům jsou trvale přístupné Ottovka, Gejzír a Aloiska. Nejen v lázeňském středu se nachází několik nádherných fontán, z nichž ta největší pod Společenským domem je dílem arch.Kavana a byla sem přenesena z výstavy Expo 58 z Bruselu.

Protože Luhačovice leží na hranici tří národopisných oblastí - Valašska, Slovácka a Hané, vznikla zde velmi specifická oblast zvaná Luhačovické Zálesí. S ukázkami zdejšího folklóru, lidových krojů a předmětů denní potřeby se můžeme setkat v muzeu umístěném ve vile Lipová. Kromě bohatého kulturního programu si mohou lázeňští hosté a návštěvníci pobyt v lázních zpříjemnit vycházkami a tůrami po okolních lesoparcích a zalesněných vršcích anebo navštívit nedalekou rekreační vodní nádrž.

Foto: Franta

Od hotelu Zálesí si s manželkou po obvodu obcházíme Bílou čtvrt s náměstím ve svahu s mnoha vilami a léčebnými budovami. Chceme se jít podívat i k prameni Aloiska v lese nad námi, ale zrovna tam míří dav svatebčanů a tak pokračujeme do samého centra lázní. Okolní krásu obdivujeme za lízání osvěžující zmrzliny a po prohlídce kolonády a náměstí míříme proti toku Olšavy až pod další, Jurkovičem upravený lázeňský dům při rozcestí na Pozlovice a odpočíváme v krásné japonské zahradě.

Okolo moc zajímavé fontány - ( málo radosti by zde asi zažil major Terazky z Černých baronů, pro kterého byly "kašni" noční můrou ) - a další nedaleko Společenského domu si procházíme nádherný lesopark po pravé straně údolí až k vile Lipová a prameni Ottovka...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pak už přecházíme po hlavní lázeňské třídě zpět do města. Ulice je lemována spoustou restaurací, cukráren a kavárniček, nechybí množství butiků a obchůdků se suvenýry v dobře utajených pasážích a samozřejmě nabídka vynikajících lázeňských oplatků.

Foto: Franta

Náš problém s hladem razantně vyřešíme návštěvou restaurace hotelu Vltava. Poté pokračujeme k funkcionalistické budově pošty, která má ze spodní strany - od tržnice - velmi interesantní fasádu. Nad poštou je uprostřed kruhového objektu další nápaditá, tak trochu scifi fontána. Po hlavní třídě se pomalu vracíme zpět na nádraží k busu a cestou obdivujeme množství krásných vilek a jiných staveb - dvojice vilek připomíná Perníkové chaloupky, fasádu jednoho z domů podpírají Atlanti, naproti přes ulici jsou malebně na plotě vystavěny hrnky a malované talířky na prodej. A samozřejmě další obchody a ochůdky, kavárničky a pensiony - je to všechno jedna veliká paráda a my si s manželkou slibujeme, že odteď budeme Luhačovice navštěvovat pravidelně v každém ročním období ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

A jak tedy zní odpověď na otázku, zda jsou Luhačovice nejkrásnějšími moravskými lázněmi ?

ANO - JE TOMU TAK !!!!!!!!!!

Ostatní informace

Restaurace hotelu Vltava nám i v pozdní sobotní odpoledne nabídla výběr ze 2 meníček : první do 70 kč, to druhé do 80 kč. Překvapivě nízká cena na to, že jsme v lázních, nemyslíte ?!? A je třeba podotknout, že jídlo bylo vynikající a bylo ho dost ! Cestou k nádraží jsme se jen tak orientačně sem tam mrkli na jídelní lístky za výlohami jiných restaurací a ono se tady dá i jinde dobře najíst za rozumnou cenu - tak to je tedy oproti předraženému krajskému městu velmi milé překvapení ...

Poslední aktualizace: 02.10.2012
Autor příspěvku: Franta
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Procházka Luhačovicemi - Služby, informace
Procházka Luhačovicemi na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Procházka Luhačovicemi

Moravské léčebné lázně, městská památková zóna. Architektura lázeňských budov je určena secesním slohem a slavným Dušanem Jurkovičem.
Jedna z mnoha pozoruhodných budov v centru lázeňského města Luhačovice se nachází těsně pod hlavní městskou dopravní tepnou, tedy Masarykovou ulicí. Tímto objektem je vila Bellevue a její adresou je ulice U Šťávnice (č. 237). Spolu s nedaleko se nacházejícími vilami Světlana a Haná se jedná o další krásnou secesní stavbu švýcarského stylu. V tomto případě už…
Luhačovice - kúpele Luhačovice sú považované za jedny z najúčinnejších  v Európe pre vysoký obsah minerálnych látok v liečivej vode. Mesto leži asi 20 km od Zlína. Okolie mesta je súčasťou chránenej krajinne…
Celodenní výlet začíná na železničním nádraží (nebo na parkovišti). Trasa prochází hlavní třídou (informační centrum), vstupuje do areálu lázní, který částečně…
Sanatorium Miramare stojí v centru lázní Luhačovice. Je oblíbeným místem, neboť se nachází na klidném místě v blízkosti městského centra. V hotelu kromě ubytování najdete více než šedesát léčebných a relaxačních proce…
Největší léčebný hotel, který můžete v Luhačovicích navštívit je dominanta lázní - hotel Palace. Přímo v hotelu naleznete koupele v přírodní minerální vodě, inhalace, přes šedesát druhů lázeňsk…
V centru lázeňského města - Luhačovice se můžete ubytovat na Masarykově třídě v novém čtyřhvězdičkovém hotelovém komplexu Alexandria. Jistě zde přijde každému vhod nejmodernější hotelové wellness…
Moderní ubytování v jednom z oblíbených penzionů v centru lázní Luhačovic najdete v penzionu Monika, nacházející se na Masarykově třídě, vedle hotelu Alexandria. Prostorné pokoje zde mají vlastní sociální zařízení na poko…
Někomu možná přijde spojení v názvu článku zvláštní až nepatřičné, ale všechny tyto budovy spojuje hned několik „prvků“. Minimálně bílá barva, architektonický styl a jméno Bohuslav Fuchs. K tomu je možno…
Dvě půvabné dominanty městského centra i hlavní luhačovické třídy – tedy Masarykovy ulice – mají dnes smůlu v tom, že jejich pozadí vysloveně hyzdí vila Jiřinka a stavba jakéhosi hotelového monstra. I tak zde…
Navštívíte - li moravské lázně Luhačovice a nevíte. kam zajít na oběd, jednou z možností, kde se dobře a levně najíte je nová restaurace AZ dvůr. Stojí naprotí vlak…
Půvabné lázeňské město Luhačovice, rozkládající se v údolí Luhačovického potoka aneb říčky Šťávnice, na hranici Valašska a Slovácka, nabízí svým návštěvníkům i lázeňským hostům – mimo jiné – také množství zajímavých historických památek. Město samotné je přitom možno rozdělit na část lázeňskou a část městskou. Součástí centrální části města, která je orientována od…
Prodej lázeňských oplatků se poslední dobou stává fenoménem, který zachvátil mnohá místa České republiky. Nabízejí je jako dárek dokonce už i tam, kde se nikdy žádné lázně – kromě těch městských s plovárnou –…
V rodném domečku A. Kaňovské, nositelky titulu " Mistr tradiční rukodělné výroby JM kraje, " stojícího na Masarykově třídě v lázních Luhačovice, vedle hotelu Alexandria se určitě zastavte. V opraveném rodinném domečk…
Pokud se řekne Luhačovice, každý si představí malebné moravské lázničky a nezapomenutelné oplatky různých chutí. Výrobou a prodejem oplatků a trojhránků v Luhačovicích se zabývá firma Kare, která používá …
Lázeňské město Luhačovice je plné nádherných větších či menších památek. Mezi ty, kterých si můžete všimnout při průjezdu městem, patří i pomník "Osvobození". Jako pocta obětem II. světové války byl již v létě 1945 postaven na náměstí 28. října před nynější budovou MěÚ pomník. Slavnostně odhalen byl 2 měsíce po válce - 29. července 1945.  Již tehdy ale lidé věděli, že…
Do města Luhačovice v malebné krajině Bílých Karpat - největších moravských lázní a čtvrtých největších lázní v ČR se ze Zlína dostáváme autobusem. Cesta trvá necelou hodinu. Před procházkou městem se můžou…
V lázňském městě Luhačovicích - vyhlášeném lázeńském  a rekreačním místě je pěkná procházka po kolonádě. Od ČSD a ČSAD nádraží směrem k městu - Nádražní ulicí kolem hlavní silnice, pak odbočujeme vlevo Masary…
Jedny z nejkrásnějších, známé lázně Luhačovice poskytují svým hostům odpočinek v krásném prostředí mezi parky, prameny a fontánami. Jsou proslulé stavbami slavného architekta Dušana Jurkoviče. Jedn…
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
Pramen Dr. Šťastného – nebo občas také prodlouženým názvem Pramen MUDr. Františka Šťastného – patří k nejzajímavějším luhačovickým pramenům a býval původně nazýván Gejzír. Toto jméno získal díky tomu, že když…
Ottovka je další z řady „klasických“ luhačovických minerálních pramenů, tzn., že mezi šestnácti zdejšími prameny patří k těm nejstarším, nejznámějším a nejoblíbenějším. I ona má spojitost s šlechtic…
Chcete -li si odpočinout v krásném prostředí uprostřed parků, pramenů a fontán, hledáte - li klid, pohodu a relaxaci, ideálním místem jsou Lázně Luhačovice s Jurkovičovou architekturou. Načerpáte zde energii,…
Vila Chaloupka v lázních Luhačovice je jednou ze staveb od známého architekta Dušana Jurkoviče. Byla postavena 1902 jako přestavba původního Kuchyňského domu. Leži v samém centru lázní nedaleko kolonády, Jurkovičo…
Jurkovičův dům v Luhačovicích je zřejmě nejznámější a nejkrásnější stavbou těchto lázní. Byl postaven roku 1902 a nachází se přimo u lázeňské kolonády. Slouží jako lázeňský hotel a byl v roce 2002 rekonstruován.
   Při návštěvě moravských Lázní Luhačovic nebudeme obdivovat jen zdejší pozoruhodné stylové lázeňské stavby spolu s kolonádou, ale zcela jistě nás zaujme i několik velice krásných fontán. Ta…
Tipy na výlet
Největší moravské lázně Luhačovice jsou vzdáleny 20km od Zlína a 12km od Uherského Brodu. V Luhačovicích je u kolonády několik staveb architekta Dušana Jurkoviče. Při procházce na přehradu narazíte na minigolf a tenisové kurty. V letních měsících je zde mnoho příležitostí za zábavou a kulturou. V Luhačovicích je mnoho restaurací a hotelů, kde se dá ubytovat a dát si…
Osvobozením 2. května 1945 začíná pro luhačovické lázně nová etapa vývoje. Vtéto době vzniklo právě velkorysé řešení lázeňského náměstí. Velká kolonáda svým efektním obloukovým půdorysem sleduje úpatí Velké Kamenn…
Luhačovice nejsou jen soustavou minerálních pramenů, přehlídkou architektury lázeňských pavilonů a nepřebernou sbírkou historizujících a funkcionalistických staveb všech druhů. Najdeme zde i různé jiné pozoruhodno…
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
15.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace