Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Kyjov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Procházka Kyjovem

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

Fotografie (68)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Po průzkumu Bzence usedáme chvíli po poledni do vlaku a necháme se jím vézt do Kyjova. Cesta není dlouhá - projíždíme Vracovem a Vlkošem, pak se trať stáčí vpravo, a když krom okolních táhlých pahorků vyplní horizont i modré vrchy Chřibů, jsme na místě. Vzpomínám si, jak jsem byl ještě dítko školou povinné a pletl jsem si Kyjov s Kyjevem. Nechápu, co mě k tomu vedlo, ale to bylo ještě dávno předtím, než jsme začali probírat Vlastivědu. Poté jsem byl dědou poučen, že ačkoliv je Kyjov asi 275 x menší než jeho ukrajinský jmenovec, je daleko významnější, neboť se v jeho okolí pěstuje vinná réva a navíc je náš! A já v duchu směrem k nebi dodávám: "A také se v tomto jedenáctitisícovém městě nachází spousta zajímavých památek, milý dědečku..."

Z nádraží vycházíme na třídu Komenského a pokračujeme po ní směrem do centra města. Po deseti minutách přicházíme na náměstí Hrdinů, jehož téměř celá plocha je pokryta zelení. Mezi vegetací se vypíná velmi zajímavý a zdá se, že i umělecky cenný Památník obětem válek. Z jedné strany je náměstí ohraničeno novorenesančními fasádami Klvaňova gymnázia, které zde stojí od roku 1898. Jeho členitý půdorys lemuje ještě i část třídy Komenského směrem k Masarykovu náměstí. Gymnázium bylo původně kolejí piaristů, kteří ji zároveň s kaplí zbudovali před koncem 18.století. V místech bývalého refektáře byl zhruba o 100 let později vystavěn novorománský kostel svatého Josefa Kalasanského, jehož průčelí s vysokou štíhlou zvonicí můžeme obdivovat pouze z Komenského třídy. Tento "Pepa" ale nemá nic společného s Ježíšovým pěstounem - jednalo se o španělského šlechtice José de Calanzase, který byl nejen zakladatelem piaristického řádu, ale razil v té době osvícené heslo, že se má každému dítěti dostat vzdělání. A to prosím zdarma! (Kteroužto zásadu by zajisté uvítala i ta dnešní, po vědomostech toužící populace...)

Pak už přicházíme na začátek hlavního městského rynku. Je jím velmi rozlehlé Masarykovo náměstí, které by slušelo i mnohem většímu sídlu. Jeho hlavní obdélníková plocha je parkovištěm i pěší zónou se dvěma fontánami. A to vše obklopují dlouhé fronty domů, z nichž některé svými historickými fasádami připomínají, že byly kdysi obývány ctihodnými měšťany. Ale jaké by to bylo náměstí bez nějaké význačné dominanty? To kyjovské se naštěstí může pochlubit hned dvěma: tou první je pozoruhodný kostel Nanebevzetí Panny Marie, sv.Cyrila a sv.Metoděje. Původně kapucínský kostel byl díky bohatému finančnímu daru od Jana Adama z Lichtenštejna dostavěn začátkem 18.století a později dostal přívlastek "farní." Hlavní oltář zdobí rozměrný obraz Nanebevzetí. Jeho autorem je Jožka Zelený, zatímco bohatou štuková výzdobu interiéru a sochy obou věrozvěstů má na svědomí Ondřej Schweigel. Venkovní fasáda je nad vstupem zkrášlena erbem budovatele Lichtenštejna a zarámovaným obrazem Bohorodičky s Ježíškem. Nás turisty nejspíš zarazí, že kostel nemá žádnou věž, ale takový býval typický vzhled všech kapucínských kostelů.

Co ale chybí nejvýznamnějšímu městskému kostelu, tím zase oplývá kyjovská radnice. Stojí v čele náměstí a její renesanční budova spolu s téměř 40 m vysokou věží je Masarykovu rynku kulisou nejcharakterističtější. Kyjov - původně trhová ves - se o 400 let později rozrůstl natolik, že dosáhl městských práv. A ke každému takovému středověkému městu neodmyslitelně patřila i radnice. Vzorně opravená kyjovská má fasádu, bohatě pokrytou renesančními psaníčky a je i v současnosti sídlem novodobých konšelů. Jen ta její podoba je dnes trochu onačejší - k původně patrové budově bylo před koncem 19.století přistavěno ještě jedno patro. A od roku 2006 sídlí v nové radniční přístavbě s atriem Radniční galerie a podzemí ukrývá vinotéku s kvalitními produkty místní vinné révy.

Foto: Franta

V těsném sousedství radnice stojí barokní Mariánský sloup a kulturní dům, vystavěný v dobách totality. Ve své době narušil ráz náměstí, ale naštěstí to není po jeho přestavbě až tak markantní. Kromě měšťanských domů, z nichž je asi nejzajímavější ten s logem Lékárny, je ozdobou Masarykova náměstí také funkcionalistická budova Spořitelny.

Za čím jedeme?

Zatímco si manželka fotí nejvýznamnější dominanty, já se on ní vzdaluju a obcházím si průčelí radnice se stěnami, pokrytými sgrafity a bosáží... a pak obcházím dokonce celý blok domů, kde mne "zaujme" typická socialistická architektura jakéhosi obchodního domu. Zároveň je tato procházka testem, zda-li si mé nepřítomnosti povšimne moje zákonitá manželka. Bohužel nikoli - když jsem se jí (více jak po čtvrthodině) ocitl na dohled, stále ještě k očím pozvedala svůj fotoaparát. A to, že jí někdo chybí, by nespíš zjistila, až by jí došla šťáva v bateriích - ach jo!

Foto: Franta

Po jedné straně náměstí, odkud vybíhají zajímavé pasáže pokračujeme směrem ke kyjovskému zámečku. Nachází se ještě na dohled náměstí, ale už v místech, kde se tato jeho část nálevkovitě zužuje a poté přechází do třídy Palackého. Renesanční zámeček je vlastně nejstarší památkou města, neboť jej Jan Kuna z Kunštátu nechal vystavět už v roce 1540. Ale k panskému bydlení dlouho nesloužil - prošel proměnou na faru, kasárna, nemocnici - a začátkem 20.století byl opraven a doplněn sgraffity od Jano Kohlera. Od r.1928 slouží až dodnes jako Muzeum. Od zámečku stoupáme cikcak chodníčkem k dalšímu zajímavému objektu. Je jím malebná kaple svatého Josefa, tyčící se na pahorku nad zámečkem a od které je zajímavý výhled na město. Původně zde stával svatomartinský farní kostel, který byl ale v 18.století odsvěcen a přeměněn na skladiště. Později byl celý zbořen a ze zbytků stavebního mateiálu byla postavena dnešní kaple. U sakrální stavby se nachází travnaté prostranství, doplněné zatím sporadickou městskou zelení a originálním Pomníkem obětem.

My jsme tímto dosáhli nejzaššího bodu při naší procházce městem a chtě nechtě se musíme pomalu vracet k nádraží. Manželku vyšlu směrem k Městskému parku a já ještě krátce nahoru krásnou vilovou čtvrtí na okraj Seifertova náměstí, kde stojí funkcionalistická stavba Husitského sboru. K chrámové lodi je přistavěna vysoká hranolová zvonice, jejíž tvar je v patrech nad sebou jdoucích zeštíhlen a vrchol zdobí velký kalich s křížem. Kostel byl postaven v roce 1928 dle autora projektu - arch.Antonína Mendla. Když se vracím dolů z kopce za Janou, připomenu si, co jsem nedávno vyčetl - Kyjov se stal v období mezi oběma světovými válkami oblíbenou destinací pro avantgardní architekty a město bylo obohaceno hned několika desítkami funkcionalistických staveb. Projektovali je i tři místní rodáci - Josef Polášek, Bohumír Tureček a Ludvík Hilgert... S manželkou pak pokračujeme přes rozsáhlý městský park na nádraží a než nám jede spoj, stavujeme se ještě na občerstvení.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Oběd jsme si dali předtím v Bzenci, a tak jsme v Kyjově využili jen tekutého občerstvení. Před odjezdem jsme se stavili na kafé v luxusní restauraci přímo u nádraží, ale k mé veliké nelibosti se zde nesmělo kouřit...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce jsme byli ohromeni Masarykovým náměstím a jeho památkami. Ale líbilo se nám i návrší s kaplí svatého Josefa a také ta hezká vilová čtvrt.

Ostatní informace

Muzeum už bylo uzavřeno a vstupenky do jiných objektů jsme nekupovali. Platili jsme jen za občerstvení a za lístky vlakem k domovu.

Poslední aktualizace: 18.08.2015
Autor příspěvku: Franta
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Procházka Kyjovem - Služby, informace
Procházka Kyjovem na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Procházka Kyjovem

Zámek
Nevelký zámek se nachází uprostřed města Kyjov na Hodonínsku v Jihomoravském kraji. Zámek je obdélná patrová budova, zčásti renesanční a zčásti barokní. Některé zámecké místnosti mají renesanční klenby. Návštěvn…
 Poblíž městského centra se u říčky Kyjovky a třídy Komenského rozprostírá menší náměstí, jehož plocha nedosahuje ani 0.5 ha. Prostranství je pokryto zelení a jeho největší ozdobou je zajímavý Památník obětem…
Kyjov leží autem asi 53 km JV od centra Brna a 20 km severně od Hodonína. Jde o bývalé okresní město (do roku 1960), které má v současné době necelých 12 000 obyvatel. Dnes kromě služeb a výrobních firem je Kyjov známý hlavně jako kulturní a folklorní centrum Slovácka.   Kostel Nanebevzetí Panny…
Nachází se na hlavním Masarykově náměstí. Byl postaven koncem 20. let 17. století z podnětu kardinála Františka z Dietrichštejna jako poděkování městu za věrnost, kterou zachovalo město císaři Ferdinandovi II. v době stavovského povstání. V období totality byl sloup odsunut, na své původní čestné místo před Radnicí byl vrácen zpět v roce 1990. Turistická mapa KČT 1:50 000 č.89-90 Slovácko-Chřiby a jižní…
Na Masarykově náměstí v centru Kyjova, naproti budovy radnice stojí kyjovský kulturní dům. V budově pořádají kultruní akce, hudební a divadelní představení, také výstavy. Je zde i předprodej vstupenek na kulturní …
Cyklisté vítáni
Ubytování, adresa: Palackého 205/6, KyjovTelefon: +420518307711,+420518307712, e-mail: info@penzion-regio.czKapacita: 37 místMožnost ubytování na jednu noc, Nabídka energeticky vydatných…
Obklopeno Kyjovskou pahorkatinou, rozkládá se na dohled od jižních úpatí Chřibů slovácké město, jehož monumentální náměstí by bylo ozdobou i mnohem většího sídla - (Kyjov má "jen" něco přes 11 tisíc obyvatel).…
Město
Kyjov leží na Jižní Moravě, západním směrem od města Uherské Hradiště. V Kyjově se každoročně konají národopisné slavnosti nesoucí název Slovácký rok. Město Kyjov je považováno jako jedno z center moravského slo…
Měšťanský dům
Jedná se o nejvýznamnější kyjovskou historickou památku, kteá vytváří dominantu hlavního Masarykova náměstí. Byla postavena v letech 1561–62. Věž radnice byla zvýšena v roce 1582. Vážně…
Slovácké město Kyjov, ležící na Jižní Moravě je  to známé středisko slováckého folklóru a také je rozsáhlou velmi úrodnou vinařskou oblastí. Je to královské město, které se vyvinulo z jednoho z center V…
Odpočinkové místo
Kyjovský park je tvořen starou a novou částí. Ty dnes dělí cyklistická stezka. Původně tudy procházel mlýnský náhon, který tekl z Nětčic do Kyjova. Starý park na pravé straně náhonu byl…
Jedna z nejvýznamnějších historických památek města Kyjova - renesanční radnice, stojí na náměstí Masaryka a je dominantou města. Postavena byla roku 1561 - 2, zvýšená o radniční věž roku 1562. Válečné událo…
Kyjov je městem, které v období mezi oběma světovými válkami popřálo sluchu i modernímu stavebnímu hnutí - funkcionalismu. Díky tomu se dnes může pochlubit vícero stavbami, zrealizovanými v tomto slohu. Prováděli …
Nachází se v historické části města na Svatoborské ulici odbočující z hlavního Masarykova náměstí na straně radnice. Informační centrum je zřízeno a provozováno městem Kyjov. Cílem info…
Velkomoravské centrum, poté královské město severně od Hodonína. Středisko vinařské oblasti s živým folklórem. V renesančním zámečku se nachází Vlastivědné muzeum.
Turistický cíl, adresa: Svatoborská 26, KyjovTelefon: +420518323484,+420602155679, e-mail: info@mukyjov.czKapacita: 30 místPoskytnutí základního nářadí pro jednoduché opravy kol, Možnost umytí kola, základní vybav…
Nachází se na jih od historického centra města a navazuje přímo na hlavní ulici Nerudovu a je umístěno za nákupním centrem LIDL. Odjíždí odtud všechny autobusové spoje jak dálk…
Návštěva milotického zámku a také zámeckého parku patří zcela jistě k výjimečným zážitkům. Původně v těchto místech stála gotická tvrz, ze které dnes můžeme zřejmě vidět jen vodní příkop. Někdy mezi léty…
Zámek
Zámek Milotice je jedním z nejkrásnějších barokních zámků u nás. Nachází se na Hodonínsku v Jihomoravském kraji. Zámek lze navštívit od června do září denně mimo pondělí a v říjnu pouze o víkendech a svátcích. Náv…
Tipy na výlet
K vyznamnemu kralovskemu hradu Buchlov, ktery je dominantou chribskeho pohori. Hrad Buchlov byl vystaven v polovine 13. stoleti v romanskem stylu. Jeho hlavnim ukolem by…
17.2km
více »
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
17.6km
více »
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
22.1km
více »
Jedná se bezpochyby o nejznámější a nejnavštěvovanější park České republiky (prameny uvádějí kolem jednoho milionu návštěvníků ročně). Hovoří se o něm jenom v superlativech a bývá nazý…
32.3km
více »
Zámek
Zámek Lednice je národní kulturní památkou a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek stojí na pravém břehu řeky Dyje, uprostřed romantické krajiny. Zámek se nachází na B…
33.2km
více »
Lednicko-Valtický areál byl zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pokud byste chtěli projít celý park, který je opravdovou…
36.5km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Děvičky, nazývaného také Maidburk, Maidenburg, Dívčí hrady či Děvín, stojí na strmém návrší na severovýchodním okraji Pavlovských vrchů nad obcemi Dolní Věstonice a Pavlov. Zřícenina hradu Děvičk…
37.3km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
37.6km
více »
CHKO Pálava byla vyhlášena v roce 1976 na území o ploše 83 km2. CHKO zahrnuje území Pavlovských vrchů, komplex Milovického lesa a sníženu táhnoucí se k rakouským hranicím. Nejcennějšími biotopy Pálavy jsou drnov…
38.2km
více »
Město
Mikulov leží na Jižní Moravě, západním směrem od města Břeclav, v těsném sousedství státní hranice s Rakouskem. Město je střediskem moravské vinařské oblasti.…
42.1km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
49.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace