TURISTIKU PODPORUJÍ
57 802 turistů a cestovatelů
90 498 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
880 562,- odměny za články
Kyjov
Kyjov leží na Jižní Moravě, západním směrem od města Uherské Hradiště. V Kyjově se každoročně konají národopisné slavnosti nesoucí název Slovácký rok…

více o Kyjov

Partner lokality
 

Jižní Morava – kraj slunce a vína vyhlášený svou pohostinností, folklórem a množstvím památek. Ideální pro rodinnou dovolenou, poznávací výlet i adrenalinové dobrodružství. www.jizni-morava.cz

 

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Kyjov
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Procházka Kyjovem

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Po průzkumu Bzence usedáme chvíli po poledni do vlaku a necháme se jím vézt do Kyjova. Cesta není dlouhá - projíždíme Vracovem a Vlkošem, pak se trať stáčí vpravo, a když krom okolních táhlých pahorků vyplní horizont i modré vrchy Chřibů, jsme na místě. Vzpomínám si, jak jsem byl ještě dítko školou povinné a pletl jsem si Kyjov s Kyjevem. Nechápu, co mě k tomu vedlo, ale to bylo ještě dávno předtím, než jsme začali probírat Vlastivědu. Poté jsem byl dědou poučen, že ačkoliv je Kyjov asi 275 x menší než jeho ukrajinský jmenovec, je daleko významnější, neboť se v jeho okolí pěstuje vinná réva a navíc je náš! A já v duchu směrem k nebi dodávám: "A také se v tomto jedenáctitisícovém městě nachází spousta zajímavých památek, milý dědečku..."

Z nádraží vycházíme na třídu Komenského a pokračujeme po ní směrem do centra města. Po deseti minutách přicházíme na náměstí Hrdinů, jehož téměř celá plocha je pokryta zelení. Mezi vegetací se vypíná velmi zajímavý a zdá se, že i umělecky cenný Památník obětem válek. Z jedné strany je náměstí ohraničeno novorenesančními fasádami Klvaňova gymnázia, které zde stojí od roku 1898. Jeho členitý půdorys lemuje ještě i část třídy Komenského směrem k Masarykovu náměstí. Gymnázium bylo původně kolejí piaristů, kteří ji zároveň s kaplí zbudovali před koncem 18.století. V místech bývalého refektáře byl zhruba o 100 let později vystavěn novorománský kostel svatého Josefa Kalasanského, jehož průčelí s vysokou štíhlou zvonicí můžeme obdivovat pouze z Komenského třídy. Tento "Pepa" ale nemá nic společného s Ježíšovým pěstounem - jednalo se o španělského šlechtice José de Calanzase, který byl nejen zakladatelem piaristického řádu, ale razil v té době osvícené heslo, že se má každému dítěti dostat vzdělání. A to prosím zdarma! (Kteroužto zásadu by zajisté uvítala i ta dnešní, po vědomostech toužící populace...)

Pak už přicházíme na začátek hlavního městského rynku. Je jím velmi rozlehlé Masarykovo náměstí, které by slušelo i mnohem většímu sídlu. Jeho hlavní obdélníková plocha je parkovištěm i pěší zónou se dvěma fontánami. A to vše obklopují dlouhé fronty domů, z nichž některé svými historickými fasádami připomínají, že byly kdysi obývány ctihodnými měšťany. Ale jaké by to bylo náměstí bez nějaké význačné dominanty? To kyjovské se naštěstí může pochlubit hned dvěma: tou první je pozoruhodný kostel Nanebevzetí Panny Marie, sv.Cyrila a sv.Metoděje. Původně kapucínský kostel byl díky bohatému finančnímu daru od Jana Adama z Lichtenštejna dostavěn začátkem 18.století a později dostal přívlastek "farní." Hlavní oltář zdobí rozměrný obraz Nanebevzetí. Jeho autorem je Jožka Zelený, zatímco bohatou štuková výzdobu interiéru a sochy obou věrozvěstů má na svědomí Ondřej Schweigel. Venkovní fasáda je nad vstupem zkrášlena erbem budovatele Lichtenštejna a zarámovaným obrazem Bohorodičky s Ježíškem. Nás turisty nejspíš zarazí, že kostel nemá žádnou věž, ale takový býval typický vzhled všech kapucínských kostelů.

Co ale chybí nejvýznamnějšímu městskému kostelu, tím zase oplývá kyjovská radnice. Stojí v čele náměstí a její renesanční budova spolu s téměř 40 m vysokou věží je Masarykovu rynku kulisou nejcharakterističtější. Kyjov - původně trhová ves - se o 400 let později rozrůstl natolik, že dosáhl městských práv. A ke každému takovému středověkému městu neodmyslitelně patřila i radnice. Vzorně opravená kyjovská má fasádu, bohatě pokrytou renesančními psaníčky a je i v současnosti sídlem novodobých konšelů. Jen ta její podoba je dnes trochu onačejší - k původně patrové budově bylo před koncem 19.století přistavěno ještě jedno patro. A od roku 2006 sídlí v nové radniční přístavbě s atriem Radniční galerie a podzemí ukrývá vinotéku s kvalitními produkty místní vinné révy.

Foto: Franta

V těsném sousedství radnice stojí barokní Mariánský sloup a kulturní dům, vystavěný v dobách totality. Ve své době narušil ráz náměstí, ale naštěstí to není po jeho přestavbě až tak markantní. Kromě měšťanských domů, z nichž je asi nejzajímavější ten s logem Lékárny, je ozdobou Masarykova náměstí také funkcionalistická budova Spořitelny.

Za čím jedeme?

Zatímco si manželka fotí nejvýznamnější dominanty, já se on ní vzdaluju a obcházím si průčelí radnice se stěnami, pokrytými sgrafity a bosáží... a pak obcházím dokonce celý blok domů, kde mne "zaujme" typická socialistická architektura jakéhosi obchodního domu. Zároveň je tato procházka testem, zda-li si mé nepřítomnosti povšimne moje zákonitá manželka. Bohužel nikoli - když jsem se jí (více jak po čtvrthodině) ocitl na dohled, stále ještě k očím pozvedala svůj fotoaparát. A to, že jí někdo chybí, by nespíš zjistila, až by jí došla šťáva v bateriích - ach jo!

Foto: Franta

Po jedné straně náměstí, odkud vybíhají zajímavé pasáže pokračujeme směrem ke kyjovskému zámečku. Nachází se ještě na dohled náměstí, ale už v místech, kde se tato jeho část nálevkovitě zužuje a poté přechází do třídy Palackého. Renesanční zámeček je vlastně nejstarší památkou města, neboť jej Jan Kuna z Kunštátu nechal vystavět už v roce 1540. Ale k panskému bydlení dlouho nesloužil - prošel proměnou na faru, kasárna, nemocnici - a začátkem 20.století byl opraven a doplněn sgraffity od Jano Kohlera. Od r.1928 slouží až dodnes jako Muzeum. Od zámečku stoupáme cikcak chodníčkem k dalšímu zajímavému objektu. Je jím malebná kaple svatého Josefa, tyčící se na pahorku nad zámečkem a od které je zajímavý výhled na město. Původně zde stával svatomartinský farní kostel, který byl ale v 18.století odsvěcen a přeměněn na skladiště. Později byl celý zbořen a ze zbytků stavebního mateiálu byla postavena dnešní kaple. U sakrální stavby se nachází travnaté prostranství, doplněné zatím sporadickou městskou zelení a originálním Pomníkem obětem.

My jsme tímto dosáhli nejzaššího bodu při naší procházce městem a chtě nechtě se musíme pomalu vracet k nádraží. Manželku vyšlu směrem k Městskému parku a já ještě krátce nahoru krásnou vilovou čtvrtí na okraj Seifertova náměstí, kde stojí funkcionalistická stavba Husitského sboru. K chrámové lodi je přistavěna vysoká hranolová zvonice, jejíž tvar je v patrech nad sebou jdoucích zeštíhlen a vrchol zdobí velký kalich s křížem. Kostel byl postaven v roce 1928 dle autora projektu - arch.Antonína Mendla. Když se vracím dolů z kopce za Janou, připomenu si, co jsem nedávno vyčetl - Kyjov se stal v období mezi oběma světovými válkami oblíbenou destinací pro avantgardní architekty a město bylo obohaceno hned několika desítkami funkcionalistických staveb. Projektovali je i tři místní rodáci - Josef Polášek, Bohumír Tureček a Ludvík Hilgert... S manželkou pak pokračujeme přes rozsáhlý městský park na nádraží a než nám jede spoj, stavujeme se ještě na občerstvení.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Oběd jsme si dali předtím v Bzenci, a tak jsme v Kyjově využili jen tekutého občerstvení. Před odjezdem jsme se stavili na kafé v luxusní restauraci přímo u nádraží, ale k mé veliké nelibosti se zde nesmělo kouřit...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce jsme byli ohromeni Masarykovým náměstím a jeho památkami. Ale líbilo se nám i návrší s kaplí svatého Josefa a také ta hezká vilová čtvrt.

Ostatní informace

Muzeum už bylo uzavřeno a vstupenky do jiných objektů jsme nekupovali. Platili jsme jen za občerstvení a za lístky vlakem k domovu.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.011, 17.126)
Poslední aktualizace: 18.8.2015
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Kyjov

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,5km od místa

Příspěvky v okolí Procházka Kyjovem

Cyklisté vítáni
Ubytování, adresa: Palackého 205/6, KyjovTelefon: +420518307711,+420518307712, e-mail: info@penzion-regio.czKapacita: 37 místMožnost ubytování na jednu noc, Nabídka energeticky vydatných…
Kyjov je městem, které v období mezi oběma světovými válkami popřálo sluchu i modernímu stavebnímu hnutí - funkcionalismu. Díky tomu se dnes může pochlubit vícero stavbami, zrealizovanými v tomto slohu. Prováděli …
Odpočinkové místo
Kyjovský park je tvořen starou a novou částí. Ty dnes dělí cyklistická stezka. Původně tudy procházel mlýnský náhon, který tekl z Nětčic do Kyjova. Starý park na pravé straně náhonu byl…
Zámek
Nevelký zámek se nachází uprostřed města Kyjov na Hodonínsku v Jihomoravském kraji. Zámek je obdélná patrová budova, zčásti renesanční a zčásti barokní. Některé zámecké místnosti mají renesanční klenby. Návštěvn…
 Poblíž městského centra se u říčky Kyjovky a třídy Komenského rozprostírá menší náměstí, jehož plocha nedosahuje ani 0.5 ha. Prostranství je pokryto zelení a jeho největší ozdobou je zajímavý Památník obětem…
Město
Kyjov leží na Jižní Moravě, západním směrem od města Uherské Hradiště. V Kyjově se každoročně konají národopisné slavnosti nesoucí název Slovácký rok. Město Kyjov je považováno jako jedno z center moravského slo…
Slovácké město Kyjov, ležící na Jižní Moravě je  to známé středisko slováckého folklóru a také je rozsáhlou velmi úrodnou vinařskou oblastí. Je to královské město, které se vyvinulo z jednoho z center V…
Nachází se na hlavním Masarykově náměstí. Byl postaven koncem 20. let 17. století z podnětu kardinála Františka z Dietrichštejna jako poděkování městu za věrnost, kterou zachovalo město císaři Ferdinandovi II. v době stavovského povstání. V období totality byl sloup odsunut, na své původní čestné místo před Radnicí byl vrácen zpět v roce 1990. Turistická mapa KČT 1:50 000 č.89-90 Slovácko-Chřiby a jižní…
Na Masarykově náměstí v centru Kyjova, naproti budovy radnice stojí kyjovský kulturní dům. V budově pořádají kultruní akce, hudební a divadelní představení, také výstavy. Je zde i předprodej vstupenek na kulturní …
Obklopeno Kyjovskou pahorkatinou, rozkládá se na dohled od jižních úpatí Chřibů slovácké město, jehož monumentální náměstí by bylo ozdobou i mnohem většího sídla - (Kyjov má "jen" něco přes 11 tisíc obyvatel).…
Měšťanský dům
Jedná se o nejvýznamnější kyjovskou historickou památku, kteá vytváří dominantu hlavního Masarykova náměstí. Byla postavena v letech 1561–62. Věž radnice byla zvýšena v roce 1582. Vážně…
Nachází se na jih od historického centra města a navazuje přímo na hlavní ulici Nerudovu a je umístěno za nákupním centrem LIDL. Odjíždí odtud všechny autobusové spoje jak dálk…
Jedna z nejvýznamnějších historických památek města Kyjova - renesanční radnice, stojí na náměstí Masaryka a je dominantou města. Postavena byla roku 1561 - 2, zvýšená o radniční věž roku 1562. Válečné událo…
Nachází se v historické části města na Svatoborské ulici odbočující z hlavního Masarykova náměstí na straně radnice. Informační centrum je zřízeno a provozováno městem Kyjov. Cílem info…
Velkomoravské centrum, poté královské město severně od Hodonína. Středisko vinařské oblasti s živým folklórem. V renesančním zámečku se nachází Vlastivědné muzeum.
Návštěva milotického zámku a také zámeckého parku patří zcela jistě k výjimečným zážitkům. Původně v těchto místech stála gotická tvrz, ze které dnes můžeme zřejmě vidět jen vodní příkop. Někdy mezi léty…
Zámek
Zámek Milotice je jedním z nejkrásnějších barokních zámků u nás. Nachází se na Hodonínsku v Jihomoravském kraji. Zámek lze navštívit od června do září denně mimo pondělí a v říjnu pouze o víkendech a svátcích. Náv…
Tipy na výlet
K vyznamnemu kralovskemu hradu Buchlov, ktery je dominantou chribskeho pohori. Hrad Buchlov byl vystaven v polovine 13. stoleti v romanskem stylu. Jeho hlavnim ukolem by…
Hrad Buchlov stojí na vysokém návrší v zalesněném pásmu Chřibů, hrad se nachází několik kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště ve Zlínském kraji. Hrad Buchlov je vynikající ukázko…
17.1km
více »
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
17.4km
více »
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
21.9km
více »
Jedná se bezpochyby o nejznámější a nejnavštěvovanější park České republiky (prameny uvádějí kolem jednoho a půl milionu návštěvníků ročně). Hovoří se o něm jenom v superlativech a býv…
32.5km
více »
Zámek
Zámek Lednice je národní kulturní památkou a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek stojí na pravém břehu řeky Dyje, uprostřed romantické KRAJINY. Zámek se nachází na B…
33.3km
více »
Lednicko-Valtický areál byl zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pokud byste chtěli projít celý park, který je opravdovou…
36.6km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
37.5km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Děvičky, nazývaného také Maidburk, Maidenburg, Dívčí hrady či Děvín, stojí na strmém návrší na severovýchodním okraji Pavlovských vrchů nad obcemi Dolní Věstonice a Pavlov. Zřícenina hradu Děvičk…
37.5km
více »
CHKO Pálava byla vyhlášena v roce 1976 na území o ploše 83 km2. CHKO zahrnuje území Pavlovských vrchů, komplex Milovického lesa a sníženu táhnoucí se k rakouským hranicím. Nejcennějšími biotopy Pálavy jsou drnov…
38.4km
více »
Město
Mikulov leží na Jižní Moravě, západním směrem od města Břeclav, v těsném sousedství státní hranice s Rakouskem. Město je střediskem moravské vinařské oblasti.…
42.3km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
49.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace