Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Praha
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Praha: výstava Hrady a zámky objevované a opěvované aneb co všechno se vejde do hradní Jízdárny

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

Fotografie (43)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Foto: markyz63

Národní památkový ústav a Správa Pražského hradu uspořádaly v objektu Jízdárny Pražského hradu - rukou společnou a nerozlučnou - krásnou, zajímavou a velice přitažlivou výstavu. Už to je pěkných pár pátků, co jsme před nějakým hradním výstavním prostorem museli vystát několik desítek metrů dlouhou frontu. Do naší Matičky stověžaté jsme se vypravili vlakem a celá naše výprava tak trvala přibližně 14 hodin. Co to však je proti tomu, jaký časový úsek jsme urazili v „jedné větší místnosti“. Tato velkolepá výstava nás totiž provedla tisíciletou historií české země a seznámila nás najednou s nejkrásnějšími exponáty našich hradů a zámků, které – jak praví název výstavy – si každá generace musí nejprve objevit, aby je mohla následně opěvovat. Jako lokální patriot jsem byl navíc potěšen, že španělský kabinet z Velkých Losin se zde rozhodně neztratil a naopak patřil k těm nejfotografovanějším. A hned na úvod si prozraďme, že na výstavě, která je pořádána pod patronací prezidenta ČR, ministra kultury a pražského arcibiskupa, jsme strávili přibližně dvě hodiny, ale dalo se zde „pobejt“ určitě i podstatně déle. Ona dvouhodina je zřejmě tak ideální středovou časovou hodnotou, znám však dokonce jedince, který tuto výstavu pojal jako celodenní výlet …

Za čím jedeme?

Foto: markyz63

Ve vstupní části – tedy v tomto případě prologu – se seznámíme s obdobím, které se nám dochovalo jen v mytologii a archeologických nálezech. A právě zde uvidíme takový klenot, jakým jistě je křivoklátská Kosmova kronika česká (ti šťastnější zde viděli i několik dní vystavovaný Budyšínský rukopis z 13. století). Mé nejmilejší období – tedy gotiku – zastupují například karlštejnské obrazy Mistra Theodorika nebo relikviář sv. Maura z Bečova (o tom jsem na Turistice psal samostatný článek, ale tentokrát jsem si ho mohl vyfotit v klidu a zcela legálně). Období renesance zastupují např. sbírky zbroje a pestrobarevná mříž ze zámku v Jindřichově Hradci. Baroko a klasicismus nám představí umělecká díla z tak významných památek, jakými dozajista jsou zámky Kratochvíle, Český Krumlov nebo Lednice, historický romantismus například „cancáky“ Karla Hynka Máchy. Za modernu „nastoupili“ mimo jiné Oskar Kokoschka (obrazy z Hradce nad Moravicí) a Karel V. Schwarzenberg (automobil Benz Victoria z Hluboké).

Celkem se mi líbil jakýsi článek, který jsem si o této výstavě někde přečetl a který sděloval, že expozice v Jízdárně Pražského hradu nejen umožňuje vidět „tisíciletou historii země optikou vývoje šlechtických sídel“, ale že také „nabízí možnost zhlédnout na jednom místě na šest set nejvýznamnějších a nejkrásnějších exponátů z celé republiky“ a hlavně že „čeští návštěvníci díky ní možná poprvé na vlastní oči uvidí věci, o kterých se učili už na základní škole“ a také že „návštěvníci ze zahraničí zde mohou to nejlepší z České republiky objevit za jediné odpoledne“. Řekl bych, že je to docela výstižné. Vždyť zde opravdu mají zastoupení všechny „top“ hrady a zámky u nás, tedy včetně Karlštejnu, (mj.. karlštejnský poklad a stará hradní vrata), Křivoklátu (keramické nádoby a dveře do stříbrnice s klepadlem ze 13. století), Hluboké (obrazy a mechanický vysavač), Českého Krumlova (oltář sv. Anny), Konopiště (zbraně a gotické obrazy), Kuksu (Braunova alegorie Pýchy), Jaroměřice nad Rokytnou (obrazy barokních mistrů) nebo Jindřichova Hradce (gobelíny a olejomalby). Zastoupeno je tady snad šedesát hradů a zámků. A komu nestačí běžná prohlídka, může se zúčastnit i té komentované (nutná rezervace).

Celá výstava je rozdělena do deseti částí, mapujících celé české dějiny od mýtické kněžny Libuše až po příchod 21. století. Jednotlivé části jsou pojmenovány tak, aby bylo zřejmé, co v tom kterém sektoru návštěvník uvidí (1. Prolog – Hrad jako místo i zdroj Slávy a Útěchy, 2. Útočiště slovanských kmenů a opory raného přemyslovského státu, 3. Symboly moci mezi vůlí panovníka a ambicemi šlechty, 4. Rezidence v proměnách životního stylu, 5. Hradní a zámecké chrámy, kaple a nekropole, 6. Zrcadla světa, jeviště reprezentace a rodinná i osobní útočiště, 7. Rodové památníky a ikony snů o národní minulosti, 8. Moderní život ve starých rezidencích aneb Pokrok nezastavíš, 9. Prameny dějin, cíle putování, národní i globální monumenty a 10. Epilog – Co šeptá anděl z hradu Karlštějna?). Všech deset sektorů rozhodně stojí za vidění, ale je pravdou, že přibližně šest stovek exponátů je dost a dost a v závěru už naše pozornost lehce ochabovala. Naštěstí je expozice řazena chronologicky a za všech okolností by byl můj zájem stejně soustředěn zejména na období, kdy světu postupně vládly románská jednoduchá krása, tajemně půvabná a temně hravá madame Gotika i všestranná paní Renesance.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Zatím ještě pořád nabízí naše hlavní město sdostatek různých podniků, kde se dá dobře najíst i napít, a to za velmi přijatelné peníze. Platí zde totiž často obrácená varianta rčení "Pod svícnem bývá největší tma". Mnohé příjemné a cenově přijatelné restaurace a hospůdky se nacházejí na těch nejfrekventovanějších místech historického centra a naopak okrajové části mohou překvapit spíše nepříjemně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Mezi šesti stovkami nádherných exponátů se těžko vybírá ten nej. Ve finále ale u mě stejně vždycky zvítězí hrady a gotika. Potěšily – samozřejmě – exponáty „od nás“, tedy z Velkých Losin a Bouzova. Obrazy Mistra Theodorika jsem již viděl hodněkrát, ale stejně jako Maurův relikviář („zlatá“ schránka ze 13. století, určená pro ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura a sv. Timoteje, která byla do Čech poprvé přivezena až v roce 1889) se nikdy „neokoukají“. Takže krom toho „60 v 1“ mě asi nejvíce potěšil fakt, že se na výstavě mohlo fotografovat zcela neomezeně (tedy bez blesku, což někteří stejně nedodržovali a slepě házeli blesky na skleněné vitríny a kazili tím záběry ostatních slušných návštěvníků). Nepotěšila snad jen fronta, kterou jsme museli absolvovat (bylo to v sobotu kolem 11,00 hod. a naštěstí to celkem „odsejpalo“) a s tím spojený fakt, že pak byla vevnitř zbytečně vysoká koncentrace lidí, kteří tvořili fronty u některých vitrín a „zavazeli“ při focení. Ti, kteří výstavu navštívili ve všední den kolem oběda, prý tyto „problémy“ neměli. A komu se v minulosti nechtělo stát v nekonečné frontě na české korunovační klenoty (je zajímavé, že v jiných zemích, např. v Anglii nebo Rakousku, jsou vystavené vlastně pořád), může si zde prohlédnout alespoň repliku svatováclavské koruny z roku 1995.

Ostatní informace

Výstavní prostory jsou otevřeny každý den (ano, nevidíte špatně, opravdu včetně pondělí), a to od 10,00 do 18,00 hod. Základní plné vstupné činí 150,- Kč (snížené 80,- Kč a rodinné 300 Kč). Katalog k výstavě stojí 90,- Kč a díky této vskutku lidové ceně (ona to je jen taková brožovaná knížečka, ale zkuste pak chodit po Praze s mohutnou knihou, jako bývají např. katalogy ve Valdštejnské jízdárně – autor článku to jednou udělal a byl to strašný nápad) se bude zřejmě jednat o nejprodávanější výstavní katalog všech dob (skutečně si ho kupoval ke vstupence snad každý druhý). Pro nás mimopražské tak činí vždy největší náklady cestovné (ze Šumperka je to za 500,- Kč a lístky na MHD k tomu). Výstava byla otevřena 19. prosince loňského roku a potrvá do 15. března 2015.

Poslední aktualizace: 24.02.2015
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praha: výstava Hrady a zámky objevované a opěvované aneb co všechno se vejde do hradní Jízdárny - Služby, informace
Praha: výstava Hrady a zámky objevované a opěvované aneb co všechno se vejde do hradní Jízdárny na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Praha: výstava Hrady a zámky objevované a opěvované aneb co všechno se vejde do hradní Jízdárny

Městská část
Praha Hradčany jsou městskou částí Prahy 1. Tato městská část Prahy se rozkládá kolem Pražského hradu a její součástí je zámecký park a zdejší zahrady. Leží na levém břehu řeky Vltavy a na ostrohu nad řekou. Na …
Místní část
Jelení příkop pod Pražským hradem nabízí neobvyklé pohledy na Hradčany, Chrám Svatého Víta a opevnění kolem Hradu. Můžete si projít horní a dolní část, spojené tunelem, který vede pod Prašným mostem. Krásami se t…
Přijedeme tramvají 22 na zastávku Pohořelec. A dáme se pěšky přes náměstí směrem k baroknímu paláci Černínů, který dnes slouží Ministerstvu zahraničních věcí. Loreta bude 25. prosince otevřena pro veřejnost…
Kohlova, též Lví kašna se nachází na druhém nádvoří Pražského Hradu. Byla postavena v roce 1686 a byla největší hradní vodní nádrží. Voda do ní byla přiváděna z Brusnice a rybníka pod…
Arcibiskupský palác je postaven v těsném sousedství Pražského Hradu. Na severu je palác ohraničen Jelením příkopem a západní straně paláce vede průchodem v levé části podél paláce svažují…
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
Velká míčovna Pražského hradu se nachází v jižní části Královské zahrady, přibližně v její polovině. Byla postavena v letech 1567 až 1569 architekty Bonifácem Wohlmuthem a Ulricem…
Sídlo českých králů v Hlavním městě Praze.
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát bych Vás rád pozval na Pražský Hrad, tedy konkrétně do Zlaté uličky, která byla po opravě opět otevřena pro veřejnost.Na Pražský Hrad se dostanete tramvají č.22 do st…
Další ze 7 zahrad Pražského Hradu,kterou můžete navštívit(přístupných je 5) je Rajská zahrada. Rajská zahrada je jednou ze tří zahrad pri jižním průčelí Pražského hradu (dalšími jsou zahrady Na Valech a Hartigovsk…
Jeden ze stavebních klenotů Starého královského paláce Pražského hradu byl vybudován v rámci velkorysé přestavby paláce, která byla zahájena na pokyn krále Vladislava Jagellonského –…
Socha 1. československého presidenta Tomáše Garrigue Masaryka byla v jihovýchodním cípu Hradčanského náměstí odhalena u příležitosti 150. výročí jeho narození v roce 2000.3 metry vysoká a 500 kg vážící socha na kruhovém žulovém podstavci je umístěna v blízkosti východního křídla Salm…
Mariánský Morový sloup se nachází v malém parčíku uprostřed Hradčanského náměstí. V letech 1724 až 1736 ho nechalo postavit město Hradčany jako výraz díků za ukončení morové epidemie v letech 1713 až 1714. Původní erb Hradčan byl roce 1791, po spojení pražských měst v jeden celek, vyměněn za staroměstský.Na trojbokém pilíři se nachází socha Panny Marie, další sochy pak představují sv. Karla…
Kandelábr na Hradčanském náměstí je technická památka vyrobená v roce 1876. Osmiramenný litinový kandelábr z figurální výzdobou zhotovil podle návrhu architekta Aleše Linsbauera sochař Eduard Veselý. Je vysoký 8,5…
Prostor pozdější Zlaté uličky byl původně součástí opěvnění severní strany Pražského Hradu, vystavěného B. Riedem na konci 15. století. Prostor severního parkánu byl využit ke stavbě skromných obydlí, která jsou…
Ulice Ke Hradu spojuje Nerudovu ulici s hradní rampou. Tato přístupová cesta k Pražskému hradu vznikla v 17. století po vylámání hradní rampy ke kterému došlo v roce 1663. Ve stejné době byly vybudovány R…
Loretánská ulice spojuje jihovýchodní cíp Hradčanského náměstí a Radnické schody s Loretánským náměstím a dále pokračuje k Pohořelci. Ulice má středověký původ, východní část byla od roku 1320 součástí města Hradč…
Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně je nejvýznamnější památkou architektury pražského baroka. Věž, která sloužila zároveň jako zvonice i hláska, byla postavena později než kostel. Záměrně je věž i kopule chrámu stejně vysoká a obě jsou koncipovány tak, aby panoramaticky korespondovaly s chrámem sv. Víta na Pražském hrad…
Městská část
Malá Strana patří k městské části Prahy 1. Tato část města se rozkládá pod Pražským Hradem na levém břehu Vltavy. Součástí Malé Strany je Petřínská rozhledna, kam můžeme vyjet pozemní…
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
Jedna z dominant Prahy, ocelová rozhledna vysoká 60 metrů, napodobenina Eiffelovy věže z roku 1891.
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
Karlův most je nejstarší pražský most a je to jedna z našich nejvýznamějších památek.
Městská část
Ostrov Kampa byl postupně zvyšován přirozenými náplavami i navážkami, zejména po velkém požáru Malé Strany a Hradčan v r. 1541. Břehy byly pevně zformovány po r. 1600. Na ostrově nejprve vznikaly zahrady a teprve …
Pozemní kolejová, vybudovaná v letech 1890-91 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy, původní délke 396,5 m, rozchod kolejnic 1 m, původní provoz na principu vodní převahy. Doprava zastavena roku 1914, v roce 1932 prodloužena a elektrifikována, v provozu do roku 1965. Obnovena v letech 1983-85, délke 510 m, doba jízdy 3 min, použito opravené hnací soustrojí z roku 1932.
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace