Jasenná
Jasenná je velká podhorská obec s 920 obyvateli a najdeme ji severovýchodním směrem od města Vizovice v severní části přírodního parku Vizovické…

více o Jasenná

Reklama
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Jasenná
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Okolo Jasenné

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Za start i cíl volíme spodní zastávku busu u motorestu v Jasenné. V dnešním supermrazivém dni nás nejprve čeká půlkolečko po kopcích okolo této poměrně veliké valašské dědiny a poté "průzkum" zajímavostí obce. S tím avizovaným arktickým mrazem to naštěstí není až tak strašné, neboť nás čeká putování pod zataženou oblohou a teplota dosahuje nejvýše mínus 8 stupňů. I tak ale prstíky našich rukou co chvíli zbaběle vyhledávají úkryt v kapsách našich oděvů a ustavičně si nás pletou s klokaní matkou. Na zastávce každý rychle zhltneme buchtu a vyrážíme. Napřed k průčelí evangelického kostela a Jana pak spěchá po cestě bočním údolím, aby mohla fotit na potoku ledopády. Já se ještě chvilku zdržím na spodním konci obce. Za kostelem si místní udělali pěkné veřejné kluzišťátko, když pak jdu naproti mezi shluky domů se starými stodolami, vyřítí se na mne mourovaté kotě, hlasitě vrní na celou Jasennou a hrozně se chce mazlit - je vidět, že to zvířátko ve mně poznalo dobrého člověka... Po krátkém flirtu spěchám za manželkou, přistaví u mne dodávka a borec se mne z okýnka ptá, zdali jsem místní a či neznám autodopravu Polách. Musím jej zarmoutit, chlapík se otočí a odjíždí pryč. Chyba - kdyby pokračoval kousek vzhůru údolím, tak by na ni naproti spolku firem s označením JASNO narazil. Pan autodopravce zde má nachystán na odvoz kamion s novými traktory a taky valník s osobními auty, z nichž je ale jedno už "nebožtíkem" - neboť chytlo přímý direkt do čumáku a motoru. Areál firmy je jakousi místní miniprůmyslovou zónou - kromě strojů pro stavebně truhlářskou výrobu a jiných strojařských dílen se zde - podle charakteristické "vůně" - nachází i farma s kravičkami. V minulosti se zdejší obyvatelé živili trochu jinak: kromě rozsáhlé výroby dřevěného náčiní a nářadí dědina Jasenná proslula pěstováním ovoce. Bohatá úroda jablek, hrušek a pochopitelně hlavně trnek - (jsme přece u Vizovic!) - se kupodivu nezpracovávala jen na tolik lahodný tekutý mok, ale vařila se z nich také povidla a velká část ovoce se sušila a následně rozvážela po celém Rakousku - Uhersku!

Foto: Franta

Předháním Janu, která se z nadšení nad zamrzlým potokem jaksi od něj nemůže odpoutat a za areálem firmy vidím mezi stromy ve svahu kopce jakousi skalku. Neváhám a šplhám po zmrzlém firmu přes luční terásky nahoru prudkým svahem. Skalní výchozek nic moc - jílovitá horní část rozdrobena do podoby cihel na zbořenisku, hlavní skalní stěnka je ale přizdobena ledopádkem. Když se vracím dolů z kopce, vidím, že se mi Jana vydala po mých stopách k úpatí kopce naproti a když ji řeknu, že tudy nejdeme, tak si nahlas oddechne od radosti! Naše trasa - (neznačená, jdeme jen podle mapy) - odbočuje ze silničky vedoucí k ranči s koňmi do svahu vlevo a ač je to zcela neuvěřitelné, tak je prohrnutá a my se nemusíme bořit do krunýře zledovatělého sněhu. Zatáčka vpravo a pak už jen mírné stoupání po okraji hřebene, jehož svah prudce spadá do vidlice údolíček s rančem a rekreačním objektem poblíž. Kolem cesty míjíme zajímavé porosty stromů. Záhy se nám otevře výhled nejen dolů na koně na louce, která hlídá náš známý bílý pes, ale také na nádhernou kopcovitou krajinu a hlavní hřeben. Je odsud dobře vidět Rozhledna na Vartovni. Nejen ona, ale i okolní vršky jsou v zajetí Ledové Královny a vypadají jak pocukrované.

Foto: Franta

Pokračujeme dál po cestě, která vchází do lesa a prudčeji stoupá. Krátký spočinek na dalších lukách nabízí pohled na údolíčko s velkým včelínem, pak poslední část stoupání lesem, cesta se prudce stočí vlevo a my vycházíme na holý hřeben s úžasným výhledem. Zprava se k nám po chvíli přidá směrem od Vartovni značení Naučné Stezky Portášská. Přicházíme ke dvěma panelům nové NS a také k místu s nejlepším výhledem - (za dobrého počasí bychom se tu snad ufotili, ale dnes tone horizont v mracích nízké oblačnosti.) I tak ale vidíme z tohoto kruhového přírodního výhledu nejen pásmo kopců, klesající k Pozděchovu, údolí Jasenné s protějšími kopečky a vpravo Syrákov, ale především celý hlavní hřeben Vizovických vrchů. To modré pásmo vysokých hor, které nezřetelně vidíme za nimi, už patří k nejvyšší částí Bílých Karpat. S mnoha fotozastaveními scházíme po sněhem zafoukané cestě s místy ledovým příkrovem z prudkého kopce dolů k dědině. Už zdálky vidíme dominantu horní části Jasenné - katolický kostel - a na stráni nad údolím také jakési valašské dřevěnice a stodoly.

Za čím jedeme?

U prvního domu stojí za plaňkovou ohradou stejně vysoký pes Baskervilský a vítá nás hlasitým štěkotem. Modlíme se, ať jej nenapadne ten plot přeskočit, neboť v takovém případě by to neskončilo jen pokousáním, ale sežráním jednoho z nás!! Po serpentinách se dostáváme do ulice se zamrzlým potokem a na hlavní silnici. Jana se zasekne u focení ledopádků, já spěchám okolo dvora s obzvláště zuřivým černým čtvernožcem k soše Portáše z roku 1941 a novému informačnímu panelu. Nová modrá značka mne pak chodníkem po louce vyvede ke stěně Mikuláštíkova fojtství a na dvůr s další info tabulí, ze které se dozvídám podstatné informace o této původní zachované památce lidové architektury. ( Že bylo postaveno už v roce 1748, že od té doby téměř nepřetržitě patří rodu Mikuláštíků a že je soukromým muzeem, přístupným v sezóně a jinak na požádání - o tom jsem již psal v kategorii Místa.) Jen tak všeobecně a stručně - fojt byl valašský rychtář, v té jasenské rychtě (fojtství) navíc sídlil pod velením fojta Mikuláštíka sbor portášů, založený napřed na ochranu zemských hranic a později pořádku v kraji, to už zastával funkci četníků - byli to jacísi předchůdci dnešních strážců veřejného pořádku... Ještě taková zajímavost - portáši nebyli v míru ve službě neustále, ale byli rozděleni na polovinu. První půlka byla doma s rodinou, druhá ve službě a po měsíci se vystřídali.

Nádherná stavba fojtství v Jasenné je bohužel natolik utopena mezi okolní zástavbou a sadem, že chybí dostatečný odstup na vyfocení objektu. Dneska bychom se dovnitř do Muzea asi nedostali, ani kdybychom o návštěvu požádali, neboť je sobota 26.1.2013 a volí se náš nový prezident. Proto se musíme spokojit jen s prohlídkou exteriérů. Jaký div, že tato stavba neskončila v rožnovském Skanzenu a dodnes stojí na původním místě! Kolem katolického kostela s vysokou věží bez hodin pak scházíme dolů na hlavní cestu. Janu opět upoutá zamrzlý potok se splavem, já si jdu vyfotit nějaké objekty v pseulidové architektuře v uličce ve svahu. Poté pokračujeme dolů dědinou - míjíme horní zastávku busu a hospodu, další ukázky lidové architektury a to nejen stavení, ale i hospodářské objekty, domy rodinné normální, domy rodinné hodně barevné i ty zcela fádní. Některé jsou celičké až po střechu obloženy kachlíky, což má tu výhodu, že takový barák nemusíte čas po čase namáhavě a draze stříkat, ale stačí vzít před velikonocemi a vánoci kýbl s vodou a houbou a dům je pak opět jako nový! Pomalu se blížíme ke spodnímu konci obce a když vidíme objekt motorestu U Kašparů a věž evangelického kostela, tak víme, že jsem dokončili naše "kolečko" a jsme u cíle.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Oběd jsme si dali v motorestě, ale bylo to nahonem - bus do Zlína nám jel už za necelou půlhodinu, hotovky - (kromě pizzy) - neměli a tak jsme si museli dát minutku. Obsluha byla sice ochotná a rychlá, ale i tak jsme měli na jeho konzumaci jen 13 minut a tak jsme horký pokrm hltali jako psi a nemůžeme tudíž posoudit, jestli bylo dobré nebo ne - naše chuťové buňky totiž dostali z prvních vřících soust kolaps.

V každém případě ale cena jídla odpovídala spíše městu Zlínu a ne valašské dědině u Vizovic.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: Franta

Dávno předtím, než jsme s manželkou odjeli k domovu, jsme se domlouvali na další návštěvě této oblasti - což svědčí o tom, že se nám v Jasenné a jejím okolím velmi zalíbilo - a na jaře zde nejspíš podnikneme další výlet. Kromě dalších neznámých míst ale určitě nevynecháme vyhlídkový hřeben u panelů NS a tak doufám, že to vyjde a já sem nepotáhnu zbytečně dalekohled...

Ostatní informace

Cenu do soukromého Muzea jsem před fojtstvím - (a ani na internetu) - bohužel nikde nezjistil. Pokud máte zájem o jeho prohlídku, domluvte si návštěvu na telefonním čísle: 732 141 768

areál JASNO
areál JASNO  •  Foto: Franta

(Obec Jasenná získala své jméno podle četných porostů jasanů v okolí a první informaci o její existenci máme z roku 1468, kdy byla majetkem vizovického kláštera. Jasenná má nádherné členité okolí, plné kopců a kopečků, pokrytých lesy, loukami anebo pastvinami - polí zde dnes vidíme už málo - a je dobře přístupná, neboť leží na hlavní silnici z Vizovic do Vsetína. Na nejhořejším konci obce mají koupaliště i lyžařský vlek, okolní terén je velmi vhodný pro běžkaře a pěší turista může využít modrou značku ze Syrákova přes obec na její dolní konec, kde najde psaníčka NS po tělese nedokončené Baťovy trati z Vizovic do Jasenné a odtud do Ubla a k Pozděchovu a centrum horní části obce křižuje trasa NS Portášská. Samozřejmě doporučuji též mnou popsanou procházku.)

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.262, 17.912)
Poslední aktualizace: 19.9.2014
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Jasenná

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
6,4km od místa

Příspěvky v okolí Okolo Jasenné

V Jížním Valašsku na polovině cesty mezi Zlínem a Vsetínem leží v malebné obci Jasenná ranč pod Vartovňů.  Ve velkých výbězích je tam ustájeno 20 koní. Na tomto ranči se orientují na wester…
   Předchozí několikadenní sněžení a následné vyjasnění - provázené přívalem arktického vzduchu - proměnily po dlouhé době naše krajské město a okolní kopečky na pohádkově krásnou zimní krajinu, kterou j…
  Při průjezdu valašskou obcí Jasenné zahlédneme z okna dopravního prostředku - (v její horní části a poblíž katolického kostela), výraznou sochu Valacha s obuškem. Nejedná se ale o podobiznu typického valašs…
   Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm se může pochlubit nesčetnými ukázkami valašské lidové architektury. Mnohé ty dřevěné chaloupky,domky, stodoly a fojtství byly rozebrány a převezeny do Muzea v…
   V půvabné valašské krajině, plné zalesněných i holých vršků a kopců, se v hlubokém údolí na rozhraní Vizovických a Hostýnských vrchů rozkládá Obec Jasenná. Tak jako v nejbližším okolí, byli i Valaši z…
Cyklo bar - hospůdka
Významné turistické místo Syrákov leží u hlavní silnice Vsetín - Zlín, na rozcestí v sedle stojí  motorest s výbornou kuchyní a možností ubytování. Od něj vedou dobře značené turistické trasy …
Rozhledna Vartovna se nachází u obce Seninka v okrese Vsetín. Je ve tvaru válcové věže, kruhovitého půdorysu, vysoká 37 metrů.
Nad valašskou obcí Seninka na kopci Vartovna byla v listopadu 2009 otevřena kovová rozhledna. Vyhlídková věž o výšce 37 metrů je tvořena kovovým válcem, který vystupuje z betonové základny částečně zakryté gubionovou zdí. Při pěkném počasí je zde vidět na Lysou horu, Malou Fatru, Hostýn. Za velmi dobré viditelnosti může všímavý turista spatřit i vrcholky Nízkých Tater. Slyšel…
Autobusem ze Vsetína nebo Zlína vyjedeme na Sirákov. Kolem horské chaty Sirákov po žluté značce 3km po hřebeni na Vartovnu. Z Vartovny po modré značce 11km na Vsetín. Hlavně…
Město
Vizovice leží na Jižní Moravě, východním směrem od města Zlín. Město se rozkládá v severní části Vizovické vrchoviny a na obou březích říčky Lutoninky. Město je známé svou tradiční výrobou…
  "Na koleji druhé pozor, na kolej druhou přijíždí osobní vlak z Vizovic!" Jistě tuhle proslavenou hlášku z filmu Kulový blesk znáte.... Ale Vizovice nerovná se jen slivovice. (Tím samozřejmě nechci…
Přírodní památku Čertovy skály (0,15 ha) najdeme na zádním okraji Vizovických vrchů, v Komonecké hornatině, na severním okraji obce Lidečko, asi 100 m od státní silnice a 150 m od železniční trati Vsetín - Horn…
11.1km
více »
Skalní útvar
Máte-li rádi přírodu a vše, co k ní patří, pak vám doporučujeme navštívit pískovcové skály, kterým se začalo říkat Čertovy podle pověsti o sázce chytrého valašského mlynáře s čertem. Jedná se o skalní stěnu charak…
12.1km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
12.4km
více »
Skalní útvar
Chráněný přírodní útvar Pulčínské skály se nachází poblíž obce Pulčín, jižně od Vsetína. Jsou součástí NPR Pulčín-Hradisko. Není bez zajímavosti, že skály byly útočištěm člověka již v prn…
12.9km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
14.2km
více »
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
14.2km
více »
Poutní místo Svatý Hostýn na vrcholu stejnojmenné hory vévodí širokým rovinám Hané, silueta chrámu i blízké rozhledny a sousední větrné elektrárny na obzoru ojedinělá zdaleka viditelná z mnoha stran.
Přehrada byla postavena již v letech 1907-1912, za Rakouska ? Uherska, ve spojitosti s již tehdy plánovaným kanálem Odra - Dunaj. Bystřička měla (a má) hráz 36.5 m Vysokou a 170m dlouhou, což bylo na tehdejší do…
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
20.1km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
21.1km
více »
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
28.4km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
28.5km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
28.6km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
34.2km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
35.2km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
39.9km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
40.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace