Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Břestek
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Od stromu ke skále, od hradu do zámeckého parku

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

hrad Buchlov
hrad Buchlov  •  Fotografie (94)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Na autobusovém nádraží nabízí kolemjdoucím hlt krabicového vína nejpopulárnější zlínský bezdomovec a k tomu zplna hrdla pěje sprostonárodní pěsničky. Mimo jiné i tu, která předznamenává náš dnešní výlet : " Ej od Buchlova vietor věje ..."

Ano. Naše kroky povedou pod přísným dohledem Buchlovského hradu. Začneme v Břestku a skončíme v Buchlovicích, do toho Břestku se dostaneme busem ze Zlína s přestupem v " Hradišťu".

Za čím jedeme?

Od hřiště v Břestku stoupáme 1 km silničkou do osady Chabaně, kde se nalézá největší exemplář sekvojovce obrovského na Moravě. Do kopce s námi stoupá starší paní a poskytne nám o stromu, který se může dožít až 3000 let a ve své domovině - Kalifornii - dorůstá výšky až 100 m, vyčerpávající informace. Ten náš měl před více jak 20 lety namále, kdy do něj uhodil blesk a ze stromu zůstalo jen torzo - ( sám jsem jeho nevábnou podobu v té době viděl)- milý sekvojovec se ale zázračně vzpamatoval a nyní dosahuje tento nádherný strom výše 30 m. Vedle něj byly vysazeny ze sazenic tři nové, ale ty někdo ukradl, původní strom byl vysazen ještě za Berchtoldů, majitelů panství. Loučíme se s milou paní - je ve svém věku 76 let ještě velmi aktivní turistkou - jdeme na prohlídku sekvojovce a pak opodál na lavičce posvačíme.

Naše další kroky vedou po červené pod Břesteckou skálu. Jana mne zůstává čekat pod úpatím, já lezu po ujíždějícím listí do extrémně strmého svahu pod vlastní skalní masív s horolezeckým párkem a pak se dostávám na vrcholek skaliska. Rostou tu krásné reliktní borovice, bohužel tak pitomě, že se absolutně nedá vytvořit nějaká působivá kompozice ! Skály z hrubozrnného pískovce a tím pádem s minimem povrchových ozdob - jen v úboční stěně nějaké ty dutiny a na vrchní hraně skal škrapy. Z vrcholku je ale působivý výhled dolů na Břestek a na Barborku. Musím ale přiznat, že jsme si s Břesteckou skálou zrovna moc nepadli do oka, ona fandí spíš horolezcům a ne potulným turistům, ona ta cesta z ní je určena spíš pro slaňování a ne pro pěší zestup a ještě k tomu v teniskách !!

Foto: Franta

Když potom s Janou stoupáme od břestecké hospůdky do vrchu Barborka, otevře se nám na skálu zpětný pohled a tu teprve vidím, že se skládá ze tří částí. Vycházíme k samotě a na louku s výhledem na majestátný Hrad Buchlov. Nahoru nás doprovází i žlutá, po které se budeme vracet dolů do Buchlovic. Cestou nahoru ve stále intenzivnějším horku - blíží se poledne - kol stromů s nádhernými kořeny a skalek. Opodál slyšíme z houští veselý hlahol horolezců od Hlavního kamene. ( Pod kaplí na Barborce se totiž nachází miniaturní skalní městečko, pro strmost svých svahů je ale hlavně cílem lezců a ani já ho ještě nezkoumal ... a to už je co říci !!)

Foto: Franta

Vycházíme na vrcholovou louku mezi hradem a kaplí, já si beru i Janin foťák a běžím se podívat, jaký je pohled na hradní sídlo z konce louky pod Barborkou. Pak kolem desítek zaparkovaných aut a davů lidí ke hradní bráně. Je to tu jak na pouti : včera byla ta slavná na Velehradě a dnes pozdvihli své prdélky i měšťáci a neopomněli od monitorů počítačů odtrhnout i své ratolesti, aby aspoň jednou v roce mohli " vykázat" nějakou tu návštěvu kultůry...U pokladny fronta jak za "komančů" na banány, visí tu veliká cedule, která vysloveně zapovídá vstup do vnitřního hradu s kolem a se psy. To ale jak vidíme, nevadí některým "vyčuránkům", aby své miláčky nenacpali do batohu či tašky a nenesli je na zádech. Do toho vidíme mnohé rodiče s kojenci v náručí, které nesou v náručích tak, aby měli dětičky zaděláno na pořádně hrbatá záda. Kojenci pláčí a řvou nadšením a nemohou se dočkat prohlídky hradu, do toho starší děti vztekle informují své rodiče, že do hradu nechtějí ... a my, když vidíme ten blázinec, tak už taky nee !!! Prohlížíme si hradní nádvoří, malé muzeum a prodejní výstavu keramiky, kupujem ledňáka a opouštíme hrad, jehož zdi sténají pod náporem "takyturistů." Vidíme, že jít sem na státní svátek nebylo zrovna nejlepším nápadem a tak návštěvu námi milovaného hradu odkládáme na jindy a jinou roční dobu.

Následuje zešup dolů na rozcestí pod hrad a po louce s výhledy a lesem do obce Buchlovice. Než dojdeme do centra a usadíme se v první sympatické hospůdce na kávu a limo, tak si ještě nějakých těch pár kroků odšlapneme ...

Následuje prohlídka zámeckého parku, kde nás "mile" překvapí vstupné - "jen" 40 kč za osobu ! Pak máme asi 2,5 hod čas na prohlídku krásné zahrady kolem barokní vily - Buchlovického zámku - samozřejmě se setkáváme i s pávy. Když odcházíme kolem pokladny, vidím na cedulích poloviční částku a tak se slečny ptám, jak je to možné a prý je tu po 17.hodině sleva, aha !

Pak už na bus a přes Uherské Hradiště domů...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo jsme měli tentokráte prozíravě sebou. Občerstvovacích stanic je ale po cestě dost a dost.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: Franta

Nelíbí se nám vzrůstající ceny vstupného, myslíme si, že se tím absolutně nic nevyřeší. Lidé s nižšími příjmy budou od příštího roku muset obracet každou korunu a těch několik desítek tisíc soukromníků, kteří na návštěvu památek mít budou, to nevytrhne... Ostatně - platit za prohlídku hradu Buchlova i zámku v Buchlovicích 120 kč za dospělou osobu je docela dost - není to žádný Karlštejn - a dávat 40 kč za dospělého za prohlídku zámecké zahrady už silně zavání vyděračstvím !!!

Ostatní informace

Asi si budeme muset počkat do důchodu, kdy budeme mít vstupné se slevou - kdybychom teď měli oba 65 let, tak budeme mít prohlídku zámku ne za 120, ale jen za 100 korun - Huráááá ...!!

Poslední aktualizace: 8.7.2011
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Od stromu ke skále, od hradu do zámeckého parku</strong> mapa
mapa Od stromu ke skále, od hradu do zámeckého parku

Příspěvky v okolí Od stromu ke skále, od hradu do zámeckého parku

   Bělostný a členitý skalní masív nám při pohledu z červeně značené turistické trasy, vedoucí z Velehradu na Buchlov, možná navodí představu Bradla, které dobře známe třeba z Pálavy. Vše je ale samozřej…
Sv. Barbora je název jedné velice půvabné kapličky, která stojí již po dlouhou dobu na kopci nazývaném Modla nedaleko Buchlovic a hradu Buchlov. Kaple byla vystavěna v letech 1673-1674 d…
Barokní poutní kaple, jedna z dominant Chřibů, nedaleko Buchlovského hradu.
Přírodní památku Barborka (7,96 ha) tvoří stará dubová bučina na jižním úbočí kopce Modla (Barborka), nachází se v nadmořské výšce 410 až 510 m, asi 0,5 km sv. od hradu Buchlova v centrální části Chřibů. Chrán…
Velehrad – místo církevních poutí. Obec Velehrad se nachází poblíž Uherského Hradiště na jižní Moravě a je to místo, kde se konají každoročně cyrilometodějské poutě. Je to obec,která je z…
Vysoký kopec Buchlov na návrší lesnatého pásma pohoria Chříby s hradom a kaplnkou, ktorý sa týči už z dialky, leží približne tri kilometre severozápadne od Buchlovic. Tento hrad romansného pôvodu s dvom…
Tipy na výlet
K vyznamnemu kralovskemu hradu Buchlov, ktery je dominantou chribskeho pohori. Hrad Buchlov byl vystaven v polovine 13. stoleti v romanskem stylu. Jeho hlavnim ukolem by…
Skvěle dochovaný gotický hrad, dominanta Chřibů.
Z našeho balkonu v paneláku ve Zlíně - dohlédneme při jasném počasí až na hřeben CHřibů - na kopec, na jehož vrcholu stojí jeden z nejkrásnějších moravských hradů - Hrad Buch…
Chřiby (Buchlovské hory): z Buchlova na Zikmundov a zpět (10/2013) Části pohoří Chřiby kolem tří zdaleka viditelných kopců (Barborka, Buchlov a Holý kopec) neřekne na Slovácku nikdo j…
O tom, že  " od Buchlova větor věje " se zpívá ve známé lidové písničce. Hrad stojí totiž na vysokém kopci na jižním výběžku Chřibů, kde se určitě vítr cítí jako doma. Pozoruhodné sídlo vzniklo v 1. …
Hrad Buchlov stojí na vysokém návrší v zalesněném pásmu Chřibů, hrad se nachází několik kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště ve Zlínském kraji. Hrad Buchlov je vynikající ukázko…
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
Vesnice
Buchlovice jsou velkou slováckou obcí s 2400 obyvateli a najdeme ji západním směrem od města Uherské Hradiště a pod jihovýchodními vrcholky Chřibů. Buchlovice jsou turisticky vyhledávanou obcí a to díky hned něk…
Nachází se okolo buchovického zámku na jižním okraji obce. Patří mezi naše nejvýznamnější Zámecké parky. Nejstarší část v bezprostředním okolí zámku byla zbudována začátkem 18. století pro Jana …
Honosná pozdně barokní "Italská vila" na úpatí Chřibů, obklopená rozsáhlým parkem.
Pokud přijedete na Slovácko, nenechejte si ujít prohlídku zdaleka viditelného hradu Buchlova, stojícího na jednom z vrcholků Chřibů. Ve své době chránil obchodní cestu přes Chřiby. Patří k nejvý…
       Pod hradom Buchlov, v Buchloviciach pri zámku pre svoju krásu láka navštevníkov  zámocká baroková záhrada. Jej historia je spojená s prelomom roku 1700, kedy začala výstav…
Rekreační oblast
Smraďavka je název pro dnešní velmi vyhledávanou turistickou a rekreační oblast, rozprostírající se v okolí potoka Smraďavka nedaleko Buchlovic, která patří do okresu Uherské Hradiště. V současné době zde byly obnoveny lázně, které zde koncem 18. století založil hrabě Leopold I. Berchtold. Tomuto majiteli buchlovského panství také oblast vděčí za své druhé jméno - Leopoldov. Z historických památek zde můžete zhlédnout m…
Vesnice
Velehrad je velkou obcí se 1500 obyvateli a jedná se o nejvýznamnější poutní místo na Moravě. Dnes tu najdeme největší barokní chrám u nás a v roce 1991 tuto obec poprvé navštívil papež Jan Pavel II. Velehrad na…
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
Archeologický Skanzen v Modré se nachází v lokalitě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu, 7 km od Uherského Hradiště. Představuje ideální podobu slovanského…
Nově otevřená (od roku 2004) 24 m vysoká kamenná rozhledna nad obcí Zdounky na Kroměřížsku. Přístupná po dohovoru v lesním penzionu Bunč (asi 4 km). Vstupné 20 Kč, rodinné 50 Kč. Výhled na Hanou a na Chřiby. Na Hrad Buchlov . Občerstvení v penzionu Bunč celoročně.
ROZHLEDNA MAJÁK ŠROTÍK – STARÉ MĚSTO Unikátní rozhledna v podobě majáku se nachází v průmyslové zóně na okraji Starého Města. Dominanta bývalého areálu cukrovaru souvisí s firemní filosofií společnosti na zpracování odpadů, která zde sídlí. Maják má za úkol ukazovat lidem „cestu v moři odpadů“.   Jedná se o oplechovanou stavbu složenou ze 7 dílů, každý o výšce 3 m, dohromady měří 27m. Váží 25 tun, má dvanáct oken a…
Uherské Hradiště leží na Jižní Moravě, východním směrem od Brna. Město se rozkládá v údolí mezi Vizovickou vrchovinou a pohořím Chřiby a na levém břehu řeky Moravy. Východním směrem od města se rozprostírá oblast …
10.3km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
21.6km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
31.1km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
33.4km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
54.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace