Staré Město
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Staré Město
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Milíře pt. 2 – Monstrózní

Tipy na výlet Rodina s dětmi Pro zdatnější Celodenní výlet Za sportem Do přírody Na hory

Ramzová
Ramzová  •  Fotografie (40)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Jedeme na Ramzovou (v Jeseníkách). A protože si chceme užít, tak vlastně z tradice vlakem, je to pohodlné a když se sejde větší banda, i zábavné.

Za čím jedeme?

Ač kalendářně zima, už zase počasí připomíná všechno možné, jen ne předposlední den ledna, volný den velí vyrazit na hory, což je nakonec povinnost nás, v podhůří bydlících a horstvo milujících. Sněhová nabídka letošní zimy je sice stále nevalná a tradičně momentální oteplení s kvalitou i mocností vrstvy tuhého skupenství vody nepěkně zahýbala, přesto stále zůstává pár míst, kde se dá obstojně běžkovat. Znalci Jeseníků ví, že malým běžkařským rájem jsou partie nejvyšších částí Rychlebských hor kolem hor Smrk, Travná, Palaš či Polské hory. Výška kolem i přes 1000 nadmořských metrů a poloha mezi vyššími vrcholy Králického Sněžníku ze západu a Šeráku z východu způsobuje, že mračna s vláhou se zde zastaví poněkud déle a zasněží tu občas o nějaký centimetr více než na jiných místech. Dalším štěstím, co nás tu čeká je horský hotel Paprsek se svým chatařem Vindošem (to je přezdívka). Již léta se kolektiv chaty a lyžařského střediska stará téměř geniálně a leckdy i navzdory nepřízni počasí o několik lyžařských tras, které tu v horstvu můžeme najít.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jak už bylo naznačeno, hlavním bufetem na výletě bude restaurace na Paprsku, ale protože vystupujeme na zastávce Ramzová, hned u ní je zastávka na stejnojmenné chatě (raní polévka), a ještě procházíme Petříkovem. Nevlézt do Mázhausu na chléb se sádlem a cibulí je skoro hříchem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Obleva i na horách řádila vcelku dost, takže bližší pohled na Ramzové prozradí, že běžky jen tak nenasadíme. Dnes vlastně ani nejde plánovat nějaké běžky, aniž bysme nepoužili server bilestopy.cz. Ten kolem Paprsku naštěstí funguje vcelku dobře, tak víme, že protažené stopy by fungovat měly.

Po zmíněné ranní polévce na Ramzové tedy pěšky směřujeme k Petříkovu. U Mázhausu potkáváme několik známých běžkařů v poněkud nezvyklém odění. Není to ale velké překvapení. Šumperští táborničtí unionisté pravidelně koncem ledna vyrážejí do hor na výlet ve společenském (nebo dobovém) oděvu. Vlastně tak naznačují, že návštěva hor je pro ně svátkem.

Podle halasu poznáváme, že už jsou v dobrém rozpoložení (stačí si spočítat, že jedou vlakem hodinu před námi, tak co se asi prozatím děje). Díky tomu ale Mázhaus skoro sami pro sebe, brzy ale dorazí pár sjezdařů, tak už je zase hospoda zabydlená. Mimo zmíněného sádlového chleba musím pochválit výbornou domácí slivovičku.

Nuže do stopy. Volíme levé údolí, tedy červenou TZ. Podle stavu stop by měly být projeté Milíře, tedy jeden z okruhů kolem Paprsku. Už jsem nakonec o této trase oslavně psal loni, takže bych mohl pokračovat v chvalozpěvech. Sice jak praví klasik, nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, u hor to platí stejně. Ale už první běžkaři, co potkáváme nám sdělují potěšující informace na stav trasy. Sníh je sice změklý, čemuž musíme přizpůsobit i mazání, ale vskutku, jak pomalu stoupáme, vidíme, že v mezích možností je sníh vcelku dobrý. Samozřejmě občas přejíždíme místa pod hustějším porostem (smrky), kde je kvalita mizernější. Trasa je vyvedena po relativně nové široké lesní cestě, takže takových míst je více. Prudkou serpentinou pod Císařskou chatou opouští trasa červené značení a mírnějším stoupání obtáčí úbočí Trnové hory. Brzy dorazíme k rozcestí zelené značky od Ostružné (a Ostružníku). Váháme, jestli se nevydáme k magistrále (tedy Promenádní trase). Dojíždějící běžkař ale velebí projetý okruh a označuje, že Milíře jsou dnes monstrózní. Tudíž pokračujeme zvoleným směrem. Od zmíněného rozcestí trať nenásilně klesá, máme tedy před sebou asi kilometr (a půl) pěkného svezení. V hustějším lese je sice pár vydřených míst, ale nic tragického. Za další serpentinou po kratším svezení začná trasa opět pomaličku stoupat do údolí pod západním svahem Trnové hory a jižním svahem Travné. Zřejmě i poloha v sevření mezi horami má na svědomí, že sem připadává (občas i přifoukává) sníh z okolí. Trasa se vlastně přibližuje od západu k Císařské boudě, ale je tak o 100 m níže a po počátečním výstupu pomalu klesá po úbočí Travné hory a Palaše k Velkému Vrbnu. Mámu tu i nějaké malé výhledy, ale důležitý je i stín, který trasu chrání před žhavými slunečními paprsky. V lese dojíždí k loukám pod Parskem a brzy jsme pod sjezdovkou.

Protože jsme pohodlní, k Paprsku se vyvezeme lanovkou. Nakonec udělá kšeft známému ze Starého Města, který dnes prodává lístky.

V hospodě je vcelku tradičně narváno, ale to k Paprsku patří. Ještě zvolit čas odjezdu, nebudeme spěchat, takže volíme pozdější odjezd. Paradoxně Promenáda k Císařské boudě je snad rozbitější než ty Milíře. Nakonec jezdí po ní daleko více lidí. Štěstím v neštěstím je teplo, sjezd kolem Černého potoka (modrá TZ) by byl při mrazu asi dost brutální (led), takto je sníh měkký a v pohodě sjíždíme k prvním chalupám v Petříkově. Zbytek na nádraží tedy opět pěšky. Z rychlíku přesedáme na osobák v Hanušovicích a zde, již veselé osazenstvo v podobě společensky oděných táborníků. Ti z Paprsku jezdí přes Větrov a Starý kopec do Staráku. Tak prý dojeli (na běžkách) na ten Starý kopec. Pak už museli taky pěšky.

Ostatní informace

Naštěstí naznačené příkoří vyvážilo vcelku pěkné, téměř Jarní počasí. Hlavní výdaje tvoří náklady na vlak (asi stovka tam i zpět). Lanovka na Paprsku pro běžkaře koštuje 40,- Kč což není zas tak mnoho. To jsou náklady nezbytné, zbytné jsou sice náklady na pobyt v hospodách, ale to záleží na potřebách a možnostech jednotlivého lyžaře.

Poslední aktualizace: 31.1.2016
Autor příspěvku: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Milíře pt. 2 – Monstrózní</strong> mapa
mapa Milíře pt. 2 – Monstrózní

Příspěvky v okolí Milíře pt. 2 – Monstrózní

Horská chata, hlavní křižovatka turistických a běžeckých tras Rychlebských hor.
Výborné lyžařské středisko v Jeseníkách. Vyrostlo relativně nenápadně díky výtečné práci týmu chataře pana Míky na Paprsku. Chata Paprsek dlouhodobě patří k nejvyhledávanějším místům v této části Jeseníků, respektive Rychlebských hor. Kdysi byla pod Paprskem asi 500 m dlouhá Poma, která spíš sloužila rekreantům na samotné chatě. Později přibyl asi 6…
Turistickou chatu Paprsek nalezneme pod horou Palaš (1024m n.m.) v CHKO Jeseníky nedaleko státní hranice s Polskem. Při pěkném počasí jsou z chaty krásné výhledy do okolí. Vede zde žlutá turistická značka z Adam…
Dopolední lyžování a následný gastronomický zážitek na Paprsku. Asi kilometr dlouhá a poměrně široká sjezdovka se sklonem "tak akorát" . Svah je dobře udržovaný, z jedné strany lemovaný snowparkem. Kromě přek…
Skalní útvar
Jedna z cest, která vede na Rabštejn je ze sedla Skřítek. Lesem cca 7km po zpevněné cestě. Litovala jsem, že nemám kolo......dojdeme k hospůdce na louce Pod Rabštejnem, kde je i tábořiště. Cíl pro některé, pro nás však né, pokračujeme směrem na hrad, nebo skály, chcete-li. Z vyhlídky na vrcholu zadních skal je možné ještě vylézt nahoru po žebříku ve sklaní puklině. Je odsud vidět na celé Jeseníky a na zadní straně až na H…
Ski areál se nachází v Ramzovském sedle na jihovýchodním svahu hory Klín, přibližně 300m od železniční stanice Ramzová. V areálu se nachází dva vleky (poma) o délce 500 a 400m a vlek pro začátečníky - 120m.…
Tipy na výlet
Vyrážíme z Jeseníku vlakem do Ramzové. Když budeme mít štěstí, svezeme se "historickým" motorákem (typ 830). V Ramzové nezapomene vystoupit (jako se to málem stalo nám, vystupovat s dětmi z…
Odpočinkové místo
Když se vydáte cestou z Horní Lipové na Smrk (hraniční hora v Jeseníkách), rozprostře se před vaším turistickým okem cosi, co se na první pohled bude zdát jako pouhý přelud vyprahlého…
Poslední prázdninovou sobotu jsme si udělali výlet do Jeseníků. Předpovědi počasí byly rozporuplné, ale cestou vlakem jsme se radovali z jasné oblohy a vykukujícího sluníčka. Čím víc jsme se však blížili k horám, …
Horské sedlo, lyžařské středisko, nejvýše položená rychlíková stanice v ČR (760 m.n.m.) Spodní stanice sedačkové lanovky na Šerák.
Městečko
Branná leží na Severní Moravě, východně od Starého Města. Městečko najdeme jihozápadním směrem od Ramzovského sedla ( 750 m.n.m.). Branná se rozkládá na pomyslné hranici mezi Rychlebskými horami a Hrubým Jeseník…
Skalní útvar
Výrazná skalní dominanta krajiny tyčící se nad Vražedným potokem, nedaleko Ramzové a vrcholu Šerák. Jedná o skalní hradbu ze staurolitického svoru, vysokou 10-16 m, s typickými znaky zvětráv…
Hřeben
Hora Šerák v Jesenikách
Nejsevernější vrchol Hrubého Jeseníku, součást přírodní rezervace Šerák-Keprník. Horní stanice sedačkové lanovky z Ramzovského sedla. 1351 m.n.m.
Rozcestí u Jiřího chaty na Šeráku, je zcela jístě místem uvažování , kam dál, a to ať již jste sem vyjeli lanovkou, či došli po svých. Samotná kamenná Jiřího chata na Šeráku zde stojí již více než 100 let a jen výhled z terasy před chatou je uchvacující.Prochází tudy MTZ z Lipové - lázní do Filipovic, ŽTZ do Jeseníku a k horní stanici lanovky na Mračné, a modré značky vás…
Rozlehlá Národní přírodní rezervace je s rozlohou 1170 ha druhou největší rezervací CHKO Jeseníky Leží v nadmořské výšce v rozmezí 850 - 1422,8m. Chrání subalpínské hole, významné porosty horských klimaxových sm…
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
10.4km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou KRAJINY. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
11.5km
více »
Okresní město Jeseník se stalo centrem turistického ruchu celého okresu. Město je zároveň největšími lázněmi okresu založenými V. Priessnitzem, s Kolonádou a mnoha léčebnými prameny. Z…
13.5km
více »
Město
Jeseník leží na Severní Moravě, severním směrem od města Šumperk. Jeseník je horské město, které obklopují zalesněné stráně kopců Hrubého Jeseníku. Jeseník je nejenom vyhledávaným rekreačním střediskem, ale také…
14.4km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
17.5km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
18.5km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
20.2km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
20.4km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
20.5km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
20.5km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
25.6km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
25.8km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
55.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace