Krajková - rozhledna Cibulka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody


Kam a jak jedeme?
Naší slabou stránkou jsou rozhledny. To byl také jeden z důvodů, proč jsme se vydali do nejzápadnější části naší republiky. Z domova to sem nemáme daleko, přesto jsme tady ještě všechny nenavštívili.
Za čím jedeme?
Obec leží asi 10 km na severozápad od Sokolova v jižním předhůří Krušných hor. Na sever od obce protéká Dolinský potok. Byla to jedna z nejstarších osad na Sokolovsku, poddanská ves, která patřila k nedalekému hradu Hartenberg. Byla založena na zemské stezce do Saska. První zmínka o ní je z r. 1350. Toho roku jí a okolním vsím udělil český král Karel IV. dolové právo a právo kutat olovo. Vznikl zde Báňský úřad, který byl později přeložen do Oloví.
Jen o něco mladší – z r. 1357 je první zmínka o pozdně gotickém kostele sv. Petra a Pavla, který stále stojí v centru obce. R. 1583 získal v presbytáři renesanční portál s ornamentální výzdobou. Dnešní podoba je z 19. století, z té doby je i věž. Snad nejcennější je hlavní oltář - cenná řezbářská práce neznámého pravděpodobně italského mistra.
Když vypukl v obci během třicetileté války mor, byl při kostelu založen i hřbitov. R. 1780 byl na 15 let přemístěn na kopec směrem na Květnou, ale pak už se pohřbívalo opět u kostela. Od r. 1842 je v severní části obce.
R. 1481 byla Krajková povýšena na městečko, získala městská práva a r. 1485 další důležitá privilegia, včetně městského znaku. Ve městě se vykonávalo soudní i hrdelní právo, které se vykonávalo vedle silnice do Květné. Část pozemku byla nazývána „Šibeniční louka“
Okolo r. 1552 se zde začala rozvíjet cechovní výroba – byli zde řezníci, truhláři, skláři a kováři. Doly po třicetileté válce tolik neprosperovaly. V závislosti na úbytku výdělků z důlní činnosti se r. 1818 začalo s
výrobou paličkované krajky, kterou později vystřídala výroba tzv. bruselských krajek, které se nepaličkovaly, ale byla to jemná výšivka. R. 1819 zde byla dokonce založena krajkářská škola, první v Krušných horách. Zdejší krajky byly známé i ve světě. Zde se např. vyrobily svatební šaty císařovny Alžběty nebo krajky pro pražského kardinála. Zdejší krajky se dostaly i r. 1876 na světovou výstavu ve Philadelphii. Bohužel, krajkářství zde zaniklo, jen název města zůstal. Zda na to mělo vliv vystěhování německého obyvatelstva, to se nikde nepíše.
Po 2. světové válce se zde začalo opracovávat ploché sklo. Zpracovával se tak technologický odpad ze závodu v Oloví a Dolním Rychnově. R.1950 se začalo s broušením skla, s výrobou broušených mikroskopických skel a fasetováním zrcátek. Zboží se vyváželo hodně i do ciziny. Ale nic není věčné. r. 1997 byla i tato výroba ukončena.
V současné době se obec dostane do povědomí lidí snad aspoň rozhlednou, která byla postavena r. 2014 na Šibeničním vrchu. Zde již od r. 1913 až do 2. světové války nižší dřevěná rozhledna stávala. I když je rozhledna na katastru obce Krajková, o její postavení se zasloužili nadšenci z Oloví. V plánu to měli již od r. 2001, jenže potřebovali vykoupit pozemek, který patřil rakouskému majiteli.
Ocelová 29,5 metrů vysoká, volně přístupná rozhledna je zajímavě řešená. V 1. patře je nízká vyhlídková plošina, ze které sice není nic moc vidět, ale ti, kteří se bojí výšek, alespoň mají pocit, že byli na rozhledně. Dál se stoupá po celkem 129 točitých schodech vzhůru. Věž má okolo sebe dva zajímavé kovové prstence. Vrchol s vyhlídkovou plošinou ve výšce 23,8 metru má tvar cibule. Od ní je odvozen i její název. A aby to bylo stylové, slavnostního otevření 31. srpna 2014 se zúčastnil moderátor Aleš Cibulka.
Z rozhledny je kruhový výhled. Je vidět západní část Krušných hor, Sokolovská pánev, Smrčiny, v pozadí i Slavkovský les. Z měst je vidět Oloví, Sokolov i německý Klingenthal.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V blízkosti rozhledny žádná možnost občerstvení není. Zda je nějaká možnost v blízkých obcích, to nemám tušení. Do Sokolova to není daleko. Tam, v blízkosti kláštera mohu doporučit pivovar Permon, kde mají výborné pivo, ale kde bohužel nevaří. Na oběd jsme se zastavili v restauraci Steak Bar George, v ulici 5. května v blízkosti Hornického domu. Cenově to nebylo tak vysoké a moc jsme si pochutnali.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna je moc hezká, i když je „pouze“ kovová. Díky prstencům a cibulce vypadá zajímavě. Však jsme se také shodli na tom, že konečně vidíme pořádnou rozhlednu. Pod rozhlednou je možno posedět. Zajímavá je i naučná stezka Oloví, která sem z Oloví vede. Měří necelých 5 km. Je na ní 6 zastavení, kde v češtině a němčině informují o zdejší hornické činnosti i o zajímavých stavbách. Na trase jsou zajímavosti i pro děti, aby jim cesta na kopec pěkně utekla.
Ostatní informace
K rozhledně se nechá jít z různých směrů.
My jsme vyrazili nejkratší trasou z malého přírodního parkoviště, které je u silnice z Krajkové do Oloví. Během 1 km jsme vyšlápli 108 výškových metrů. Cesta byla chvílemi kamenitá, chvílemi pohodlná lesní pěšina, zpočátku dokonce mírnější. Pro mne tedy jako dělané. Aspoň jsem se trochu rozdýchala. Na rozcestí pod vrcholem je odpočívadlo s jedním zastavením naučné stezky, kde si děti mohou zahrát lesní pexeso. Docela prima nápad. Pod rozhlednou je několik laviček. Výhledy bohužel po nočním dešti byly zamlžené, ale přesto dostačující.
My jsme vyrazili nejkratší trasou z malého přírodního parkoviště, které je u silnice z Krajkové do Oloví. Během 1 km jsme vyšlápli 108 výškových metrů. Cesta byla chvílemi kamenitá, chvílemi pohodlná lesní pěšina, zpočátku dokonce mírnější. Pro mne tedy jako dělané. Aspoň jsem se trochu rozdýchala. Na rozcestí pod vrcholem je odpočívadlo s jedním zastavením naučné stezky, kde si děti mohou zahrát lesní pexeso. Docela prima nápad. Pod rozhlednou je několik laviček. Výhledy bohužel po nočním dešti byly zamlžené, ale přesto dostačující.
Další možná cesta, asi nejpohodlnější je od západu, také po zelené. Tato trasa je vyznačená i jako cyklostezka. Měří 2 km a vede téměř po rovině. Parkoviště je na silnici z Krajkové, která vede přes Libnov do Horního Studence, zhruba 1 km za Libnovem. Na rozcestí Kamenný oltář se zleva připojuje žlutá turistická trasa a NS Oloví. Všechny cesty vedou společně nahoru. Kousek od tohoto rozcestí je v lese kaple Nejsvětější trojice – umělá jeskyně, postavená ze strusky, která vznikla při tavení železa v bývalých rotavských železárnách. K tomuto místu se váže pověst – když tudy jednou šel pekařský mistr, zastihla ho silná bouře. Schoval se pod borovici a modlil se, aby ho ochránila, a slíbil, že když přežije, že zde zavěsí svatý obraz. Blesk udeřil před ním, vedle něho i za ním. Jemu se nic nestalo. Slovo dodržel a na strom pověsil obraz Nejsvětější Trojice. Později zde přibyly i dřevěné lavičky. Okolo chodící lidé se zde zastavovali a vždy se pomodlili. Obrázek se tak stal malým poutním místem. V letech 1915 – 1917 za 1. světové války se olovský farář rozhodl zde postavit jeskyni k uctění Nejsvětější Trojice.
Kdo si chce udělat trochu delší výlet, ať vyrazí z Oloví – okruh je skoro 4 km dlouhý s převýšením 150 metrů. Z Horního náměstí se jde po žluté přes rozhlednu, rozcestí Kamenný oltář na rozcestí Nad kaplí. Dále se pokračuje po modré přes kapli sv. Josefa. Byla postavena cca r. 1550, aby ochraňovala horníky před důlními neštěstími. Takhle se projde i část naučné stezky Oloví. Pokud by se prošla k tomu ještě celá NS, bylo by to přes 7 km s převýšením 265 metrů. Je tu hezky, byla by to hezká procházka, ale my měli času málo a počasí bylo víc než nejisté.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.237, 12.558)
Poslední aktualizace: 24.11.2019
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Krajková
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Krajková - rozhledna Cibulka

Na rozhlednu Cibulka.
Tipy na výlet

Výlet na nově postavenou rozhlednu v Krušných horách. Od vlakového nádraží v Oloví jsem vystoupal silnicí do horní části města ke kostelu sv. Archanděla Gabriela. Zde začíná nedávno vybudovaná naučná stezka Oloví.…
0.4km
více »

Rozhledna Cibulka - Oloví - slavnostní otevření
Rozhledna

V neděli 31.8.2014 v 10:00hod dojde k slavnostnímu otevření Rozhledny Cibulka, která vyrůstá na Šibeničním vrchu (666 metrů nad mořem) v Oloví.
Bude z ní možnost rozhlédnout se na vrcholky Krušných hor, Slavkovského lesa i Karlovarska.
Celková výška rozhledny bude 26,1m.
Rozhled bude z výšky 5,6m a 23,8m.
Je připravená výroční turistická známka ke slavnostnímu otevření rozhledny a
pamětní razí…
0.4km
více »

Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Cibulka - Oloví
Rozhledna

Rozhledna Cibulka vyrostla na Šibeničním vrchu (666 metrů nad mořem) v Oloví.
Je z ní možnost rozhlédnout se na vrcholky Krušných hor, Slavkovského lesa i Karlovarska.
Celková výška rozhledny je 26,1m a rozhled je z výšky 5,6m a 23,8m.Váha je 31 250kg.
Od 13.2.15 je k dispozici turistická známka č. 2127 rozhledny - viz fota
Je k dispozici výroční turistická známka ke…
0.4km
více »

Pomník Obětem 1. světové války - Oloví
Památník

Pomník Obětem 1. světové války se nachází v Oloví před hřbitovní zdí .
Tento památník byl v roce 2014 opraven.
Památník je evidován pod číslem CZE-4104-39966 v Centrální evidenci válečných hrobů...
0.6km
více »

Kamenná kašna v Oloví
Kašna

V Oloví naleznete nově opravenou Kamennou kašnu z roku 1865.
Tato kašna byla opravena a uvedeno znovu v roce 2013
Kolem kašny se nachází několik laviček pro posezení...
0.6km
více »

Hrad Hartenberg
Hrad
Původně ministeriální hrad z přelomu 12-13 století nedaleko Sokolova. Hostorie je bohatá ,lze se dočíst na webu hradu. Během 18-19 století zásadně přestavěn na barokní zámek. Po roce 1945…
2.3km
více »

Na smutný zámkohrad Hartenberk
Tipy na výlet

Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás pozvu Na výlet vlakem na smutný zámkohrad Hartenberk.Obec Hřebeny,kde se nachází,je 6,5 km od Sokolova.Dostanete se sem vlakem ze Sokolova,který jezdí každou hodinu a pak 2 km pěšky.Výstupní stanice je Hřebeny Zámkohrad Hartenberk,je smutný svědek minulosti.Byl založen kolem roku 1200 jako hrada později byl přeměněn na zámek.V…
2.3km
více »

Josefov - Hřebeny, zřícenina hradu Hartenberg
Tipy na výlet

Pomalu opouštíme tu nejzápadnější část naší republiky a jižní částí Krušných hor směřujeme k Sokolovu. Kousek od cesty je zřícenina hradu. Na obrázku to vypadá zajímavě, prohlídky jsou vždy v celou hodinu. Trasa je značená dobře, parkoviště je asi 100 metrů od hlavního vchodu. Vše nám to perfektně vychází. Hřebeny (v němčině Hartenberg) je malá…
2.3km
více »

Hřebeny - Hartenberk
Zřícenina

Zříceniny barokně přestavěného gotického hradu Hartenberk stojí na ostrohu nad osadou Hřebeny na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Z původního hradu a mladšího b…
2.4km
více »

Libnovská kaplička
Kaple
Libnovská kaplička Marie Pomocné byla obnovena v roce 2015. Stojí na kopci mezi obcemi Libnov a Krajková a naskytuje se od ní krásný výhled.Cesta z Krajkové ved…
2.5km
více »

Věžní hodinový stroj - Krajková
Zvonice

V obci Krajková stojí za pozornost prohlídka Věžního hodinového stroje v kostele sv. Petra a Pavla
Tento hodinový stroj byl osazen okolo roku 1890 a je značky Kohler.
Stroj pohání hodiny s čtvrthodinovým vyzváněním na dva zvony. Menší každých 15min. a větší celé hodiny...
Tento stroj prošel rekonstrukcí a je radost se na něj podívat
3.3km
více »

Kostel sv. Petra a Pavla - Krajková
Kostel

V obci Krajková stojí za pozornost prohlídka kostela sv. Petra a Pavla
Tento kostel prošel rekonstrukcí a je radost se na něj podívat
3.3km
více »

Četnické muzeum Habartov
Muzeum

V četnickém muzeu Habartov je k vidění stálá expozice k dobovým událostem roku 1938. info: http://www.mks-habartov.cz/info: http://muzeum-habartov.eu/
5.9km
více »

Jindřichovice rozsáhleji
Městečko

Jindřichovice se nacházejí asi 18km od Sokolova. První písemná zmínka pochází z roku 1273 v listině papeže Řehoře X. Tehdy obec patřila k panství kláštera v Teplé. Historie obce je spjata s těžbou cínu v okolí.V o…
5.9km
více »

Muzeum bezpečnostních sborů - Habartov
Muzeum

Kam a jak jedeme?
Autem ze Sokolova do Habartova, kde se nachází Muzeum bezpečnostních sborů.
V muzeu lze zakoupit turistickou známku č. 1861 - Četnické muzeum Habartov.
Kontakt a info:
http://www.habartov.cz/
5.9km
více »

Favorit
Zámek

Zámek Favorit stojí uprostřed rozlehlé obory mezi Jindřichovicemi a Šindelovou na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Zámek je trojkřídlá budova, postranní křídla uzavírají čestný dvůr s pře…
7.9km
více »

Hornický dům v Sokolově
Dům, budova

Hornický dům v Sokolově byl postaven v letech 1923 - 1924 na náměstí Budovatelů podle návrhu architekta Rudolfa Welse. Prostředky na stavbu byly získány zejména z tzv. uhelného fondu (10% podíl z čistého výtěžku d…
8.9km
více »

Sokolov
Zámek

Zámek je významným kulturním centrem města Sokolov v Karlovarském kraji. Zámek je velká patrová čtyřkřídlá budova se čtyřmi nárožními věžemi. V nádvoří ve východním křídle jsou arkády, uprostřed nádvoří je kašna s tritóny ze 17. století. V zámeckém interiéru si návštěvníci mohou prohlédnout stálou expozici historie, umění a přírody Sokolovka a expozici věnovanou historii hornictví celého regionu. Na zámek navazuje park.
…
9.8km
více »

Sokolov
Město

Sokolov leží v Západních Čechách, jihozápadním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá na severním okraji Slavkovského lesa a na pravém břehu řeky Ohře. Severním směrem od města je oblast Sokolovské hnědouhelné pánve. Bývalá těžební obla…
9.9km
více »

Královské Poříčí
Vesnice

Ves v údolí Ohře známá od r. 1483. Severně od obce bylo Hradiště Burnberg, umístěné na trojúhelníkové plošině na návrší nad potokem. Obec měla svoji školu v domě č. 26 a od roku 1673 umístěnou na místní faře. V …
9.9km
více »

Sokolov - rozsáhlejší popis
Město

Sokolov leží západně cca 25 km od Karlových Varů, ve výšce 401 m.n.m. Město je spojené především s těžbou hnědého uhlí a chemickými závody, ale má také mnoho památek a nabízí také kulturu a sport.Historie:První zmínka pochází z roku 1279. Samotný Sokolov nesl do roku 1948 jméno Falknov na dOhří. Podle pověsti se připisuje založení Sokolova rytíři Sebastianovi, který tu choval…
10.3km
více »

Kraslice
Městečko

Kraslice leží v Západních Čechách, severozápadně od Karlových Varů. Kraslice jsou horské městečko rozkládající se v srdci Krušných hor a nedaleko hranice s Německem. Město se pyšní světově…
10.5km
více »

SOOS
Rezervace

Poblíž osady Hájek nedaleko Františkových lázní najdete národní přírodní rezervaci s neobvyklým názvem, pocházejícím patrně z německého slova Moos (mech). Soos je dokladem pozdní vulkanické činnosti, jej…
14.7km
více »

Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Loket
Hrad

Gotický hrad Loket se vypíná na skále nad řekou Ohří. Pod hradem leží malé Město Loket. Hrad se nachází v Karlovarském kraji. Turisté mohou hrad navštívit po celý rok. Nejstarší částí dne…
15km
více »

SOOS - Přírodní rezervace
Tipy na výlet

Přírodní rezervace SOOS je vzdálena asi 6 km severovýchodně od Františkových Lázní. Naučná stezka je zaměřená na geologii, botaniku a zoologii.
Jsou zde hluboká rašeliniště, mofety - bublající teplé vody z hlubin …
15.3km
více »

Svatošské skály
Skalní útvar

Svatošsaké skály se nacházejí na levém břehu řeky v blízkosti Karlových Varů, u obce Doubí. Dostanete se k nim buď z Doubí směrem k areálu Pionýrská nebo z Lokte po proudu řeky. Jedná se …
18km
více »

Motýlí dům - Žírovice
Farma

Motýlí dům v obci Žírovice je trvale uzavřen. (pozn. redakce 19.3.2019)Motýlí farma se nachází v obci Žírovice mezi Františkovými Lázněmi a rezervací Soos.Ve svém domě si ji založil entom…
18.1km
více »

Františkovy Lázně
Městečko

Františkovy Lázně leží v Západních Čechách, severně od města Chebu na východním okraji ašského výběž…
20.1km
více »

Karlovy Vary
Město

Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město. Ve městě se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival. Karlovy Vary se rozkládají u soutoku řek Ohře a Tepl…
22.1km
více »