Telč
Někdy hledáme zajímavá místa daleko za hranicemi a zapomínáme na to, co máme za humny. Když vyjde počasí, tak se ty fotografie snad ani nedají zkazit…

více o Telč

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Telč
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Kolem pohádkového centra Telče po březích rybníků

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody Na kole

okolo Staroměstského rybníka
okolo Staroměstského rybníka  •  Fotografie (66)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Historická část jednoho z našich nejspanilejších moravských měst je obklopena třemi většími a velice malebnými rybníky. Náš okruh nabízí nevšední a neobvyklé Pohledy a to nejen na historické jádro tohoto překrásného města, ale setkáme se i s dalšími památkami Telče a také přírodními zajímavostmi.

Za čím jedeme?

Protože jsme ubytováni na samém okraji města Starého města, začínáme náš vycházkový okruh logicky právě z těchto míst :

Foto: Franta

Po silničce za posledními městskými domy přicházíme po pár minutách chůze na rozcestí. Cesta vlevo klesá ke břehům Staroměstského rybníka, který byl tak jako ostatní 2 městské rybníky založen už ve středověku osvíceným panem Zachariášem z Hradce. Staroměstský rybník je svou rozlohou ze všech městských rybníků ten největší. Tady jsme daleko od ruchu městského centra, které od rána do večera trpí pod nájezdy památekchtivých a převážně motorizovaných turistů ... Na těchto místech vládne absolutní klid a pohoda. Jsme obklopeni téměř neporušenou přírodou a přes vodní hladinu se kocháme moc hezkým Pohledem na protější břeh s kostelem Matky Boží. Blízko břehů na travnatých ostrůvcích a balvanech, vystupujících z vodní hladiny, v klidu odpočívají labutě a divoké kachny. Při Pohledu napravo se nad koruny stromů vysoko vypíná starý nepoužívaný cihlový komín,který si na léto pronajala čapí rodinka.

Pod hrází se nachází budova bývalého parního mlýna. Jdu to dolů po cestě občíhnout a vyfotit. Rozsáhlá stavení se nacházejí ve značně zbědovaném stavu, zrezivělé lešení v jednom traktu mlýna napovídá, že se snad s jeho rekonstrukcí už započalo. Když se vracím okolo rybniční výpustě nahoru na hráz za Janou - najednou kde se vzal, tu se vzal - sjíždí ke mně na kolech početný turistický peleton a jejich vousatý vůdce se mne ptá, zda je ta cesta průjezdná. Vesele mu odpovím, že to teda nevím, neboť jsem na těchto místech poprvé v životě !

Foto: Franta

Po hrázi rybníka prochází zelená tur.značka, která pak nad zalesněným a skalnatým břehem odbočuje u sochy sv.Jana Nepomuckého vlevo směrem k městu. My se ale jdeme napřed po cestě projít k nedaleké vlakové zastávce, abychom věděli, odkud máme vyrazit na náš zítřejší výlet. Zastávka je asi novějšího data, neboť ji na turistické mapě nikde zakreslenou nevidím. Hned za ní se nad silničkou nachází areál židovského hřbitova, který je obklopen zdí a bohužel uzamčenými vraty. Polní cesta okolo něj stoupá směrem k nedaleké rozhledně Oslednici...

Vracíme se na hráz Staroměstského rybníka a po zelené značce pokračujeme lesem okolo jeho břehů. Pohodlný chodník prochází kol laviček, zvoucích k odpočinku a pod zajímavými shluky balvanů a nižších skalek. Místy se od břehu odkrývá neobvyklý výhled přes vodní hladinu na vzdálené městské centrum. Pak se nám značka odklání od rybníka, vycházíme z lesa na okraj městské zástavby a ke břehu rybníka se dostáváme až při jeho horním konci. Tato nejhořejší část je porostlá mořem travin a rákosu a v průplavech kličkují hejna divokých kachen. Sluneční paprsky se opírají do vodní hladiny a proměňují ji v živé stříbro - záře je tak intenzivní, až z toho bolí oči ...

Foto: Franta

Nad koncem rybníka už okolo břehů Telčského potoka, poslední Pohled na tentokráte notně vzdálený starobylý chrám Matky Boží a my procházíme nám už známou branou a Palackého ulicí na ohromný areál náměstí Zachariáše z Hradce, přeplněného lidmi, automobily a všemi dalšími myslitelným výdobytky civilizace z počátku 21.století.

Zde volíme kratší odpočinek na jedné ze "zahrádek"při sklenici vynikající žluté - ( ale drahé) - limonády a při její konzumaci necháme naše oči bloudit po nádherných fasádách měšťanských domů.

Po oddechu opouštíme náměstí krátkou uličkou Na Můstku a ulicí Na Parkáně, která ji kříží, se za chvilku dostáváme ke břehu Štěpnického rybníka. Tento odděluje historické centrum od novější městské čtvrti a na jeho hladině se zrcadlí obrysy jednoho většího ostrova a po vodní hladině se neprohání jen vodní ptáci, ale i turisté na vypůjčených lodičkách. Bohužel máme celý rybník v silném protisvětle, takže tady fotit opravdu nemůžeme...

Foto: Franta

Přicházíme ke konci rybníka k ulici Na Baště. Na mostě jsou vidět barokní sochy několika svatých a to konkrétně sv.Prokopa, Ludmily a Václava. Bližšímu průzkumu ale brání vysoká hustota turistického provozu a pokud nechceme skončit pod pedály projíždějících bikařů, tak rychle a obezřetně přeběhnout na druhou stranu !!

Tady nás ale naštěstí čeká další oáza ticha a klidu : pod vysokými zámeckými zdmi a Věžemi procházíme částí zámeckého parku, abychom pak po lávce přes potok přešli do jeho daleko rozlehlejší části. Z odstupu a přes vodní hladinu pak můžeme obdivovat - jak to, hrome, říkali ti Homolkovi - "překrásná panorámata" - a to zámku, kostelů a jezuitské koleje, odrážející se na azurově modré hladině posledního z městských rybníků. Ten nese název Ulický ... Procházka touto částí parku přináší mnohá překvapení - míjíme shluky vzácných a starých okrasných stromů, napravo se na loučce na nízkém návrší vypíná rozlehlá budova klasicistního skleníku a každých několik desítek metrů se nám od břehu rybníka nabízí zase jiný a jiný výhled na zdejší nádherné památky a město !

Foto: Franta

Pak přicházíme k dlouhému dřevěnému mostku, který se jmenuje Belpská lávka a lze po ní přejít přes rybník na druhou stranu rybníka a pak do centra všeho dění v Telči - na hlavní náměstí. Že jsou výhledy z této dřevěné lávky opravdovou turistickou bombou, není třeba nijak rozepisovat - prostě je to takový zdejší "Karlův most"...

Ulicí U Masných krámů, kterou protíná ulička Seminářská a Hradební se opět ocitáme na tom nejhlavním telčském náměstí a opět neodoláme a volíme okruh okolo něj po směru hodinových ručiček. Na severní straně je ve stínu podloubí vchod do Galerie s opravdu nádhernými a zajímavými obrazy. Protože mi manželka pořád kdesi utíká, tak se tu bohužel nemohu zdržet a tak si slíbím, že se tu v příštích dnech určitě zastavím a spěchám za ní ven.

parní mlýn
parní mlýn  •  Foto: Franta

O něco později už definitivně opouštíme historické centrum a po dlážděném chodníku, vedoucím okolo jižního břehu Staroměstského rybníka, kráčíme vstříc našemu "apartmá"... Zajímavostí je, že tento dlážděný chodník vznikl už v roce 1800 a dostal jméno "Na Dlážkách"... Vede od města až ke kostelu Matky Boží a místy jej zdobí barokní sochy světců - v pořadí od města je to sv.Michael, Jan Nepomucký podruhé, Máří Magdaléna, Vendelín a Rafael. Já si se zájmem prohlížím zvláště sochu Máří Magdalény. Ne proto, že je to mezi nimi jediná žena, ale protože je zcela obrostlá žlutým lišejníkem !

Poikračujeme dál okolo rybníka a teď v podvečer je to jako v té rozhlasové reklamě : "Moucha, komár, moucha, komár !", nedá se v klidu postát a kochat se zapadajícím sluncem a přicházející bouřkou, aniž bychom se nestali nedobrovolnými dárci krve ... a tak HONEM PRYČ !!!!! Kousek dál chodník odbočuje od rybníka přes louku s pasoucí se kravičkou a mezi zdmi starých domků přicházíme na náměstíčko s kostelem sv.Matky Boží. Tak jako Kostel sv.Anny ve městě, tak i tento je obkroužen vysokou zdí s branou a freskou světice. Za hřbitovem míjíme domov pro seniory, kteří našli bydlení v opravené prastaré budově městského špitálu - ten byl založen už za časů vlády samotného pana Zachariáše !!

Foto: Franta

Za prvních kapek a stále sílících větrných poryvů spěcháme k našemu apartmánku a když už jsme "doma", tak venku začíná pořádný slejvák a s doprovodem hromů a blesků bouře trvá dlouho do noci... To už ale dávno spíme, protože na televizi se tu koukat nedá - mají tu špatný signál a každý program po pár minutách vypadne ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jak jsme se najedli, to už jsem popisoval ve výletu po centru Telče. Samozřejmě jsme si i večer po návratu dali něco dobrého a to vychlazenou limonádu a pivo. Náš apartmánek má i koupelnu se sprchou a není to tu špatné, jen to máme odtud skoro 2 km k vlaku a busu ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tento okružní výlet byl i v tropickém skleníkovém horku nakonec tou nejpříjemnější záležitostí, protože naše cesta zčásti vedla pod ochrannou deštníkovou klenbou stromů na březích rybníků a tam, kde stromy chyběly ... tak tam nám myšlenky na strašné vedro odpoutávaly rozličné zajímavosti a opravdu Super výhledy ! Rozhodně tuto trasu všem vřele doporučuju - místy je opravdu balzámem na náš nervový systém ...

Ostatní informace

Kromě limonády - 0.5 l za 40 kč jsme už nedali nikomu vydělat... Jen vietnamským obchodníkům v krámku na hlavní třídě, kde jsme si za "normální" cenu koupili nějaké nápoje sebou na noc a na zítřejší výlet ...

Poslední aktualizace: 14.7.2012
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Kolem pohádkového centra Telče po březích rybníků</strong> mapa
Mapa Kolem pohádkového centra Telče po březích rybníků

Příspěvky v okolí Kolem pohádkového centra Telče po březích rybníků

Na Vysočině, mezi břehy Telčského potoka a soustavou tří rybníků obklopující historické jádro města se nachází malebná Telč. Klenotem moravské renesanční architektury s francouzskou…
Tipy na výlet
Zvolili jsme si cestu autobusem. Ze Zlína přes Buchlovské hory do Brna trvala asi dvě hodiny.V nepředstavitelném horku jsme přestoupili na spoj do Telče.Po dalších dvou hodinách v…
Hluboko v minulosti vedla jedna ze dvou přístupových cest na náměstí nedaleko dnešní Dolní brány. Ta pochází z roku 1579, z doby přestavby zámku. Původně před bránou býval vodní příkop,…
O Telči jako malebném městečku v jižní části kraje Vysočina ví každý člověk spoustu. Město je proslulé především nádherným renesančním náměstím a zámkem. O čem se však už tolik nemluví, je skutečnost, že samo…
Nachází se na náměstí Zachariáše z Hradce v podloubí domu čp.71. Prochází tudy dálková červeně značená Březinova cesta. Dále pak žlutě značená turistická cesta a začíná zde zeleně značená cesta. Červená značka jde jedním směrem na rozcestí V Lipkách, Vanov, Řásnou a Velký pařezitý rybník. Opačným směrem pak jde na Dyjice, Rozsíčky a Novou Říši. Žlutá značka vede směrem na Volevčice, Doupě a hrad Roštejn a opačně pak na vlak…
Informační středisko se nachází v historické části města na hlavním náměstí Zachariáše z Hradce v přízemí renesanční radnice. Kontakt: Informační středisko MěÚ Telč, náměstí Zachariáše z Hradce 10, Telč telefon: 567 112 407, 567 112 408 e-mail: info@telc-etc.cz Turistická mapa KČT 1:50 000 č.98 Telčsko  
Byl postaven v letech 1716-20 z odkazu měšťanky Zuzany Hodové, která na jeho výstavbu věnovala část své zavěti. Autorem sloupu je sochař David Lipart z Brtnice. Na podstavci sloupu jsou svatí Jan Nepomucký, Jakub, František Xaverius, Roch, Sebastián a anděl Strážný.Turistická mapa KČT 1:50 000 č.98 Telčsko
Tipy na výlet
Telč - dálnice D1, exit na Pelhřimov/Humpolec. Od dálnice 32 km, směr na Horní Cerkev a následně do Telče. Město Telč není asi nutno představovat. Zapsání do seznamu UNESCO si nap…
Ráno jsme vyjeli autem ze Zahrádek u Strmilova a rozhodli se, že si uděláme výlet do Telče. Je známá svými Folkovými prázdninami... U centra se nám podařilo náhodně zaparkovat zdarma a vydali jsme se procházkou ul…
Jsou dvě a obě se nacházejí ve východní části náměstí Zachariáše z Hradce. Dolní získala svoji dnešní podobu v roce 1611. Uprostřed kašny je umístěna socha sv. Markéty, patronky města, která pochází z 2. poloviny 17. století. Horní kašna byla vybudována později, do dnešní podoby upravena v roce 1827. Zdobí ji socha Silena s malým Dionýsem v náručí. Turistická mapa KČT 1:50 000 č.98 Telčsko
Nachází se pod všemi domy orientovanými svým průčelím do náměstí Zachariáše z Hradce. Nejdelší je na severní straně, kde dosahuje délky 226 m. Na jižní straně je přerušeno uličkou U Masných krámů. Na východní straně je nejkratší, kdy vede pouze pod pěti domy. Turistická mapa KČT 1:50 000 č.98 Telčsko
Nikdy jste ho nenavštívili, ale přece jen jeho podoba a interiéry jsou vám určitě velmi známe. Jak je to možné? Odpověď je snadná, zámek je tak kouzelný a pohádkový, že se na něm točí spousty filmů a pohádek. Film…
Zámek a město s obrovským množstvím historických památek, "Perla jižní Moravy", chráněná UNESCO.
Byla založena v renesančním slou v 70. letech 16. století na místě bývalého kolbiště. Patří k nejstarším objektům svého druhu u nás. Je obklopena ze dvou stran arkádami, v jejichž…
Město
Někdy hledáme zajímavá místa daleko za hranicemi a zapomínáme na to, co máme za humny. Když vyjde počasí, tak se ty fotografie snad ani nedají zkazit. Příkladem může být město Telč, dne 13. prosince 1992 zapsané s…
Nachází se ve vstupní části zámku. Kaple Všech svatých byla dokončena v roce 1580. Kromě bohaté a náročné malované šukové a freskové výzdoby stěn a stropů, upoutá pozornost zejména mramorový oltář a v popředí pak náhrobek-sarkofág. V něm je pochván nejvýznamnější majitel zdejšího zámku Zachariáš z Hradce se svou ženou Kateřinou. Zajímavou kovotepeckou prací je i tepaná a malovaná mříž z roku 1589, která je d…
Městská památková rezervace v Telči patří mezi nejvýznamnějí historická města u nás. Vyhlášena za MPR byla v roce 1970. Díky své jedinečnosti se v roce 1992 jako jedna z prvních pěti l…
Tipy na výlet
  V jedné lidové písničce se zpívá o tom, že prý - " ošidila cérečka synečka, protože je Morava malučká ..."  Po našem zážitku z cesty dálkovými busy ze Zlína až do nejzápadnější moravské výspy - Města T…
Jde o jednopatrovou budovu postavenou v 2. polovině 16. století, zdobenou sgrafitem. Nad průjezdem jepětilistá růže a letopočet 1626. V té době došlo k opravě a rozšíření cellého hradebního dystému. Turistická mapa KČT 1:50 000 č. 98 Telčsko
Původně románský kostel byl přestavěn v koncem 15. století v gotickém slohu. Sloužil jako kalpe městského špitálu.Na koncci 18. století zrušen. Od roku 1922 je ve vlastnictví Československé církve evangelické. Pozdně románská věž kostela je nejstarší dochovalou stavební památkou ve městě. Původně sloužila jako Strážná věž. Turistická mapa KČT 1:50 000 č.98 Telčsko
Byl založen spolu s městem, svou dnešní podobu získal v polovině 15. století. V interiéru kostela jsou cenné gotické fresky a vzácné barokní vathany z roku 1725. V Křížové chodbě kostela a předsíni jsou umístěny pamětní desky obětem obou světových válek. Kostelní věž svou výškou 60 m vytváří jedinečnou dominantu města. Na věži jsou umístěny zvony jména Jakub a Marie pocházející z přelomu 16. a 17. století. Turistická mapa KČ…
Zámek Telč patří mezi klenoty moravské renesanční zámecké architektury. Zámek Telč byl zařazen do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek je jednou z nejvýznamně…
Telč leží na Jižní Moravě, východním směrem od Jindřichova Hradce. Telč je označován jako jedno z nejkrásnějších moravských měst, historické centrum města bylo zapsáno do seznamu památek UNESCO. Městečko se rozkládá v jižní části Českomo…
Jde o nejvyšší městskou dominantu, která stojí u kostela sv. Jakuba. V sezóně je přístupná veřejnosti a její celková výška dosahuje 53 m. Vyhlídkový ochoz se nachází 33 m nad zemí a vede na něho celkem 162 schodů. Z ochozu se otevírá jedinečný Pohled na celé město a široké okolí. Ve věži jsou umístěny dva historické zvony zvané Jakub a Marie a pocházejí z přelomu 16. a 17. století. Turistická mapa KČT 1:50 000 č.98 Telčsko
Uprostřed hráze stojí mramorová Socha sv. Jana Nepomuckého. Od něho je snad nejkrásnější pohled na historickou část města. V jeho hladině se zrcadlí věže i panorama měšťanských domů. Je to…
S budováním Zámeckého parku bylo započato v 16. století a jeho rozloha se stále zvětšovala. Později byl přebudován na park v anglickém stylu. Dodnes se zde dochovala řada staletých stromů z…
Ocelová rozhledna nad Telčí.
Rozhledna
Výhled z ptačí perspektivy na krásné město Telč se vám otevře z poměrně nové rozhledny Oslednice, ležící na okraji předměstí Podolí. Vyhlídková věž Oslednice umístěná na stejnojmenném kopci se nachází v nadmořské výšce 558 metrů a umožňuje pohled nejen na Telč, ale i okolí - hrad Roštejn, město Dačice nebo na Javořici. Rozhledna byla dostavěna v roce 2000 na místě původní…
Tipy na výlet
Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesační architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní i…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace