Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Sedlice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

kolem Blatné II

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Nad dalším výletem jsme se dohadovali. Miloš se chtěl podívat do Škvořetic, kde strávil v dobách železničního mládí nějaký čas na školeních. Nejlepší trasu potom navrhl Vašek. Vlakem dojet do Sedlic, po zelené do Škvořetic a odtud se po červené vrátit na stejné místo, na vláček.

Elegantní, nepříliš dlouhé a příjemné. Ani žádnou vodu jsme si nebrali, vždyť tam určitě někde bude hospoda.

První problém byl na nádražíčku. Byli jsme tam včas, lokálka přijela přesně, ale odjížděla s pořádným zpožděním. Už na zastávce nás nějaká omšelá cedulka upozorňovala, že jízdenku si máme koupit u strojvůdce nebo v automatu. Automat jsme ani nebrali v úvahu. Co by dělal na této trati vpravdě regionální. Pan strojvůdce si nás všiml už před nástupem a vítal nás slovy: „Pánové si jistě budou přát něco specielního.“ Přál jsem si. Zpáteční jízdenku do stanice Sedlice-město pro čtyři osoby. Vrhl se, chudák k automatu, který tam opravdu byl a u kterého bychom pohořeli všichni a deset minut na něm kutil. Dalších pět minut sháněl drobné, protože jsem platil dvoustovkou. Celých těch pět kilometrů s dvěma slevami (zpáteční a skupinová) nás stálo 74. - Kč. Kolik stojí jízdné obyčejné, po tom jsme ani nepátrali. Chvilku před cílovou stanicí nás spolucestující upozornil, že si máme jízdenku ještě označit. Udělal jsem to až na zpáteční cestě a stejně se mi to povedlo až na třetí pokus.

Vystoupili jsme na správné zastávce. I když jsou Sedlice město a ty zastávky mají dvě, jedná se jen o takové větší kadibudky. Jen bez té díry v zemi. České dráhy o to tady moc nedbají.

Přišla chvíle dohadování, kudy se má jít. Byli jedinci, kteří by to vzali i opačným směrem. Naštěstí byl rozcestník na dohled, jen si ho všimnout. Vyrazili jsme po zelené značce, tak, jak jsme měli v plánu. Jen chvilku po silnici, potom polní cestou, která se nenápadně začala měnit v lesní. Bylo trochu pod mrakem a v oparu, ale Petr se pokusil o Šumavu, která prosvítala jižně od nás. Vzhledem ke světlu i vzdálenosti se mu to dost povedlo.

Ke své škodě jsem to nezkusil, ale obrátil jsem objektiv směrem zpátečním, na Sedlice. Pravda, na poli tam byla hromada hnoje (byl jsem dotazován, jestli ji fotím), ale ta přeci nemusí být na obrázku. A místní kostel je pěkný i z této strany.

Značka, která mírně stoupala po okraji lesa, prudce odbočovala do hutnějšího kopce přímo do hvozdu. Chvíli se na odbočce i odpočívalo, ale jen do té doby, než jsme zjistili, že poleháváme a posedáváme vedle mravenčí dálnice, a ti milí tvorečkové se o nás začínají zajímat.

Potom byl odchod okamžitý.

Tady už začalo být stoupání povážlivé a já začal zase zaostávat. Kopec byl dlouhý a chlapci na mě čekali až pod vrcholem, zabráni do hovoru s místním staříkem. Vylíčili jsme mu nejnovější zkušenosti s železnicí, on taky dal do placu několik humorných příhod z tohoto prostředí, ale jinak nás moc nepotěšil. V Mužeticích, které byly před námi, není hospoda, ve Škvořeticích, což byl další dílčí cíl, sice je, ale otevírá až někdy pozdě odpoledne. S nepatrnou nadějí, že se mýlí, jsme se vydali na další cestu. Hned za vrcholem kopečka se nám otevřel výhled na Mužetice a hlavně na Mužetický vrch. Ani jsme nemohli tušit, jak se nám jeho zdolávání vyplatí.

Mužetice jsme prošli, pravda, kamarády jsem volal zpět, protože přešli odbočku, ale to jsem ještě netušil, jak zbytečnou práci dělám a zbytečně si vysušuji hlasivky. Odbočka na vyhlídku z Mužetického vrchu byla tam, co jsou na obrázku dva vyšší stromy pod návrším. Chvíli jsem váhal, jestli na chlapce nemám pod kopcem potkat, tohle je opravdu jen odbočka k vyhlídce, ta pravá značka vede rovně, musí se tedy přeci vrátit. Ale nakonec se mi přeci jen zachtělo rozhledu a vydal jsem se po jejich stopách. Cesta vedla po spádnici, ale kopec nebyl tak strašný. Napřed jsem měl po pravé ruce louku, potom jsem dostoupal do lesa, kde byla jasně značená odbočka Doprava. Lesní cesta byla lemována skládkami, nic příjemného, holt blbci jsou všude, ale víc mě mátlo, že před sebou nic neslyším. Vrchol byl nedaleko a hlavně Vašík by se kochal hlasitě. Vydrápal jsem se na remízek na okraji lesa a uviděl kamarády asi sto metrů vzdušnou čarou, jak kráčejí po okraji pole do neznáma. Ještě, že existují ty telefony. Vaškovo číslo jsem našel jako první a optal jsem se ho, jestli jdou po zelené. Ubezpečil mě, že značku už dlouho neviděli, ale zato mají na dohled silnici. Ubezpečil jsem ho, že jdou blbě, a že když už se nechtějí vracet, ať na mě alespoň počkají. Vydal jsem se znovu po jejich stopách. Prostě tak dlouho chtěli zabloudit, až se jim to povedlo. Tohle je přesně to místo, kde se věc podařila.

Silnice byla z místa setkání opravdu vidět a byla relativně nedaleko. Vždyť jsme sešli už větší část kopce. Uradili jsme se tak, že k ní sejdeme a do Škvořetic budeme pokračovat po ní. Na mapě to vypadalo jako brnkačka.

Sotva jsme došli k silnici, kamarádi byli zase kdesi vepředu. Už jsem se dávno smířil s tím, že jsem nejpomalejší. Že mě k tomu ještě zdržuje vymýšlení obrázků je věc další, ale tenhle osamělý strom v poli se mi, i přes trochu nijaké světlo, líbil.

Další shluk stavení byl na mapě označen jako osada Důl, ale cedulka tvrdila, že je to Dol. Věřím spíš cedulce. Bylo tam i nějaké ubytování, bývalý stateček nebo zájezdní hostinec, když jsem nakoukl do dvora, nad jedněmi dveřmi byl i lákavý nápis Formanka. I okna tam měli pootevřená, ale kamarádi už byli někde v půli dalšího kopce. Alespoň obrázek vyvedený na zdi vedlejšího domu jsem zaznamenal.

Na kopečku jsem trochu odpočíval, zrovna u autobusové zastávky, kde jsem si při té příležitosti přečetl jízdní řád. Zjistil jsem, že za chvilku vyjíždí ze své konečné autobus, který tu za pár desítek minut bude a ještě zajíždí do nedaleké vesničky Lom a staví tam u samoobsluhy. Zavezl by nás do Škvořetic. Někde poblíž by teď chlapci mohli být. Telefon jsem nažhavil, odezva byla napřed příznivá, do kroku jsem přidal, ale po chvilce se mi rozvibrovala kapsa oznámením, že by se muselo dlouho čekat, že jsou zrovna u odbočky do Lomu a dál jdou pěšky. Co se dalo dělat, taky jsem šel.

Po té silnici se mi už nešlo dobře a od té křižovatky to bylo zase do kopce. Ještě, že se alespoň bylo čím kochat. V pozadí tentokrát Brdy.

Lesík, který je na obrázku, jsem obešel, v dálce byl vidět vrchol kopce, ze kterého jsem se měl spustit do Škvořetic. Míjel mě ten autobus. Zamával jsem na něj, v naději, že mi zastaví. I řidič mi zamával. Za kopečkem bylo na chvilku veseleji. Šlo se z kopce a třeba se ten děda se zavřenou hospodou pletl. A zase pěkný výhled, tentokrát na cihelnu (nebo něco podobného), kde podle komínu bylo velmi přesně možno určit směr převládajících větrů.

Lesík, který je na obrázku, jsem obešel, v dálce byl vidět vrchol kopce, ze kterého jsem se měl spustit do Škvořetic. Míjel mě ten autobus. Zamával jsem na něj, v naději, že mi zastaví. I řidič mi zamával. Za kopečkem bylo na chvilku veseleji. Šlo se z kopce a třeba se ten děda se zavřenou hospodou pletl. A zase pěkný výhled, tentokrát na cihelnu (nebo něco podobného), kde podle komínu bylo velmi přesně možno určit směr převládajících větrů.

Do Sedlic jsem přeci jen došel. Konec cesty byl dokonce mírně z kopce. Udělal jsem si ještě obrázek kostela z druhé strany, potom už jsem jen hledal hospodu.

Až na náměstí byla, chlapce jsem tam, chválabohu, našel, něco málo pojedl (kdybych se přežral, nemohl bych večeři a dostal bych od Miloše vycinkáno) a hlavně hrdlo svlažil. Kluci jsou bezední, najedli se řádně. Do odjezdu vlaku ještě chybělo dost času a hlavně Petr chtěl projít městečko. Bylo to zrovna v době, kdy uniformovaní pánové sedící kus vedle opouštěli lokál. Ukázalo se, že se připravovali na odhalení nějaké pamětní desky. Však se to teď výročími jen hemží. Vrátili se pro mě poměrně brzy. Když jsme odcházeli na stanici, bylo už po slávě a jen Jan Nepomucký na to udiveně koukal.

Před stanicí nás čekalo ještě jedno malé překvapení. Sedlické strojírny a jejich poutač. Ale před továrnu se vlastně hodí.

v Dolu
v Dolu  •  Foto: bezprezdivky

Jen nevím, co je to za stroj nebo do čeho to patří.

Vlak přijel na čas, my jsme už lístek kupovat nemuseli, takže včas i odejel. Jen to označení se mi povedlo opravdu až na několikáté. Strojek nějak nefungoval.

Za čím jedeme?

Cílem byly zase mladické kamarádovy vzpomínky. Až potom jsem pochopil, že dalším a hlavním cílem bylo nepovolit tomu pečlivému lumkovi (mně) a pořádně si zabloudit.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování jsem našel na informačních stránkách města Blatná, a adresu Mačkov č.p.14 vřele doporučuji. Levné a bez chyby. Jediný azyl poskytující potraviny a tekutiny byl hotel Na Velké v Sedlicích.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

I to zabloudění bylo pěkné, krajina neměla chybu, lidé pohostinní (někdy až moc). Kromě nedostatečných zásob si nebylo na co stěžovat.

Ostatní informace

Vstupné se tu nikde neplatí. Jen ten vlak je poněkud nepřátelský (i když pan strojvůdce byl ochotný a pomohl, on za to nemůže). Od té doby jsem tento dopraní prostředek nepoužil. Jestli je to všude, no potěš.

Poslední aktualizace: 23.8.2012
Autor příspěvku: bezprezdivky
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
kolem Blatné II</strong> mapa
mapa kolem Blatné II

Příspěvky v okolí kolem Blatné II

Vodní zámek Blatná se nachází na Strakonicku v Jihočeském kraji. Nejstarší částí Blatné je částečně dochovaná románská kaple z doby kolem roku 1220. Zámecké interiéry jsou vybaveny cenným…
Renesanční zámek na místě původního gotického hradu ve stejnojměnném městečku, západně od Písku.
Filmy, zvláště historické nevznikají pouze ve filmových ateliérech, ale jejich tvůrci jsou nuceni se svými štáby vybírat exteriéry pro co nejpřesnější naplnění svých tvůrčích představ. A jedním z filmařského pohledu vděčných lokalit je blatenský romantický vodní zámek s rybníkem a k němu přiléhajícím anglickým parkem. Poprvé se zde filmovalo v roce 1919, kdy Přermysl Pražský zde točil exteriérové záběry pro svůj černob…
Strakonice leží v Jižních Čechách, jižním směrem od Příbrami. Město se rozkládá v jižní části Středočeské pahorkatiny a na soutoku řeky Otavy a Volyňky. Město je známé především jako výrobce motocyklů. Strakonice proslavila divadelní hra Strakonický dudák, kterou napsal J.…
12.2km
více »
Strakonický hrad je národní kulturní památkou a pýchou města Strakonic v Jihočeském kraji. Hrad stojí nad soutokem Otavy a Volyňky. Hrad tvoří rozsáhlý komplex budov z několika stavebních etap. Dom…
12.3km
více »
Středověké město a hrad na soutoku Otavy a Volyňky.
12.5km
více »
Tipy na výlet
První clen rodu, o nemž nepochybne víme, že mel v držení Strakonice, byl velmož Bavor ze Strakonic. Za jeho pusobení vznikl bavorský palác, rádové budovy a kostelní lod. O tom, že Bavorové patri…
12.5km
více »
Středověké město s nejstarším kamenným mostem v České Republice. Památková zóna.
17.7km
více »
Kamenný most v Písku je svým pojmenování z r. 2007 nejmladším mostem v Česku, svojí stavbou však nejstarším dochovaným mostem v Česku a možná i ve střední Evropě. O primát nejstaršího mostu soutěží s kamenným moste…
17.7km
více »
Město
Písek leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města České Budějovice. Město je rozložené u západního okraje Píseckých hor a v údolí tvořeném řekou Otavou. Především z jižní strany je město obklopeno sousta…
18.2km
více »
Renesanční zámek Březnice je hlavní dominantou stejnojmenného města, nacházejícího se na Příbramsku ve Středočeském kraji. Zámek si částečně uchoval gotické opevnění. Zámecké fasády zdobí renesanční s…
20.7km
více »
Raně gotický Královský hrad Zvíkov se tyčí na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou. Hrad je národní kulturní památkou, nacházející se v Jihočeském kraji. Zvíkov je druhou nejvíce vyhledávanou kulturní pa…
21.2km
více »
Kouzelný hrad Zvíkov Až zase budete jednou svižně uhánět od Prahy směrem na Strakonice a dál třeba na Šumavu, sundejte nohu z plynu a před obcí Mirotice odbočte doleva a vydejte se po státní silnici č. 121 d…
21.2km
více »
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
23.8km
více »
Nejrozsáhlejší hradní komplex v České Republice.
24.1km
více »
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
24.1km
více »
Gotický královský hrad na ostrohu nad Vltavou, dnes novogotické sídlo Schwarzenberků nad Orlickou přehradou.
24.1km
více »
Žďákovský most byl po dostavění nazýván technickým divem světa. Ve své době největší jednoobloukový ocelový most překlenul hladinu Orlické přehradní nádrže nedaleko Orlíka nad Vltavou a stal jedno…
24.3km
více »
Přehrada Orlík je dalším ze stupňů Vltavské kaskády na území jižních Čech. Její hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Převážná část přehradní nádrže se nachází na území jižních Čech. Své jmé…
25.4km
více »
Zřícenina
Rozsáhlé zříceniny hradu Helfenburk stojí na výrazném ostrohu (683 m), který dodnes pohledově ovládá celé jihovýchodní Pošumaví. Zřícenina hradu Helfenburk se nachází na Strakonicku v Jihočeském kr…
26.8km
více »
Město
Sušice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Strakonice. Město se rozkládá na okraji Šumavského podhůří a na soutoku Otavy s Roušarkou. Městečko je známé továrnou na výrobu zápalek značky Solo. Sušice bylo hornické město a v jeho okolí byly naleziště zlata. Město obklopují zalesněné stráně kopců zvedajících se nad městem. U jižního a severního okraje města jsou…
32.8km
více »
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
Zámek Kratochvíle je renesanční perlou italského stavitelství v jižních Čechách. Zámek se nachází asi 2 kilometry severozápadně od města netolic na Prachaticku. Zámek je otevřen v dubnu a…
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
42.4km
více »
Jedna z nejznámějších šumavských a jihočeských hor vůbec se vypíná v prostoru mezi Vimperkem ležícím severně od Boubína a Lenorou na jeho jižním úpatí. Společně se sousedním Bobíkem (1.264 m) tvoří výraznou domi…
42.7km
více »
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
44.8km
více »
Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, které se rozprostírá v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Jezerní slať je součástí národního parku Šumava. Rašeliniště bylo vytvořeno…
44.8km
více »
Chalupská slať je vrchovištní rašeliniště, které najdeme na okraji národního parku Šumava. Oblast leží nedaleko obce Borová Lada severním směrem. Obec Borová Lada se rozkládá jihovýchodním směrem od městečka Kvi…
44.9km
více »
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
45.9km
více »
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
49.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace