Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hojkov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Jihlavsko-Velkomeziříčsko

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Celodenní výlet Do přírody

Lávka přes Brtnici pod Střížovem
Lávka přes Brtnici pod Střížovem  •  Fotografie (60)  • Foto: Traper

Kam a jak jedeme?

Řeknu to rovnou. Mám naplánovanou ochutnávku produkce dvou minipivovarů s projitím několika pěkných tras v přírodě, které jsem dosud nenavštívil. Začínáme ve Střížově u Jihlavy. Auto necháváme na prvním volnějším prostoru v horní části vesnice.

Za čím jedeme?

Podle mapy 1:50tis. by někde od Střížova měla vést neznačená cesta k Doubkovu. Tam předpokládáme lávku přes potok. Bohužel cestu nenalézáme, ani přes dotazy u několika domorodců. Po prokřižování celé jižní strany Střížova volíme nakonec jakousi pěšinku lesem prudce dolů. Ta se však záhy ztrácí. Vybíráme tedy co nejschůdnější cestu při zachování relativního směru k domnělé lávce. Kličkujeme tudíž i tímto lesem až na dolní okraj. Tady nás zastavuje obtížně překonatelná hradba nejprve z kopřiv a pak ostružin. To jsme nepředpokládali a mačeta zůstala bohužel doma. Nakonec jsme pronikli na pěknou louku na dně údolí s protékající říčkou Brtnicí. Pesimisticky z tohoto začátku nám připadá, že už jsme ušli polovinu dnešní plánované kilometráže. Hledáme přechod přes vodu, abychom nemuseli znovu prorážet kopřivový val. Jdeme na opačnou stranu, než jsme chtěli a najednou hle, opravdu lávka! Sláva. Dokonce modrá TZ. No, lávka. Jeden tenký, prohýbající se kmen ze břehu na břeh a druhý v určité vzdálenosti a výšce, spíš jako duševní opora. Na druhé straně se vydáváme tentokrát už správnou cestou krajem lesa podél potoka. Na dně údolí se střídají louky, na úbočích převážně borový les s občasnými romantickými skalami. Překračujeme úzkou silnici a po chvíli uprostřed údolí vykoukne silueta zříceniny hradu Rokštejn. Stavební materiál kolem hradu naznačuje jeho postupnou opravu. Pokračujeme po modré dál a podél potoka dál zelenou. V malé trampské chatové osadě si prohlížíme dřevěné postavičky hejkalů a v podkroví jedné u horního okna i pěkného vodníka. Na konci u části ohrady pak řetězy pro přivázání a zaparkování psích spřežení, koňů a manželek. Po asi půl kilometru přecházíme pěknou lávkou potok a za menším železničním viaduktem přicházíme do širšího údolí řeky Jihlavy. Zde v ní Brtnice končí svůj tok. Dáváme se doleva za železničním náspem. Na druhém boku údolí prochází červená TZ a současně frekventovaná cyklostezka. Cesta nás dovádí na spodní konec Přímělkova s pěknou hospůdkou „U Přejezdu“ za tratí. Zde jsme se občerstvili slušným Ježkem a už po silnici došli posledních tři a půl kilometru k autu. Odsud jsme přejeli do blízké Jihlavy zakončit dnešní den do Radničního minipivovaru ochutnat všechny druhy zde uvařených nefiltrovaných a nepasterizovaných piv. V pěkném interiéru se pilně činila výborná obsluha. Naproti výčepnímu pultu svítily měděné varné a rmutovací kotle, vzadu v nekuřáckém prostoru byla za prosklenou stěnou vidět spilka, další zařízení minipivovaru a na konci klenuté dveře do ležáckého sklepa. Ze sortimentu zde uvařených lahůdek nám nejvíce chutnal světlý ležák Ignác a polotmavý speciál Zikmund. Zajímavé bylo svrchně kvašené Pale Ale.

Následující den jsme si za světla prošli historické centrum Jihlavy. Líbila se nám zejména pěkná parková úprava starého jihlavského Městského opevnění, pěkně zrestaurované domy na náměstí včetně kostela sv.Ignáce. Dále kostel sv.Jakuba většího a městská brána Matky Boží. Autem jsme se přesunuli okolo Kostelecké přehrady plné špenátové polévky (rozuměj sinic) do součásti Brtnické vrchoviny, Přírodního parku Čeřínek. U turistické chaty, kde podle mapy měla silnice končit, byla značka parkoviště s kilometráží 1,2km, tak jsme jeli dál. Na konci bylo oplocené parkoviště – dříve hřiště – v areálu Hospůdky U vleku. Aby to nevypadalo, že využíváme jejich parkoviště bez konzumace, jsme se na chvíli posadili. Zrovna otevírali a na zahrádce byly na všech stolech nabídky králičích hodů. Přijížděla auta a začali se sjíždět hosté. A okolo nás začala obsluha nosit. Králíka na smetaně s bramborovým knedlíkem, někomu s houskovým, se špenátem, pečeného, na špeku, smažené nožičky, na paprice, přes deset způsobů, že jsem kulil oči. A ceny? Dnes, kdy celý králík stojí kolem 140,-/kg a víc než polovina jsou kosti, ceny od 75,- do 89,- Kč za porci! Včetně přílohy. Tak jsme něco pojedli a zapili standardně docela pitelným Jihlavským ježkem. S plnými žaludky jsme vyrazili. Navštívili jsme pěkné partie u Hojkovského rašeliniště, pokračovali v nadtřicetistupňovém dusnu okolo rezervace Na Skalce k rozcestí Dolní Hutě. Zde jsme objevili rybníček, kupodivu bez sinic. Mátožně jsme k němu dolezli a já se rozhodl vykoupat, aniž jsem měl plavky. Koupel byla v tom dusnu velmi osvěžující, ale jen na krátkou dobu. Vzápětí nás tropické dusno opět pohltilo. Podél pěkného Dolnohuťského potoka jsme došli k rybníku Klechtavec, obestavěného chatami, které si usurpují prakticky celý využitelný obvod rybníka až k vodní hladině. Dále jsme pokračovali k NS Čeřínek a po ní na sever. Bohužel to neznamenalo ochlazení. V podvečer jsme se přesunuli do Velkého Meziříčí k hotelu v Jelínkově vile – Malostranskému pivovaru Harrach. V panujících vedrech nebylo divu, že restaurace byla přelidněná a to ještě zvyšovalo vnitřní teplotu. Pocit žízně neuhasil světlý ležák Harrach. Po dobrém tmavém ležáku ještě více pochopitelně chutnalo pšeničné. Pšeničná piva se totiž vařívala v českých zemích přes horké léto, v době žní. Protože je lehčí a osvěžující. Pili ho ženci na poli. Po těžším pivě by toho asi moc nepožali. Obsluha v pivovarské restauraci kmitala nehorázným způsobem. V tom dusnu a při tolika lidech s žíznivými krky měli co dělat. Každopádně zaslouží hlubokou poklonu a uznání. A navíc perfektně ovládali historii jak budovy, pivovaru a jeho jména.

V neděli ráno vyrážíme už za podezřelého počasí. Je zataženo, nijak zvlášť se neochladilo. Popojíždíme pár kilometrů do Oslavice, dnes už jen na kratší trasu. I kvůli počasí. Nejdřív jdeme po neznačené cyklotrase přímo na západ do centra přírodního parku Balínské údolí, patřící do Křižanovické vrchoviny. Na dně údolí, po přejití lávky, se setkáváme s naučnou stezkou. Jdeme po ní proti proudu říčky Balínky. Dno údolí tvoří převážně louky, úbočí jsou porostlá smíšenými a borovými lesy s občasnými skalisky. Jdeme po NS velkým meandrem, když začíná pršet. Vytáhneme nějaké méně promokavé svršky a jdeme dál. Ale ne daleko. Déšť se rychle mění v lijavec a nakonec v bouřku. Chůzi tedy přerušujeme a ukrýváme se pod nejhustší smrk. Po půlhodince bouřka mizí a pokračujeme v mírném poprchání dál. Počasí se nelepší, tak před Balínami otáčíme a pak přes sedlo modrou zkratkou se vracíme. Od rozcestí „Balínské údolí“ překračujeme Balínku a stoupáme vzhůru po jiné, neznačené cyklotrase směrem na Oslavice k autu. Mokří dorážíme k autu. To nám však nezkazí dojmy z pěkně stráveného víkendu. Však se doma osušíme.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hospůdka "U Přejezdu" v Přímělkově, Radniční minipivovar v Jihlavě, Čeřínek-Hospůdka U Vleku, Malostranský pivovar v Jelínkově vile ve Velkém Meziříčí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Všechna navštívená údolí byla romantická s málo lidmi, někde jsme nepotkali vůbec nikoho. Pěkná byla i zřícenina hradu Rokštejna a samozřejmě se nám líbilo v obou minipivovarech. Doporučuji k návštěvě. Nemohu říci ani, že by se nám nelíbila nedělní bouřka. I ta patří k přírodě.

Ostatní informace

Vstupné jsme nikde neplatili, v hospůdce U Vleku velmi sympatické ceny za jídlo i pivo. Piva v minipivovarech bývají sice o něco málo dražší než vodnatá z průmyslových velkopivovarů, ale zato pijete hodnotný nápoj nefiltrovaný a nepasterizovaný se všemi biologickými hodnotami, vitamíny, minerály, absolutně bez Éček a chemie. A nemusí se jich vypít hned pět nebo deset.

Poslední aktualizace: 04.08.2012
Autor příspěvku: Traper
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Jihlavsko-Velkomeziříčsko - Služby, informace
Jihlavsko-Velkomeziříčsko na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Jihlavsko-Velkomeziříčsko

Vrch Čeřínek (761 m) s přírodním parkem stejného jména leží asi 10 km západně od Jihlavy a asi 5 km východně od Nového Rychnova. Přírodní park Čeřínek pokrývá území s řadou biologicky cenných …
Chata a turistická křižovatka západně od Jihlavy.
Stojí v těsné blízkosti hlavního vrcholu Čeřínku (761 m), je středobodem celého masívu a největším turistických střediskem Jihlavska. U chaty se nachází i hlavní turistický směrovník, odkud na obě…
Vrch se nachází na Českomoravské vrchovině 12 km od Pelhřimova. Naleznete zde krásný rozhled do kraje díky rozhledně Pípalka. Pro sportovní nadšence a hlavně lyžaře zde máme dobrou zprávu…
Za účelem podrobného mapování našeho státu byla zde ve 30. letech minulého století postavena dřevěná měřická věž, neboť Křemešník byl vybrán mezi body základní trigonometrické sítě tehdejšího Československa. V roce 1940 ji do správy převzalo město Pelhřimov a značným nákladem za pomoci místního KČT ji upravilo na veřejně přístupnou rozhlednu. Dřevěná konstrukce však dlouho neodolala nepř…
Tipy na výlet
  Po návštěvě Rokštejna odjíždíme vlakem zpět na hlavní jihlavské nádraží, odkud nám málem ujede vlak do stanice Jihlava - město, protože až v posledních minutách přijdeme na to, že nástupiště č.2 a 3 se nach…
11.9km
více »
Tipy na výlet
Protože máme ještě malou turistku(2 roky),vydali jsme se do ZOO autem. Z Kladna je cesta snadná a jednoduchá,po dálnicí Praha-Brno utíká cesta rychle. Po sjezdu na EXITU Jihlava,je to do města opravdu ko…
Město
Na moravsko-českém pomezí leží při soutoku řeky Jihlavy s říčkou Jihlávkou město Jihlava, nejstarší horní město českých zemí. Jeho historie začíná na konci 12. století, kdy nad řekou Jihlavou při tzv. Haberské ste…
ZOO v centru Jihlavy.
12.3km
více »
ZOO leží v malebném údolí řeky Jihlávky. V areálu jsou vodní plochy, zalesněné svahy, louky i skály a to v bezprostřední blízkosti centra města, cca 10 minut pěší chůze. Příjezd - z…
12.6km
více »
Zachovalý goticko-renesanční hrad Roštejn stojí na skalnatém zalesněném ostrohu nedaleko Města TELče. Roštejn je výraznou dominantou kraje Vysočina. Návštěvníci si mohou hrad prohlédnout v dubnu a říjnu jen o víke…
13.7km
více »
Vzácně dochovaný goticko - renesanční hrad, rekonstruovaný v letech 1955 - 62. Nedaleko Třeště u Jihlavy.
13.8km
více »
Pelhřimov je bývalé okresní město na západě Českomoravské vrchoviny, dobře dostupné, leží v blízkosti dálnice D1 Pelhřimov je malebné město, doporučuji však vydat se do Muzea rekordů a kuriozit. Tento cíl je dostupný za každého počasí. ve městě se nachází více restaurací, každý si může vybrat pro něj tu vyhovující Široké spektrum kuriozit, pobaví se opravdu každý. Setkáte se s nejmen…
15.9km
více »
Pelhřimov leží ve Východních Čechách, jihozápadním směrem od města Humpolce. Městečko se rozkládá ne levém břehu říčky Bělé a v severní části Českomoravská vrchoviny. Pelhřimov je známý …
16.1km
více »
Město
Humpolec leží ve Východních Čechách, severozápadním směrem od Jihlavy. Nedaleko města prochází dálniční tah vedoucí z Brna do Prahy. Město je obklopeno vrcholky Čes…
19.2km
více »
Zámek a město s obrovským množstvím historických památek, "Perla jižní Moravy", chráněná UNESCO.
21.2km
více »
Tipy na výlet
Telč - dálnice D1, exit na Pelhřimov/Humpolec. Od dálnice 32 km, směr na Horní Cerkev a následně do Telče. Město Telč není asi nutno představovat. Zapsání do seznamu UNESCO si nap…
21.4km
více »
Město
Někdy hledáme zajímavá místa daleko za hranicemi a zapomínáme na to, co máme za humny. Když vyjde počasí, tak se ty fotografie snad ani nedají zkazit. Příkladem může být město Telč, dne 13. prosince 1992 zapsané s…
21.4km
více »
Zámek Telč patří mezi klenoty moravské renesanční zámecké architektury. Zámek Telč byl zařazen do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek je jednou z nejvýznamně…
21.5km
více »
Telč leží na Jižní Moravě, východním směrem od Jindřichova Hradce. Telč je označován jako jedno z nejkrásnějších moravských měst, historické centrum města bylo zapsáno do seznamu památek UNESCO. Městečko se rozkládá v jižní části Českomo…
21.6km
více »
Tipy na výlet
Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesační architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní i…
22.4km
více »
Hrad stojí na vrcholu táhlého hřbetu (620 m) v dominantní poloze nad Městečkem Lipnicí nad Sázavou v kraji Vysočina. Návštěvníci si mohou prohlédnout celý hradní areál včetně kaple sv. Va…
26.6km
více »
Třebíč leží na Jižní Moravě, západním směrem od Brna. Město se rozkládá ve východní části Českomoravské vrchoviny a u západního okraje přírodního parku Třebíčsko, na obou březích řeky Jihlavy, která městem protéká. V okolí města je vybudováno několik menších rybníků. Jihozápadním směrem od města je malé sportovní letiště a nedaleko něj jihovýchodně je nevelká vodní nádrž…
37.3km
více »
Komplex budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci, který se nachází v Jihočeském kraji, je třetím nejrozsáhlejším a jedním z nejnavštěvovanějších památkových objektů u nás. Komplex budov…
40.3km
více »
Jindřichův Hradec leží v Jižních Čechách, severovýchodním směrem od Českých Budějovic. Jihozápadním směrem od města se rozkládá chráněná krajinná oblast Třeboňsko s rozlehlou soustavou…
40.3km
více »
Landštejn je jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe zachovaných hradních zřícenin u nás. Landštejn, který stojí v příjemné lesnaté krajině na jednom ze žulových vrchů Novobystřické vrchoviny, od pradávna střežil hr…
41.7km
více »
Městečko
Slavonice leží v Jižních Čechách, jihovýchodním směrem od města Jindřichův Hradec a v těsné blízkosti hranice s Rakouskem. Město se rozprostírá na území přírodního parku Česká Kanada a je…
42.6km
více »
Hrad Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů u nás. Hrad se nachází na Znojemsku v Jihomoravském kraji. Stojí na ostrohu nad vodami Vranovské přehrady. Návštěvníci si mohou…
Barokní zámek se vypíná na skalním ostrohu nad řekou Dyjí ve Vranově nad Dyjí. Zámek se nachází v Jihočeském kraji. Zámek je přístupný od června do září každý den kromě pondělí a v říjnu pouze o víkendech. Dominan…
60.3km
více »
Hrad Český Šternberk stojí na úzkém skalnatém kopci nad řekou Sázavou. Hrad se nachází ve Středočeském kraji a je druhou nejnavštěvovanější památkou na Benešovsku. Hrad je otevřen od června do října denně mimo pon…
60.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace