Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Doubice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Hurá do ciziny

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Do přírody

bude větší
bude větší  •  Fotografie (18)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Zkrátka jsme vyrazili v kalném ránu, ještě zvýrazněném změnou času, do Kopce. Tedy ono to bylo spíš z kopce, ale ta osada se tak jmenuje.

Samozřejmě sem vyfotil něco, zač jsem byl potom peskován, vyhořelé vilisko je prodáváno se slevou. Až se jaro se zimou sejde, bude sleva asi o mnoho větší. Šli jsme zase po modré, jak jinak taky, když jsme nejeli vlakem.

Následující hospodu jsme si, přes Pavlíniny protesty, otevřeli sami. Nemají přeci mít nezajištěná vrátka. I když deset ještě nebylo (a jejda, zamíchal se nám do toho zase změněný čas), ale když kolemjedoucí cyklisté viděli někoho spokojeně usrkávat pivo, brzy měli plnou zahrádku (i když jeden nezletilý chlapec protestoval, že neujeli ani patnáct kilometrů, a už je rodina v hospodě). Nechali jsme je odjet, a za fotku, kterou jsem tu udělal, jsem vypeskován nebyl.

Však bylo dost zážitků, které bylo nutno vstřebat. Třeba ten, jak se k Pavlíně přidal pejsek. Napřed si chtěla, ta holka tuším, jenom hrát, potom to odnesla rukavice. Když už jsem ji měl pevně ve své moci, přišlo navíc výkupné, které už nemuselo být, houska s paštikou. Zbodnutá byla na jeden chlamst nebo na dva, a já, se zbytečnou rukavicí měl co dělat, abych uchránil svou porci. To stvoření nás následovalo až skoro k ceduli Národního parku, potom usoudilo, že tam bez vodítka nesmí, a zmizelo cestou k hospodě.

Socha svatého stála na svém místě, skály byly jako posledně, jen šikmé sluníčko pozdního podzimu už osvětlovalo jen jejich špičky. Jo a udělalo se znovu krásně vlídno.

Skály jsem nefotil, však kolem půjdeme dneska ještě jednou. A to bude snad osvětlena jejích východní polovina, tu ještě nemám.

Za čím jedeme?

Zatím jsem jen vyzobával drobty. Tu text u obrázku, kde dívka skrze vůz zahynula (no moc se mi to nepovedlo), tu podzimní cesta ke konci údolí potoka (ta se mi docela povedla).

Zrovna tak Brtnický potok byl vodnatý, a kapradí, v tuto roční dobu už odumírající, bujné. Prostě nádherný podzimní den.

Zastavili jsme, jak je už zvykem, na odpočívadle u Brtnického mostu. Bylo tu, v konci sezóny, trochu podestláno, ale ani jeden z nás neměl chuť a ani sílu uklízet. Nechal jsem Pavlínu poodejít, měl jsem tedy kýčovitý záběr do Německa, ale skotačící skorec vodní se nachytat nenechal. V údolí Křinice byla moc veliká tma, a on se choval, jako že to ví. Za trest jsem ho nějakou dobu pozoroval.

Pavlínu jsem dohnal až v bývalé Zadní Doubici, prostě u Zadního mostu. Trochu se tu přihlásil podzim, pofukovalo, ba přímo foukalo, ale souška u skály si z toho nic nedělala. I přes vítr jsem dal nohám odpočinout pod záminkou cigarety. Byl jsem uťapaný víc, než, se na dva dny slušelo, a Pavlína na tom evidentně nebyla o nic lépe.

Přehodnotil jsem za pomoci mapy české, saské a dokonce svojí situaci. Původně jsem chtěl po německé červené a žluté, ale zbyla mi jen pěšinka, která končila zelenou značkou. To už jsme byli zase v Čechách. Alespoň kousek do těch Němec, ať mi to později nemůže být vytýkáno.

Na německé odpočívadlo to nebylo daleko. Tady vítr nefoukal a Pavlína se tu oddala zaslouženému odpočinku.

Bohužel podzimní sluníčko udělalo své, tak jsem musel se svými pokusy o nenápadný portrét jít do háje. Beznadějně přepálené, a to jsem tam měl ten správný režim. Snad jen ten nebohý strom se trochu povedl, a potom meandry Křinice tam, kde se jmenuje úplně jinak (tuším Kirnitsch jí tu říkají).

Kolem zbytků Českého mlýna (je tak pojmenován, i když je na saské straně) jsme došli k Dolnímu mlýnu (samozřejmě byl název německý), kde jsme narazili nejen na turistický ruch (nějaká německá rodinka si stavbu i s pilou okupovala), ale i na zelenou značku, která nás rychle vrátila do Čech. Celkem byla Pavlína v zahraničí asi tři čtvrti hodiny i se siestou na odpočívadle. Ten padlý stromek už je od nás, a cyklistickou překážku, kterou jsem stěží prošel i bez kola, taky asi vymyslela česká hlava.

Tam nahoře byla silnička, kterou se kolem krásné skály prošlo až k odpočívadlu na hranici. Pojedl jsem svačinu a ani mi nevadilo, že vítr je tu pořád stejný.

Pokračovali jsme dál, vlastně jsme se vraceli. Skorec už nikde nebyl, jen zbytky bývalé vsi Horní Doubice.

U dalšího odpočívadla (ano, je to značené Horní Doubice) jsem se trochu zdržel. Pavlína mi utekla po první cigaretě, a tady bylo prostě pěkně. Jen chvíli. Prvně jsme šli tímto směrem, tak mi až teď padla do očí směrovka odkazující na neznačenou kratičkou pěšinku do Němec. Tam se napojovala na žlutou značku vedoucí jednou stranou skalním městem (alespoň podle mapy). Mohli jsme tudy dopoledne jít.

Potom už mě nerozházelo nic. Ani starší cyklista ve žlutém, který měl puštěné vyřvávadlo a málem mě přejel, ani němečtí (tentokrát) cyklisté, kteří mě snad přejet chtěli, a musel jsem před nimi uskakovat. Pavlíně jsem se blížil a ještě jsem měl pravdu. Osvětlení skal bylo pro nás nezvyklé. Už jsme tu přeci šli, dopoledne. A ještě ke všemu za letního času. Takhle nejsme na údolí Brtnického potoka zvyklí.

Pavlínu jsem nakonec ještě předešel a dával pozor, jestli U Oty není dotěrný pejsek. Nebyl, jen chvíli mi zatrnulo, ale to nás jen předcházela rodina z Děčína, která měla psa stejného plemene.

Ve zdejší hospodě jsme se zdrželi jen chvilku. Odpočinout jsme si potřebovali (už opravdu nejsme nejmladší), ale Pavlína si dala jen čaj a já ji potom zase musel dohánět. Což se mi nepovedlo. Po cestě bylo totiž moc lákadel. Napřed typická výzdoba místní architektury, potom architektura sama a pravda obrácená ke směru převládajícího větru, a nakonec západ slunce, který, teď už žulovou a čedičovou krajinu (tady), osvítil.

Stalo se tak, že k hospodě jsem dorazil až ve chvíli, kdy Pavlína odevzdávala černému psovi, kterého už jsem včera zahlédl, poslední kus sýra, který u sebe měla. Pes ležel na venkovním stolku., myslel jsem, že je místní.

Nebyl. Slečna hostinská mě ubezpečila, že se tu snaží získat pozornost už čtvrtý den, a ona už nevydržela a dala mu zbytek guláše od včerejška (toho nejlepšího). Potom ho pustila dovnitř, protože venku se začalo kabonit, rozdělil se se mnou o segedín, chvilkami se zajímal o jiné lidi, ale nakonec skončil vždycky u mě. Na chvíli dokonce usnul. To je on.

Hlavu měl nad úrovní stolu, když stál na čtyřech. Dokonce jsem nějakou pusinku od něj obdržel.

Šel jsem se osprchnout a seznámit Pavlínu se situací. Bylo mi dost důrazně sděleno, že takový pejsek je ve čtvrtém a půltém patře bez výtahu nemožný. Sešel jsem zase dolů, hezky jsme si popovídali s novým děčínským kamarádem, ale psa jsem měl pořád u nohou.

Ráno se ke mně dokonce před nějakou, evidentně hodnou, starší paní přiběhl schovat. Nevím ani proč. Bylo pondělí a z pátku na sobotu jsem začal vidět dvakrát. Prý nějaká mozková příhoda, říkají doktoři.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytovali jsme se U Krkovičky, kde jinde. Strava dobrá, ubytování vlídné, ceny mírné. A vzhledem k tomu, že jsme tu byli na tři noci, za nocleh ještě mírnější.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbí se nám tady. Jinak bychom sem nejezdili vícekrát. A nejsme asi sami. Jen sem se divil paní, která tvrdila, že tu má báječnou zahrádku a nikdy nebyla ve skalách.

Ostatní informace

Vstupné ještě pořád nikoho nenapadlo vybírat, náklady na stravu a byt jsou mírné, lidé pohostinní, co si více přát.

Poslední aktualizace: 19.04.2014
Autor příspěvku: bezprezdivky
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Hurá do ciziny - Služby, informace
Hurá do ciziny na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Hurá do ciziny

Jak se na konci II. světové války blížila válečná fronta, byli zajatci pobočného koncentračního tábora Sachsenhausenu nuceni jít mnoha kilometrový pochod bez odpočinku a jídla. Pochod směřoval z tábora Schwarzheide přes Sebnitz na Krásnou Lípu. Cestou umíralo mnoho zajatců na nemoci a vyčerpání. V ústí Temného dolu, u hraničního přechodu v Zadní Doubici, bylo…
Malé pozůstatky skalního hradu Brtnický hrádek stojí na pískovcovém ostrohu na Děčínsku v Ústeckém kraji. Hrad tvořila jediná budova ? nevysoká věž. Stopy v terénu jsou tím jediným, co se dochovalo. Brtnický hrá…
Tipy na výlet
Za ledopády se vydáme do Českého Švýcarska do údolí říčky Křinice, Vlčího a Brtnického potoka v blízkosti obce Brtníky, kam můžeme přijet autem nebo vlakem. Při cestě autem zvolíme raději hlavní silnice, které jso…
Tipy na výlet
Kyjovské údolí se nalézá vedle obce Kyjov poblíž města Krásná Lípa v okrese Děčín. Nejlepší způsob, jak se do Kyjova autem dostat je přes Nový Bor, Jiřetín pod Jedlovou, Rybniště a Doubice do Kyjova. Zde na parkov…
Zřícenina
Kyjovský hrad je ve srovnání s ostatními hrádky v okolí nezvykle velký a jeho účel není dodnes jasný. Archeologický průzkum, provedený v 80. letech 20. století naznačil, že se jedná spíše o staré sídliště, které…
Při cestě z Rumburka půjdeme po turistické trase v oblasti, které říkám oblast tří rozhleden. Dorazíme nejprve na Rozhlednu Dymník, dále pokračujeme celkem příjemnou cestou až na rozhlednu Vlčí hora. Potom je možno nechat se převést vlakem do Mikulášovic od kud půjdeme dále až na rozhlednu Tanečnice. Ze všech rozhleden se ty ostatní dají krásně pozorovat a tudíž vidíme jak naše cesta a jakou krajinou vedla.
Rudolfův kámen (též Ostroh,dříve Vysoký kámen) je vyhlídková skála asi 2 km jihozápadně od Tokáně,na jejímž vrcholu je podobně jako na Mariině skále postaven dřevěný altán.Původně vyhlídka…
Vesnice
Rekreační obec ležící uprostřed rozsáhlých lesů na rozhraní Lužických hor a Českého Švýcarska asi 2.5 km severně od Chřibské. Obec sestává ze dvou částí, navzájem propojených rozptýlenou zástavbou s…
Zřícenina
Zbytky skalního hradu Šaunštejn, nazývaného také Loupežnický hrad, stojí na mohutném pískovcovém bloku v Jetřichovických stěnách nedaleko Vysoké Lípy na Děčínsku v Ústeckém kraji. Vrcholo…
Jetřichovické skály jsou pískovcové skalní útvary zvedající se severním směrem od obce Jetřichovice, kterou najdeme severním směrem od města Česká Kamenice. Jetřichovické stěny jsou v jižní části Národního parku…
Skalní útvar
Na kopci nad Jetřichovicemi, pískovcová skála vyčnívající nad les, přístupná po vytesaných schodech a žebřících. Na vrcholu je dřevěný přístřešek. Je zde pěkný rozhled. …
Rozhlednu Vlčí hora nalezneme v obci Vlčí hora ve Šluknovském výběžku v krasné přírodě CHKO Labské pískovce. Rozhledna stojí na čedičovém zalesněném vrchu. Zajímavostí je,že čedič obsahuje i magnetovec, který odchyluje střelku kompasu až o 40 stupňů.  K prosklenému hornímu výhledu vystoupáte 64 schodů. Z rozhledny se nabízí výhled na České švýcarsko, Saské švýcarsko,…
Pokud se budete chtít vypravit za nejsevernější rozhlednou celých Čech, z Mikulášovic vás povede modře značená turistická značka na vrch Tanečnice. Zdaleka viditelný žulový kopec se nalézá u samých hranic se SRN, asi 3 kilometry západně od Mikulášovic. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, která pravila, že na tento vrch chodívala tančit a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka - tanečnice. Tato pověst však není n…
Dolský mlýn u Jetřichovic,je dnes již ruina mlýna,v němž se natáčela Pyšná pricezna.I přes značnnou zchátralost,má svů tajemný půvab.Nyní se dokonce jedná o tom,zda bude zařazen do seznamu památek UNESCO.Dostanete…
Obec a rekreační místo v krásné pískovcové krajině, severozápadně od České Kamenice. Připomínána je koncem 14. století jako majetek hradu Sokolí. V roce 1778 byla zničena Prusy. Původně …
Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Její rozměry jsou ú…
  Hřensko – soutěsky a Pravčická brána. V minulém výletu jsme se podívali na Moravu, a tentokráte jsme otočili na druhou stranu republiky, a to do CHKO České Švýcarsko, přesněji do Hřenska, kde se nachází lá…
Symbol Českého Švýcarska - pískovcová brána s chatou Sokolí hnízdo.
Naše cesta vede k nejznámějšímu symbolu národního parku k Pravčické bráně. Pokud pojedete autem ,můžete využít parkoviště, které se nachází v horní části Hřenska nad restaurací Klepáč. Parkoviště po…
Hřensko je na turisty připraveno i s pramicemi v soutěskách Pokud uvidíte v televizním zpravodajství tvář starosty Hřenska Josefa Černého, tak s největší pravděpodobností jsou za ním vidět následky ničivých povod…
11.3km
více »
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
11.5km
více »
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
11.7km
více »
Tipy na výlet
www.soutesky-hrensko.cz Soutěsky Kamenice se nachází nedaleko Hřenska v Českém Švýcarsku. Jedná se o hluboké kaňony řeky Kamenice v kvádrových pískovcích. Ve směru toku Kamenice je nejdříve Ferdinandova soutěska,…
12.9km
více »
Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných Jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly po…
13.4km
více »
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
16.9km
více »
Město
Děčín leží v Ústeckém kraji, severovýchodně od Ústí nad Labem a nedaleko statní hranice s Německem. Město je postaveno na obou březích řeky Labe, do které na území města ústí řeka Ploučnice. Ve městě je rozsáhlý ř…
20.4km
více »
Děčínská ZOO se nachází za Pastýřskou stěnou. Je mnoho druhů zvířat, nejen původních z Českého Švýcarska. Je zde hezké dětské hřiště. Otevírací doba: březen - duben 8.00 - 18.00 květen - srpen 8.00 - 19.00 září - říjen 8.00 - 18.00 listopad - únor 8.00 - 16.00 Zoo je otevře…
21.5km
více »
Sloup je převážně rekreační obec, ležící v širokém údolí Dobranovského potoka na severozápadním úpatí Svojkovských vrchů, asi 3 km jihovýchodně od Nového Boru. Má asi 700 obyvatel a díky zajímavým památkám i malebnému okolí je vyhledávaným letoviskem. Dříve k ní patřila také jihozápadně ležící osada Janov, která je dnes součástí Nového Boru. Krajinu v širokém okolí kdysi…
24.1km
více »
Zveme vás k výšlapu na vrchol jménem Děčínský Sněžník, na němž stojí kamenná Rozhledna Vysoká 33 metrů. Budete tak mít možnost porozhlédnout se po okolním kraji a mimo to se také obče…
25.7km
více »
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
30.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace