Louny leží na řece Ohři východně od města Žatec. Louny se rozkládají ve známé chmelařské oblasti v údolí mezi Českým středohořím a Džbánem. Severním okrajem města protéká řeka Ohře a dále na sever najdeme celou řadu rozlehlých chmelnic.
Tato rozhledna byla otevřena vloni – dne 15. září 2018 cca 5 km na severovýchod od Podbořan na stejnojmenném vrchu (352 m n. m.), který se vypíná nad pravým břehem Doláneckého potoka. Okolí převyšuje o zhruba 80 metrů - od severu a západu je výraznou dominantou.
Poměrně plochý vrchol o rozměrech zhruba 110 × 60 m byl osídlen již v době pravěku a raného středověku. Zdejší nálezy, například železná kování slovansko-avarského typu jsou největším nalezeným souborem u nás. Na přelomu 19. a 20. století zde bylo několik menších lomů, kde se těžil čedič. Došlo tak bohužel k poškození většiny povrchu kopce.
Zde vybudovaná rozhledna je připomínkou dávno minulé doby - připomíná strážní věž staroslovanského opevnění. Nižší dřevěná vyhlídková věž je postavena z dubových klád. Je vysoká 7,3 m. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 2,8 m vede 14 schodů. Je z ní výhled na Krušné hory, Doupovské hory, Pětipeskou pánev, České středohoří a jihozápadní část Ústeckého kraje.
Zajímavý je pohled jižním směrem na původní náves obce Dolánky, kde je empírová kaple z poč. 19. století a brána z 18. století, přes kterou se vjíždělo do jedné původní usedlosti. Tato obec po r. 1945 téměř zanikla, v 70. letech 20. století byla její většina zbořena. Zůstaly pouze budovy na pravém břehu potoka, které byly později přestavěny. Na jihozápad je výhled omezen zalesněnou Homolí (354 m n. m.).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na kopci není žádná možnost občerstvení. Nedaleko je zastřešené odpočívadlo, kde se můžete najíst z vlastních zásob.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Když jsme vyšli na vrcholovou plošinu, moc se nám tam líbilo. Je fajn, že rozhledna připomíná dávné hradiště. Překvapilo nás, jak je z této malé rozhledničky daleko vidět. Bohužel není popsáno, kde co je vidět. Nahoře jsou starší fotky a povídání o historii obce Dolánky. Nám bohužel nepřálo počasí, bylo zataženo, obzory byly zamlžené, ale i tak se nám výhled líbil.
Ostatní informace
K rozhledně zatím značená cesta nevede. Pokud se jede z obce Pšov do Dolánek, tak zhruba za víc jak polovinou této vzdálenosti odbočuje před lesem vlevo do mírného kopce cesta, která asi po 300 metrech odbočuje vpravo do lesa a vede přímo až na plošinu s odpočívadlem a rozhlednou. Bohužel u odbočky ze silnice chybí cedule, že v obci Dolánky je parkoviště. My jsme to zjistili, až když jsme přes Dolánky pokračovali v dalším putování. Při okraji silnice jsme auto nechávat nechtěli, moc místa tam nebylo. Nechalo se však po cestě kousek popojet a někde u odbočky do lesa zaparkovat. Nebylo to ideální, ale nic lepšího nás nenapadlo.
Ze silnice k rozhledně je to asi 800 metrů, z obce to bude cca o 300 metrů dál.