Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Ralsko
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Hradčany v lese

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Do přírody Na kole

Vavrouškův rybník
Vavrouškův rybník  •  Fotografie (5)  • Foto: vera65

Kam a jak jedeme?

Hradčany v lese? Kdepak, to není sen pražských ochránců přírody ani vize vyznavačů zelené pro příští století, nýbrž tip na výlet pro všechny romanticky založené pěšáky, cyklisty i milovníky pohledu z koňského hřbetu. A kdeže malou vesničku velkého jména v lůně panenské přírody najdeme? V Máchově kraji, přibližně 6 km severovýchodně od Máchova Jezera při silnici vedoucí z Doks do Mimoně v oblasti bývalého Vojenského výcvikového prostoru Ralsko. V okolí můžeme dodnes nalézt partie zcela nenarušené přírody, která se zde zachovala právě proto, že tato oblast byla po dlouhá desetiletí veřejnosti nepřístupná. Podrobnosti o zdejší vzácné floře a fauně se dovíte v místním informačním středisku, před nímž odstartujeme naše putování kolem Hradčanských rybníků.

Z výchozího místa vedou tři značené různě dlouhé nenáročné turistické okruhy, které lze absolvovat i na kole, koni a v zimě na běžkách. Nejkratší - pouhých 3,5 km dlouhý okruh má charakter naučné stezky, jejímž cílem je seznámit poutníky se zajímavostmi zdejšího území - jednotlivá zastavení (panely) jsou věnována přírodním podmínkám, geologii Hradčanských stěn, dřevinám, rostlinám, ptákům a savcům. Trasa je vhodná pro rodiny s malými dětmi. Prostřední, přibližně 9 km dlouhý okruh Vás zavede do romantických zákoutí Hradčanských stěn, Takových malých "Prachovských skal". Na rozdíl od nich po Vás nikdo nebude vyžadovat vlezné, tady se vstup do lesa neplatí!! Spolu se vypravíme po nejdelším, 16ti kilometrovém modrém okruhu podél soustavy Hradčanských rybníků, vonícími borovými lesy přes Strážov a bukovými porosty Velké Bukové zpět do Hradčan.

Od informačního střediska se vydáme pár kroků po silnici přes hráz rybníka a první odbočkou uhneme Doprava. Cesta se za posledními staveními zúží a zavede nás do lesa. Byť procházíme rozlehlými lesy, budeme-li se stále držet místního modrého značení, nemůžeme zabloudit. Přibližně po kilometru se nám otevře fascinující pohled na jeden z nejkrásnějších rybníků v oblasti nesoucí název "Držník". Je ze všech stran obklopen hlubokými lesy a tak není divu, že si zde budeme připadat jako ztraceni uprostřed divoké přírody. V blízkosti se nachází rašeliniště s významným hnízdištěm ptáků. Můžeme zde zahlédnout např. čápa černého či nejrůznější dravce. Pohybujeme se celou dobu v chráněné přírodní rezervaci Hradčanské rybníky, proto tomu přispůsobme své chování. Nechce se ani věřit, že pouhých 500 metrů odsud se nachází bývalé vojenské letiště, na němž operovala vojska "spřátelené armády", aby nás ochránila před "zlými imperialisty"! Tam se ale podíváme někdy jindy.

Součást přírodní rezervace tvoří 3 další neméně zajímavé rybníky vybudované v 15. století. Přibližně po kilometru narazíme na další - Strážovský rybník. Je o poznání menší než předchozí, ale také zajímavý. Kousíček dál nás čeká vskutku nevšední pohled na hladinu Vavrouškova rybníka, z níž vyčnívají vysoké trsy trávy, kolem nichž se zrcadlí mráčky. K poslednímu ze sestavy Hradčanských rybníků - Černému se nedostaneme, neboť k němu nevede žádná dobře schůdná cesta. U Vavrouškova rybníka odbočíme po modré Doprava a dále pokračujeme nádhernými neporušenými lesy plnými hub a borůvek kolem dvou kopců - Velké a Malé Bukové. Zdatnějším pěšákům doporučuji odbočit ze značené trasy a vydat se na vrchol vyššího z kopců. Jako odměna za namáhavý výstup se naskytne nádherný výhled na zmiňované Hradčanské letiště, vrchol Ralska se stejnojmennou zříceninou hradu, v dálce městečko Mimoň a všude kolem nekonečné lesy. Až se dostatečně vynadíváme, sestoupíme zpět na značku a dokončíme okruh přes Strážov do Hradčan.

Nejsme-li příliš unaveni, můžeme se procházkou po místní asfaltové cestě směrem západním vydat k nedaleké zvláštnosti - meandrující řece Ploučnici. Po kilometru odbočíme do lesa vpravo a dostaneme se k jedné z nejromantičtějších a neprávem opomíjených českých řek. Meandruje tu mezi lukami pod tajuplnými pískovcovými skalami, k nimž se vypravíme v některém z příštích putování. Tuto řeku vřele doporučuji vodákům, neboť plavba po ní skýtá nejrůznější dobrodružství. Kde jinde zažijete např. bloudění ve slepých ramenech?

Na závěr výletu doporučuji navštívit místní lesní koutek - stanici pro handicapovaná zvířata. Najdete ho jen pár metrů od informačního střediska. Již z dálky Vás vítá nápis "Saloon Osamělá hvězda" a v zookoutku můžete spatřit zvěř, kterou ve volné přirodě zblízka neuvidíte, např. daňka, muflonku, laň, divoká prasata nebo třeba lišku obecnou, kunu, krkavce a řadu dalších obyvatel naší přirody. V létě můžete přidat osvěžení v rybníku přimo ve vsi, který je jediný koupací.

Ať už budete poznávat tento panenský kraj po svých či v sedle, určitě ve Vás zanechá nezapomenutelné příjemné zážitky, neboť takto zachovalá příroda je u nás čím dál tím vzácnější. Tak šťastnou cestu!

Za čím jedeme?

Do hlubokých lesů a nenarušené přírody, k romantickým rybníkům, meandrující řece a pískovcovým skalám v kraji Karla Hynka Máchy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Žízniví a hladoví poutníci najdou uspokojení přímo v Hradčanech - buď v hotelu "Na pláži" nebo v příjemném posezení u rybníka v areálu Osamělá hvězda. Posledně jmenované je však v provozu pouze od března do října. Velký výběr restaurací, penzionů i hotelů nabízí nedaleké letovisko Doksy na břehu Máchova Jezera.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherná příroda, romantická zákoutí, minimum turistů, zkrátka pohoda!

Přímo do Hradčan nevede železnice, zvolíte-li Dopravu po kolejích, dostanete se pouze do Doks. Odtud buď po svých nebo autobusem, který však nejezdí příliš často. Doporučuji proto cestu autem.

Ostatní informace

Vstupné se nikde neplatí. Pokud nebudete nadměrně doplňovat tekutiny v restauraci, jedná se o "nízkonákladový" výlet.

Poslední aktualizace: 4.8.2009
Autor příspěvku: vera65
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Hradčany v lese</strong> mapa
mapa Hradčany v lese

Příspěvky v okolí Hradčany v lese

Vesnice
Bývalé lázeňská obec, v minulém století se stala centrem vojenského prostoru Ralsko. Z tamního Letiště se bombardovala Praha v roce 1945 a použili jej i okupnati v roce 1968. Dnes se pomalu osidluje, rájem přede…
Městečko Mimoň leží v podhůří Lužických hor v Ralské pahorkatině na soutoku Ploučnice a Panenského potoka. Nachází se na železniční trati, spojující Liberec z Českou Lípou. A právě nádraží v Mimoni bude výchozím b…
Hradčanská mini zoo Osamocená hvězda se nachází v Hradčanech na Českolipsku. Najdeme jí pokud se vydáme cestou, která se nachází pod infocentrem, přímo okolo Hradčanského rybníka. Nečekejte ovšem žádné moderní sta…
Informační centrum Vojenských lesů a statků v Hradčanech se stalo dalším vyhledávaným cílem v bývalém armádním újezdu Ralsko. Nedaleko staví autobus jedoucí dokonce z Prahy, v létě jde o vyhledávaný cyklistický cí…
Cestou od Máchova Jezera jsme si udělali výlet do nedalekých Hradčan.  Jde o nejsevernější část Kumerského pohoří (to jsme slyšeli poprvé v životě) . Chceme se podívat na pískovcové útvary, které tu v&nb…
Ralsko je nejvyšší hora Ralské pahorkatiny nacházející se zhruba 15 km východně od České Lípy. Jeho nadmořská výška je 696 m.n.m. Na vrcholu se nachází zřícenina středověkého hradu, z něhož se do dnešní doby doch…
"Základní tábor" pro výstup na 696 m vysoký čedičový vrch zbudujeme v Mimoni, kam se pohodlně dostaneme všemi běžnými dopravními prostředky včetně hromadných. Kdyby přeci jen někdo tápal, kde se městečko nachází, …
Skupinka čtyř rybníků vybudovaných v 15. století na Hradčanském potoce.Přírodní rezervace byla vyhlášena roku 1992 na ploše 144,6 hektaru.
Skalní útvar
Hradčanské stěny je rozeklaná pískovcová plošina. Z plošiny vystupují vulkanity, bizardní skalní útvary a tajemná rokle, v okolí najdeme soustavu rybníků. Hradčanské stěny najdeme západní…
Bývalé vojenské Letiště v zaniklém vojenském prostoru Ralsko leží v lesích mezi Mimoní a Doksy. Nejsnáze přístupné právě ze stejnojmenné osady Hradčany na silnici 270 případně přes bývalé…
Ralsko zalesněný vrch je dominantou kraje. Většina lidí má s tímto názvem spojený pouze gotický hrad na vrcholku, ale tento pojem skrývá i název pro  přírodní rezervaci a dokonce i vojenský prostor. Kdy b…
Máchovo jezero je dnes velice navštěvovanou turistickou lokalitou. V okolí je spousta rekreačních zařízení a kempů.Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hlo…
České moře - to je Máchovo Jezero v Doksech. A pokud si chcete užívat písečnou pláž a slaměné slunečníky, tak navštivte hlavní pláž Staré Splavy - Aquapark. Najdete tu jemný písek, veškeré zázemí, které ke koupán…
Zřícenina hradu Ralsko se nachází 4 km SV od Mimoně.Bývalý hrad mocného rodu Vartemberků byl strážním hradem na obchodní cestě do Lužice, byla zde umístěna celnice. Poté, co byl hrad opuštěn,…
Městečko
Doksy leží v Severních Čechách, severozápadně od města Mladá Boleslav. Doksy patří mezi vyhledávané rekreační města. Rozkládají se v oblasti Ralské pahorkatiny. U severozápadního okraje města najdeme máchovo jezero, jedná se o největší …
Zámek Zákupy A jsme tady! Náš věrný škodovácký dopravce „Feďa“ spokojeně odpočívá na parkovišti, zatímco my znovu míříme za poznáním, za poučením. Jsme v severních Čechách, 8 km východně od České…
Dominantní středověký hrad na sopečném bradle, dnes zachovalá zřícenina na jihovýchod od Doks.
Hrad BezdězTento nádherný gotický hrad naleznete v blízkosti stejnojmenné obce. Těsně v jeho blízkosti se nachází přírodní rezervace, která ukrývá mnoho zajímavých rostlin a živočichů. DopravaZ Housky vede červená turistická značka (tzv. Máchova cesta) přímo na Bezděz. Připravte se asi na 11,5 km. Trocha historieHrad nechal postavit mezi lety 1265 – 1278 Přemysl Otakar II. k…
Zámek
Zámek Houska stojí na Zámeckém vrchu uprostřed lesnaté krajiny. Zámek Houska leží v jižní části Českolipska v Libereckém kraji. Masivní zámecký objekt má čtyřúhelníkový půdorys s uzavřeným středním nádvořím. Cenná je Zelená světnice s malbami ze 16. století, rytířský salonek, obdivovaná je hradní kaple s restaurovanými malbami. V areálu se uskutečňuje řada sezónních akcí, v let…
15.7km
více »
Sloup je převážně rekreační obec, ležící v širokém údolí Dobranovského potoka na severozápadním úpatí Svojkovských vrchů, asi 3 km jihovýchodně od Nového Boru. Má asi 700 obyvatel a díky zajímavým památkám i malebnému okolí je vyhledávaným letoviskem. Dříve k ní patřila také jihozápadně ležící osada Janov, která je dnes součástí Nového Boru. Krajinu v širokém okolí kdysi…
15.9km
více »
Vrchol
Vrchol kopce Ještěd ( 1012 m.n.m.) je nepřehlédnutelnou dominantou Severních Čech. Přes vrchol kopce v minulosti vedla nejedna obchodní stezka. Ještěd rovněž tvořil hranici mezi Čechy a Německem. První označení …
22.9km
více »
Ještěd, nejvyšší místo Ještědského hřbetu, je výraznou dominantou a orientačním bodem. V dřívějších dobách byl i přirozenou hranicí v pronikání od severu k jihu a stal se i hranicí národnostní mezi Čechy a Sasy. Samotný vrchol Ještědu je bezlesý, horní hranice lesa je proti normálu snížena tzv. vrcholovým jevem obvyklým v pohořích, kde je nejvyšší vrchol osamocen.…
23.1km
více »
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
24.3km
více »
Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný labyrint, se nacházejí na okraji rozsáhlé pískovcové plošiny Mužský nad osadou Dneboh východně od Mnichova Hradiště. Drábské světničky jsou jedním …
25.2km
více »
Zřícenina hradu Valečov se nachází na Zlaté stezce Českého ráje východně od Mnichova Hradiště. Historie hradu spadá do počátku 14. století, prvně je písemně zmiňován v letech 1316-18. Valečov je přístupný v květ…
25.4km
více »
Zámek
Novogotický Zámek Sychrov se nachází v Libereckém kraji. Zámek je otevřen každý den po celý rok a návštěvníci mají možnost výběru ze dvou prohlídkových tras. Interiér zámku je vybaven cen…
26.8km
více »
V roce 1919 vznikla nejstarší Zoologická zahrada na území České republiky, která je nerozlučně spojena s městem Libercem. Liberec leží v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědským hřbetem,…
31.1km
více »
Malá Skála - obec a letovisko v údolí Jizery pod svahy Vranovského hřebene, Suchých skal a Sokola severovýchodně od Turnova. První písemné zmínky o vsi Vranové, která je dnes součástí Malé Skály, pocházejí již z r…
34.3km
více »
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí…
35.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace