Starý Plzenec
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Starý Plzenec
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Hrad Radyně a přírodní památka Andrejšky.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Hrad Radyně
Hrad Radyně  •  Fotografie (64)  • Foto: Bohumir

Kam a jak jedeme?

Vlak z Horažďovic předměstí do Plzně ukrajuje jeden kilometr za druhým. Od Nepomuku jede údolím řeky Úslavy a postupně míjí jedno hezké místo za druhým. Návrší se zříceninou Vlčtejna se mihne vlevo, na opačné straně vystupuje skála Baba nad řekou. Za Blovicemi se na druhé straně údolí objevuje Zámek Kozel a po chvilce vlak zastavuje na nádraží ve Starém Plzenci. Odtud již půjdeme na Radyni po svých. Hrad patří mezi naše oblíbené cíle a rádi se sem vracíme. Nechal ho mezi roky 1356 až 1361 postavit císař Karel IV. k ochraně cesty z Prahy do Bavorska. V 16. století hrad vyhořel a po této události se v jeho držení vystřídalo několik šlechtických rodů. V roce 1920 hrad od Valdštejnů kupuje město Starý Plzenec a v jeho majetku je až do současnosti. Této dominantě Plzeňska se v posledních letech podařilo dát kabát, který mu skutečně sluší. Ale zpět k našemu výletu. Vlak do Plzně odjel a my můžeme jít.

Za čím jedeme?

Z nádraží jdeme po žluté. Starý Plzenec dnes necháváme za zády a za tratí začínáme stoupat ulicí při západní straně města. Za posledními domky vstupujeme do lesa a jdeme k rozcestí Pod Výrovkou. Tady se připojuje místní naučná stezka a pokračujeme k rozcestí Březová mýť, kde se připojuje červená ze Šťáhlav. Přibližně po dvaceti minutách se nám po pravé straně mezi stromy objevují zdi Radyně. Pod hradem je parkoviště, zavřená hospoda, stánek s občerstvením a místo s lavicemi. Po stezce se dostáváme k hradní cisterně, přecházíme můstek při severní stěně a jsme na hradě. Kupujeme vstupenky a vstupujeme do prostoru hradního paláce. Nad námi je západní vyhlídková, 23 metrů vysoká hranolová věž a na opačné straně o něco nižší věž půlkulatá. Radyně hodně připomíná hrad Kašperk na Šumavě a někdy se hovoří o dvojčatech. I když Kašperk má obě věže hranolové a je o něco větší. Procházíme palácem a věží, obdivujeme sílu zdí, uvádí se míry od 2,3 až 2, 5 metrů a jdeme si slíznout smetanu.

Na vyhlídku věže nám zbývá zdolat 114 schodů. V patrech se seznamujeme se zdejšími strašidly, hlídačem truhly, netopýry, pavoukem, krysou a dalšími obyvateli věže. V dalším patře je něco z historie hradu, jeho modely a nálezy, které se tady a v okolí našly. Poslední schod a před námi se objevuje čarovný výhled do všech světových stran. Pod námi na severu je Starý Plzenec, na severozápadě je město Plzeň a další obce ve všech směrech. K východu jsou vidět Brdy, bližší kopečky v tomto směru a ty na jihu patří Švihovské vrchovině. V dáli se modrá Šumava a na západě Plaská pahorkatina. Výhled z Radyně prostě nemá chybu a tak si to vychutnáváme. Každá pohádka končí, ale ještě využíváme možnosti obejít hrad ze všech stran. Lze vidět zbytky hradního příkopu a něco z předhradí. Své místo tu mají i rostliny. Na hradní skále kvete rožec obecný, dokvétají petrklíče a v plné kráse je hrachor lecha. Vracíme se pod hrad a jdeme dál.

Míříme k přírodní památce Andrejšky, ke které to je slabá čtvrthodinka. Jdeme lesem a skály se před námi nečekaně vynořují jakoby vyrostly ze země. Buližníkové pásmo skal, které v některých místech vystupuje nad dvacet metrů nad naše hlavy je úžasné. Délka hřebene je 300 metrů dlouhá a rozkládá se na 2 hektarech. Obcházíme celý hřeben a obdivujeme podivuhodné tvary skal. Na těch se zalíbilo především borovicím a břízám. Některá místa se zalíbila mechům. V několika místech stezka vystupuje i na hřeben, ale ty nejhezčí pohledy jsou ze zdola. Čas nás netlačí a tak se více méně touláme kolem hřebene, což se moc nelíbí místní sojce. Dává si na nás pozor po celou dobu a když odcházíme, tak to doplní ptačí nadávkou. Dostáváme se k okraji lesa a pod námi máme Plzenec jako na dlani. Přicházíme k areálu Plzenecké železnice a máme štěstí, že nás muž sekající trávu pouští dovnitř. Mají tu asi 300 metrů kolejí, několik lokomotiv a vagónků. Kupujeme si různé pohlednice a svezení si necháme na příště. Procházíme vilkovou čtvrtí a silnici, po které jsme vycházeli a jsme opět na nádraží. Za deset minut přijíždí vlak od Plzně a náš výlet na oblíbený hrad je u konce. Z okna vlaku se díváme jak se hrad vzdaluje a je jisté, že tu nejsme naposledy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hospoda pod hradem byla uzavřena, ale s tím jsme tak trochu počítali. Ale v přírodě také chutná a tak jsme si jídlo a pití vzali s sebou. Pokud se výlet spojí s návštěvou Starého Plzence, tak tam je možností v tomto směru několik.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Radyně je místo, kam se rádi vracíme a když si k tomu přidáme skály Andrejšky, tak slovo nelíbilo musíme vyloučit. Nám se tady líbí v každé roční době.

Ostatní informace

Radyně ( 567 m.n.m.) se jmenuje i vrch, na kterém hrad stojí. Délka tohoto výletu je mezi 5 až 6 kilometry. Spíše hezká odpolední vycházka. Celkové převýšení je okolo 200 metrů, jde se většinou lesem a po značených cestách. Plzenecká železnice je během letní sezóny v provozu a děti si to jistě užijí. Otevírací dobu a výši vstupného je lepší si ověřit předem na internetu. Celá cesta je na mapě KČT č. 31 Plzeňsko.

Poslední aktualizace: 7.7.2015
Autor příspěvku: Bohumir
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Hrad Radyně a přírodní památka Andrejšky.</strong> mapa
mapa Hrad Radyně a přírodní památka Andrejšky.

Příspěvky v okolí Hrad Radyně a přírodní památka Andrejšky.

Zřícenina
Výrazná zřícenina královského Hradu Radyně je významnou dominantou Plzeňského kraje. Radyně je otevřena v dubnu a květnu o víkendech a svátcích, v červnu až srpnu kromě pondělí a v září a říjnu o víkendech a svátcích. Na Radyni je k vidění výstava erbů a znaků všech majitelů hradu, která je umístěna ve zbrojnici tzv. Hrubé věže. Tmavá silueta Radyně byla v minulosti spojována…
Malebná zřícenina gotického hradu nad Starým Plzencem.
Tipy na výlet
Vyjdeme si hezkou krajinou kolem Šťáhlav z nádraží ČD nebo přímo z městečka. Pokud půjdeme z nádraží, pak po červené turistické značce. Pokud půjdeme z centra, pak ulicí Na Parníku a s ČTZ se spojíme asi po 500 me…
Tipy na výlet
Naše Společná cesta začíná na exitu 73 dálnice D5.Odtud směřujeme na Nepomuk/Písek. Projedeme obec Losinou a na první křižovatce za obcí odbočíme vlevo (Starý Plzenec). Od této křižovatky jedeme "rovně" při…
Naše společná cesta začíná na Dálnici D5 Exitu 73 (Praha - Rozvadov) /Exitu 76 (Rozvadov - Praha). Odtud směřujeme na Starý Plzenec. Ve Starém Plzenci se držíme na hlavní silnici a před železničním mostem odbočíme druhou - vzdálenější odbočkou doprava. Po 300 mětrech je křižovatka a my pojedeme úhlopříčně doprava ("rovně") a následně pojedeme stále přímim směrem, až dorazíme k…
Starý Plzenec leží v Západních Čechách, nedaleko jihovýchodního okraje města Plzeň. Město se rozkládá na levém břehu řeky Úslavy a na okraji přírodního parku Konratický potok. Město je obklopeno lesy. Jihovýchod…
Předchůdce Plzně v údolí Úslavy na křižovatce obchodních cest, existující od 8. století. Rotunda Sv.Petra z 10. století.
Podle některých údajů je Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci nejstarší celistvě dochovanou církevní památkou na území České Republiky. Vznikla ve slovanském hradišti nad řekou Úslavou v místech, kde býval …
Tipy na výlet
Zámek Kozel se nachází u Šťáhlavic, 2,5 km od Štáhlav, 5 km od Starého Plzence, 15 km od Plzně. Dostupnost: Vlakem - zastávka ve Šťáhlavech (http://jizdnirady.turistika.cz/) Autobusem - zastávka ve Šťáhlavicích (www.idos.cz) Autem - parkoviště přímo u areálu zámku Cyklisté si mohou najít trasu na www.cyklotrasy.cz Kozel je lovecký zámeček, jehož název pochází z doby,…
Zámek
Klasicistní lovecký Zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a ř…
Lovecký rokokový zámeček, postavený v lesích jihovýchodně od Plzně pro Nejvyššího královského lovčího, knížete Jana Černína z Chudenic.
Tipy na výlet
Turisty neprávem opomíjený a relativně neznámý zámek Nebílovy je dílem plzeňského stavitele Jakuba Augustona. Velmi pravděpodobně k jeho stavbě posloužila neznámá předloha císařského…
Právě v plzeňském pivovaru se v polovině 19. století odehrála revoluce v pivovarnictví. Poprvé v historii lidstva bylo vyrobeno pivo, jak je známe dnes - správně hořký nápoj zlaté barvy, se sněhobílou pěnou. Dnes je pivovar živým a dynamickým místem…
Se stavbou tohoto kostela se započalo současně se založením města Plzně, tedy po roce 1295. Původně byl pouze filiálkou kostela Všech Svatých v dnešní Roudné. Od roku 1322 přechází kostel pod správu Řádu německých rytířů a stává se kostelem farním. V roce 1993 se pak stává sídelním kostelem plzeňského biskupa, tedy katedrálou. V současné době se kostel nachází na Náměstí Republiky a jeho nejstarší částí  …
Stavba Chrámu sv. Bartoloměje po r. 1295, dokončení v počátkem 16. století. Velké síňové trojlodí nadané značnou vertikalitou, s jedinou vysokou, štíhlou věží při severní…
Historické město s řadou památek, metropole západních Čech.
Objevte život pod městem Navštivte Plzeňské historické podzemí, labyrint chodeb, sklepů a studní, který byl pod městem Plzní budován již od 14. století a který je neoddělitelně spojen s historií i současností města. Poznejte život pod městem a odhalte tajemství autentických nálezů a …
Rozhledna na kraji Plzně. Rozhledna vznikla jako Památník a po celorepublikové sbírce, kdy se vybralo 120.000 Kč byla postavena pouze chata. Pro nedostatek peněz byla postavena pouze třetina rozhledny. Ke slavnostnímu otevření roku 1926 se i tak sjelo kolem tří tisíc lidí, aby věděli do čeho přispěli. Plzeňský stavitel Tomášek rozhlednu dokončil v roce 1929 a v červnu téhož…
10.1km
více »
Berounka vzniká na severním okraji Plzně spojením čtyř řek odvodňujících Plzeňskou kotlinu ? Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy, přičemž za bod, od něhož řeka nese jméno Berounka, je označován soutok Mže a Radbuzy. O…
10.4km
více »
ZOO a Botanická zahrada v Plzni - Lochotíně.
11.7km
více »
ZOO se nachází na okraji Plzně směr  Radčice v oblasti zvané Pod Vinicemi.Do zoologické zahrady můžete vejít buď hlavním vchodem,kde se i nacházi placené parkoviště nebo sezónním vstupem Vinice v horní části …
11.7km
více »
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
11.9km
více »
DinoPark - Unikátní Výprava do druhohor. Jedinečný zábavní park, součást ZOO Plzeň, druhohorní zvířata v životních veliksotech v přirozeném prostředí. Zábavní i vzdělávací funkce, naučná…
Jsme z Ústí nad Labem, takže jsme výlet pojali formou celodenního bloudění. Jde o spojení Zoologické zahrady, Botanické zahrady a navíc i DINOparku, dle mne asi nejzajímavějšího, který jsme z nabídky mohli vybrat…
Dobře dochovaný hrad Švihov je pozdně gotickým hradem s důmyslným vodním opevněním. Hrad vznikl na rovině v blízkosti řeky Úhlavy. Hrad Švihov se…
25.6km
více »
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
45.7km
více »
Pozdně gotický Hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v kvě…
46.5km
více »
Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás, ve středověku byl oblíbeným sídlem mnoha českých knížat a králů. Hrad je významnou kulturní památkou na Rakovnicku v…
49.2km
více »
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
59.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace