Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Klenová
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Hrad a zámek Klenová a něco z okolí.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Klenová, nejstarší část hradu
Klenová, nejstarší část hradu  •  Fotografie (33)  • Foto: Bohumir

Kam a jak jedeme?

Rozlehlé Šumavské podhůří má, kromě jiných pozoruhodností, na svém území i několik poměrně velkých hradů. V jeho západní části, nad pravým břehem řeky Jelenky, asi 2 kilometry jihovýchodně od městečka Janovice nad Úhlavou, se na strmém a poměrně vysokém kopci nachází hrad Klenová. Patří k nejstarším českým hradům a jeho historie se začala psát na konci 13. století. I když lze najít několik údajů v souvislosti s první písemnou zmínkou o jeho vzniku, přidržíme se té, kterou jsme získali z úst průvodkyně. Bylo to v roce 1287, ale je jisté, že hrad zde stál již od druhé poloviny 13. století. Kromě jiného sloužil k ochraně zemské stezky, která tehdy spojovala České království s Bavorskem. Páni z Klenové patřili v té době k nejvýznamnějším rodům v zemi a měli značný vliv na běh země. Bohuslav z Klenové byl jedním z vyjednávačů s bavorskou stranou v roce 1291 a vybral si ho sám král Václav II. Mezi léty 1440 až 1460 byl majitelem hradu Přibík z Klenové. Tento zkušený válečník nechal hrad rozšířit a opevnit novými hradebními baštami. Hrad se stal jedním z nejlépe opevněných hradů v této době. Nové opevnění umožnilo lepší ochranu pevnosti a tím i velmi účinnou dělostřeleckou obranu. Páni z Klenové sídlili na hradě až do počátku 16. století. Dalšími významnými majiteli se stali Švihovští z Rýzmberka a poté patřil Lvům z Rožmitálu. V roce 1553 kupuje hrad Jiří Harant z Polžic a Bezdružic. Ten na hradě nechal provést větší renesanční úpravy. Jeho syn Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic se na hradě v roce 1564 narodil. Tato významná osobnost českých dějin byla jedním z popravených českých pánů v roce 1621 na Staroměstském náměstí v Praze. Po Bílé Hoře se na hradě vystřídalo v rychlém sledu několik majitelů. V 17. století na vnějším opevnění byla postavena zámecká budova. Mezitím stará část hradu chátrala a v roce 1737 se o ní píše, že je hradní zříceninou. Za Stadiónů v letech 1832 až 1838 byly na zámeckých budovách provedeny novogotické úpravy. V roce 1838 kupuje Klenovou velmi bohatý měšťan František Václav Veith. Jeho bratr Antonín přivádí na zámek malíře Josefa Navrátila, který freskami vyzdobil jeden sál nového zámku. Posledním majitelem zámku byla rodina známé české malířky Vilmy Vrbové – Kotrbové. Té byl zámek vyvlastněn a od roku 1951 je vlastníkem stát. Objekt prošel dlouhodobou rekonstrukcí a od roku 1984 je hrad a zámek přístupný veřejnosti.

Za čím jedeme?

Naše prohlídka hradu a jeho okolí začíná na malém parkovišti před starou sýpkou. V té se v současnosti konají různé výstavy. Při naší návštěvě probíhala výstava malůvek dětí ze škol klatovského okresu. Před budovou je umístěna bronzová socha býka. Na návrší nad sýpkou je kromě krásného výhledu k severu také socha štíra a lavička. Směrem na západ, na dalším návrší je novogotická kaple, která je zřejmě rodinnou hrobkou Veithů. Na louce nedaleko hrobky je krásný červenolistý buk. Kolem cesty ke kapli je alej starých stromů. Odtud se vracíme k sýpce. Napravo od silnice vedoucí do vsi stojí vila Paula. V té za života často pobývala Vilma Vrbová – Kotrbová. V malém domku u cesty, která vede ke hradu je pokladna a prodej suvenýrů. Zbývá zakoupit vstupenku a jde se na hrad. Do hradu se vstupuje bránou, za kterou je po levé straně hradní restaurace s velmi pohodlnou obsluhou. Poté se svěřujeme průvodkyni. Prohlídka začíná v budově purkrabství, ve které je i původní zámecká kaple. Následuje přesun do budovy zámku. Jistě zaujme sbírka obrazů našich významných krajinářů. Vybavení zámeckých místností je původní. V každé místnosti jsou kouzelná kachlová kamna. Malou třešničkou na dortu je salón s Navrátilovou výzdobou a klenutá místnost, ve které se zájemce může nechat oddat. Následná prohlídka hradu je bez průvodkyně. Jako první na řadě je velká hranolová věž s vyhlídkou na hory Šumavy. Je odtud vidět západní část pohoří, dále bavorské hory Hoher – Bogen a v dálce na západě pásmo Českého lesa. Bez dalšího komentáře, to se prostě musí vidět. V této věži je i hladomorna s hloubkou 9 metrů. Při věži podél hradeb je řada soch světců. A pak jde jedno za druhým. Něco málo podzemí, střední část hradu se zbytkem gotické kaple a malou vížkou a několik vyhlídek k severu a západu. Je odtud vidět pásmo Švihovské vrchoviny a město Klatovy. Končíme na severní straně, na vyhlídce do podhradí. Slova nejvystižněji doplní fotografie v galerii. Za bránou jdeme vlevo a po stezce nad příkopy ještě celý hrad obcházíme. Návštěvník by si tento okruh neměl nechat ujít. Ze stezky je v celé kráse vidět mohutnost této stavby.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

S občerstvením to po prohlídce hradu vypadalo celkem slibně. Zašli jsme do hradní restaurace a očekávali, že se najíme. Po chvilce se objevila napůl spící osoba ženského pohlaví. V ruce měla nějaký lístek, rozhlédla se kolem a zmizela. Po více jak pětiminutovém čekání se objevila znovu se stejným programem. Bylo nad slunce jasnější, že tady se asi nenajíme. Tak jsme jídlo a pití přenechali do pohostinných Klatov a zašli do osvědčené „Číny“, v ulici pod náměstím. Vaří tu chutně a jsem přesvědčen, že jsme se i s cestou dočkali jídla dříve než by tomu tak bylo ve hradní restauraci na hradě Klenová. S ubytováním v této oblasti nejsou žádné problémy.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Návštěva Klenové je vždy příjemným prožitkem, kromě již zmíněné hradní restaurace. Rádi zacházíme k hrobce nedaleko sýpky. A pokud je v sýpce zajímavá výstava, tak si ji dáváme jako příjemný doplněk. Celkem shrnuto, Klenová to je prostě náš hrad.

Ostatní informace

Vstupné tady není přehnané, jedna normální a jedna seniorská za rovnou stovku. Nejbližší vlaková stanice jsou Janovice nad Úhlavou, kam je to asi 3 kilometry. Klenová je na mapě KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko a to je tak všechno.

Poslední aktualizace: 16.6.2012
Autor příspěvku: Bohumir
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Hrad a zámek Klenová a něco z okolí.</strong> mapa
mapa Hrad a zámek Klenová a něco z okolí.

Příspěvky v okolí Hrad a zámek Klenová a něco z okolí.

Romanticky upravený areál gotického hradu nad řekou Úhlavou, galerie plastik pod širým nebem. Renesanční zámek.
Cyklisté vítáni
Turistický cíl, adresa: Klenová 1, Janovice nad Úhlavou Telefon: +420376392208, e-mail: info@gkk.czKvalitní, pokud možno zastřešené, odstavné místo pro kola a zavazadla v dohledu hosta nebo uzamykatelná místnos…
Na Klenové, asi 13 km od města Klatovy, najdeme nejen rozsáhlou zříceninu středověkého hradu, ale i novogotický zámek, ve kterém je expozice moderního umění nejen významných, ale i začínajících umělců a …
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná v Klatoven na náměstí u Lékárny u  Bílého Jednorožce. Odtud směřujeme na Luby, Loretu, Týnec, Rozpáralku a Klenovou. V Klenové se držíme na hlavní silnici, po asi 150 metrech od vje…
Hrad a zámek Klenová se nachází na Klatovsku v…
Navštivte jednu z nejvýznamnějších turistických památek Klatov. V roce 2011 byla krypta otevřena po rozsáhlé rekonstrukci. Návštěvníci tak mají možnost zhlédnout rozsáhlou expozici, ve…
Katakomby, vybudované v podzemí bývalého jezuitského kostela na náměstí. V mumifikovaném stavu se zachovalo téměř dvěstě těl díky důmyslnému řešení průduchů, jimiž do krypty o několika místnostech proudí suchý vzduch. Některé mumie jsou dokonce v původních rakvích na kůrové drti.
Jedno z našich nejkrásnějších historických měst, založené "na zelené louce" králem Přemyslem Otakarem II. V roce 1260.
Město
Klatovy leží v Západních Čechách, jižním směrem od Plzně. Klatovy jsou známé pěstováním tak zvaných klatovských karafiátů. Kolem západního okraje města protéká řeka Úhlava. V nedalekém okolí města se zvedaj…
Pozdně gotický Hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v kvě…
13.7km
více »
Zachovalá zřícenina gotického hradu se spřístupněnou barokní částí a renesančním pivovarem. Stavitelem byl komorník Karla IV., Bušek z Velhartic, zpodobněný v Nerudově romanci.
14.4km
více »
Rozhledna
Věž se nachází asi 15 kilometrů od Klatov na vrchu Žďár, v plzeňském kraji. Výška této kamenné rozhledny je 45 metrů a počet schodů k jedné vyhlídkové plošině 138. Bolfánek poskytuje návštěvníkům nádherný kruhový …
15.2km
více »
Rezervace
Romantické údolí středního toku Bílého potoka (jeden z toků napájejících údolní nádrž Nýrsko) s jediným vodopádem na Šumavě, vysokým téměř 14 m, leží asi 4 km jižně od Hojsovy Stráže a asi 10 km severozápadně od Ž…
16.1km
více »
Hora Pancíř (1.214 m) je jedním ze tří vrcholků známé šumavské hřebenové trasy Prenet, Můstek, Pancíř. Tyčí se nad Železnou Rudou vzdálený asi 6 km severovýchodním směrem od středu města. Hora tvoří evropský vod…
16.9km
více »
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
Známý vrchol Železnorudska ve vypíná do výšky 1.202 m nad stejnojmennou rekreační obcí asi 4 km severně od Železné Rudy. Na svazích Špičáku byl vybudován rozlehlý lyžařský areál, který nabízí na celé řadě různor…
17.5km
více »
Dobře dochovaný hrad Švihov je pozdně gotickým hradem s důmyslným vodním opevněním. Hrad vznikl na rovině v blízkosti řeky Úhlavy. Hrad Švihov se…
17.6km
více »
Městečko
Železná Ruda leží v Západních Čechách, jižním směrem od města Klatovy a v těsné blízkosti hranice s Rakouskem. Město se rozkládá v chráněné krajinné oblasti Šumava. Železná ruda je vyhledávaným celoročním rekreačn…
21.3km
více »
Vrch Svatobor se vypíná asi 3 km západně od Sušice do výšky 845 m. Svatobor je místem, které bylo zřejmě osídleno již v dávné historii. Na jeho úpatí byly objeveny stopy po primitivní polozahlou…
21.5km
více »
Město
Sušice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Strakonice. Město se rozkládá na okraji Šumavského podhůří a na soutoku Otavy s Roušarkou. Městečko je známé továrnou na výrobu zápalek značky Solo. Sušice bylo hornické město a v jeho okolí byly naleziště zlata. Město obklopují zalesněné stráně kopců zvedajících se nad městem. U jižního a severního okraje města jsou…
23.4km
více »
Domažlice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Klatovy. Ve městě se každoročně pořádají Chodské slavnosti. Domažlice jsou vyhlášeny městskou památkovou zónou. Jihozápadním směrem od Domažlic se rozkl…
24.7km
více »
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
28.6km
více »
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
31.1km
více »
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
31.4km
více »
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
32.6km
více »
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
37.1km
více »
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, které se rozprostírá v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Jezerní slať je součástí národního parku Šumava. Rašeliniště bylo vytvořeno…
40.5km
více »
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
48.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace