Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Vrhaveč
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Žáby, skalní útvary na hoře Úliště.

Tipy na výlet Romantika Celodenní výlet Do přírody Na hory

Skála Žába na Úlišti
Skála Žába na Úlišti  •  Fotografie (50)  • Foto: Bohumir

Kam a jak jedeme?

V Šumavském podhůří se o zajímavá a známá místa přímo zakopává. Jsou tady ale i taková, kam lidé často nezavítají. Jednou velmi hezkou a zároveň tajemnou horou v této oblasti je Úliště ( 691 m.n.m. ). Nachází se v severní části podhůří nad údolím Drnového potoka. A pokud se člověk do těchto míst rozhodne jet vlakem je o hezké zážitky postaráno nasednutím do zelenožlutého vláčku. Ze Sušice vlak projíždí údolím říčky Ostružné, se kterým se loučí za Kolincem. Odtud začíná stoupat k nejvýše položené stanici Malonice, aby se v několika obloucích pozvolna „dokodrcal“ do údolí Drnového potoka. Poté se již jen hlídají zastávky a když ženský hlas ohlašuje Neznašovy, je čas vystoupit. Ještě pohled na červená světla odjíždějícího vlaku a jsme sami na nástupišti a můžeme vyrazit.

Za čím jedeme?

Od zastávky scházíme k silničce a hned objevujeme žlutou značku. Procházíme pod železničním mostem do západní části obce Neznašovy. Vítá nás vůně rozkvetlých lip v jejichž korunách hučí snad miliony včel. Nedaleko staletých stromů je křížek, za kterým necháváme žlutou stoupat k vrcholu a my jdeme úvozem polní cestou k severu do osady Černé Krávy Naše cílová hora se vypíná před námi a na druhé straně údolí je táhlý hřeben s nejvyšší Boudovkou ( 729 m.n. m. ). V okolí cesty se střídají louky a pole, nad kterými je pás lesů. Přicházíme k nehezkému, dosti velkému hospodářskému objektu ještě z doby socialismu. Jednotlivé stavby odolávají zubu času a podle toho také vypadají. Kladem je, že stále slouží k ustájení krav. Za objektem odbočujeme vlevo a po úzké asfaltce stoupáme k již zmíněné osadě. Několik stavení je utopeno v okolní zeleni. Po levé straně je rybníček s hejnem kachen, porosty leknínů a na všechno dohlíží místní vodník. Nás sem ale přilákala tvrz, která stojí nad rybníčkem. Stará, vysoká kamenná budova je bez oken a zakrývá ji stanová střecha. Zdi jsou částečně porostlé břečťanem a je vidět, že čas tvrz moc nezměnil. K tvrzi je přistavěna novější stodola a k tomu ještě patří větší dvůr a malá zahrádka.

Tak ještě pozdrav rozpustilým kachnám a vodníkovi a po hrázi rybníčku pokračujeme k lesu. Otevírá se nám hezký výhled do údolí Drnového potoka a pásmo hor nad ním. Vstupujeme do vysokého lesa a travnatou lesní cestou stoupáme napříč svahem. Mezi stromy se objevuje louka přímo pohádková. Nad travnatou plochou vystupují vysoké stvoly náprstníku červeného ( Digitalis purpurea ). Sešla se tady skutečně vybraná společnost tohoto druhu. Kvetou v mnoha barevných odstínech od sněhově bílé až po sytě červenou. S květy zápasí čmeláci od velkých bručounů až po miminka. nádhera, na kterou by se člověk mohl dívat celé dny. Za loučkou je opět les a stoupání na hřeben je o něco příkřejší. Setkáváme se opět se žlutou, po které docházíme na hřeben. Jsme na louce při okraji lesa a před námi se otevírá jeden z nejkrásnějších výhledů v této oblasti. Nad Klatovskou kotlinou je na severu hřeben Chudenické vrchoviny s nejvyšší Doubravou ( 727 m.n.m.). Na severozápadě ji střídá vrchovina Korábská s horou Koráb ( 773 m.n.m.) a celé jeho okolí. Na západě se modrá pásmo Českého lesa s Čerchovem ( 1042 m.n.m.). Nejblíže k nám jsou stavení Horní Lhoty a velká pastvina. Při podobných pohledech si člověk uvědomuje v jak krásné zemi prožívá život.

Měníme cestu za pěšinu, která prochází hřebenem Úliště. Jeho hřeben má tři vrcholy, je protažen od severu k jihu a je celý pokrytý většinou smrkovým lesem. Po několika desítkách metrů jakoby někdo mávl čarovným proutkem. Pohledné lučiny se proměnily v divokou spleť křovin, pokroucených stromů a všude v okolí jsou balvany různých tvarů a rozměrů. Ty postupně přecházejí ve větší skaliska a zabírají stále větší část hřebene. První kamenná Žába se náhle objevuje těsně u pěšiny. Je to nádherné skalisko, přibližně 5 metrů vysoké. Její kamenné boky jsou zaoblené a zčernalé. Hra slunečních paprsků, které občas mezi mraky zamíří k zemi oživuje celé okolí a dává mu kouzelný nádech. O několik desítek metrů dál je další Žába, skoro stejně vysoká a také tak hezká. V jejím okolí ale roste hustá smrčina, ve které se schovává. V jakém vztahu obě Žáby jsou, možná řeší písmeno M na té vzdálenější, zřejmě Žába matka. O pár kroků dál se okolí znovu mění ve smrkový les bez kamenů. Nad povrch vyčnívá sotva metrová hromada, které je vrcholem této tajemné hory. Okolí třetího, jižního vrcholu si oblíbili mravenci a postavili si tu celé mravenčí město. Sem tam je ještě několik kvetoucích zvonků broskvolistých ( Campanula persicifolia).

Krásný výlet se pomalu blíží ke svému závěru. Sestupujeme svahem hory k jihovýchodu po úzké pěšince, která najednou končí. Nezbývá, než držet směr, obcházet husté smrčiny a projít lesem na louky na svahu. To se nám skutečně daří a z louky se díváme na Běšiny, kam musíme dojít. Louky jsou rozděleny pásy křovin. Jeden takový je nad malým potůčkem, kolem kterého scházíme do údolí a nedaleko železniční trati se dostáváme na polní cestu. Ta nás provází až k vísce Kozí. Pod vískou musíme projít krátký úsek po silnici a poté již po stezce kolem trati jdeme na běšinské nádraží. Krásné kvetoucí keře ostružiníků v jejím okolí jsou plné včel a dalšího hmyzu. Sluncem vyhřátá lavička na nádraží je konečnou tohoto zajímavého výletu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo a pití je nutné mít v batohu anebo držet dietu a novou sílu načerpat až v Sušici. V Běšinách je sice restaurační a ubytovací zařízení, ale hodně daleko od nádraží.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Úliště, to je hora ze staré pohádkové knížky, takové co ilustroval Mikuláš Aleš nebo Josef Lada. Prostě místo, které je plné hezkých překvapení. Některá místa ve vzpomínkách občas vyblednou, ale tahle hora se mně dostala pod kůži. Je to místo kam se rád vracím.

Ostatní informace

Celá cesta je dlouhá 9 až 10 kilometrů s celkovým převýšením okolo 200 metrů. Značené cesty se hřebeni vyhýbají, žlutá prochází východním svahem a červená západním. Osadu Černé Krávy značky míjí. Setkání s s lidmi je skoro vyloučené. Spíše se tu člověk setká s obyvateli lesa. Je to takový malý ráj pro romantické duše. Chodí se po neznačených cestách, volně lesem nebo po loukách. Tvrz Černé Krávy je soukromým majetkem a není přístupná. Popisovaná oblast je součásti mapy KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko.

Poslední aktualizace: 20.9.2015
Autor příspěvku: Bohumir
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Žáby, skalní útvary na hoře Úliště.</strong> mapa
mapa Žáby, skalní útvary na hoře Úliště.

Příspěvky v okolí Žáby, skalní útvary na hoře Úliště.

Hrad a zámek Klenová se nachází na Klatovsku v…
Na Klenové, asi 13 km od města Klatovy, najdeme nejen rozsáhlou zříceninu středověkého hradu, ale i novogotický zámek, ve kterém je expozice moderního umění nejen významných, ale i začínajících umělců a …
Rozlehlé Šumavské podhůří má, kromě jiných pozoruhodností, na svém území i několik poměrně velkých hradů. V jeho západní části, nad pravým břehem řeky Jelenky, asi 2 kilometry jihovýchodně od městečka Janovic…
Romanticky upravený areál gotického hradu nad řekou Úhlavou, galerie plastik pod širým nebem. Renesanční zámek.
Navštivte jednu z nejvýznamnějších turistických památek Klatov. V roce 2011 byla krypta otevřena po rozsáhlé rekonstrukci. Návštěvníci tak mají možnost zhlédnout rozsáhlou expozici, ve…
Katakomby, vybudované v podzemí bývalého jezuitského kostela na náměstí. V mumifikovaném stavu se zachovalo téměř dvěstě těl díky důmyslnému řešení průduchů, jimiž do krypty o několika místnostech proudí suchý vzduch. Některé mumie jsou dokonce v původních rakvích na kůrové drti.
Černá věž je dominantou města Klatovy a v letním období hojně navštěvovanou památkou. Vlivem mnoha požárů získala věž tmavočerné zbarvení, proto dostala název Černá věž. Černá věž se tyčí do výšky 81 metrů a svými 226 schody na Ochoz vyzývá návštěvníky ke zdolání. Z věže je krásný pohled nejen na město, ale i napřekrásné panorama Šumavy. Pokud je velmi dobrá…
Jedno z našich nejkrásnějších historických měst, založené "na zelené louce" králem Přemyslem Otakarem II. V roce 1260.
Město
Klatovy leží v Západních Čechách, jižním směrem od Plzně. Klatovy jsou známé pěstováním tak zvaných klatovských karafiátů. Kolem západního okraje města protéká řeka Úhlava. V nedalekém okolí města se zvedaj…
Pozdně gotický Hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v kvě…
10.2km
více »
Zachovalá zřícenina gotického hradu se spřístupněnou barokní částí a renesančním pivovarem. Stavitelem byl komorník Karla IV., Bušek z Velhartic, zpodobněný v Nerudově romanci.
10.9km
více »
Dobře dochovaný hrad Švihov je pozdně gotickým hradem s důmyslným vodním opevněním. Hrad vznikl na rovině v blízkosti řeky Úhlavy. Hrad Švihov se…
17.1km
více »
Rozhledna
Věž se nachází asi 15 kilometrů od Klatov na vrchu Žďár, v plzeňském kraji. Výška této kamenné rozhledny je 45 metrů a počet schodů k jedné vyhlídkové plošině 138. Bolfánek poskytuje návštěvníkům nádherný kruhový …
17.1km
více »
Hora Pancíř (1.214 m) je jedním ze tří vrcholků známé šumavské hřebenové trasy Prenet, Můstek, Pancíř. Tyčí se nad Železnou Rudou vzdálený asi 6 km severovýchodním směrem od středu města. Hora tvoří evropský vod…
17.1km
více »
Rozhlednu Svatobor nalezneme 5 km od Sušic. Až na vrchol můžete dojet autem, které je možné zaparkovat 100 metrů od rozhledny. Rozhledna se tyčí do výšky 31,6 m a na její vrchol vede 182 schodů. Po zdolání všech schodů se vám naskytne pohled na Hřebeny Plesné, Polední hory, Ždánidla a při dobré viditelnosti můžete spatřit i hřeben Boubína. Na vrcholu rozhledny se můžete…
17.8km
více »
Vrch Svatobor se vypíná asi 3 km západně od Sušice do výšky 845 m. Svatobor je místem, které bylo zřejmě osídleno již v dávné historii. Na jeho úpatí byly objeveny stopy po primitivní polozahlou…
17.9km
více »
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
18.3km
více »
Známý vrchol Železnorudska ve vypíná do výšky 1.202 m nad stejnojmennou rekreační obcí asi 4 km severně od Železné Rudy. Na svazích Špičáku byl vybudován rozlehlý lyžařský areál, který nabízí na celé řadě různor…
18.4km
více »
Město
Sušice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Strakonice. Město se rozkládá na okraji Šumavského podhůří a na soutoku Otavy s Roušarkou. Městečko je známé továrnou na výrobu zápalek značky Solo. Sušice bylo hornické město a v jeho okolí byly naleziště zlata. Město obklopují zalesněné stráně kopců zvedajících se nad městem. U jižního a severního okraje města jsou…
19.6km
více »
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
24.4km
více »
Nejrozsáhlejší hradní komplex v České Republice.
24.5km
více »
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
28.2km
více »
Domažlice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Klatovy. Ve městě se každoročně pořádají Chodské slavnosti. Domažlice jsou vyhlášeny městskou památkovou zónou. Jihozápadním směrem od Domažlic se rozkl…
28.6km
více »
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
28.6km
více »
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
30.4km
více »
Rezervace
Kaňonovité údolí Vydry s peřejnatým řečištěm, obřími hrnci vymletými v žulových balvanech unášením drobného písku a štěrku proudem říčky. Odvedením části vod do Vchyninsko-Tetovského kanálu je síla toku Vydry zn…
31.2km
více »
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
34.9km
více »
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
37.1km
více »
Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, které se rozprostírá v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Jezerní slať je součástí národního parku Šumava. Rašeliniště bylo vytvořeno…
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
47.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace